Rozvod a všetko čo s ním súvisí

adulalka
26. okt 2009

Ahojte,

chcela by som sa nejak dozvediet ako funguje cele rozvodove konanie, ako dlho po odovzdani navrhu ziadosti o rozvod budem pozvana na pojednavanie - aka je zrhuba ta cakacia doba...
Dakujem

titkovamiriam
26. okt 2009

ja som 8m

adulalka
autor
26. okt 2009

Az 8 mesiacov po podani ziadosti si bola pozvana na prve pojednavanie? To je nejak strasne dlho... :(

maminuska
26. okt 2009

ahoj , ja som podala o rozvod 4.januára a 31.marca som bola rozvedená, právoplatnosť bola nadobudnutá 28.mája.Takže asi 5 mesiacov.
Výživné a styk s deťmi 1 rok.

adulalka
autor
26. okt 2009

Ja nemam deticky, tak dufam, ze to bude vyriesene cim skor.
Mozte este poradit, k ziadosti by som mala prilozit este potvrdenie o poslednom splocnom bydlisku, co to presne je a kde sa to vlastne da zohnat?
Lebo my uz vyse roka nebyvame spolu a predtym sme byvali v byte, kde mam ja doteraz tvaly pobyt, ale moj muz nie, avsak on tam doteraz byva. Preto uplne nerozumiem o ake potvrdenie ide..

maminuska
26. okt 2009

Po mne to nikto nechcel, a to som s manželom už pol roka nebývala v spoločnej domácnosti, napriek tomu že on tu mal ešte stále trvalý pobyt a aj stále má.
V tomto ti neviem poradiť, ale možno by stačilo čestné prehlásenie niekoho u koho bývaš.

titkovamiriam
29. okt 2009

adulalka ale bolo to na jeden sup vybavene
o tom trvalom bydlisku asi na obecnom urade

kristina25
29. okt 2009

adualka
ja som podavala ziadost 12.8. tohto roku, 13.10. sme uz mali prve pojednavanie, o dva tyzdne druhe a 9.11. mame tretie a to uz bude ohladom vyzivneho, uprava styku a zverenie do vychovy.
potvrdenie o trvalom pobyte ti daju na mestskom urade na evidencii obyvatelstva, len povies ze to potrebujes na sud a oni ti ho hned vydaju, myslim, ze je tam niejaky poplatok. Daju ti iba potvrdenie o tvojom tr. pobyte, manzel si potvrdenie o svojom trvalom pobyte vybavuje sam.
titkovamiriam-za tych 8 mesiacov cakania by som si to este mozno rozmyslela 🙂

adulalka
autor
30. okt 2009

Dakujem za rady🙂
Avsak, v tej ziadosti sa pozaduje potvrdenie o poslednom spolocnom bydlisku, nie trvalom pobyte.. V nasom pripade je to navyse tak, ze ked sme spolu este byvali, ten byt bol (aj je) mojim trvalym pobytom, akurat ze manzelov nebol. Tak neviem, ako je to v tomto pripade. Skor ide o nejake spolocne prehlasenie nas oboch, ze sme tam spolu byvali, nie?

bandi
2. nov 2009

Ahoj, o rozvod som poziadala 24.9., pojednavanie malo byt 11.11.2009, ale kedze som svoju ziadost nakoniec stiahla, nebude. Dovodom bola manzelova nevera, udajne by nas rozviedli hned. Za navrh som u pravnika platila 170 eur, za podanie navrhu na sud 66 eur, za potvrdenie o poslednom spolocnom pobyte manzelov 3 eura. Sucastou navrhu boli aj sobasny list, rodny list dietata. Stalo to cele kopec penazi a nervov a az cas ukaze, ci som sa rozhodla spravne dat mu, nam sancu. V kazdom pripade, druhe podanie by som uz zvladala s vacsou hrdostou a vierou v seba samu v dalsom zivote.

veronika81
2. nov 2009

adulka, spoločné prehlásenie vás dvoch nestačí, musí to byť potvrdenie z obecného/mestského úradu o vašom poslednom spoločnom pobyte. Je to kvôli určeniu miestnej príslušnosti súdu, ktorý bude o rozvode rozhodovať. Ak takýto súd nie je, bude rozhodovať príslušný súd podľa miesta trvalého pobytu odporcu (teda ak podávaš návrh ty, tak to bude podľa bydliska tvojho manžela).

A čo sa týka dĺžky rozvodu, tak to je individuálne. Záleží od zaťaženia sudcu, od dovoleniek a tak.. Zažila som (v práci) rozvod aj do mesiaca 😉 Ak podáš perfektný návrh so všetkými prílohami a zaplateným súdnym poplatkom a keďže nemáte deti, sudcovi nič nebráni vytýčiť termín aj o nejaké 2-3 týždne.

sonya16
3. nov 2009

No, nič mu nebráni vytýčiť ho za 2-3 týždne, pokiaľ nie je veľmi zaťažený a je to predsa hotový výkon, ne? 😀

dada1212
3. nov 2009

čakacia doba závisí od vyťaženosti súdu v tvojom okrese, takže býva rôzna, najvyššia je ževraj v Bratislave, lebo tam sô aj rozvody najčastejšie, celkovo vo väčších mestách a hlavne na západe sú rozvody čatejšie, naopak v malých mestečkách napríklad na východe sú ľudia radšej spolu ako by sa mali rozvádzať, takže tam majú súdy rozvodov menej, takže to závisí aj od toho, kde žiješ.
Ale tých osem mesiacov mi príde extrém, väčšinou čo som čítala, tak sú to maximálne 2-3mesiace, tí čo píšu viac, tak hlavne preto, že dali návrh na rozvod napríklad v júni a cez leto sú na súde prázdniny, rozvody sa neriešia, takže aj z tohto dôvodu to mohlo trvať tak dlho.

dada1212
3. nov 2009

A je dobre, keby ti návrh napísal advokát, nie je to až o toľko drahšie a hlavne máš istotu, že máš v návrhu napísané všetko čo tam má byť, lebo ak si napíšeš sama, môžeš na nejakú drobnosť zabudnúť a korešpondencia medzi tebou a súdom predlži celé rozvodové konanie o niekoľko týždňov.

veronika81
3. nov 2009

dada, nie je to úplne tak 😉 lebo na vyťaženejšom súde niekde v Bratislave pracuje viac sudcov ako na súde v malom mestečku. V dôsledku toho nápad vecí by mal byť približne rovnaký, aspoň sa o to snažia tam tí hore 😅 A nikdy jeden sudca nerieši iba rozvody, takže napr. aj na východe môže byť zaťažený inými žalobami.

V každom prípade, nedá sa jednoznačne povedať dĺžka rozvodu. Ale ako vravím (píšem) ak podáš návrh so všetkými potrebnými dokladmi a zaplateným poplatkom, nebudú ťa už na nič vyzývať, príde ti domov rovno predvolanie na pojednávanie 😉

maca793
4. nov 2009

od podania žiadosti po samý rozvod necelé 2 mesiace. žiadosť som podávala v lete, keď boli dovolenky, a rozviedli nás za 10 minút.

adulalka
autor
5. nov 2009

Veronika81,

co sa tyka tej prislusnosti sudu a potvrdeniu o posl. spolocnom bydlisku, to znamena, ze by bolo dobre, aby sme isli na ten miestny urad spolocne, ci staci jeden, lebo hore bol aj nejaky prispevok, ze by sme mali ist obaja.
Ono je to u nas tak, ze manzel nie je Slovak, ale samozrejme ma na Slovensku trvaly pobyt - ma ho napisany na mieste mojho trvaleho bydlsika. Cize na miestnom urade v BA by teda mali mat o tom evidenciu, ked si to pojdem vypytat za nas oboch?

adulalka
autor
5. nov 2009

Co sa tyka samotneho podania, treba to odniest na prislusny sud, pod ktory spadame, osobne, alebo sa to da aj poslat?

adulalka
autor
5. nov 2009

No, a keby som mala na pravnika, tak to by som bola rada, ale vzhladom na to, ze som este student a popritom pracujem, tak nemam tolko prostriedkov na taketo plus. Preto si to musim zorganizovat sama co najlepsie.

veronika81
5. nov 2009

adulalka (predtým som ti skomolila meno, prepáč 😉 ), na ten úrad stačí keď pôjdeš aj sama, povieš že potrebuješ potvrdenie o poslednom spoločnom pobyte vás dvoch ako manželov, že to potrebuješ k rozvodu a dajú ti to. Tuším sa zo to niečo aj platí. Na súd to môžeš poslať poštou, aj odniesť osobne, to je jedno.

Ešte taká podotázka 😉 manžel sa chce rozviesť? Lebo ak nie..aj to môže naťahovať konanie.

adulalka
autor
5. nov 2009

No, my sme sa na tom viac-menej dohodli, uz nezijeme spolu vyse roka, takze to chceme vyriesit aj oficialne.
Kedze som chcela zamedzit nejakym hadkam a nedorozumeniam na sude, sadli sme si a spolu sme sa na tom dohodli. Teraz uz len musim spisat tu ziadost, dat k tomu potrebne nalezitosti, a hadam to cele nebude trvat dlho.
Samozrejme manzel sa trochu obava, ci mu nebudu neskor robit problemy po rozvode ohladom jeho trvaleho pobytu na Slovensku, kedze je cudzinec a trvaly pobyt sa predlzuje kazdych 5 rokov..
Este jedna taka cisto prakticka otazka 🙂 Ked poslem tu ziadost, mozem k nej dat prilohu, kde mi maju poslat predvolanie na sud? Aby neposielali tam, kde sice mam trvaly pobyt, ale momentalne zijem inde. Mozno je to fakt blba otazka, ale chcem si byt ista aj takymi drobnostami, aby potom neboli problemy...
🙂

veronika81
5. nov 2009

adulalka, nemusíš to podávať ak prílohu, normálne keď budeš písať seba ako navrhovateľku, meno, priezvisko, r.č., adresa trvalého pobytu, tak tam kľudne napíš aj "t.č. bytom....." a pripíš tam, že žiadaš aby ti na tú adresu posielali korešpodenciu. To nie je problém. Ak niečo chceš ešte vedieť, kľudne sa ma opýtaj, aj do ip napríklad, pracujem na súde, s rozvodmi už roky 😉

brumik911
17. jan 2010

Ahojte viete mi niekto poradit?Preco sa tak dlho caka na prve pojednavanie? Moja priatelka ma 6 rocnu dceru a podala o rozvod minuly rok 2009 koncom februara,potrebne formality riesila jej pravnicka ako vypisat ziadost,poplatok formou kolku bol zaplateny,ale doteraz nebol doruceny termin prveho pojednavania.......ziju sice v 3 izbovom byte spolu, ale neda sa povedat ze je to spolocne nazivanie ,ked kazdy travi vo svojej izbe,intimny pomer nedrzia uz vyse dvoch rokov a obcas aj hadky,su tam proste rozdielne nazory,trapenie by sa tomu dalo nazvat....o obnovu manzelstva sa snazili davno predtym,ale neviedlo to k nicomu....

enilora
17. jan 2010

brumik
prepáč že sa ťa to tak priamo opýtam...si si istý že skutočne tvoja priatelka podala ten návrh na rozvod...???
Nepovedala ti to len tak aby si ťa pri sebe udržala a aby si bol v tom že sa skutočne rozvádza??Veď je to takmer rok a to neexistuje že by za tú dobu neprišiel ani riadok od súdy...Ako tu písala 1 mamina max to trvalo 8mesiacov..a to už mali pojednávania za sebou.Skús priatelke navrhnúť aby ste sa išli spolu opýtať na súd do podatelni kde to "viazne".Dúfam že si sa neurazil za moju úprimnosť 🙂

brumik911
17. jan 2010

enilora
ano som si isty,ze podala navrh o rozvod, pretoze som si to zistil cez svojho znameho....

dajanka
6. jún 2010

Ahojte všetci,je vás tu dosť,aspoň to ma utešuje,že nie som sama.Chcem sa rozviesť,už sa to nedá vydržať.Mám 3 deti,dom s hypotékou.Poradte mi,čo mám urobiť ako prvé? Je lepšie,ak si dám urobiť návrh právnikovi alebo sa to dá zvládnuť aj sama? Nie je tu niekto,kto sa rozvádzal v Prievidzi?Dakujem všetkím za pomoc.

dajna11
6. jún 2010

ahoj dajka.....ja som si dávala urobiť žiadosť právnikovi....isto by si to zvládla aj sama ale aj ja som si to písala sama a nebolo to dobre a to mi povedali po mesiaci čakania že kedy bude pojednavanie,tak som si to dala urobiť právnikovi aby som zasa mesiace nečkala. treba tam všetko uviesť.....kde je dovod rozpadu manželstva ,návrh u koho by mali byť deti zverneé,kolko by ti mal mesačne platiť....

ziara
16. jún 2010

Podala som na rozvod 21.5.2010 teraz mi prisielo predvolanie na sud ohladom o urcenie na manzela do rozvodu. SME obaja nezamestnany v spolocnej domacnosti nezijeme od aprila deti su somnou v nasom dome.Co bude nasledovat bojim sa toho vsetkeho .Ako to je s pravnikmi pri rozvode sud nam ich prideli ?alebo je to bez nich?poradte mi Prosim .TRVAM NA ROZVODE MOJ ZIVOT BOL PEKLO A TRPELY AJ DETI .

ziara
16. jún 2010

@veronika81 Ahoj potrebujem poradit podala som na rozvod 21.5.2010.po 15 rocnom vztahu opijal sa bil ma nadaval mi vyhrazal sa mi a urazal ma .Od aprila niesme v spolocnej domacnosti on je u rodicou a ja som s detmi doma .Dva krat sa snimi stretol nebola som proti ale minule dosiel k domu opity vyhrazal sa mi a nadaval privolala som policiu ale on medzi tim odisiel zapisnicu urobili.Teraz mi prislo predvolanie na sud o urcenie vyzivneho pre manzela do rozvodu obaja sme nezamestnany on tam uviedol ze som ho z domu vyhodila ale tak to nebolo .Co teraz co ma caka ?? A co sud ak budem predvolana rozvedie nas?? a co pravnici sud nam ich prideli ?? prosim porad bojim sa toho chcela by som to mat uz za sebou.Ak sud mi prideli pravnika oboznamim ho zo situaciou?? bude bojovat zamna?? Manzel ten sa hra na obet a nechape tomu alebo nechce chapat mal vela sanci a nezmenil sa .

lula0702
1. mar 2011

@veronika81 Ahoj veronika81,chela som sa ta opitat,rozvadzam sa z manzelom ziadost podal on este v juny minuleho roku,a pojednavanie nam po dvoch odroceniach urcili na 6.4,mame 3 deti ktore ziju z nim na SK,,ja zijem v GB,mam sancu dostat deti,som velmy znicena,a vicerpana z toho vsetkeho,deti mi nechce dat.dakujem ☹

mam18_4
13. jún 2011

Neviem, či píšem do dobrej témy, hľadám nejakého rozvodového právnika v Nových Zámkoch. Ak viete, poraďte - môže byť aj cez IP. Ďakujem ☹