Rozvod, právnik, mediátor

lianka2
11. jún 2013

Ahojte žienky. Ak máte trošku času, poprosila by som vás o radu. S manželom sa ideme rozvádzať. Okrem zariadenia bytu a našetrených peňazí sme spolu nenadobudli nič (auto, byt...). Keď sme sa dali dokopy, ja som mala našetrené peniaze, on nemal nič, mal akurát pôžičku, ktorú bude platiť, každý mesiac ešte 10 rokov vo výške 250 eur a nájomný byt, ktorý patrí mestu a nájomné platí 250 eur. Manžel zarába 1200 eur. Chcem sa opýtať, ako postupovať pri rozvode. ja som navrhla, že by ma mal vyplatiť zo zariadenia bytu, nerátala som ani všetko, ale vyšlo to na 1500 eur, ktoré by mi mal dať, plus ako naschvál sú skoro všetky peniaze našetrené na jeho účte, čiže by ma mal vyplatiť aj z toho. Je možné sa na tom dohodnúť už teraz a ísť to niekde spísať, že ma vyplatil a nemáme voči sebe žiadne finančné záväzky, alebo to musí ísť cez súd? Právnikov by sme neradi platili, ale začal včera niečo hovoriť o mediátorovi, že tam by sa to dalo všetko cez neho dohodnúť. A čo sa týka výživného, že koľko si predstavujem. Poraďte mi, zarobí 1200 eur, pôžička (nie na bývanie) a nájom ho stojí spolu 500 eur, koľko mám pýtať výživné? Mám nárok na výživné aj na seba, keď poberám rodičovský príspevok? Ide mi aj o to, že od kedy by ma mal vyplatiť, napr. čo ak on tie peniaze, čo má na účte minie a potom povie, že tam nemal nič, z čoho by ma mal vyplatiť? Aj to výživné, bude sa musieť doplácať, odkedy spolu nebývame? Asi by som mala ísť čo najskor na úrad práce požiadať o zverenie malej do opatery a stanovenie predčasného výživného, aby som mala dôkaz, odkedy spolu nežijeme? Viem, že veľa otázok, budem vďačná za akúkoľvek radu...

lucyliena
19. jún 2013

@lianka2 tvoj majetok a majetkove pomery su irelevantne nakolko vyzivne sa urcuje otcovi a pocita sa z jeho prijmu, vyzivne vzdy ziadaj radsej vyssie lebo sudca ho moze znizit kedykolvek a tvoje uspory a vyplatene peniaze predsa budu sluzit na zabezpecenie byvania pre teba a deti to treba pouzit ako argument.

lianka2
autor
19. jún 2013

@lucyliena ďakujem. presne tak to povedala aj právnička, pre istotu som jej zavolala. veď ja som si aj preto sporila, aby som raz mala na vlastné bývanie. nechcem byť do smrti u rodičov, ešte sú tu k tomu traja súrodenci, tak fakt by som sa raz rada osamostatnila. ja len či to on nebude argumentovať. mohol si našetriť aj on. ďakujem za radu.

lucyliena
19. jún 2013

@lianka2 vzdy rada poradim ak viem 😉 drzim palceky nech mas cim skor tuto neprijemnu zivotnu udalost za sebou a drzkaj sa.

lianka2
autor
16. júl 2013

@janka2501
@lucyliena ahojte baby. znovu sa na vás obraciam s prosbou o radu. predvolanie na súd mi má prísť každú chvíľu. chcem sa vás opýtať, ako často väčšinou dáva súd stretávanie otca s dieťaťom. lebo právnička mi povedala, že do návrhu napíšeme, že nech dá návrh manžel, že nech sa on prejaví, ako často chce dieťa vidieť a že my budeme reagovať na súde. dcéra má 16 mesiacov momentálne. môže on žiadať alebo súd určiť tak, že tiež bude s ním tráviť už aj sviatky ako Vianoce, Veľká noc a podobne? Lebo zatiaľ si ju berie každé dva týždne, aj to v mojej prítomnosti, uviedli sme to tak aj do návrhu, nakoľko je dcéra malá. ale mm začína vymýšľať, že čím skôr si bezo mňa zvykne, tým lepšie. jeho trávenie času, aké chce, je také, že aj keď má svoj byt, tak by malú stále brával k jeho matke (ktorá má tiež prsty v tom, že sa rozvádzame), už teraz ju tam chcel vziať a to bezo mňa, pritom malá pri svokre stále plakala, vlastne sú to pre ňu teraz cudzí ľudia. tak sa chcem opýtať, či neviete, ako najmenej by sa mohol s ňou stretávať. na jednej strane viem, že je to jej otec a podľa jeho platu výživné by malo byť celkom dobré (aj keď keby sa to dalo, tak sa radšej vzdám výživného, len aby nám dal pokoj), na druhej strane, dcéru nechcel, staral sa o ňu minimálne, aj keď nemôžem povedať, že s ňou vôbec nepomohol, jeho záujem je taký, že raz za týždeň zavolá, ako sa má, ale keď poviem, že treba ísť k dr. tak mu je jedno, či ma má kto zaviezť apod. a keď som mu povedala, že s dieťaťom je aj roboty, nielen ju ukazovať a hovoriť, že som otec, tak jeho odpoveď bola, že ja sedím doma a beriem peniaze od štátu a budem brať výživné od neho, tak nech sa starám. ale viem, že pri svokre malá stále len ku mne chcela ísť, z čoho aj svokra mala nervy, že k nej nechce ísť a jemu to je jedno, lebo jeho mamička ju chce vidieť a hotovo. ide ma rozhodiť z toho všetkého, lebo malej chcem robiť čo najmenšie stresy, na jednej strane viem, že mm má na ňu právo, na druhej strane on robí len to, čo chce jeho matka, preto aj naše manželstvo stroskotalo, lebo vždy muselo byť, ako chce ona, takže mám pocit, že keby ona nechcela malú vídavať, tak možno si ju on ani nebude brávať. bojím sa, že aj v budúcnosti ju budú podplácať darčekmi, ako je u nich zvykom, a ja si s malou nebudem môcť dať rady. ach jaj....

lianka2
autor
16. júl 2013

a mm stále vyskakuje, že sa budeme riadiť tým, čo určí súd, som mu povedala, že kde sú jeho city, keď malá bude plakať, veď je to malé dieťa, tak jemu to je jedno, lebo tak určil súd, tak ako ju má rád. to všetci chlapi sú po rozvode takí bezcitní? ďakujem, ak budete mať pre mňa nejakú radu...

janka2501
16. júl 2013

@lianka2
ahoj lianka2, nemam s tymto skusenost, moja dcerka mala 8 rookv ked sme sa rozviedli...ale myslim si, ze ked ma dcerka len 16 mes, tak sud by mal prihliadat nato, ze bez teba, by sama nemala byt na stretavke s otcom...trvajte natom aj s pravnickou, ked bude mat 2-3 roky mozes ju skusit nechat samu s nim, ale takuto malinku ja osobne by som nenechala,a aj pravnicke by som to prizvukovala... to aspon moj nazor, snad som ti pomohla aspon trosku 🙂

janka2501
16. júl 2013

@lianka2
nie vsetci chlapi po rozvode su taki hajzli... su aj normalny a uvedomia si, ze maju deti... ale je ich malo ☹ ,ale ako vravis, dcerka je malinka, a treba trvat natom co som pisala ..

lianka2
autor
16. júl 2013

@janka2501 ďakujem za odpoveď. my sme to tak s právničkou aj uviedli do návrhu a aj na tom budem trvať. ale napr. teraz prišiel mm v nedeľu po malú a v aute mi povedal, že mu prišiel brat z čiech a že im ju ide ukázať samozrejme k matke a že ja môžem sedieť v aute. akože pre neho je najdôležitejšie asi, aby poznala jeho matku a stretávala sa s ňou. keby vymyslel program, že sa s ňou ide niekde prejsť, na výlet alebo čo, ale nie len zobrať malú k matke, lebo je to jej starká. no ide ma rozhodiť. aj keď som možno zlá, ale momentálne by som bola najradšej, keby o malú nejavil žiadny záujem ako takýto. ako chce jeho matka. a tvoja dcérka ako často chodí k otcovi? a príde odtiaľ "normálna"? vieš ako to myslím, lebo bojím sa toho, že príde čas, že od nich nebude chcieť ísť ku mne.

janka2501
16. júl 2013

@lianka2
najprv kaslal nanu, ale rovode asi 3 mesiace zistil, ze ma dceru,mozno mu chybala neviem, ale mala je dost na neho naviazana, a pokial sa da tak je u neho na vikendy, sama sa pyta, tak nemam dovod branit...ale jasne bol problem zo zaciatku, lebo ,,ta jeho,, davala mojej malej prikazy a chcela sa k nej chovat ako jej mama...tak som si podala byvaleho, a odvtedy je klud, teraz su na dovolenke v taliansku isli na 2 tyzdne, jasne ze mam strach, ale pise mi kazdy den na fcb, a viem ze je ok...a nemozes ist dovnutra aj ty? preco mas sediet v aute? nech je jeho matka ak chce, kasli na nu, povedz mu, ze budes s malou aj ty pri stretnuti kde je aj jeho matka, skusila si mu to povedat? ak hej co on nato?

victory1
16. júl 2013

@lianka2 Ved presne tym argumentuj, co nam tu pises. Dcerka je mala, je na matku, teda na teba fixovana,, nechces dcerku traumatizovat, otec dietata sa o nu zaujima len sporadicky, ked je s otcom, cas travi s babkou a nie s otcom. A trvaj na tom, aby boli stretnutia v tvojej pritomnosti. Ved vzdy si moze podat dalsi navrh na upravu styku s dietatom, ked uz bude vacsie.

lucyliena
16. júl 2013

@lianka2 s ohľadom na vek dcérky a fakt, že doposiaľ si sa o ňu starala výsostne ty a v prítomnosti otca a jeho rodičov je plačlivá a psychicky neznáša odlúčenie od matky žiadaj aby stretávanie bolo upravené len v tvojej prítomnosti a spravidla dva krát do mesiaca v hodinách presne určených od do - v prípade ak manžel bude robiť problémy v budúcnosti bude tak možné presne určiť kto mal v stanovený termín nárok a následne môže aj polícia zasiahnuť, v žiadnom prípade nesúhlas na stretávaní dohodou, stane sa tak z teba opička na gumičke, lebo manžel ťa bude otravovať kedykoľvek a ty si nebudeš môcť nič naplánovať.

lianka2
autor
17. júl 2013

@janka2501
@lucyliena
@victory1 ahojte baby. dohodou určite nebudem súhlasiť, už teraz som ako tá opička na gumičke. najprv povie, že nie je vhodné ju teraz navštevovať častejšie ako každý druhý víkend a potom zas povie, že ja som mu tak kázala, čo nie je pravda. a teraz zrazu po týždni ju chce znovu vidieť.
@lucyliena ako si myslela to s tou políciou? že keby ju nechcel vrátiť ako má? alebo keby bola u svokry nie uňho? jééééžiš, je to tak ťažké, strašne mi je ľúto malej, že také niečo bude musieť zažívať. a zákaz styku je asi iba v ojedinelých prípadoch, však? doteraz som si myslela, že keď otec nejaví záujem, je to hrozné, ale u nás je to ťažké keď javí. lebo to asi len kvôli svokre. ja som mu povedala, že len v mojej prítomnosti ju môže vidieť a on ju tento víkend chcel zobrať k svokre, že ja budem čakať v aute pred domom. ako pes. najradšej by som bola, keby po malú vôbec nechodil, lebo takto jej iba traumu bude robiť. on vedel nadávať na rodičov, že aké má traumy z detstva a on chce robiť to isté.
@janka2501 ja som mu povedala, že nech ju prídu pozrieť, ale že ja budem pri tom, tak zrazu už svokra nemusela ísť. tak mu to teraz znovu poviem, že ak ju ona chce vidieť, nech príde na jeho byt a môže sa tam s ňou stretnúť. ale neviem, keď súd určí, že v mojej prítomnosti, tak mm ju môže zobrať kde chce? aj k svokre? a ja tam musím ísť? lebo k nej domov to si teda neviem predstaviť...

janka2501
17. júl 2013

@lianka2
Ked sud urci v tvojej pritomnosti,znamena u teba doma,alebo kam bude s malou chciet ist musis aj ty s nimi. Cize aj ku ,,svokre,,. Ale radsej nech su u teba. Kasli na ostatnych co si myslia. Budes tam pre malinku. Ved ta potrebuje najviac. Ja mam tiez 15 a pol mes malu a mna slahlo ju nechat takym ludom. Isla by som s nou vsade kam by chcel s malou ist. Pokial tak sud rozhodne. A dufam ze ano. Lebo je to moc male dietatko aby bolo bez mamimy a ken s otcom,kt.je jedno ci place alo nie.

lucyliena
18. júl 2013

@lianka2 keď súd určí stretávanie sa otca s maloletým dieťaťom budete sa držať výroku rozsudku - t.j. napr. otec maloletej je oprávnený sa stretávať s maloletou každý párny víkend (presne sa určí čas od do aj dni) v prítomnosti matky, teda ak by otec napr. začal niekde vonku vystrájať, že on ti ešte dieťa nevráti a ešte nechce ísť domov znamená to, že môžeš na neho podať trestné oznámenie pre marenie výkonu úradného rozhodnutia podľa § 349 Trestného zákona, pričom predtým je potrebné využiť všetky prostriedky občianskeho súdneho konania t.j. každé nedodržanie oznámiť na súd i ÚPSVaR a následne je možné otcovi uložiť opatrenie prípadne pokutu ak ani toto nezaberie tak treba podať trestné oznámenie.
V prípade ak je určené stretávanie s dcérou v tvojej prítomnosti v žiadnom prípade ty neostaneš sedieť v aute, ale aj svokra bude musieť strpieť stretávanie len v tvojej prítomnosti a ja by som navrhla aby stretnutia neprebiehali ani u teba doma ani u svokry, ale niekde na miestach verejnosti prístupných, aby nemohlo dochádzať ku zbytočným konfliktom.
Zákaz styku s maloletou môže nariadiť len súd a aj to v ojedinelých prípadoch napr. ak to ohrozuje mravný a duševný vývoj dieťaťa - teda ak je otec alkoholik, narkoman, resp. fyzicky napádal dieťa alebo matku počas stretnutí, ale naozaj toto sú veľmi výnimočné prípady.
Osobne si myslím, že by bolo vhodné aby vám súd určil stretávanie a vy ako dvaja dospelí ľudia sa v záujme vašej dcéry môžete dohodnúť aj na stretnutiach mimo hodín určených súdom, pričom si obaja musíte uvedomiť, že prvoradá je vaša dcéra a nie vy dvaja, ak toto dokážete tak verím tomu, že dcérka napriek vášmu rozvodu bude mať vždy dvoch rodičov a nebude nikdy trpieť vašim rozvodom. Dokázali ste sa dohodnúť na toľkých veciach tak prečo nie na stretávaní sa?

lianka2
autor
18. júl 2013

@lucyliena no ja bývam u rodičov, on má prenajatý vlastný byt, kde sa kľudne môže stretávať s malou a môžem tam byť aj ja. tak nechápem, načo ju chce ťahať k svokre. veď ona tam môže tiež prísť, ja nie som proti, ale nie k nej domov. problém je ten, že mm sa nevedel odpútať od svojej matky a keď jeho matka si povie, že chce malú vidieť bezo mňa, tak on jje schopný to zariadiť, nech aj malá má neviem akú traumu. a to sa dá, že na miestach verejne prístupných? to by bolo super. a nemusí ísť k nemu na noc? a ešte nevieš mi poradiť, či pri tak malých deťoch tiež súd určuje aj sviatky? že by bola polovicu sviatkov a prázdnin s ním? aj keď v mojej prítomnosti alebo to môže súd určiť len tie víkendy bez ohľdu na sviatky?
ja som mu povedala, že nemám problém sa prispôsobiť, keby niekedy on nemohol, tak to presunúť, alebo aby s ňou bol dlhšie. ale zas len jeho matka čo si praje a z toho ma ide rozhodiť. proste furt len jej ustupuje a preto sme aj my dopadli tak ako sme dopadli. ja som mala rozhovor aj so svokrou a som jej vravela, ako to medzi nami je, že on ani spávať so mnou nechcel celých 15 mesiacov, lebo nemám dobrý vzťah s jeho matkou (choré) a že on stále sa dohodol s ňou a mne to povedal ako poslednej, stále oslovoval MY svokru a jeho a nie nás. tak ona na to, že on ju chce asi chrániť a ona mu nemôže povedať, že to nepotrebuje, keď ju má rád. no to je choré chránenie. ja som mu povedala, že my sme rodina a že my sa máme dohodnúť a potom to oznámiť svokre a dohodnúť sa potom s ňou. no on nie, že ja ho chcem odtrhnúť od jeho rodiny a on sa na rodinu nevykašle. ja som to ani nechcela, ale na nás sa dokázal vykašlať. odišla som ja, lebo mi začal už vulgárne nadávať. ale to je mimo témy, čo tu rozoberám. proste ja nie som proti, aby s ňou trávil čas, keď sa jej bude on venovať, nie že stále ju brať k svokre a to je celý jeho program pre malú.

lucyliena
21. júl 2013

@lianka2 musíš uvažovať dlhodobo dopredu, nakoľko v prípade ak budete chcieť meniť stretávanie po čase tak kým súd rozhodne bude to trvať dlhšiu dobu a na zmenu sú potrebné aj adekvátne dôvody, ja ti radím aby si žiadala o stretávanie tak ako som ti napísala vyššie a súd v rámci svojej rozhodovacej právomoci môže otec záujem o dieťa aj v budúcnosti tak nech si požiada o zmenu stretávania. Ty potrebuješ vedieť kedy sú presné termíny, kedy sa majú vidieť aby si si mohla žiť aj vlastný život a plánovať si program. To aký má vzťah s matkou súd zaujímať nebude, lebo ten sa bude zaujímať o vzťah otca k dieťaťu. Nesnaž sa nadmieru vychádzať v ústrety, v praxi sa to potom zvykne otočiť proti matke. A na jeho správanie vulgárne treba súd upozorniť, nakoľko je to jednak dôvod rozvodu a jednak to niečo vypovedá o jeho osobnosti, najmä ak nadáva aj pred dieťaťom.

lianka2
autor
21. júl 2013

@lucyliena ďakujem za rady. budem teda žiadať presné hodiny od-do. lebo teraz si tiež chodí po malú ako chce, najskôr každé dva týždne, teraz zas po týždni, tak teraz ustupujem, aby tiež nemohol povedať, že som mu bránila, ale jasné, že to sa takto nedá do budúcna čakať celý týždeň, ako si on zariadi program a či si príde po malú. no vyhrážal sa mi minule, že si mám dobre rozmyslieť, čo na súde budem hovoriť, aby som to neľutovala. podľa neho je rozdiel niekomu vulgárne nadávať a povedať mu vulgárne tri razy. no v priebehu pol roka tri razy, rok a pol sme manželia, tak kam by to spelo. samozrejme nadával aj pred malou.jeho názor je, že deti do troch rokov si nič nepamätajú. dnes bol zas po malú, pre zmenu mi celý čas nič nepovedal. to je na nervy tie jeho nálady... ďakujem ti za rady.

lucyliena
21. júl 2013

@lianka2 hups teraz som prečítala čo som ti napísala a časť textu mi tam vypadla takže to doplním: "súd v rámci svojej rozhodovacej právomoci môže určiť aj hodiny a dni nad rámec tebou navrhovaných stretávacích termínov a ak otec aj v budúcnosti bude mať záujem o stretávanie sa s dieťaťom častejšie nech si požiada o zmenu stretávania."

Držím palce aby všetko dobre dopadlo a pri rozvodom konaní pred súdom uveď normálne všetky dôvody, ktoré viedli k rozvodu manželstva bez ohľadu na vyhrážky tvojho ešte manžela.

kaktusik007
26. júl 2013

@lianka2 pri citani tejto diskusie ma napadlo - kde mas tie peniaze, ktorymi ta akoze pred rozvodom vyplatil??? ak ich budes mat na ucte ku dnu pravoplatnosti rozvodu, spadaju do BSM - ak nepodpisete po pravoplatnosti dohodu, a tvoj nadejny ex to da na sud, o polovicu tych penazi prides.... pozor na to, maj ich radsej v ponozke 🙂

lianka2
autor
27. júl 2013

@kaktusik007 A ak by som tie peniaze vybrala teraz, to nevadí? Lebo už mesiac spolu nežijeme. Ja som napísala aj čestné prehlásenie, že ma vyplatil a že už nemáme voči sebe finančné záväzky a dala som mu to a jedno prehlásenie mám ja. Teda neviem, či ak by som teraz peniaze vybrala, či by to už nebolo jedno... Pri notárovi sme ešte neboli. Právničke som vravela, že ma vyplatil a nejako sa k tomu nevyjadrovala, len že dobre, že sme sa dohodli. Bohvie čo urobí mm potom, lebo nechce platiť také výživné, aké by mal.

kaktusik007
27. júl 2013

@lianka2 ak vyberies vsetko naraz, je to pozodrive.... malo by sa to vyberat postupne, akoze minute na beznu prevadzku... len asi sa jedna o trosku viac penazi...

vsetko, co ste podpisali ohladne vyporiadania BSM, je neplatne - pretoze nie ste pravoplatne rozvedeni.

takze teoreticky, mozes od neho opat ziadat tie itste peniaze 😀 ale naco, ze???

ako kamoska to takto spraivla, mali pred notarom spravenu dohodu o bsm ktoru podpisu ked sa pravoplatne rozvedu a aj tak bolo..... len to je aj o cestnosti tych ktorych ludi......

a pravnicka ma pravdu - je dobre, ze ste sa dohodli a ano, samozrejme ze sa k tomu nevyjadrovala....