Rozvod. Urobila som dobre?

priroda44
7. jún 2012

Ahojte, v prvom rade chcem vysvetliť dnešnú registráciu, na koníka chodím už pár rokov, mám riadny nick, niekoľko stovák príspevkov, pár rokov sa dokonca pravidelne stretávam s niektorými užívateľkami. V prípade záujmu, môžete kontaktovať admina, ktorý to môže potvrdiť. Len nechcem pod starým nickom rozoberať môj problém.

Včera som po cca mesačnom rozhodovaní podala návrh na rozvod. Som mama skoro dvaapol ročnej dcérky na rodičovskej dovolenke. Problémy v manželstve nastali cca na jeseň 2011, ale boli to len záležitosti ohľadom peňazí, nedorozumenia. Vyvrcholilo to na konci apríla tohto roka, kde sa mi manžel priznal, že už s nami nechce byť (viac menej som mala tušenie), dôvodom bolo to, že sa hádame a on je nešťastný, vadili mu na mne drobnosti ako napr. To, že som málo ambiciózna a pod. Toto rozhodnutie utvrdil fakt, že stretol ženu, s ktorou by si vedel predstaviť budúcnosť. Absolútne nerieši momentálnu situáciu, nechce byť do budúcna s nami, rieši si len stretnutia s priateľkou.
Bývali sme v byte, ktorý sa toho času predáva (pre nedostatok financií na splátky). Nevieme v ňom existovať spolu, buď sa hádame alebo mlčíme. Na čas odišiel ale po cca troch týždňoch sa vrátil domov.

Cieľom tejto témy je poprosiť o radu, prípadne Vaše skúsenosti. Stále váham, či som urobila dobre, váham, či sa odsťahovať hneď alebo ostať v byte kým sa nepredá, aj keď jeho prítomnosť veľmi ťažko znášam.... Prosím ako ste prežívali sťahovanie, ako to znášajú deti v takomto veku, bojím sa tiež ako vyžijem z rodičovského príspevku (od toho apríla mi nedal ani cent, urobil nákup potravín). Peniaze v hotovosti mi dá, ak odídem z bytu. Je pravdou, že moc financií nemá, je v mínuse, máme dlhy....

Ďakujem

sisaha
22. jún 2012

@priroda44 treba mu dat jasne najavo, co je moje, tvoje a spolocne - asi nechape vyznam tychto pojmov. Co sa tyka styku s dcerou, bolo by dobre, keby si si spisala navrh a aby to bolo aj sudne podchytene. Nie, aby si on diktoval kedy si ju vezme a ty sa mu budes donekonecna prisposobovat a takisto upravovat svoj volny cas na jeho poziadanie. Ja mam v sudnom rozhodnuti uvedene - kazdy parny vikend v mesiaci, kazdy parny rok Vianoce, neparny rok Novy rok, kazdy parny rok jarne prazdniny, neparny rok Velku noc. Kazdy parny rok cely Jul, neparny rok cely august.. Najlepsie bude, ak ti to spise pravnik, aby sa na nieco nezabudlo..

kveta
22. jún 2012

@priroda44 Ty mas vratit auto? Tak nepodpises predaj bytu.. a uz si mala mat davno podane NA SUD o predbezko o stretavani a zvereni dietata sebe.. len sudny rozsudok je smerodatny.. nie pohovor na uPSVaRe.. namiesto toho, aby si mala spat obrucku sa este nechavas vydierat cez auto.. kurnik, s Tebou by sa kazdy rad rozvadzal co sa tyka majetkoveho vyrovnania.. vsak si ochotna odovzdat aj posledne gate.. a s autom? Moja reakcia by bola: Ok, ber si auto, ked Ti to stoji za to, ze neuvidis dceru /reakcia na vetu, ze ak nebude styk s dcerou, tak berie auto/ a este by som na sude porozpravala ako navrhol vymenit dceru za auto.. sakra, normalne som sa nastvala..

priroda44
autor
26. jún 2012

Ďakujem za všetky príspevky, čím ďalej tým viac sa utvrdzujem v tom, že som urobila dobre, keď som podala návrh na rozvod. Pripadá mi to tak, akoby som až teraz spoznala jeho pravú tvár.

Viem, že všetky mi chcete poradiť dobre, viem, že by to bolo najlepšie byť na ňho tvrdá a nekompromisná ale ono je to mojou povahou, celých 11 rokov som sa mu podriaďovala 😔 . Uvedomujem si, že to takto nejde, komunikácia s ním je čím ďalej tým ťažšia (hlavne čo sa týka styku s dcérou). Myslí si, že ja sa musím jemu prispôsobiť, že som len žena na materskej čo sedí doma na zadku a on pracuje! Neviem síce čo robí. Návrh na predbežko mám napísané, zajtra to ide moja právnička podať.

sisaha
26. jún 2012

@priroda44 zacni si viac vazit samu seba...A uz NIKDY sa mu nepodriaďuj....Ak nemas dost sil na ziskanie toho co ti patri, pover tym niekoho ineho (pravničku). Nemusis s nim komunikovat ak ti to robi problem, no mal by vediet, ze jeho éra skončila..

margot
14. júl 2012

@anjelicek26 presne toto som zisťovala na úrade,štát prepláca nie 270eur,ale 230eur..svokra tam robí,zisťovala to mojej sestre 😉

zuzka062
20. júl 2012

Ahojte,ja mam podobnu situaciu,chcem podať žiadosť o rozvod z toho dovodu ,že mi druhy krat neverny,dala som mu šancu pri prevej a4 roky sme spolu žili a teraz uz asi 7 mesiacov ma milenku ktroa ma 16 rokov,on ma 35 ja 31,mame 8 rocneho syna a dvojročne dvojčata.Stale sluboval z eto ukonci ale nic sa nezmenilo a este som zistila ze ma klame ze je na vaic dni v robote a je s nou.Mame este 4 roky uver cca600 eur mesacne,on sa rozvadzať nechce este si dava podmienky ze aby sme tu spolu zili spaltili uver a ze ak ja ebudem mat frajera tak byt sa napise na deti a on odide bez toho aby cchel penaize ale ak budem niekoho mať s kym by som tu byvala tak ho vyplatim.Dostali sme sa do minusu na ucte,nemam ako zaplatiti byt muisim si požicat.

kveta
18. aug 2012

@zuzka062 Pisat byt ma deti je blbost.. Moze to totiz skoncit tak, ze sa budete sudit o deti, lebo kto bude mat deti, ten budedisponovat bytom.. a nemate istotu, ze deti nezacnu drogovat a byt prefetuju.
A nie je ziaden dovod, aby si odchadzala z manzelstva bez svojgo podielu na byte.., ci uz budes mat frajera alebo nebudes..

Jeho vyplacacia schema /ktora je nezakonna/, ukazuje, ze este stale na Teba ako zenu majetnicky ziarli.. podla toho, ze Ta chce trestat financne, ak budes mat niekoho..

Vztah s takou mladou zenou asi dlho nevydrzi.. otazne je, ci chces este toho polroka az rok pockat, kym ich vasen opadne.. S troma detmi sama to nebudes mat lahke a muzi predsalen uprednostnuju bezdetne partnerky, ktorych je vela volnych.. je problem najst v Tvojom veku partnera pre rodinny zivot.. ti dobri su uz vychytani.. :(

Tvoja posledna veta je o tom, ze momentalne nemate na splatku hypoteky? Ako to, ze zrazu nemate? A preco by si si mala pozicat Ty.. ved on pracuje..

zuzka062
18. aug 2012

Nakoniec nam pozicala jeho mama a chcela vratiti len polovicu,preco nemame?Pretoze mlada nieco stoji?Pretoze jeho firmny telefon s ktroeho volava jej nas stoji aj 80 eur.uz to trva dosť dlho a uz sa to neda odpustit a nechcem s nim uz ostavať.

lea987
20. aug 2012

Ahojte maminy. Moc by som vas chcela poprosit, ci by ste mi nevedeli odpovedat na par otazok, lebo vazne uvazujem o rozvode. Som maminou 2 deti (7 a 3 roky). Momentalne som este doma nepracujem, som na predlzenej materskej po dohode s muzom. Nase manzelstvo uz dlhsie nefunguje, boli aj lepsie chvile, ale tych bolo cim dalej menej. Hadky boli hlavne kvoli peniazom. Aby som to nejak zhrnula, muz je ten typ chlapa, ze si mysli, ze ked on zaraba, tak je neviem kto a ja co som doma a staram sa da sa povedat sama o cely chod domacnosti nemam na nic narok. Momentalne som doma este preto, lebo na zaciatku tohto roka sa rozhodol, ze skusi stastie v anglicku {je IT-ckar), kde sa mu postastilo a nasiel si vyborny flek s dobrym financnym ohodnotenim (samozrejme stale tvrdil, ze to robi pre rodinu), po 3 mesiacoch sa rozhodol vratit (lebo stale vyplakaval, ako mu chybame, ako nevidi deti a ja som bola tiez rada, ze si snad aj nieco uvedomil a ze ked sa vrati budeme opat stastna rodina...no naivka......v UK, ked daval vypoved tak mu ponukli ze moze pracovat z domu a raz za cas tam vycestuje na par dni. Dohoda bola taka, ze ja budem doma pokym on bude prec (kedze tam slusne zarobil) a ze ostanem este doma cez prazdniny a po prazdninach si najdem pracu. Ale zacal mi opat (ako x krat) predtym vytykat, ze ja som doma a nerobim, tak isto mi to vytykal aj ked som bola na materskej, jeho to proste skrelo ze iba on je ten co chodi do prace, pritom od kedy mame deti nic mi nepomohol, nikdy ich za tych 7 rokov nemal sam na starosti co i len jeden cely den, dostudoval VS pokym som ja vymienala plienky a starala sa o vsetko, my sme mu davali na to priestor, stale tvrdil ze to robi pre nasu buducnost aby sme a mali lepsie. No ale teraz ked sa vratil, bolo chvilku dobre a zacalo to opat a ja uz na to nemam sil, ja na nom vidim, ze si ma nevazi aj mi to povedal v hadke a kadejake velmi nepekne a velmi bolestive vety, dokaze byt velmi kruty, bez stipky emocii. Teraz cez vikend sme sa velmi pohadali a to uz bola posledna kvapka a ja som aj s detmi u nasich. Dnes som bola po nejake veci, povedali sme si ze rozvod, on vravel,ze si mam napisat na papier aky mam navrh co sa tyka vyzivneho, starostlivosti o deti, ze on chce dat navrh na striedavu starostlivost, s cim ja absolutne nesuhlasim, lebo on sa nevie o tie deti postarat, v zivote nic neuvaril, nic nerobil co sa tyka starostlivosti o deti, akurat ze sa s nimi obcas pohral no a co sa tyka majetku, tak ze narok nemam na nic, lebo byvali sme v dome ktory on zdedil po rodicoch a mne tam nic nepatri, aj ked sme manzelia 8 rokov, ze kedze som neprispievala financne a nemam ako sudu dokazat ze som prispievala, ved ja som bola len na materskej, takze na nic nemam narok a ze vyzivne sa mame dohodnut, ze on navrhuje 400 euro na obe deti, ze sud by mi aj tak viac neurcil (zaraba v prepocte na eura 2600 mesacne v cistom). Tak sa vas chcem opytat zienky, ktore mate s tymto skusenosti,kedze ja sa v tychto veciach nevyznam, ale samozrejme na nete idem zacal zbierat informacie, zatial nebol cas, ze ci ma on nejak sancu ziskat deti do striedavej starostlivosti(lebo to nechcem a nebolo by to ani dobre pre deti, su na mna velmi naviazane, hlavne dcerka)...(a nezabudol povedat ze uz len preto to spravi, ze ja nebudem mat narok ma vyzivne)...., ci naozaj nemam narok za 8 rokov manzelstva na nic (ide mi o spravodlivost a hlavne o deti, aby sa oni mali lepsie, ci nema nejak on povinnost zabezpecit nam ubytovanie a ci aj s tym vyzivnym ma nechce nejak ako sa hovori osuskat. Este mi dnes povedal ze ak sa ho budem snazit nejak financne vyciciat, pritom ja som mu tvrdila ze ja len chcem spravodlivost a tu by mal urcit sud, ze on okamzite zmeni robotu a bude tu robit na SK za par euracov.
Prepacte ze som sa takto rozpisala, ale nemam sa s kym inym zatial poradit a aj sa mi ulavilo ze som to dala zo seba von. Dakujem za kazdu radu!

xlucia
20. aug 2012

@lea987 aj niekolko rokov po rozvode maju obaja manzelia narok na rovnkaky standard, pokym si ten "chudobnejsi" nenajde partnera a nevyda=neozeni sa, resp. dokial trva stav ze sa o sebe nevie postarat. neviem kolko rokov, ale myslim ze 5 rokov po manzelstve. byvanie vam zabezpecit nemusi. rychlo si zaobstaraj vyplatnu pasku, vypis z uctu, hocico cim dokazes aky ma prijem

lea987
20. aug 2012

A este teraz ked citam prispevok od zuzky062, tak aj moj muz dnes navrhoval, aby sme zili spolu len ako rodicia, ze pred detmi sa budeme pretvarovat, ze on bude spat v inej izbe, ja v inej, ze si mozem ja kludne najst ineho partnera, ze on inu a ze deti nebudu ani nic tusit, ze on by to kvoli detom chcel takto riesit....no je on normalny?

hradnapani
20. aug 2012

@lea987 neviem, mne pripadate ako vhodni kandidati na manzelsku poradnu a myslim, ze tam vas aj sud posle.
Proste, asi to nebude take jednoduche sa len tak rozviest, ked mate dve deti a vase problemy su najma o peniazoch a neucte z jeho strany voci tebe (tak to vyzera z toho co si popisala). A o striedavku sa neboj, nase sudnictvo ju nema rado a ak sa k nej prikloni, tak len v pripade, ze si bude viacmenej iste, ze vy dvaja, rodicia, viete medzi sebou absolutne korektne komunikovat a obaja, vratane otca plnohodnotne sa postarat o deti. A peniaze su v tomto druhorade, To je teraz taky moderny trend, ze oteckovia vykrikuju, ze chcu striedavku, ale v praci netusia, ani do je to pripravit detom ranajky.

hradnapani
20. aug 2012

@lea987 a co sa tyka toho spoluzitia ako rodicia... tak toto naozaj normalne nie je a na to by som nepristupila an za svet. Vychovavat deti v klamstve je snad to najhorsie co im do zivota mozeme dat. Ake vztahy si potom budu vytvarat oni?

lea987
20. aug 2012

@xlucia dakujem za odpoved, no to bude velmi tazke, taketo veci si on velmi strazi.

lea987
20. aug 2012

@hradnapani dakujem za odpoved. no neviem ci by nam aj ta manzelska poradna pomohla, my sa uz nemame radi, no ja som ho rada mala ked sme mali dobre chvilky, ale on je podla mna chory, neviem ci je aj nejaka taka psychicka porucha je mu strasne zalezi na materialnych hodnotach, on nevie pochopit zakladne veci, on mne tvrdi ze ja som si ho zobrala pre peniaze, pritom ked som ho spoznala zil ako chudak v spine s otcom a sestrou, mamu uz nemali, jeho otec pil potom zomrel, on zdedil polku domu a uz zacal porovnavat so mnoupotom dostudoval a dari sa mu cim dalej tym viac, ale stava sa z neho velmi zly clovek...je to smutne

hradnapani
20. aug 2012

@lea987 tak to sa naozaj smutne cita...Ved ty sama vies, ako na tom ste. Ale na tom nic nemeni, ze sud vas tam zrejme posle. Ci pomoze, ci nie, aspon definitivne zistite ako na tom ste. Drzim palce, aby si zila spokojny zivot s detmi, nech to dopadne uz akokolvek...

lea987
21. aug 2012

@hradnapani dakujem!

lusindata2
11. okt 2012

Ahojte chcela by som aj ja radu.S mužom sme manželia 5 rokov mame dve deti.Ja som momentlane na materskej.S manželom sa v poslednej dobe hádame furt mi vičíta že je tu neporiadok a pritom ja stale upratujem snažím sa pokial je čas chodim s detmi von varím venujem im celý moj čas a niekedy sa stane že neni upratne ale jemu vadia take veci že deti maju hračky rozhadzane ale tak su to deti a musia sa hrat.Dnes mi dokonca povedal že maju mať už o pol siedmej upratane hračky a prichystat sa na spanie a pritom chodia spat o osmej pol deviatej.Ked sa hadame tak vždy mi povie že ma frajerku aj ked viem že ju nema lebo by nemal kedy sa s nou stretavať a ešte mi vyčíta že nech sa pozrem ako vyzeram som trošku pri sebe po porode pred porodom som bola chudšia ale mam tak 8kg naviac.Detom sa venuje ma ich velmi rad ale ja už nevydržím tie jeho výčitky a ako mi stale niečo vyčíta a pritom sa snažím ako možem aj som si chcela najst brigadu kedže vychadzame tak ledva ale potom mi povedat že či sa chcem zbaviť malej a to ma strašne nahnevalo.Neviem čo mam robit či byt spolu alebo ako neviem dalej poradte prosim

zabka88
18. okt 2012

@lusindata2 ahoj, myslím že to che vážny rozhovor, povedz mu na rovinu že ti jeho správanie k tebe prekáža, lebo ťa to ponižuje, chcem veriť že to nerobí úmyselne, len si neuvedomuje čo to stebou robí.. skús tiež popracovať na vlastnom sebavedomí, nemusíš hneď chudnúť, ale urob si občas radosť, nájdi si záľubu (aj s detmi môžeš), prípadne popros rodinku aby ti postrážili deti a chod ku kaderníčke, proste urob niečo pre seba čo ťa baví a teší ..

priroda44
autor
25. okt 2012

@lusindata2 a čo keby mm naučil deti tie hračky upratovať, keď mu na tom tak záleží 😉

priroda44
autor
12. dec 2012

Ahojte

tému som zakladala s otázkou Urobila som dobre? ak som požiadala o rozvod...Práve dnes mám rozvod za sebou a myslím si a hlavne môžem povedať, že to bolo správne rozhodnutie a neľutujem ho

Ďakujem všetkým, ktoré mi tu radili a dodali podporu...ďakujem 🙂

jana497
16. dec 2012

tak vela zdaru do noveho zivota,a verte mi zvladla by ste to aj bez rad....

halime
31. júl 2013

Keby to všetko o com píšete bolo take jednoduche. Ja som dnes dospela k definitivnemu záveru rozviesť sa s priateľom po 7 rokoch, mame 2 ročného syna. Uz nezvládam ten jeho chlad, nezáujem, vecne kritizovanie, ignorovanie mojej snahy o komunikáciu. Žijem v UK bez rodiny strašne sa bojim ako to všetko s malým zvladneme bez pomocí rodiny, hlavne finančne, tiez mame dlhy bojim sa aby som nezostala s malým na ulici :((((((((( nepracujem tiez žijem len z pridavkov ale peniaze nemôžu byt to jedine co nas spolu drží. Bez sexu sme viac ako dva roky, kedykoľvek som sa ho chcela dotknúť, pobozkat, odtahuje sa. Uz to nemôžem dlhšie takto ťahať. Asi sa chcem len vypísať a uistit ze robím dobre. Nejako bude vravím si ale bojim sa ako nikdy. Lebo uz nemám 16 a som zodpovedná za syna :(

2luss2
11. nov 2018
vankamakova
25. aug 2020