Skúsenosti so striedavou starostlivosťou

kikus2510
17. nov 2015

AHOJTE, mám pár otázok. Sme v rozvodovom konaní od mája manžel ma vydieral ze bud podpíšeme striedavú starostlivosť alebo mi syna zoberie. Bola to podľa mňa chyba, ale pod jeho nátlakom som nevedela čo robiť. No syn chce ostať so mnou. S manželom nevychádzam dobre a on ho štve proti mne. myslíte, že má veľkú šancu na striedavú starostlivost? Sud nariadil pedopsychologicke vysetrenie,mate s nim skusenosti? A co sa týka striedavej starotlivosti ja ho mám každý parný týždeň on neparny. Ked bude koniec a začiatok roka je to 53. A 1. Tyzden to bude dva týždne s ním? Alebo sa to na začiatku roka zmení na mne v neparny týždeň a jemu párny? Ďakujem

adrioska
17. nov 2015

Ahoj.
Vie to tvoj manzel vybavit, ze by syna pridelili jemu? Lebo vo vacsine pripadov dieta prideluju matke, takze neverim, ze by on pochodil. Len vo velmi vaznych pripadoch sud prideluje dieta otcovi (vazne psychicke ochorenie matky, alkoholizmus u matky alebo drogovo zavisla matka - teda taka, u ktorej je predpoklad, ze sa o dieta nebude vediet postarat, ze mu nebude vediet zabezpecit jeho zakladne zivotne potreby,atd.). Co sa tyka parneho a neparneho tyzdna, tak 53. a 1. tyzden v roku je jeden a ten isty, cize otec by ho mal 1tyzden a ty ten dalsi.

bobulazelena
17. nov 2015

Pochybujem ze daju dieta do striedavej osobnej starostlivosti rodicom ktori spolu zle vychadzaju a nekomunikuju, nebolo by to v jeho zaujme. Aspon som v mojej praxi nevidela taki pripad. Samozrejme zalezi od konkretnych okolnosti a samozrejme aj od sudcu ktory v danej veci rozhoduje. Kazdopadne odporucam nenechat sa manzelom zastrasit a vyriesit vec k najvacsej moznej spokojnosti dietata, to je predsa najhlavnejsie. Zaujmom dietata by sa mal prave riadit aj sud pri uprave prav a povinnosti rodicov k dietatu.

kikus2510
autor
17. nov 2015

@adrioska - práve to že nie , práve som to pozerala na tejto stránke http://kalendar.azet.sk/pracovny/fond/2016/ - tam je že od 28.12-3.1 - je 53. rýždeň a potom ide 1. týždeň :/ ... to, že mi fungujeme takto od júna, kedy ma pobalil tak odvtedy fungujeme na striedavke, len manžel on robí 4-smenky no keď môže byť s malým , dáva ho kk starým rodičom ku ktorým nemá vzťah.. resp. sa ho možno asi snaží vytvočiť teraz, ozaj neviem. Ale neustále ma psychicky ničí, raz smsky, potom zas ohováranie .....

bobulazelena
17. nov 2015

@kikus2510 tak ked tak teraz realne fungujete, tak v com je problem? Inak to je dost zavazny argument z jeho strany pre sud ze ste tak dobrovolne fungovali...

kikus2510
autor
17. nov 2015

Fungujeme? Zdaleka nie ked ti syn place ze nechce ist k nemu... Alebo zas pre zmenu pride s tym ze ocku mu hovoril toto a toto na moju osobu...

bobulazelena
17. nov 2015

@kikus2510 tak mu ho nedavaj a daj si navrh na sud na predbezne opatrenie na upravu prav a povinnosti rodicov k dietatu, kde budu upravene pomery do cadu praboplatnosti rozhodnutia vo veci samej. A navrhni tam zverenie maloleteho do tvojej starostlivosti a nejaky styk otca s maloletym...skus sa poradit s advokatom, pripadne ak nemas financne prostriedky, tak sa obrat na centrum pravnej pomoci a poziadaj o bezplatnu pravnu pomoc.

bobulazelena
17. nov 2015

@kikus2510 sorry za preklepy, pisem na telefone...

kikus2510
autor
17. nov 2015

my sme v rozvodovom konaní, ... je zbytočné podávať asi niečo keď za istý čas by mal byť vyšetrení psychológom. No len ja som sa chcela to, že či niekto má podobné skúsenosti ako ja a ako to dopadlo u neho.

bobulazelena
17. nov 2015

No ja mam skusenosti len vzhladom na moje povolanie... a v podstate som videla malo pripadov kedy bolo dieta v striedavke a vzdy islo o pripady ked s tym suhlasili obaja rodicia, nakolko v pripade rozporov medzi rodicmi takato forma starostlivosti zle funguje. Kazdopdne drzim palce nech to dopadne k tvojej spokojnosti a predovsetkym k spokojnost vasho dietata.

kikus2510
autor
17. nov 2015

A akú máte profesiu? Ak sa smiem? No ja verím,že áno nakoľko manžel ma donútil to podpísať ved ja co je horšie strach z toho ze vám zoberie dieťa a k tomu i schytate.... Nemala som moc na výber :/ nedal mi na výber...

bobulazelena
17. nov 2015

Nechcem to rozoberat konkretne ale som pravnicka. Kazdopadne pokial nemate advokata tak ho odporucam, nakolko ten vas pripad sa mi zda trosku komplikovanejsi. Nedajte sa zastrasit. Kolko ma syn rokov? Mimochodom do velkej miery bude zavisiet rozhodnutie sudu aj od toho co zisti psycholog u syna. Hlavne syna nenahovarajte co ma u psychologa hovorit (je to rozpoznatelne)...tym nechcem povedat ze by ste to robili, pisem to len pre istotu...
P.s. trosku som sa stratila v tom ci si vykame alebo tykame 🙂

kikus2510
autor
18. nov 2015

Syn bude mat 6 za par dni.. Tak urcitr ho nahovarat nebudem zas ja nechcem aby prisiel o kontakt s buducim exmanzelom len zda sa mi ze tyzden je pridlha doba potom je syn i taky nervozny ked ma ist k nemu , uz ani nejedava - menime si ho v pondelky a od soboty uz je iny vazne ani jest mu nechuti, len ma hneva to ze zijeme v jednej dedine a moj ex si mysli ze ked ho da na cele dni do svokrovcov bude naj otec hlavna vec xe vela krat mi sym ze je tam len na pocitaci a ked manzel pride tam potom ze je iba s bratom alebo ide na pivo.... Uz davno mi manzel povedal ze nejde mu o syna ale o to abyvublizil mne... Na toto mam i nahravku :/

ceruzka2015
18. nov 2015

to že ste mu to podpísala neznamená, že nemôžete zmeniť názor. Keď pôjdete na psychologické tak to tam povedzte že si to neprajete, lebo to nemá dobrý vplyv na dieťa. Mám dobrú skúsenosť s psychológom nariadeným súdom. Nebojte sa tam ísť, podľa môjho názoru vám neodporučí striedavú, len nejaké rozšírené stretávanie, pokiaľ na tom bude otec trvať. Na malom vám aj tak nebude vedieť spraviť psychologický profil, nakoľko je malý a jeho názor sa mení z hodiny na hodinu. Skôr tam pôjde o to či sa budete vedieť dohodnúť. Ale ako čítam asi to veľmi možné nie je. Psychologička sa pokúsi nájsť kompromis

kaktusik007
18. nov 2015

@kikus2510 velka a dost zasadna chyba bolo umoznit aktualne striedavku. Tym, ze teraz je tyzden tam a tyzden tam, tak stav TRVA a tvoj chlap si tu striedavku vydupe podstatne lahsie, ako by si mu dieta nedala na tyzden a trvala si na vikendoch...
Neviem preco si toto dopustila.... SI si neumerne ztazila poziciu, teraz musis vyvracat preco striedavka NIE... Cele zle...

Co sa tyka tyzdnov, tak ANO - bude u manzela 2 tyzdne v kuse, pretoze tento rok je anomalia -- su 2 neparne tyzdne po sebe - 53. a 1.
@adrioska - pre info, 53 a 1 tyzden su dva rozdielne tyzdne.

adrioska
18. nov 2015

@kikus2510 OK, berem spat to s tymi tyzdnami, pomylila som sa. Ale nemusis sa bat, podla mna je mala sanca, ze u vas sud pristupi na striedavku. Neboj sa ho a nenechaj sa psychicky deptat a tyrat a neboj sa mu aj oponovat. A samozrejme vsetky smsky si uchovaj, zidu sa ti.

bobulazelena
20. nov 2015

@kikus2510 tak na sud napis ze s tym nesuhlasis, ze ste to skusali a ze to nefunguje z dovodov, ktore yam uvedies a ktore si napisala aj sem...podla mna bude mat v tomto veku uz vahu aj nazor syna, uz je dost velky a hlavne ten psycholog.

bobulazelena
20. nov 2015

@ceruzka2015 uz som videla psychologicky vysetrene aj 3 rocne dieta

bobulazelena
20. nov 2015

@kaktusik007 najskor aj mna toyo napadlo ale na druhej strane aj argument ved sme to skusali (striedavku) a nefungovalo to je tiez dobry.

kaktusik007
20. nov 2015

@bobulazelena je podstatne horsi. Svoje tvrdenie, ze to nefunguje, musi podlozit dokazmi.

kikus2510
autor
20. nov 2015

Mam par nahravok ako syn place a nechce k nemu... Potom aj to také ze syn ostava doma sam a on ide do krcmy na pivo,... A pod. Len pravnik sa mi zda ze nechce ist do takych detailov...

bobulazelena
20. nov 2015

@kaktusik007 tak ano ale ono to v podstate vsetky konania o uprave prav a povinnosti k maloletym detom su o uvazeni sudu...lebo vzdy je to tvrdenie proti tvrdeniu...jediny objektivny a nestranny je tam ten psycholog...takze si myslim ze to vo velkej miere zavazi.

liza123
3. jan 2019

@bobulazelena ja so svojim nekomunikujem a robí mi napriek... vybavil si vez svavra byv. Okr. Riaditel polície cize kontakty, aby presla striedava maleho hucka a pri sudnej znalkyni maly povie to co mu otec nakaze, kedze sa ho maly boji... za cely tyzden co je tam, tak pocuva od otca a stryka a starej mami aka je heho mama zla a aj jej rodina...a on cbudak toto musi pocuvat... vobec neni pripraveny v skole neuci sa s nim... tak fakt pytam sa ako moze sud odklepnut striedavu starostlivost , ked my vobec nekomunikujeme spolu a vobec nevychadzame a mame spravy zo skoly, ze ako maly je nepripravený, nesústredeny... a atd... a len maly trpi.... otec sa mu vyhraza po citovej stranke.. ke to jedna karastrofa a ja ked robim co robím neda sa stále sa odvolava a pojde to na kraj. Sud no a tam to ma vybavene vopred... a trpí len syn.. je to smutne... dnes nemaju dnes nemajú pravo matky s dietatom... ale psichopati ako vidim.... je to strasne smutné 😢🙁

lilysk
29. feb 2020

@kikus2510 pokial je syn nervozny a vidis na nom ,ze nechce ist tak mu ho nedavaj .Nedajboze by mal este nejake psychicke problemy onedlho .Ked sudom nemas urcene tak sa moze na to vies co ....daj na sud predbezne opatrenie o zverenie do rozvodu a do 14 dni mas rozhodnutie .