Slobodná matka po skončení rodičovského príspevku

lillivanilli
6. mar 2013

Dobrý deň,
som slobodná matka 3-ročného škôlkara, žijúca u rodičov. V januári mi skončil rodičovský príspevok, nárok na podporu nemám, nakoľko som pred rodičovským pracovala v Strednej Amerike a zmluvu mi tu na úrade neakceptovali. Hľadám si prácu už vyše pol roka, ale tu na východe je to ťažké. Študujem externe vysokú školu. Na úrade práce som požiadala o dávku v hmotnej núdzi, priznali mi nejakých 20 € + prídavky. Ex partner mi neplatí žiadne výživné i keď súdom má určené platiť 100 € (súdiť sa s ním z osobných dôvodov nebudem). Vie mi niekto prosím poradiť či v tomto štáte mám nárok ešte na nejaký príspevok? (prípadne či môžem dostávať príspevok na bývanie v prípade, že by som rodičom platila nájom?...) Ďakujem za každú odpoveď

zalka
6. mar 2013

@lillivanilli no bohužial, musíš žiadať o výživné od expartnera. Štát Ti nedá žiadne iné dávky ani príspevky, ty si musíš príjem v prvom rade zabezpečiť sama využitím svojich zákonných nárokov. A ten nárok je práve to výživné ...

sisaha
6. mar 2013

@lillivanilli presne tak, musis si zacat vymahat vyzivne.., iba ak by si bola neuspesna, tak mas narok na nahradne vyzivne. Ale musi tomu predchadzat trestne oznamenie za neplatenie, exekutor...atd. Stat ti nebude platit, ked chybajuce peniaze mas dostat od otca dietata...

kattrin5
6. mar 2013

Najdi si roma vydaj sa a budes mat tolko prispevkov ze sa ti ani nesnivalo a este aj byt za 70eur mesacne🙂

slavka034
6. mar 2013

samozrejme že ti určili iba 20 € kedže máš súdom stanovené výživné v sume 100 eur...to sa počíta do príjmu či ti ho ex platí alebo nie.....ukracuješ tým len svoje dieťa toré má na tie peniaze nárok či už ty máš alebo nemáš nejaké osobné dôvody.....takže šup na políciu podať trestné oznámenie a neplatení výživného požiadať úrad o platenie náhradného výživého....

simik2309
7. mar 2013

No lahko sa hovori aby sme to vymahali ked mame na to narok.. tie nekonecne behania po uradoch, policii a exekutoroch, tych penazi a nervou a vysledok nie je aj tak ziadny.. pojdete na socialku, tam vam povedia aby ste sli na policiu, chvilu je ticho, a zacgvilu vam pride dva krat zaplatene vyzivne v minimalnej hodnote a trestne stihanie je pozastavene nakolko otec sa snazi posielat aj ked nema s coho ale s coho budeme mi zivit dieta to nezaujima nikoho.. ked sa opytate policajtou ze to preco tak vas odbiju ze oni nie su vymahaci vyzivneho.. tak sa obratite na exekutora.. a co dalej? Zasa cakate a cakate a ked nevymoze nic tak si date od statu kde to funguje asi tak ze vsetko co vam aj stat da musite do centa vratit inak zacnu obhanat vas.. zasa musite dat trestne stihanie a zasa ten nekonecny bludny kruk a niekolkorocne tahanice.. ani sa vam necudujem ze to nechavate tak.. ja som urobila to iste..

simik2309
7. mar 2013

A nie ta pani obera dieta o vyzivne ale to ten chlap ked nevie co sa patri..

drobcek2210
7. mar 2013

Simik, ja som mala tiež problémy s platením výživného od ex-manžela, ale všetky tie tortúry, čo opisuješ, teda exekútora, policajtov, úrady som absolvovala, pretože na tie peniaze má tvoje dieťa nárok. Uvedom si, že ty nesieš hlavnú zodpovednosť a aj ju nes. Nečakaj žiaden ľahko dostupný príspevok od štátu. Skrátka tú zodpovednosť musíš niesť ty a tie peniaze za teba nikto nevymôže.

matozazzo
7. mar 2013

Bohuzial, v tomto state je to tak :( Narok na prispevok na byvanie by si mala, len ak by si byvala sama s dietatkom a priniesla potvrdenie, ze je tvoj alebo naj.zmluvu, ze mas zaplatene vsetky poplatky (odvoz smeti, dan za nehnutelnost atd.). Do prijmu sa zapocitava aj to vyzivne, kt. nemas, ale tu by bolo vhodne poradit sa s pravnikom, ci sa to da nejako "obist". Ale vacsinou sa stretnes s nepochopenim :( A hladat pracu. Pripadne, ak zdrav. stav tvojho dietatka nie je uplne OK alebo by bol casto chory, ziadat o predlzeny plateny RP, ale to posudzuju lekari...

simik2309
7. mar 2013

Drobcek, ja som si raz tym presla a nevyriesilo sa nic iba to ze si dal ex znizit vyzivne..teraz som tiez v rozriesenom konani kde cakam na vyjadrenie exekutora , aj ked viem ako to dopadne.. od statu som nikdy nic neziadala lebo je vela ludi co su na tom horsie ja len opisujem situaciu ake je to vsetko smutne tento nas stat a hlavne to ako beru nas.. ako musime bojovat o kazdu korunu.. ked vam nedojde vyzivne nic sa nedeje, ale ked matka nezaplati najom alebo pozicku uz ju obhanaju a nie o rok dva ale mesiac dva.. a to je smutne ze chlapi si myslia ze ublizia nam ale ublizuju len detom lebo kazda matka chce aby mali vsetko, aby im nic nechybalo..

drobcek2210
7. mar 2013

Simik ale za chyby sa platí. Keď sme si už vybrali nezodpovedných partnerov pre život a výchovu detí, tak jednoducho sa treba niekedy premôcť a behať po tých súdoch a úradoch a domáhať sa svojho. Mňa to tiež nebaví, viem, že štát sa nepostará tak sa musím postarať ja. Je zbytočné rozoberať, ako to funguje v tomto štáte, realita je taká aká je a starostlivosť aj zodpovednosť ostáva stále len na nás matkách.

simik2309
7. mar 2013

Drobcek tak to ste pekne napisala a je to tak, ved kto iny bude bojovat za stastie nasich deti, len ich matky.:D