Spoločná starostlivosť o dieťa 50:50 po rozvode

mamina27
21. máj 2008

ahojte,

viete o tejto veci, vraj je to mozne - jeden tyzden u jedneho rodica, druhy u druheho. 1 mesiac prazdnin s jednym, druhy z druhym a pod. vraj je tomu nadradene europskje pravo.... ... hlavne ma to zaujima do buducnosti...ako tomu predist a pod.
vdaka

orgovanka
22. máj 2008

To určuje sudca pri rozvode,to by musel otec trvať a dať návrh,že chce dieťa mať týždeň u seba,nemusíš súhlasiť,potom sa to prešetruje,naťahuje,väčšinou si otcovia berú deti na víkendy,keď má otec nejaké problémy,napr.alkohol,tak len návšteva detí v prítomnosti matky. 😎

alexandra
22. máj 2008

oficialne je striedava starostlivost mozna len v Cechcach, u nas tento statut nie je. Ak su na tom rodicia tak, ze sa vedia dohodnut a detom to vyhovuje, riesi sa to formou neobmadzeneho styku, kde je dieta oficialne v starostlivosti jedneho rodica a rovnaky cas travi s druhym.

mamina27
autor
22. máj 2008

dakujem...a nahodou neviete ci sa to neodvija od europskeho prava...cize ci to nepreberieme aj my na slovensku?

kocurek
24. máj 2008

Ahojky, me by to docela taky zajimalo...uz jsme po tompatrala, ale nikde nic konkretniho... ☹

alexandra
25. máj 2008

mamina zatial nie, zatial fungujeme podla Slovenskeho prava, kym nepristupime na to europske.

adicka111
25. máj 2008

existuju urcite oblasti prava, ktore EU nema pravo regulovat, rodinne pravo je jednou z nich, takze tuto cast prava si kazdy clensky stat upravuje sam- aspon to tak bolo pred par rokmi, mozno sa nieco od vtedy zmenilo, najlepsie by bolo zistit si to na http://www.euroinfo.gov.sk/

alexandra
26. máj 2008

adicka nic sa nezmenilo zatial, fungujeme podla svojho prava, kym sa nerozhodne, ze nase bude zhodne s europskym. Zial.

Da sa to riesit neobmadzenym stykom, ako som uz pisala.

kocurek
27. máj 2008

chtela jsme se zeptat, co kdyz je otec cizinec.....nevite, dle ceho se zakony ridi???

alexandra
28. máj 2008

kocurek kedze sa jedna o malolete dieta, tak podla krajiny, kde ma obcianstvo, respektive kde trvale zije

kocurek
29. máj 2008

alexandra: diky

papatka
9. júl 2010

mozem sa spytat mam 22mesacnu dcerku byvali ju ma kazdy druhy vikend a teraz by ju chcel kazdy vikend no dcera stale rastie spoznava a ma v tom totalny chaoz ked pride domov mohol by ju sud dat byvalemu aj na kazdy vikend???

ria80
10. júl 2010

papatka:to bud klidná,to mu nikdo nedá,je to nesmysl

papatka
18. júl 2010

dakujem ved uvidime na sude

zajo79
16. sep 2010

zakon presiel aj na Slovensku.. je tu niekto, koho sa to tyka?

samanta05
15. feb 2011

ahojte môj manžel požaduje nášho 3 ročného syna do striedavej starostlivosti. O syna nikdy nejavil záujem a toto všetko robí iba kvôli svojej mamke ktorá sa vždy považovala za matku nášho syna. Prosím aká je šanca že ho dostane do striedavej starostlivosti poprípade vypísal dátumy kedy by chcel syna ak by mu nebola táto možnosť udelená lenže syna by mal častejšie ako ja. Prosím ako majú vaše deti vymedzený styk s otcami a ako mám bojovať o to aby ho mal čo najmenej? Syna využíva iba prostriedok ako mi ublížiť keďže všetok svoj voľný čas trávi so svojou milenkou.

sue
15. feb 2011

@samanta05 podľa mňa, ak s tým ty budeš vyslovene nesúhlasiť, tak nemá veľkú šancu na to, aby získal 3ročné dieťa do striedavej starostlivosti. Tiež je dôležité ako ďaleko býva, či malý chodí do škôlky atď...

...no a na záver treba pouvažovať o tom, čo je pre vášho syna to najlepšie... to, že nejaví otec doteraz záujem neznamená, že pre dieťa je dobré naďalej izolovať...

lili_mia
15. feb 2011

v správach dávali, že táto starostlivosť vyhovuje rodičom, kt. spolu komunikujú bez zbytočných negatívnych emóciíí .. pokiaľ si to matka neželá a dieťa nemá ten vek, v kt si už môže vybrať rodiča s kt chce byť, tak pravdepodobne bude ten jeden víkend za dva týždne .. to by bol blud, kebyže sa rozvediem s tyranom, kt si to nechce priznať a aby som mu ešte dávala dieťa?? myslím s takým tyranom, kt obmedzuje človeka v pohybe, v stretávaní s druhými ľudmi, prípadne alkoholik, kt pije len doma a nedá sa mu to dokázať

jedendomov
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
samanta05
1. mar 2011

ja ho nechcem izolovať viem, že syn potrebuje otca ale určite nesúhlasím s tým aby bol s ním viac ako ja. Prosím môžme mi napísať ako je to vo vašom prípade a ako majú vaše deti stanovený styk so svojím otcom?

syslica
1. máj 2011

@samanta05 Ahoj, osobnú skúsenosť nemám, ale vidím, že ti zatiaľ nikto neodpovedal... pozri www.striedavka.sk
ideálne je, ak máte s ex korektný vzťah, dohodnúť sa na intervale striedania ešte predtým ako sa bude starostlivosť riešiť na súde, súdu potom predložiť túto dohodu na schválenie. Intervaly sú rôzne, mesačný sa veľmi neosvedčil, skôr dvojtýždňový... veľa závisí aj od dieťaťa a jeho veku - v predškolskom veku je to jednoduchšie, s nástupom do školy sa veci komplikujú, hlavne ak expartneri nebývajú v jedom meste alebo aspoň v blízkosti, lebo dieťa nemôže chodiť do dvoch škôl (do dvoch škôlok to ešte ide, ale platíte dvojnásobné poplatky)...

ria80
1. máj 2011

Tak když byste se dohodli, tak může střídavá péče fungovat. Ale když s tím nesouihlasíš, máš k tomu svoje důvody, vlastně spolu "bojujete", tak to určitě není dobré. Ty určitě víš, proč by s ním dítě nemělo být tak moc, je potřeba to všechno u soudu a na sociálce říct, i když ti to bude třeba nepříjemný.
Všechno záleží na situaci, jaká mezi rodiči je, jestli otec nedělá naschvály...

adulik144
4. jún 2011

Ahojte, táto tema sa ma dosť týka, kedže s manželom sme v oddelenej domácnosti a on požiadal o rozvod s tým, že chce striedavu starostlivosť. Ja som popozerala, vsetky možne stranky ohladne toho a nemam proti žiadne námietky. Len by ma zaujímalo ešte ako to funguje v praxi? Lebo ja pracujem ako predavacka a určite nemam taký zarobok ako moj manžel (zvárač) a neviem si predstaviť, ako sa to potom rieši ohladne výdavkov napríklad ked zacne malu bolieť zub a vyjde to akurát na mna, zaplatím príklad cca 30Eur, tak to si mám od ex žiadať polovicu? Alebo strava a poplatky v škole, strava je každy mesiac vypočítana ináč, ako to funguje. Alebo pri chorobách-v piatok ma vypíše doktor s malou a ja mu ju v nedelu odovzdám? a čo papierovo, ako sa to potom dokladuje u zamestnávateľa? Toto su veci, ktoré si neviem predstaviť ako funguju, tak ak je tu niekto, kto už ma striedavu starostlivosť, poprosím ho o vysvetlenie ako to chodí u nich. Alebo niekto kto sa tým zaoberá podrobnejšie, mi možno vysvetlí ako je to v praxi?

sue
4. jún 2011

@adulik144 podmienkou striedavej starostlivosti je to, že sa rodičia dieťaťa dohadujú bez akýchkoľvek problémov, že v komunikácii nie sú negatívne emócie - t.j. výdavky na lekára, školu atď budete riešiť dohodou a nemal by to byť pre vás problém. Rovnako sa môže stať, že ochorie exmanžel vtedy, keď bude mať byť s dieťaťom, tak sa proste dohodnete, že teraz bude o dva týždne dlhšie u teba a potom zas u neho... To je podstatou striedavej starostlivosti - že sa rodičia dieťaťa vedia dohodnúť v pohode 😉

marry26
20. sep 2011

Ahojte, ja mam 7mes dieta, expriatel sa nikdy nezaujimal, neplatil a ked som pred mesiacom odisla, pytam od neho nech nieco prispeje na malu a on si vybavuje striedavu starostlivost, vraj tyz. on, tyz. ja a nebude tym padom nic platit. Ale viem ze by sa o nu nestaral ved ani nevie ako, by ju pichol mamke, ktora neni najmladsia a ja nechcem aby moju malu vychovavala. Je to nespravodlive, nebudem suhlasit. Ved ja ju mam 7mes dennodenne a zrazu mi ju chce vziat, pritom sa staram najlepsie ako sa da

zuza_na
20. sep 2011

marry26, vaše dieťa je ešte dosť maličké takže striedavá výchova by sa ho týkať nemala. Také malé dieťa potrebuje jeden stabilný domov a najmä byť s matkou a hlavne ak nevieš s ex priateľom komunikovať striedavka neprichádza do úvahy. Dobré bude ak si sama navrhneš úpravu styku tak ako to bude vyhovovať. Vzhľadom na vek by si mohla žiadať pár krát do mesiaca na pár hodín (nie na noc) a buď s tvojou alebo bez tvojej prítomnosti. Držím palce

moon691
4. okt 2011

ahojte,táto diskusia je mi moc blízka.mám 2 rocnu dcerku a za 16dni rozvod.doteraz si dcerku s manzelom striedame kazdy druhy vikend na sobotu a nedelu-cize cez noc ju ma on.len mala mi chodi domou zlá.nervavá,plače,a by som povedala ze nechce ani ist ku mne v prvý moment.on si ju tak omotá-oblbne hrackami sladkostami...a ja potom neviem co snou..urcite to snou riadne zameta a tak by som chcela aby ju mal len na den bz prespania.len on to nepripusti,zacne mi robit problemy.a tak sa pytam ci by sud mohol urcit iba tento jeden den za dva týždne aby bola dcerka u neho..

anesim
5. okt 2011

@moon691 záleží asi od sudcu, môže ale nemusí, už som to tu niekde písala, kamarát sa roziišel s matkou ich spoločného dieťaťa, keď mal malý rok, keď mal malý rok a pol tak mali súd a sudca mu určil návštevy každý druhý víkend od piatku do nedele, ale matka mu ho aj tak nedáva 😝 , a ani nedovolí vidieť :(

sisaha
8. dec 2011

@moon691 mozes poziadat, aby stretavanie bolo iba v tvojej pritomnosti...