Starostlivosť o dieťa po rozchode

maminkajanka1999
3. júl 2016

Ahojte, s priatelom mame problemy. Neviem mu odpustit veci co spravil v minulosti, plus slubil, ze ich napravi, ale nestalo sa tak. Chcem od neho odist. Problemom je, ze sa bojim aby mi nevzal nasho syna, ktory ma jeden rok (uz nekojim), nakolko ma kadejake kontakty. Chce aby sme mali striedavu starostlivost typu- tyzden ja, tyzden on. Mne to takto nevyhovuje, ale samozrejme nechcem im branit v stretavani. Taktiez sa stahujem do ineho mesta. Hovori, ze pojde na otcovsku "matersku" a ja mam ist robit. S tym tiez nesuhlasim. Pred nedavnom sme kupili byt, ani v nom este nebyvame, on tam chce zostat..Dve tretiny z bytu su moje, je to velky stvorizbovy byt.. Ja si chcem v novom meste prenajat garsonku, aj to je velmi drahe..Ako by ste postupovali na mojom mieste? Mam ist rano hned na urad socialnych veci a ziadat o starostlivost o dieta? Nechcem hrotit situaciu, ale bojim sa..Dakujem za nazory

pribinak
3. júl 2016

@maminkajanka1999 no ano, sociálka je dobry napad
Inak nepoznám ziadny pripad, kedy pri tak malom dieťati bola sudom určená striedavka
Odporuca sa od cca 3 rokov

Požiadaj o predbezko, na sociálke ti to pomozu spísať

Ak ma rozne kontakty, tak Na majetkové veci si najdi právnika.

zuzka_1985
3. júl 2016

Ja by som si na tvojom mieste rychlo nasla pravnika a riesila to s nim - ten ti bude vediet najlepsie poradit. Aspon ja som to tak urobila. Drzim prstiky 😉

maminuska
4. júl 2016

@maminkajanka1999 prosím ťa kľud, po to čo si o ňom popísala v inej téme nemám obavy že by nastúpil na otcovskú rodičovskú . Zbytočne to hrotíš.
Chod na sociálku , daj si zveriť dieta do osobnej starostlivosti a pomaly sa pripravuj na odchod. A navštív právnika a chod podla jeho inštrukcii.

elenkataki1
4. júl 2016

kamoška riešila cez DAS poistenie ochrany práv-tam jej pridelili právnika a on jej aj vysúdil deti

tenerifka
4. júl 2016

@maminkajanka1999 Pokial viem, tak materska dovolenka na Slovensku je len 6 mesiacov, takze nech sa pan lepsie informuje. Na rodicovsku za almuznu by mohol nastupit len ak by si ty s tym suhlasila

evittam
4. júl 2016

@tenerifka Materska na SVK je pre zenu 34 tyzdnov,pre osamelu matku 37 tyzdnov a pre muza nasledne do 3 rokov veku dietata 28 tyzdnov.

tenerifka
4. júl 2016

@evittam Tak to je super, o tej moznosti pre otca som nevedela....to moze poberat vo vyske svojho platu?

maminkajanka1999
autor
4. júl 2016

@maminuska no podla mna by nastupil..takto - kym sme spolu a navrhovala som mu zto necvhcel o tom ani pocut..zrazu ked chcem odist tak chce ist na matersku..tak neviem ci moze len tak samovolne alebo to musim schvalit ci ako..

evittam
4. júl 2016

@tenerifka Samozrejme, že nie. Tak ako aj matka - 70% z vymeriavacieho základu.

evittam
4. júl 2016

@maminkajanka1999 Nemôže len tak samovoľne - na materskú môže ísť muž ak ty zrušíš rodičovský príspevok - nemôže on poberať MD a ty RP súčasne.

maminuska
4. júl 2016

@maminkajanka1999 nenastúpil . Žiť z rodičovského a nejakého výživného v podnájme to je to pravé orechové pre chlapa ktorý chodí na celé víkendy preč ... ani nevie o čom hovorí .

evittam
5. júl 2016

@maminuska Pozor ona tu píše, že by chcel nastúpiť na MD - čo ak má-mal dobrý zárobok tak je dosť pekná suma - to len čisto teoreticky , ale platí čo som už napísala vyššie. 😉

maminuska
5. júl 2016

@evittam MD je pol roka a čo potom ? Potom žiť z rodičovského alebo do práce .
Tu ani tak nejde že z čoho žiť ale ako žiť...a to by bolo pre neho riadne ťažké . Osobne by som nemala obavy žiadne.

evittam
6. júl 2016

@maminuska No veď v poriadku - ja som si ťa dovolila len opraviť a urobím to zas - MD pre muža nie je pol roka ale 28 týždňov. 😉 A toto je síce iná situácia, ale väčšinou ak ide muž na MD, tak aj naďalej pracuje-samozrejme na inú zmluvu nie na tú, z ktorej požiada o MD.......

maminuska
6. júl 2016

@evittam opakujem osobne by som nemala obavy žiadne, 28 týždňov alebo 6 mesiacov, nič nemení na tom že o dieťa sa treba starať, koníčky odsunúť ...pracovať popri dieťati je fakt úplne super ( sama to mám odskúšané ).
Tu nejde o to z čoho žiť ale ako žiť.

adagust
7. máj 2017

@pribinak ja taky pripad poznam! Jedna sa o piate dietatko vo veku 1.5 roka, kt. bolo prisudene na striedavku s otcom, ktory zije u matky a nevie sa ani o seba postarat. Neplati nic, matke robi stale zle, ale hlavne ze alimenty platit nemusi. To su dnesne sudy! Okres Pezinok - sudkyna Krsniakova

pribinak
7. máj 2017

@adagust ja píšem, ze ja nepoznam taky pripad, nepoznam vsetky pripady.,

adagust
7. máj 2017

@pribinak 🙂 ja zase nepíšem, že poznáš...lol...myslela som to len štatisticky a "zo zaujinavosti". Okrem toho sa striedavka na sudoch medzicasom rozsirila ako univerzalne riesenie akehokolvek rozchodu...