Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

ria80
26. nov 2010

No ale je pravda,že se podezření nemusí potvrdit.Proto bych radši postupovala opatrněji,nejdříve zjistit,jak to je,aspon tím vyšetřením psych. a potom teprve dělat nějaké zákroky.Hlavně se neunáhlit,on by toho mohl využít a obráit ve svůj prospěch a jí už by pak nikdo nevěřil.

ria80
26. nov 2010

Já taky s malou občas k psycholožce zajdu,není to nic hrozného.Ona si s ní povykládá,podívá se,jak se malá chová,prohlídne si obrázky a tak.Sice ted nic neřešíme,ale není na škodu,když to dítě v takové situaci má někdo pod dohledem.A vím,že kdyby jí někdo dělal něco špatnýho,tak bysme na to přišli včas.

kefin
26. nov 2010

Katka29-sleduji diskuzi od začátku, ano, je celkem normální, že se otec koupe se svým dítětem (od narození) a taky třeba v přítomnosti matky. ale nezdá se mi vhodné., aby otec, ktrerý dceru nezná, pořádně ji nevychovával od narození najednou ve dvou letech dítěte, bez přítomnosti matky, se chce neustále s dcerou koupat!!!
jinak samozřejmě nemusí jít ještě o nějaké zneužívání- zatím MU může stačit ten pocit, že je s ní ve vaně, to až později, až si k němu dítě vybuduje důvěru a bude mu namlouváno, že je to takhle normální, se mouhou stát další věci... A NECHCI STRAŠIT, ALE TAKOVÝCH PŘÍPADŮ UŽ BYLO.
je lepší být podezřívavý, než netečný a něco zanedbat.

filipal
26. nov 2010

@wolke7 ....vies, matka nemoze byt nikdy velmi doverciva, ked ide o jej dieta. je velmi vela zla okolo nas. zial.

wolke7
26. nov 2010

@filipal ale je velmi podozrive, ked je za najhoorsieho povazovany otec. mne sa to zda chore.

filipal
26. nov 2010

@wolke7 prave otec byva najcastejsou osobou, ktora dieta zneuziva....a nezabudaj, ze tu nejde o klasickeho otca, len sploditela.
chapem, ze ked nemas informacie tykajuce sa tejto problematiky, zda sa ti to neuveritelne, je to velmi smutne, ale je to zial fakt.

wolke7
26. nov 2010

@filipal

"filipal @wolke7 prave otec byva najcastejsou osobou, ktora dieta zneuziva"

a toto mas odkial????? to je predsa uplna hlupost!!!

"a nezabudaj, ze tu nejde o klasickeho otca, len sploditela"
pokial viem, dany pan si na sude vydobil moznost stretavania sa so svojim dietatom a dodrziava navstevy, tak ako mu boli sudom pridelene. co by podla teba mal urobit, aby si ho ty nazvala klasickym otcom???
to, ze prve dva roky nemali kontakt moze mat viac dovodov a je v danej situacii uple jedno. dolezity je pre obidvoch kontakt do buducnosti a tak sa na to divaju aj sudy. som presvedcena, ze keby chcel viac kontaktu so svojou dcerou katka mu to nedovoli. ako sancu ma takyto muz byt plnohodnotnym otcom?

"chapem, ze ked nemas informacie tykajuce sa tejto problematiky,"
preco to chapes, ja nechapem...

filipal
26. nov 2010

@wolke7 dohladam zdroje ok?
aj ty mozes tie svoje, aby sme boli objektivne.
ale len v tom pripade, ze nam ide o to iste. o dobro pre to dieta....

o co ide tebe?

filipal
26. nov 2010

@wolke7 este sa ospravedlnujem, ze som zvolila v tvojom pripade zensky rod.

gumimaci
26. nov 2010

AHojte, precitala som si tuto diskusiu, a musim napisat, ze naozaj je potrebne poznat aj druhu stranu, predd tym ako niekoho odsudite. Ved to su naozaj prilis zavazne obvinenia, aby ste mohli len tak ukazat, ze je vinny!!!
Vela zien si bohuzial cez deti aj riesi problemy so svojimi ex. Su pripade, ze exmanzel vynadal (slovne) detom, za znamky a spravanie sa. Deti sa doma postazovali a on bol obvineny ze ich tyra! ked sa stiahol a taketo vci prestal riesit, tak bol ten hajzel, ktory sa nezaujima o ich vychovu.
Tak si vyberte potom

claudica
26. nov 2010

Ale toto je predsa iné - ide o dvojročné dievčatko. Od narodenia otca nevidela, stretne sa s ním ako dvojročná, pre ňu to je v podstate cudzí ujo...on by sa s ňou mal zbližovať pomaly a najprv za prítomnosti mamy, aby sa cítila malá v bezpečí... a nie sa s ňou posadí holý do vane. Je to nanajvýš čudné... ja by som dostala takisto strach.
Je to malé dievčatko, ešte nevie odhadnúť, čo je normálne a čo nie, ktoré hladkanie je hladkanie a ktoré už nie. Ja absolútne súhlasím s tým, že toto normálne nie je.

kefin
26. nov 2010

Nikdo neříká, že je to pedofil, to at posoudí odbornící, jen je třeba být v takových případech na pozoru, co kdyby náhodou NěCO 😠

gumimaci
26. nov 2010

@claudica tak preco mama netrvala na sude na tom, aby bola pri prvych navstevach s nimi? Pokial viem je to normalna prax, v takychto pripadoch. A tiez to ma riesit s otcom, povedat mu co sa jej paci co nie, co si on moze dovolit a co nie.

zajo79
26. nov 2010

tiez mi nejde do hlavy, ktory sudca toto odklepol. to matke vtedy nevadilo???
dvojrocne dieta zrazu bez mamy u cudzich ludi? to je vacsia trauma ako kupanie s otcom...

gumimaci
26. nov 2010

@kefin jasne, suhlasim, treba byt na pozore. Ja len hovorim, ze pred tym nez sa o niekom napise, ze je uchylak, tak je treba poznat aj jeho postoj/nazor a vysvetlenie celej veci...

claudica
26. nov 2010

@gumimaci na túto otázku ti ja odpovedať neviem... prečo na tom netrvala...ja to neviem.
Len chápem, že sa bojí, aj ja by som sa bála. Nevieme všetky súvislosti, nemôžme súdiť ani mamu, ani otca, prečo to robili tak alebo onak, ale jeho správanie mi nepripadá normálne. Práve tým, že ona je tak malá, nedokáže rozoznať, čo je ešte hra a čo nie a je ľahko manipulovateľná. Neskôr sa zas možno bude hanbiť o tom hovoriť, alebo to bude mať zakázané, ja neviem. Ale to už bude neskoro, bude tým poznačená. Preto by som konala. Ja by som mu ju na noc nedala, nech ma dá bárs aj na súd a nech ho dajú vyšetriť... Ja sa poznám, ja by som to tak nenechala. Je to môj názor, každý sme iný... 😉

gumimaci
26. nov 2010

@claudica presne ako si napisala nepozname vsetky suvislosti...

wolke7
26. nov 2010

@filipal

"Páchateľmi pritom nie sú iba pedofilne orientovaní devianti, ale veľká časť ich pochádza priamo z blízkeho okolia a rodiny obete. "

Nikde tu nevidim poznamku o tom, co pises ty a sice ze je to otec. Keby sa s malou kupal katkin brat, asi by tu tolko reci o tom nebolo....

wolke7
26. nov 2010

@claudica deti tvojho manzela u vas tiez nesmu byt cez noc? ste pre ne nebezpecni? ako by sa citil on keby jeho byvala zena mala take umysly ako ty?

claudica
26. nov 2010

@wolke7 Môj manžel bol so svojimi deťmi od narodenia každý deň, po rozvode sa s nimi stýka samozrejme, a aj u nás spia. Bavíme sa o deťoch, ktoré majú 12 a 19 rokov a nie o dvojročnom dievčati, čo dva roky bolo bez otca. To je predsa trochu iné. A keby mala jeho manželka akékoľvek výhrady, vypočujeme si ju. A nebránila by som sa ani psychologickému vyšetreniu, ak by ma podozrievala. Ak je to v záujme dieťaťa samozrejme. Veď o to tu ide.
Nie som prudérna, myslím si... Ale nekúpala som sa holá s deťmi ani ja, ani môj bývalý a ani súčasný partner. Nevravím, že je to choré, ale v tomto konkrétnom prípade mi je to čudné.
Zdôrazňujem, že je to iba môj názor.
O tom, či je to zdravé a normálne a či sa dievčatku neubližuje, nech rozhodne psychológ, prípadne sudca a kolízny opatrovník, ktorý má hájiť záujmy dieťaťa. Tí budú mať k dispozícii aj informácie, ktoré my nemáme. My to aj tak nevyriešime.

filipal
26. nov 2010

@wolke7 to by bolo uz uplne uchylne (keby sa kupalo nahe so strykom). kazde dieta ma pravo na svoju intimitu. kupanie nahych ludi vo vani je skutocne velmi intimna zalezitost.....dieta je znevyhodnene, lebo dospely je autorita.....
ja som osobne za to, aby sa aj matka v urcitom veku prestala s dietatom kupat...(neviem ci s dietatom opacneho pohlavia skor... k tomu neviem zaujat postoj)
ked si dieta uz zacina vsimat genitalie a uvedomovat si rodovu identifikaciu malo by spolocne kupanie prestat.

ako moze byt pre chlapca zdrave, aby sa kupal s matkou? viem, ze budu na to aj ine nazory. do kolkeho roku je to akceptovatelne?

gumimaci
26. nov 2010

Preco sa otec s malou 2roky nestykal a nakoniec mu musel odklepnut sud navstevy. to sa mi zda divne. takto to riesia otcovia , ked im niekto brani v styku s detmi...

kefin
26. nov 2010

jasné, neznáme všechny souvislosti, my to tu nevyřešíme, neznáme postoj druhé strany, ale jedna mamka, která cítí, že takto by se k její dceři neměl chovat "otec" se sem přišla pouze poradit a další kroky, které učiní nechme na ní 🙂
a ze svého okolí znám dva případy zneužívání dětí nejbližšími ve vlastní rodině, a proto mi toto přijde prostě podezřelé ☹

gumimaci
26. nov 2010

@filipal bodla toho co pises, by otec ani dceru nesmel kupat alebo prebalovat (aby nevidel jej genitalie) 😕

filipal
26. nov 2010

@gumimaci to je rozdiel. nie je odhaleny jeho ud. nevidis v tom rozdiel? ked to uz musim pisat takto polopatisticky.

gumimaci
26. nov 2010

@filipal zneuzit dieta moze aj bez toho aby sa sam odhaloval

filipal
26. nov 2010

@gumimaci prepac o co ti ide? mne ide o to, aby tomu dievcatku nebolo ublizovane....
netvrdim, ze ten otec ho urcite zneuziva, tvrdim, ze je tu taka moznost a treba ju vylucit.
osobne by som bola velmi rada, keby sa tato moznost vyvratila.

zajo79
26. nov 2010

@claudica no tak ked sa mamina boji o dieta, nemala suhlasit s takymi navstevami..unikaju vam podstatne veci a riesite nieco, co nevyriesite, domnienky, dohody..nepodlozene.

gumimaci
26. nov 2010

@filipal odpovedala by som ti tak isto ako @zajo79