Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

wolke7
26. apr 2011

Poznam pripady striedavej strarostlivosti kde to u mensich deti (v predskolskom veku) funguje na pricipe 3-4-4-3 dni. Tak je aspon zabezpecene, ze dieta ma intenzivny kontakt s oboma rodicmi a neodcudzi sa od jedneho alebo druheho. Ma kvazi dve domacnosti a dva domovy medzi ktorymi sa pohybuje. Striedanie po mesiaci je velmi dlha doba. Za mesiac sa male dieta odcudzi od toho z rodicov u ktoreho nie je a o to tazsie si zvykne na nove prostredie. V skolskom veku zvykne byt ten rytmus tyzden u jedneho a tyzden u druheho. Z praktickych dovodov je dobre ak rodicia byvaju blizko seba, hlavne ked ide o skolu/skolku. V zasade plati, cim lepsia komunikacia medzi rodicmi, tym jednoduchsie to cele funguje. Pri takomto intenzivnom kontakte je dolezite aby si rodicia boli za jedno v otazkach vychovy a vzdy tahali za rovnaky koniec.

mery.maja
2. máj 2011

@ivlu79 robis velku chybu ked hovoris ze na svoju ex nechces volat policajtov aj napriek tomu ze ti nedava dieta.Moj manzel to tiez hovoril ,veril-dufal ze sa to nejak zmeni ze sa to polepsi a podobne a je to stale len a len horsie keby vieme vtedy to co uz vsetko vieme teraz co mozeme urobit necakali by sme ani minutu a konali by sme a za tie vsetky preslapy co spravila ex mojho manzela by sme uz chlapca mali vo vychove a tesili by sme sa tomu.Ale bohuzial tiez sme boli naivní a nevyplatilo sa nam to.....takze bud chlap a reci ze je to matka tvojej dcery a ze radsej ustupis lebo sa nechces hadat daj bokom a konaj 😕

ivlu79
2. máj 2011

ona mi ju dava ale nie tak ako je určene sudom,ale teraz sme sa dohodli trošku inak ako nariadil sud a takto mi to teraz vyhovuje,som snou dlhšie a ked bude zase robit problemi,tak to uš budem riešit,dakujem ti.

beburka
5. máj 2011

ahoj
já mám syny 2 a 9. Oba syny si bývalý manžel má brát ve středu sudý týden odpoledne na 2hod a toho staršího by si měl brát lichý týden na víkend. Měl brát píšu schválně., protože často si je neveme. S tim, že nás opustil když malému bylo 8 měsíců a od té doby ho vlastně moc neviděl. vidí ho max 2-4 hodiny za měsíc. Podotýkám, že rozvod máme dohodou a sám si určil jak chce děti vidět. S tim, že až tomu menšímu budou 3roky taky si ho bude brát lichý týden na víkendy.
Já mám teď rok přítele, má kluky hrozně rád a ten menší mu řiká tati a je to pro něj jedinej táta kterého v poctatě zná. Ten starší je z přítele nadšenej jsou velký kámoš a občas mu taky řekne tati 🙂...nikdy se mu jeho vlastní táta nevěnoval tak joko on. Takže nám všem začíná tento stav, že o kluky bývalý nejeví moc zájem, vyhovovat. V životě jsem nepoznala chlapa jako je přítel. Kamarádství nám přerostlo v lásku a teď plánujem svatbu. Rozvod byl drsnej. Byla jsem jak v Jiříkově vidění, když mi bývalý tehdy ještě manžel oznámil, že má jinou a že je zamilovanej a chce se rozvést. Od té doby to ještě několikrát prostřídal, ale mě je to fuk. Doufám, že to špatné máme vybrané a bude zas dobře

katka2808
8. máj 2011

ahoj zienky,
mam divnu otazku, ale nevadi, ved sa spytam... mozno budete vediet odpovedat...
ked raz ma moje dieta priezvisko po otcovi a ja som sa s jeho biologickym otcom rozisla, viem, ze priezvisko dietata sa da zmenit iba ak s tym bioilogicky otec suhlasi, co nebude... to mi je uz teraz jasne.
ale nie je mozne pridat za otcove priezvisko este aj to moje? ved aj v spanielsku je bezne, ze dieta ma dve priezviska, po mame aj otcovi... asi to nebude mozne, vsak? ale chcela som sa spytat... ak mi niekto odpovie, vdaka.

eaka
8. máj 2011

@katka2808 žiaľbohu, otec musí súhlasiť s každou zmenou... teda aj s pridaním Tvojho priezviska... jedine, ak máš kopec peňazí, tak si môžeš zaplatiť tuším €500 za psychológa, ktorý posúdi, či dieťa trpí tým, že má iné priezvisko ako matka (prípadne zvyšok novej rodiny, ak sa trebárs vydáš...), aj to, aby niekto náhodou nepochopil zle, je poplatok za vyšetrenie, nie za preukázanie toho utrpenia...takže nie úplatok...aspoň také info som získala ja, keď som toto riešila, nakoniec som to vyriešila tak, že som sa s tým proste zmierila...nesúhlas chlapa je hold minimálne v tomto pripadne dôležitejší ako súhlas ženy.. hm..

ria80
9. máj 2011

Myslím, že u nás není možné, aby dítě mělo dvě příjmení.

tatianuskaaaaa
9. máj 2011

Mamicky poradte. Mam dve dcerky, jedna ma 1rok a 7mesiacov a druha 7 mesiacov. A chcem sa rozviest, lenze nemam kam s detickami ist a neviem si predstavit co a ako robit ´v takom to pripade. Deticky chcem ja ale bojim sa, ze my ich svokra a moj muz budu chciet zobrat. Mam sancu vysudit si ich?

macka23
9. máj 2011

@katka2808
myslim si ze dieta nemoze mat dve priezviska...to by potom malo chuda jaky galimatias. a pred casom to riesili tu:

https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/dve-priezviska-pre-dieta/

https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/dve-priezviska-pre-dieta-ako-a-kde-vybavit/

wolke7
9. máj 2011

@tatianuskaaaaa svokra nema na vase deti narok, takze obavy, ze ti ich vezme mat nemusis. je taktiez velmi nepravdepodobne, ze by deti boli zverene do opatery otcovi. ak ich nezanedbavas a asi normalna bezna matka, tak nic nenasvedcuje tomu preco by po rozchode rodicov deti nemali zostat u teba. zvlast ked su take male. bud si ale vedoma toho, ze otec bude mat v kazdom pripade pravo sa s nimi stretavat, mat ich u seba cez vikendy alebo cez prazdniny a dovolenky, sviatky ako vianoce, velku noc a podobne. to v akom rozszahu sa bud budete musiet dohodnut vy dvaja alebo to urci sud.
To kam odist zo spolocnej domacnosti zavisi predovsetkym od tvojej financnej situacie. mas peniaze na to, aby si si sama prenajala/kupila byt? mozes ist na isty cas k rodicom? je predpoklad, ze sa z vasho bytu odstahuje manzel? tazko ti radit, ked clovek nepozna konkretnu situaciu. tvoj manzel bude musiet financne prispievat na deti - vysku urci sud a bude zavisiet od jeho mesacneho prijmu.

henulienka
9. máj 2011

My sme si pri rozvode neurčili ako sa budú stretávať, nechali sme to na dohode. Najprv mal tiež silné reči, ako si dcérku bude brávať, ale časom to poľavilo, našiel si novú priateľku a tak... výsledok toho je, že si dcérku zobral naposledy v novembri asi na dve hodiny. Odvtedy nič. Ale keďže dcérka sa nepýtala ani tak na neho, ako na starých rodičov, dohodla som sa s nimi a oni si ju nosia tak na jeden víkend za dva mesiace. A všetkým nám to vyhovuje.

Ale keď je chorá, tak ju z doma nedávam, predsa len viem najlepšie, ako sa správa počas choroby, ale našťastie bývalým svokrovcom sa to dá vysvetliť, aj sa s nimi dohodnúť.

zajko192 - ja si myslím, že pokiaľ dcérku ešte kojíš, tak to súd musí rešpektovať a tak aj upraviť čas stretávania s otcom ( nie na viac dní, keďže predpokladám, že ju kojíš večer alebo v noci). A to delenie fifty-fifty ..... aj napriek siláckym rečiam to oteckov po pár mesiacoch prejde, ono totiž prijdú na to, že stráviť celý víkend so svojím dieťaťom bez mamy vôbec nie je také pohodlné. Teda česť výnimkám, ale to by musel mať nejaký ten vzťah s dieťaťom už pred rozvodom.

katka2808
11. máj 2011

macka23, dakujem.

katka2808
11. máj 2011

@eaka
eaka, vdaka za odpoved, aj mna ti z casu na cas trapi. nakoniec si poviem, ze hlavne, ze je moje zlate dietatko uplne zdrave a to je najdolezitejsie...

ootaznik
12. máj 2011

je tu nejaka mamina, ktora po rozchode s ex tazko znasa fakt, ze dieta sa stretava dalej s otcom? ono by som to vedela rozobrat este podrobnejsie, ale neda sa tak verejne.........proste sa nedokazem na to ani len pozerat, co robit?

zajo79
14. máj 2011

@ootaznik je to jeho otec..co ti natom vadi? nemozes dietatu zobrat otca...

tiez mam po rozvode, syn chodi exovi... ale raz je to jeho otec, tak s tym nic clovek nenarobi. nemozes im branit sa stretavat 😔

zajo79
14. máj 2011

@tatianuskaaaaa si ich matka, nemozu ti ich zobrat. trosku prestuduj zakony pripadne zozen pravnika.

zajo79
14. máj 2011

@wolke7 no...a este aj vyzivne na exmanzelku moze vysudit. 😎

bfbisau
14. máj 2011

ahojte priznam sa ze som necitala celu diskusiu, ale hladam radu. Caka ma sud s cudzincom, mame 3r.dieta.

On zije v cudzine a my doma uz cez 2 roky. Za cele toto obdobie sa neukazal, neposlal ani darcek ani cent ( nie ze by som nieco od neho xcela).
ako a co mam vlastne ziadat na sude? ked najradsej by som ho vymazala z nasho zivota,aj ked je jeho otec. Je to egoisticke ale je to tak. Mam opravneni strach (slovne vyharanie, ale nemam dokaz), ze by mi ho mohol vziat do cudziny. Ked sme spolu zili velky zaujem o dieta nemal, radsej sa venoval alkoholu, party, drogy gambling. ALe opat nemam dokaz v ruke.
Nie som proti styku s dietatom (radsej mu ho ponuknem teraz akoby ma hnal neskor na sud alebo sa nasral a zobral mi ho bez suhlasu) tak radsej po dobrom, ale jedine za PRITOMNOSTI.
Baby co im mam predlozit??? nejaka rada?
dakujem

santine
17. máj 2011

@ootaznik
Ahoj, aj ja sa s tym tazko vyrovnavam. Mozno aj preto, lebo muz odisiel bez vysvetlenia a strasne do toho zasahuje jeho rodina (vratil sa k matke, slobodnemu bratovi a slobodnej sestre). Mala mi povedala, ze ma pred nou osocuju, nadavkami. Zakazuju jej rozpravat sa so mnou a odpovedat mi. Este tazko znasam, ze svagrina sa akoby hra na mamu pri dcerke. Ona je slobodna, odo mna mladsia o 5 rokov, napadnika odmietla (ze nebude robit na svokru), je ku mne drza, ako aj vsetci teraz. Preto to zle znasam, lebo viem, ze klamu a pretvaruju sa. Nie som este v takom stave, ze malu budem podporovat v stretavani sa s rodinou otca.
Ja sa snazim, aby sme s malou maly dobry vztah, naucila sa hovorit pravdu, priznat sa, byt uprimna, doverovat si navzajom. Snad v nej nieco z toho ostane.

hugahuga
29. júl 2011

ahojte vsetci.poradite my?som rozvedena mam 20mes.syna otec za nim chodieva kazde 2tyzdne na dobedia,urci si kedy chce prist aj cas.nebranim mu stretavat sa s nim.dohodli sme sa obaja na zaciatku ze pokial bude maly a budem ho kojit ze ho bude mat na 3h.kedze ho este kojim cez den aj v noci urcujem mu cas kedy ho ma doniest.zacal sa my vyhrazat ze ho chce na cely den lebo to da k sudu.byva 45min autom od nasho mesta.cize maly by isiel do uplne cudzieho prostredia.nebyvali sme spolu chodil za nami raz za 10dni a bohvie co ani my nepomohol s malym.navsetko som bola sama.chcem mu teda predlzit cas na kolko ho bude mat o 2h.takze ho bude mat na 5h.myslim ze to zatial staci.ma dovod to dat na sud.

anatanka
29. júl 2011

@hugahuga Pokud kojis, tak samozrejme zadny soud nemuze naridit delsi odluku. Jak mate styk zatim stanoveny soudem? Vzhledem k tomu, ze jste byli manzele, tak musel predchazet opatrovnicky soud. Nebo tam mate ciste jen "styk po dohode"?

anatanka
29. júl 2011

@henulienka No to pozor, taky jsou muzi, ktere to neprejde a neni to tim, ze by se s ditetem ten vikend nejak zvlast bavili, ale protoze veskerou starost o nej prehodi na svoji novou partnerku. V takovem pripade jim ve styku fifty-fifty nic nebrani... 😉

evickapooh
29. júl 2011

@hugahuga nech urci sud navstevne hodiny ak to dobre viem do 2 rokov nemoze ho zobrat k sebe!

hugahuga
29. júl 2011

anatanka nemame to urcene sudom dohodli sme sa v pokoji medzi sebou ako to bude pokial ho kojim a kym je este maly.ale teraz sa len vyhraza a ze jeho nezaujma ze kojim ze to sa len vyhovaram.opustil nas ked mal maly 9mesiacov a dovtedy ho ani nekupal ,2x ho asi prebalil,ani ho nezaujma jeho zravotny stav.nezabranujem mu sa s nim stretnut ale nedovolim mu ho zatial na cely den.maly bol najdlhsie 4hod.odo mna.a je na mna naviazany.

hugahuga
29. júl 2011

evickapooh ten si druhu partnerku tak rychlo nenajde vsetky co mal tak kvoli jeho mamicke lebo si necha rozkazovat od nej a rype do kazdej az kym sa nepobali a neodyde.aj do mna stale rypala nic sa jej nelubilo a tak som povedala bud budeme byvat sami alebo bohuzial a tak si on vybral mamicku a takto to je s kazdou.je jedinacik.

hugahuga
29. júl 2011

anatanka ja mam syna v opatere po rozvode a navstevy ako sa dohodneme nebol dovod na urcenie navstev.len teraz mu nieco sadlo na nos.asi som urazila jeho ego ked som mu povedala ze sa nevie o maleho postarat ze to ani nikdy nerobil ked sme boli este spolu.len si to nevie uznat ze mam pravdu.este aj na navstevu za malym chodi s mamickou lebo nevie co ma robit keby nahodou.

ootaznik
6. sep 2011

v pripade, ze vam styk urcil sud - v akom rozsahu vam ho urcil a v akom veku bolo dieta?

hugahuga
13. sep 2011

ootaznik sud nam neurcil navstevy.nebol dovod bolo to len na dohode medzi nami.maly mal 1,5roka.a je kojeny.nikdy som mu nerobila problemy aby prisiel za malym.ozve sa ze chce prist a ja mu dam vediet ze moze ak nemame nejaky program na ten den.len stale mu nieco vadi .a vyhraza sa a obvinuje ma ze mu nechcem maleho dat.pritom ked mame nieco dam mu vediet ze nech pride tada iny den ale podla neho sa len vyhovaram.podla neho ja mam s malym sediet na zadku doma a cakat kedy sa ozve.ja malemu robim program aby bol medzi detmi aby si zvykal ked pojde do skolky.ale pre neho su to len vyhovorky a ja klamem.ako aj ked mu poviem ze maly je este kojeny ze mu ho nedam na cely den tak to sa len vyhovaram.uz nemam nervy na neho

zajo79
15. sep 2011

@hugahuga tak to dopada,ked sa to necha na dohodu

martina169
9. okt 2011

Neviem ci tato diskusia je este aktualna, ale mozno niekomu pomoze aj moj nazor. So mnou sa moj ex rozisiel ked mal maly 4 mesiace. Viete si asi predstavit tu nenavist voci nemu a vsetko okolo toho - jedine co ma napadlo v tej chvili bolo, ved ja Ti dam neuvidis svoje diet za toto vsetko co si porobil. Ale poviem Vam na stastie som mala okolo seba ludi co pozerali na to vsetko s nadhladom a vedeli mi otvorit oci, V sudnom rozhodnuti mam sice napisane, ze sa moze stretavat s dietatom iba za mojej pritomnosti, ale poviem Vam ze to tak bolo asi 3x za cely cas. Teraz ma nase dieta skoro 5 rokov a vztah medzi nim a jeho otcom je uzasny a som hrda na to, ze som si nenechala zatemnit mozog nenavistou. Stretavaju sa spolu kazdy druhy den vzdy si pride pre neho do skolky a vecer mi ho prinesie domov a samozrejme kazdy druhy vikend su spolu. Leto sa vzdy dohodneme podla toho ako nam to obom vyhovuje. Je to mozno tazke a u niektorych nepochopitelne, ale vsetko je len na komunikacii s ex partnerom. Tu musia ist city a vsetka jesitnost bokom-najpodstatnejsie su predsa tie deti. A myslim, ze dieta vie dat dost skoro najavo ked s niekym nechce byt....Mozno by sa k tomu dalo pisat este ovela viac, ale nebudem Vas tu zatazovat velkymi prispevkami :o) .. ak bude niekto potrebovat rada sa podelim o skusenosti :o)