Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

dajna11
13. dec 2011

@katerinanov no ved to,že to neovplyvním...ako dcera už rastie,raz to snád pochopí,ono tiež mi nebolo jedno ked chodila domov z návštevy u neho s plačom že za rozvbod možem ja a že ma nemá rada a pod.vtedy to vo mne kypelo...ale i tak som malu do ničoho nezaťahovala,vyrozprávala som si to sním a bolo...ak malu chcel,zobral si ju,lenže teraz je to menej a menej často a vlastne to časté stýkanie ho držalo možno tak pol roka po rozvode...jeho problém,ak si nevie upevniť vzťa+h s dieťaťom

katerinanov
13. dec 2011

@dajna11 No, tak to klobouk dolů že jsi to takhle zvládla. Jak píšeš že sis to vyjasnila s ním, no... aspoň takhle... Matka toho manželového malého tvrdí, že mu nic takového neříká ale odkaď by to jinak měl že.
Vždycky říkám, že slušné chování má cenu jenom pokud se chovají slušně obě strany.

dajna11
13. dec 2011

@katerinanov +notak nejako...ako to že som si vyjasnila znamená že som mu vynadala a vyhrešila......

eaka
13. dec 2011

@katerinanov mojej dcére jej otec čech založil stavebko a ja som o tom ani nevedela...

katerinanov
13. dec 2011

@eaka Pokud s ním nijak nenakládal, tím myslím nezaložil a potom nevybral tak o co jde?? Psala jsem o nakládání s majetkem dítěte, takové stavebko na kterém není nic naspořeno (v době zakládání) asi není moc hodnotné.

katerinanov
13. dec 2011

@katerinanov respektive žádnou hodnotu. Jde o to, když se stavebko ruší, ne když se zakládá. On jí vlastně založil majetek. Ale kdyby jí ho chtěl vzít tak bys o tom měla vědět.

eaka
13. dec 2011

@katerinanov o čo ide? len o to, že reagujem na to, čo si napísala o stavebných sporeniach.. chceš tým povedať, že keby už ztoho stavebka chcel vyberať, tak by na to chceli môj súhlas? nikde v tom sporení nefigurujem.. nehádam sa s Tebou, aby si to nepochopila nesprávne, zaujímam sa...

eaka
13. dec 2011

@katerinanov no, vlastne si mi tak trochu odpovedala, ešte než som sa stihla spýtať... 🙂 ale je to pre mňa novinka.. teda keď uvažujem ja teraz o založení stavebka dcére, tak tiež budem mať problém jej to o 6 rokov bez neho vybrať? nič také mi totiž fin.poradca nespomínal...

katerinanov
14. dec 2011

@eaka Ale tak ty zase budeš stavebko určitě zakládat na slovensku, a v případě že jsi jediným zákonným zástupcem dcery tak myslím že by s tím problém nebyl. Ale teď jenom tipuju, fakt nevím!
Nedávno jsme se o to zajímali a manžel svému synovi taky stavebko založit může ale potom ho nesmí vybrat bez souhlasu jeho bývalé a nezáleží prý na tom, kdo tam ty peníze posílá, stejně tak ona je nemůže vybrat bez manželova souhlasu.

filipal
14. dec 2011

@eaka zbytocna namaha. katarina sa sama priznala, ze pravne vzdelanie nema, takze to co tu uvadza je jej nazor na situaciu. 😉

ootaznik
14. dec 2011

ohladom toho stavebka - dcere som zalozila kratko po narodeni stavebko, s jej otcom sme nikdy neboli manzelia, nikdy sme spolu nezili, platit zacal iba nedavno (smiesne vyzivne). to mam teda chapat tak, ze ked pride cas vybrat peniaze zo stavebka, tak on bude mat pravo do toho kecat? podotykam, ze on tam ziadne peniaze nevlozil

eaka
14. dec 2011

@ootaznik ja si to nemyslím...
je tam snáď niekde uvedený?

katerinanov
14. dec 2011

Není to jen můj názor, takhle mi to bylo minulý týden vysvětleno finančním poradcem a i mě, když mamka vybírala stavebko, potřebovala souhlas otce - byli rozvedeni. Po několikáté podotýkám, že šlo o stavební spoření založené v ČR a oba rodiče žijící v ČR.

maminuska
14. dec 2011

dávam do pozornosti :
podľa ustanovenia § 24 ods. 1 Zákona o rodine príslušný súd v rozhodnutí o rozvode upravil výkon rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určil, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok.
Ak súd rozhodol že to bude ten rodič ktorému je zverené dieťa do starostlivosti tak druhý rodič v tomto smere neurobí nič a nie je potrebný jeho súhlas k nakladaniu s majetkom dieťaťa.

@katerinanov finančný poradca je finančný poradca a nie právnik , je potreba sa v danej veci obrátit na právnika v CZ.

maminuska
14. dec 2011

ešte si dovolím jeden odkaz
http://www.e-obce.sk/clanky/1369.html

zákonným zástupcom po rozvode sa stáva ten rodič komu je dieťa zverené do výchovy .
Troška som sa o to začala zaujímat , pretože je to aj môj problém

hugahuga
14. dec 2011

ja som mu nikdy nezakazala aby sa isiel opytat k doktorke ked chce vediet vsetko o malom ked mu nestaci co mu ja poviem ale to ze tam narozpraval ze maly ako sa sprava u nich ze odmieta jest,ze sa nerozprava s nimi ze ma asi recovu vadu ze kvoli tomu musi ist k psychologicke a na neurologiu.ze je pri nich nervozny ,pritom to neni pravda ja som s nim 24h denne od malicka viem ako sa sprava.je normalne 2rocne dieta.mna si doktorka ani nezavolala a urobili taketo uzavery.a vobec maleho nehuckam proti nemu ako tu debatujete.nikdxy som to nerobila.lebo to vyznelo ze sa neviem o maleho postarat.

maminuska
14. dec 2011

@hugahuga v prvom rade sa mal pýtať teba a nie chodit za doktorkou .
Až keby nepochodil u teba mohol sa tam informovať.
Otázne je či vy dvaja viete medzi sebou komunikovať, lebo ja osobne som to s exmanželom nezvládla, preto som rada za také pravidlá aké sú. Samozrejme ked sa exmanžel pýtal tak som ho vždy riadne a včas informovala ale on sa nepýtal a teda javil buď minimálny alebo žiadny záujem.

hugahuga
14. dec 2011

on sa mna opyta smskou ako sa ma syn.ja mu odpoviem ze sa ma dobre ze je zdravy.ked je chory a chce prist tak mu napysem ze je chory co mu je.to je cele co sa ma opyta.keby sa ma konkretne opytal tak mu odpoviem ale ja nemam ako vediet co mysli na co sa pyta.a ked pride tak nic ,nevie sa nic opytat.s nim sa neda stale pride s mamickou aby mal niekoho za sebou.ja tiez som nevedela ako sa maly sprava pri nom az od doktorky som sa to dozvedela.

ootaznik
14. dec 2011

@eaka nie, nikde nie je uvedeny co sa stavebka tyka, tak snad nema a nebude mat ani pravo

eaka
15. dec 2011

no tak mne volal fin.poradca, že ak stavebko založím ja, tak ho aj spravujem a nikoho iného nebudú zháňať 🙂 ale možno je rozdiel, keď má dieťa rodičov manželov a keď nemanželov 🙂

filipal
15. dec 2011

@hugahuga ja to vidim tak, ze tvoj syncek je u otca jeho rodiny neisty, preto sa tak sprava. chudatko, mozno ma aj strach. dieta v takom veku je fixovane na matku. tvoj exmanzel urobil voci tebe podraz, ked s takymito priznakmi dieta este viac vystresoval a zobral ho na taketo vysetrenia (dokonca neurologicke!!!)
to, ze odmita jest a nerozprava ked je bez teba, je jasny priznak jeho neistoty. mala to vediet aj lekarka. ale dnes su uz vsetci taki zmagoreni z toho ako sa boja, aby ich niekto neupodozrieval, ze otcovi boli uprete nejake prava, ze stracaju zdravy usudok.

ootaznik
15. dec 2011

len tak vseobecne, citala som prednedavnom jeden clanok, vyjadrovali sa v nom, ze kazdy hovori o pravach otcov, kedze deti skor zveruju do starostlivosti matke, ale potom padla otazka - kde su prava matiek, toto uz nikoho nezaujima, ked mama pripravi dieta otcovi a ten proste nepride alebo zmeni svoj program na poslednu chvilu, kde je potom pravo maminy, ktora si mozno medzitym urobi svoj program, aby nemusela mysliet na to, ze dieta ma s otcom, na ktoreho ma svoj nazor a kopa dalsich skutocnosti........pacil sa mi ten clanok, co vy na to?

hugahuga
15. dec 2011

ano to je pravda aj mne sa to paci.ja som mu aj povedala ze teda nech je trpezlivy ze syn je este maly na to aby bol cely den v cudzom prostredi ze postupne ako bude starsi tak budeme predlzovat cas na kolko ho bude mat.a ked si zvikne a bude vediet kde je co je s kym je tak bude u neho aj cely den.este pyta aj cici kojim ho aj v noci.aj s tym suhlasil vydrzalo mu to 2mesiace a zase sa mu nelubi.maly nevie na com je ked ma nevidi.mava ho teraz od 9h-13h.maly pride bez seba donesie ho hladneho smadneho co nic nechce ja mam s nim potom starosti aby sa dostal do svojich kolaji aj v noci nespi vykrikuje ze ja stavam na rovne nohy.aj doktorka povedala ze to je pre neho stresujuca situacia ale on to nevie pochopit.

filipal
15. dec 2011

@hugahuga hlavne sa nenechaj tvojim ex zneistit. robis dobre, ze sa zastavas svojho dietata. je malicke a zvykat si musi postupne. to, ze to nevie ex pochopit svedci o jeho necitlivosti. kazdy normalny clovek by take male dieta lutoval, ze musi byt niekde proti svojej vôli. nic sa neda nasilu. moze sa tvomu byvalemu stat, ze ho bude jeho dieta neznasat, ked je taky nekompromisny.

@ootaznik presne to o com pises, riesila moja kamaratka na socialnom. ze ak ma otec pravo travit cas s dietatom, kazdy druhy vikend, polovicu prazdnin a pod...ci ma aj povinnost tento cas byt s dietatom?
a vraj nie! povinnost nema ziadnu. moze so svojim dietatom travit cas iba ked chce.
cize ak si matka, kazdy druhy vikend naplanuje napriklad pracu a ex pre dieta nepride, moze si sama zaplatit strazenie... pekne vymyslene, ze?

maminuska
15. dec 2011

@filipal ano tak toto je choré s tým súhasím.
Ty musíš a oni maju právo príst ako do holubníka, ja som tri roky !!!! chystala deti pravidelne a to nehovorím o mesiaci prázdnin , do noci som žehlila a pozerala či náhodou nejaké oblečenie nemá dierku ( aby zas nevykrikoval že sa nestarám ) a nikdy , skutočne nikdy si pre ne neprišiel. Ako Vianoce vôbec nehrozili a ani iné sviatky, ale vždy som ich nachystala, až posledný polrok som sa na to vybodla, lebo som len dcéru vždy vystresovala ked ho čakala zbalená . Keď som mu aj napísala či príde , ani sa neozval.
Chodil len cez týdžeň , tak na dve- tri hodky a teraz už ani to nie dva roky.

eaka
15. dec 2011

@filipal tak to je super, ja som myslela, že s právami vždy prichádzajú aj povinnosti... ale nie..hm...asi nie... ale aby sme moc nezovšeobecňovali...lepšie by bolo, keby brali situáciu individuálne a keby bolo takéto správanie nejakým spôsobom sankcionované.. máš práve si pre dieťa chodiť, ale ak ho nebudeš "využívať", bude minimálne to právo obmedzené, veď základ, čo dieťa potrebuje, je istota a nie že v piatok poobede si nemôžem naplánovať žiadnych kamarátov, žiadny program, ale musím doma sedieť a čakať, či si pre mňa príde tatko alebo nie... a ak nie, tak budeme v strese preorganizovávať celý víkend..

filipal
15. dec 2011

@maminuska
@eaka
kocky presne, tu je jedno velke vakuum, s pravami idu ruka v ruke aj povinnosti. matka ma nejake prava? na odpocinok, na chvili kludu? na pravo liecit sa, ked je chora?: dodnes si spominam, ze choroba u mna nemohla existovat, lebo s kym by bol syn?
a najhorsie sa citi dieta, ked caka zbalene na stanici a otecko sa rozhodol uprednostnit nieco ine....
(vlastna skusenost)

ootaznik
16. dec 2011

no ved to je chore, mama musi respektovat to, co je uvedene v rozhodnuti, ktore vydal sud - uprava styku, aby sa chudaci muzi necitili diskriminovani. stretla som sa so situaciou, ze otec si mal prist pre dieta, zavolal vsak na poslednu chvilu, ze nemoze, lebo blabla a ze pride v iny termin - tak a teraz co? ma mama pristupit na iny termin? co ked ma uz dietatom nieco dohodnute - na jednej strane, ale potom by jej zase mohli vytykat, ze neumoznila styk s otcom....alebo si pre dieta otec pride, ale ma ho potom na starosti vlastne jeho matka. a to ma byt hrdinstvo, ze ja som niekto. dviha sa mi zaludok z podobnych situacii co sa tych otcov tyka.....to neexistuje nic, co by bolo za prava matiek? (samozrejme urcite su vynimky, ale tych je malo)

eaka
16. dec 2011

@ootaznik na iný termín by som nepristúpila, teda v situácii, že spolu vychádzame takto zle a že si z návštev dieťaťa robí srandu... má stanovené dni a keď sa neukáže, je to jeho problém (hovoríme všeobecne, ako ho zrazí auto, alebo má objektívne vážne príčiny, to sa samozrejme musí brať do úvahy, ale o takých situáciach sa tu nebavíme)... v súdnom rozhodnutí snáď nie je napísané nič také, že ak sa otec v stanovené dni nedostaví, je matka povinná dieťa odovzdať v hocijaký iný termín, ktorý si otec zmyslí? "žiaľbohu, ten víkend malo byť dieťa so mnou a máme plány" a utrum..

eaka
16. dec 2011

ale fakt je ten, že keď si ľudia budú chcieť robiť zle, tak si robiť zle budú, je asi nereálne očakávať zákon, ktorý by vyhovel všetkým a myslel na každú možnú situáciu, ktorá môže nastať...