Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

santine
5. jan 2012

@juliap mne dokonca psychologicka povedala, ze malu musim prinutit ist k otcovi 😖 ze proste musi ist a ze mam povedat, ze ocko bude inak smutny... 🙄 (nie je to citove vydieranie?)

wrok
5. jan 2012

@mananenka ahoj, tak ja mam opacnu skusenost, manzelka zobrala dceru a mne len poslal sms, ze byva pri rodicoch, potom mi neumoznila malu vidiet.., sabotovala poradnu, ja som podal ziadost o predbezne a navrh na rozvod a sudu trvalo od mojho podania (kym sa ku mne dostalo) mesiac kym vydal predbezne, nariadil matke kazdy druhy vikend od 15:00 do 18:30 - realita, kedze sa mala oblieka tak vychadzaju von okolo cca 15:20 - 15:30, manzelka mi stale odmieta odovzdat dcerku, trva na jej pritomnosti, kedze na moj byt manzelka odmieta ist, ze tam ma alergicku reakciu.. tak sme len vonku, teda malu si vobec neuzijem, pretoze v takomto pocasi je to bez sance..., najneskor o 18:00 mi manzelka vzdy zahlasi,z e mala je hladna, alebo je zima a skoncil som.... uvidim ako to bude na sude, verim tomu, ze aj toto este bude pouzite proti mne, ze nic o malej neviem, ze som s nou nic nezazil... CHORE!!!

juliap
6. jan 2012

@santine je to citove vydieranie ... psychologicka ti moze len poradit, ako pripravit dieta na navstevu u otca, aby sa na nu aspon trochu tesilo ... ale je to realita na SK, mojim socialna kuratorka nabulikala, ze ocko im kupi psa, ze im kupi lizatka a cukriky, no a co male dieta, samozrejme, ze uveri, no a realita ina a odsrala som si to ja, pretoze deticky nevedeli pochopit, ze to ocko nesplnil a boli zlostne na mna ... na socialnu som poslala vtedy staznost a minuly rok som ju definitivne vymenila, pretoze si povymyslal na mna veci ... psychologicka tiez musi dat svoje vyjadrenie k sudu, tak by som trvala na tom, aby tam uviedla tu vetu, a hned by som dala aj vyjadrenie a ziadost o zmenu psychologa ...

jajac
12. jan 2012

Ahojte.je to na dlho ale aspon takto:s byvalym sa nedalo dohodnut.tak sud nam urcil posudkovu lekarku,ktora to ma rozhodnut.tato psychologicka ma 80 rokov a mame za to este napoli platit vyse 300 eur.ale nikoho to nezaujima,ze na to nemam.byvali mi ublizoval,tak som to uz nezvladla,tak som odisla k mojej matke a on preto podal o rozvod,predbehol ma.a robi to aj do dnes vzdy je vsade prvy a vsetko si vybavi.samozrejme aj u psychologicky.ktora mu dala za pravdu.a odporucila,ze je vhodne,aby nas maly tam zacal prespavat od soboty rana do nedele vecera a po case uz od piatka.a vraj maleho ovplyvnujem proti nemu,co nieje pravda.maleho este kojim,sice je uz velky(neviem ho to oducit).psychologicka na jednom sedeni za necele 2 hodiny urcila posudok,ani si ma poriadne nevypocula.byvali je agresivny.sprava sa tak aj k svojim rodicom.spraval sa tak i v praci,s ktorej ho vzdy vyhodia a rodicia ho este aj vo vsetkom podporuju,lebo maju peniaze.ale vnukovi nedaju.on mi plati 60 eur a vraj mam na neho vysoke naroky.s toho vela malemu ani nekupim.pred vianocami ma pri stretnuti zo synom,co bolo este za mojej pritomnosti.fyzicky a slovne napadol.maly sa ho bal,plakal,nechcel byt s nim a chcel ist domkov.tak byvali na mna zavolal este aj policajtov.co ma zas predbehol.videli to aj 3-ja svedkovia.som zufala,neviem co mam uz robit.pretoze ma nikto nepocuva a neveria mi ze je taky a bojim sa o mojho syna.este aj kuratorka mi povedala,ze ked ho nedam,je novy zakon a zoberu mi rodicovsky prispevok.ze vsak maly ked bude plakat,tak aj prestane a zvykne si.nechapem tomu,aky je dovod na to aby 2,8 rocne dieta malo ist prespavat otcovi ked je to odomna vzdialene 6 km a este aj takemu clovekovi.ktori este aj stieda frajerky a beha po baroch a ja som len doma pri malom.preco neberu vobec ohlad na deti,ktore tym vsetkym najviac trpia :(.a vraj je demokracia,ked nieco nutia na silu protivoly matky dietata,ktora ho nosila pod srdcom a najlepsie vie,co je pre neho najlepsie...

santine
17. jan 2012

@jajac je mi velmi luto, co sa deje tebe aj malemu. take veci by sa nemali stavat. najhorsi je na tom ten pocit, ze ti nikto neveri a nema cas sa tym zaoberat a skumat pravu. muzi su niekedy poriadni *****, hlavne ak su zakerni a prespekulovani. ak ti mozem poradit, nedaj sa, zbieraj si argumenty. chod za kuratorkou, ona zastupuje tvoje dieta, nech su veci v prvom rade v prospech dietata.
mne pravnik tvrdi, ze otec a matka su v zakone rovnocenni. ano, to je zakon, ale zakon nezakon, ja si myslim, ze to tak v skutocnosti nie je, oni nie su rovnocenni, skor ich ulohy su ine a hlavne nie u takych malych deti.
Drzim palce a zelam vela sil.

katy318
18. jan 2012

Ahojte mamy, ockovia, ked citam tieto prispevky, tak mi chodi zima po chrbte.
Ako je to mozne, ze stat - teda kuratory, psychologovia a pod. dovolia, aby bolo detom tolko ublizovane. Ved taketo veci by mali ist mimo deti. Otrasne.
Ja som tiez rozvedena a teda mozem mojmu ex dakovat, ze sme sa rozviedli tak, ako sme sa rozviedli - dohodou. Mala je viacmenej v pohode, nejake veci riesime, ale taketo .... je mi velmi luto tych deti.

Nedajte sa a bojujte za lepsie prava svojich deti - ved deti su to jedine, co mame.
Drzim vam vsetkym palce a vela vela sil.

Zaroven by som vas velmi rada poprosila o vyplnenie mojho dotaznika, ktory sa tyka zastupovania dietata koliznym opatrovnikom - to je prave ta cast, v ktorej vidite medzery pri vykone socialneho pracovnika. Uvitam vsetky nazory a skusenosti.
Za vsetky odpovede vam velmi pekne dakujem. Katka
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

eaka
18. jan 2012

Ľudia a neexistuje okrem Ligy otcov aj nejaká organizácia na ochranu práv detí rozvádzajúcich sa rodičov? Sociálka to očividne nerobí....

wolke7
18. jan 2012

Moment! Toto forum nie je reprezentativne za celu krajinu, alebo dve ak do toho ratam aj CR. To, ze si tu zopar mamiciek a dvaja - traja oteckovia vyleju svoje srdce nad svojimi ex a nespravodlivostou pravneho systemu este neznamena, ze socialka nic nerobi (@ eakka) a na prava deti sa vobec nehladi.
Väcsina ludi sa dokaze normalne dohodnut, je aj dost takych, ktori na to nepotrebuju ani sud. Ze sa najdu ludia, ktori su nespokojni, alebo si nevedia pomoct - tento fenomen je mozne pozorovat vo vsetkych oblastiach bezneho zivota - nielen ked sa dvaja rozchadzaju.
Z mnohych prispevkov mam pocit, ze ludia poraidne nepoznaju svoje prava a je im lahsie napisat na konika ako sa odborne poradit s pravnikom.
Taktiez by sa nemalo zabudat na to, ze prispevky ludi tu na fore su velmi subjektivne a jednostranne, je tazke si urobit usudok ked nepozname druhu stranu.

adrika25
18. jan 2012

No tak zo skúseností viem, že nie je celkom pravda, že väčšina sa dokáže dohodnúť, práveže u nás sú rodičovské dohody ešte stále v "plienkach" a to nehovorím o možnosti využiť služby mediátora. Väčšina pohádaných rodičov sa hned vyhráža súdom miesto niakej racionálnej dohody. Následne po podaní návrhu buď jeden alebo druhý sa na súd nedostaví čo snačne predlžuje konanie a najviac trpia deti a čo sa týka toho, že nevyhladajú právnu pomoc je možné aj preto, že častokrát na to jednoducho nemajú. Čo sa týka socialky tá robí všetko v "rámci jej kompetencií"a častokrát zdlhavo.

mata299
18. jan 2012

Kočky, prepáčte, že som sem tak vtrhla, mám na vás prosbu. Píšem semestrálnu prácu na tému Rozvodovosť na SR a jej dopad na deti a potrebovala by som vyplniť jeden dotazník. Zaslala by som ho mailom, ak by ste mi do IP hodili adresu, samozrejme nezneužijem. Budem vďačná, za pomoc

eaka
18. jan 2012

@wolke7 No podľa mňa je rozdiel, keď sa ľudia normálne pri rozchode dohodnú, ako píšeš, a keď im hrabe a práve vtedy, aspoň podľa týchto prípadov, sociálka ale na plnej čiare zlyhala... v prípade, že sa ľudia dohodnú, sociálka asi veľa roboty nemá..nie? 😉

katy318
18. jan 2012

@mata299 Mata, neskusala si docs.google.com? je to bezplatna stranka a dotaznik spravis v pohode. A potom uz len hodis link. Kludne mi ho posli do mailu na modrykonik, meno katy318.
A ak si rozvedena, mohla by si prispiet aj ty mne 😉 vid o sest prispevkov vyssie (katy318).
dakujem 😵

mata299
18. jan 2012

@katy318 ďakujem, si zlatá, hneď zajtra vyplním a hodím aj svoj 😉

katy318
18. jan 2012

nemas zaco mata299, rada som ti pomohla. Ak ho hodis na net, ozvi sa, vyplnim ti ho (aj ja som rozvedena) 😵

mata299
19. jan 2012

tak skúsila som hodiť link na ten dotazník, ak by ste mali troška času, ďakujem

http://docs.com/View/100000013657236/5cb3d4f117...

mata299
19. jan 2012

pre veľký úspech ešte raz 🙂
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...

katy318
20. jan 2012

@mata299 mati, dotaznik vyplneny. Jednu otazku tam mas 2x, a v jednej otazke mas spomenute len skolopovinne deti (ja byt tebou dam aj mensie) pa.

ootaznik
20. jan 2012

@mata299 nooo, aj by som vyplnila dotaznik, ale ako @katy318 pise, dala by som tam aj mensie deti a dotaznik je vylucne na pary, ktore su rozvedene, ale ved su aj rodicia, ktori manzelmi neboli?

magy26
23. jan 2012

hm zaujimavé čítanie hm ja mám iný problém, chcem vidiet syna má 1,5 roka ale matka dietata čiže moja ex má vždy niečo iné na prácu alebo je preč! mám vôbec do 3 rokov dietaťaťa šancu byť s ním sám? či už na hodinku alebo 2? čakám na vyjadrenie súdu momentálne 🙂)))) dúfam že pre nas to bude ok lebo chcem byt so svojím synom 🙂

anesim
23. jan 2012

@magy26 kamarát má syna, s jeho matkou sa rozišli keď mal malý rok - neboli zobratí, dal to na súd a ten bol , keď mal malý rok a pol, sudkyňa mu určila návštevy každý druhý týždeň od piatku do nedele.
Matka to pár mesiacov dodržiavala a potom sa rozhodla, že mu malého nedá, tak bol za soc pracovníčkou a tá si ich dala predvolať. Takže šancu máš 😉

kamajka
1. feb 2012

Ahojte🙂. Byv.priatel si podal navrh na urcenie otcovstva a upravu prav a povinnosti k dietatu,je takyto navrh vobec pravne mozny? a este ziada sa stykat s dietatom kazdy parny vikend v sobotu od 9h do 18h a kazdy neparny vikend od soboty 9h do nedele 18h. Dieta ma osemnast mesiacov a byvaleho nepozna, nestykame sa uz presne rok. Je nejaka moznost ze mu toto sud odklepne? este napisal,ze je nezamestnany a chce platit 26e mesacne:D. Ma sancu uspiet so svojim navrhom? ja mu branit v styku nemienim,hoci po rozchode to bolo vselijake,ale toto mi pride smiesne. Pritom nie je ziadny invalid,zamestnat sa moze ale ma pestru drog.minulost a nikde ho nechcu,trpi neurozami a vypadkami pamäti,co nemam ale lekarsky podlozene. Byva u matky.som za styk ale len vylucne v mojej pritomnosti. Dakujem za rady🙂

wrok
1. feb 2012

@magy26 ahojo, zial velku sancu nemas, ale nadej zomiera posledna, nehovoriac o tom, ze budes mat ciste svedomie ked sa budes so svojim odrastenym potomkom o tom rozpravat, ze preco ti to s manzelkou nevyslo, ze kde bol problem, ze ty si sa snazil, mal zaujem..
mam dost podobny problem - 22m dievcatko, s ktorym mi manzelka, ktora odomna odisla, brani v kontakte. Predbezko mi sice dalo kazdy druhy tyzden v sobotu a nedelu po 3,5 hodiny, no manzelka nerespektuje sudne nariadenie a nedovoli mi byt s dcerou samemu, pritom kym nevznikli problemy som s dcerou sam bol, dokazem sa o nu plnohodnotne postarat. Chyba je asi na mojej strane, nie som schopny na nu zavolat policiu aby si uveodmila, ze nase dieta zneuziva na to aby sa mne mstila za svoje nezvladnutie nasho vztahu (samozrejme, ze aj ja si priznavam svoj podiel viny na tom, kam sme dospeli, ale nikdy by som dcerku nezneuzil na osobnu pomstu proti nej). otvorene osm jej prezentoval, ze nemam problem akceptovat, ze so mnou nechce nic mat, ale dcerky sa nemienim vzdat... tak ona to pochopila zjavne tak, ze do rozvodu mi musi minimalizovat kontakt s dcerkou aby na sude argumentovala, ze na mna dcera nie je naucena, aby mi sud neumoznil castejsi kontakt... chore.....

marry26
1. feb 2012

@kamajka ja riesim to iste, i ked dieta ma menej mesiacov, neviem ako zvladnem ked mi ju vezme na vikend, ved ho mala ani nepozna. Sud este nebol, tak neviem poradit

kitti0503
16. feb 2012

@marry26 Ked má dieťa len pár mesiacov a ešte nemáte stanovené termíny,nie si povinná mu dať na víkend,ak ty chceš môžeš mu ho dať tak,aby si aj ty tam bola.Ak sa mu niečo nepáči,tak nech to podá on.

kaby
16. feb 2012

@kamajka nechcem byt pesimista, ale skor realista - toto nie je otazka na toto forum, tu nenajdes odpoved. V tomto state je vsak mozne vsetko.... ono vzdy zalezi od toho na aky sud a akemu sudcovi je dane konanie pridelene.... Ver, ze keby bol jeden pripad prideleny nezavisle 10 sudcom, zaver by bol 10 roznych rozhodnuti... 😒

kaby
16. feb 2012

@mata299 ahoj, mozem sa spytat ake boli vysledky dotaznika ohladom rozvodovosti na SK? 😒

miskax2
16. feb 2012

@kamajka my sme mali sud o uprave styku ked mala dcera 20mesiacov a vtedy ju nevidel uz pol roka a ani predtym nemali ziadne puto vytvorene sudkyna nam urcila na kazdy naparny vikend v sobotu od 15 do17 v mojej pritomnosti.....bio otec tiez zaidal ze ju chce samu a na cey den sudkyna ho vysmiala ci sa zblazni ze o malu javy maly zaujem ze nepozna jej biorytmus ze o nej a jej potrebach ci vychove nevie nic... takze si myslim ze mu to neprejde....a k tym drogam neurozam a tak to ziadaj lekarsky aj psychologicky posudok si v prave ide tu o male dieta ajeho bezpecnost mozno to nariadi aj sam sud...neviem... hlavne sa nevzdavaj a bojuj za prava svojho dietata 😉

kamajka
17. feb 2012

@miskax2 vďaka za odpoveď, určite sa nevzdám🙂

marry26
16. mar 2012

@kamajka Ahoj, uz bol sud? daj vediet ako to dopadlo

ivlu79
16. jún 2012

@kamil26 to maš pravdu mam to tak aj ja,chce pre malu akože len to naj,ale mala je somnov strašne rada a chce umna spat cez vikend,ale ona nedovoli,ale začla spavat u priatela a ked ide do prace,tak moju dcerku neha jemu aby sa onu staral,da ju hoc komu aj sestre alebo babke len nie mne.spravaju sa akoby deti boli len ich,ale ked ide o peniaze,tak som zrazu otec,ale aj tak mam s dcerkou krasny vstah aj ked sme spolu malo 🙂))