Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

sisstin
3. mar 2010

Dobré ráno, tak ex s tím nesouhlasí, chce to mít soudně...takže nic no. Budu muset podat návrh atd, ač tomu rozumim jak koza petrželi 😅 a to jsem si myslela, že když nejsme manželé, že se tomuhle vyhnu...tak asi ne. Stejně díky za rady, a hodně štěstí všem 😉

radka.m.
3. mar 2010

Ahoj Siss-četla jsem na diskuzi,že jsi se rozeščla se svým přítelem a že budeš žádat o prodloužení rodičáku,tak jsem ti chtěla napsat,že pokud budeš žádat u soudu třeba o alimenty,tak vzhledem k zdravotnímu stavu dítěte,pokud nemůžeš jít do práce,tak otec musí platit nejenom na dítě,ale i na tebe,tak třeba ti to aspon trochu pomůže 😉 😉 😉

sisstin
3. mar 2010

radka.m: už jsem o tom slyšela, ale my se opravdu dohodli na slušných alimentech, takže další vyživovací povinnost po něm nechci 😉 ale díky za radu 😉

sisstin
3. mar 2010

holky, tak kamarádka mi ten předtisk poslala, já si to akorát upravidla podle svýho, poslala ex. Ten mi tam něco doplnil a souhlasí s tím, takže to odnesu na podatelnu a neměl by být problém, doufám 😝

simalex
3. mar 2010

siss,

myslím, že jsi udělala dobře. My to taky tak máme. Myslím, že to tak bude lepší i do budoucna, kdy budeš moct uplatnit úlevu na daních. Nevím ale, jestli je automatické, že úlevu čerpá ten, kdo má dítě v péči. Mělo by být. Logicky, ale kdo ví. Sama to ještě musím zjistit.
Jinak bývá běžné vyměření alimentů ve výši 10% z platu. Takže to je pro tebe taky asi docela dobrá zpráva do budoucna, předpokládám, že bývalý přítel má vysoký příjem. V budoucnu by se ale pravidla pro vyměření alimentů měla změnit.
Přeju, ať se Vám s bývalým v dohodách daří jako doteď 🙂 .
Mrkni na IP.

paula1308
2. máj 2010

súhlasím s autorkou tejto témy, ja mam taký istý problem aj ked moja dcerka ma uz 2 roky ale odisli sme od otca ked mala 9 mesiacov a tiez mam na to taky isty nazor ako autorka, kazdý ma svoje skusenosti nie kazdy otec je rovnaky ...

ivlu79
4. aug 2010

ahojte ja len tolko že nechapem ženu čo nechce davat spoločne dieta svojmu byvalemu,pokial to neni alkoholik,alebo daky fetak,ale ak ma otec dietata zaujem a chce sa starat o dieta,tak je to podla mna dobre a pišem zo svojej skusenosti som rozvedeny,mame dva a pol ročnu dcerku,ktoru neskutočne lubim je to moje všetko a chcem snou bit čo najviac,ale byvala,mi robi všetko možne aby mi to stažila,stači aby som prišiel s dcerkou 5 minut neskor ako mam určne sudom a uš je zle,snažim sa s byvalou vychadzat a som knej naozaj stale mili,ale čim som milši tym je horšia,chcela by aby som pre dcerku nechodil nevinehal som ani raz a kludne sa budem onu sudit aj sto krat je tak moja ako jej,nepouživajte spoločne dieta ako zbran proti nemu je to podle.

jonatanka
9. aug 2010

ivlu ja by som neviem co dala aby otec mal o ne zaujem o deti, teda ma raz za tyzden od 15stej do 19.30 mu bohate staci
a to som chcela striedavku, na sude ale ked on nema zaujem tak to bude asi klasika vikend raz za 14 dni 😝

ivlu79
9. aug 2010

@jonatanka ja som ju mal doteraz prisudenu na 2 hodiny každu stredu a 3 hodiny každu nedelu,chodim pravidelne a nikdy neprestanem,ale dal som si žiadost,neviem na kolko sa može dat otcovi take male dva a pol ročne dieta,ale žiadal som aby som ju mal but kždy druhy vikend a ešte aspon par hodin v strede tyždna,lebo by mi dcerka chybala dva tyždne,alebo každu nedelu od od deviatej rano do večera do 18hod.ona nesuhlasila a chce mi ju dat sobotu na 4 hodky a nedelu na 4 hodky,ale chcel som aby som snou mohom aj niekam ist a 4 hod.je dost malo a ešte požiadala o zvišenie vyživneho platim 85 euro a chce aby som jej posielal110euro,ale mam plat tak 330 najviac 360 ero a to platim našim za najom a ešte aj odkladam dcerke peniaze čo jej chcem dat ked bude velka,niesom na peniaze a chcem dobre dcerke ale aj ja musim zniečoho žit.prajem pekny den

jonatanka
9. aug 2010

@ivlu79 moje dvojicky maju tiez tolko co tvoja, takze si myslim ze ju mas dost malo, ja by som neviem co za to dala aby bol s nimi trebars aj kazdy den aj ked len hodku, to ze to nam dvom neklaplo, neznamena, ze deti nebudu mat ocka, to zas nie, ja nie som taka aj ked mi teda velmi ublizil (nie fyzicky), ale deti su nase spolocne
vyzivne no to je kapitola sama o sebe, plat ma pekny vyzivne nulove, lebo on nema
kym bude sud to bude si aj biedne ale neva , ma mi kto pomoct tak ma to nejak extremne netrapi, sudu som sa chcela vyhnut, dohadovat sa o deti, mi pride prinajmensom hlupe
spolu sme na nich boli tak nebudem pred cudzim clovekom prat nase "spinave pradlo",toto sa mi zda absurdne

ivlu79
9. aug 2010

@jonatanka keby mi davala dcerku tak ako ty pišeš,tieš by som nedal navrh na sud,ale takto som to musel tam dat.

jonatanka
9. aug 2010

@ivlu79 ako v tomto ta chapem, mala potrebuje oboch rodicov rovnako, vy ste ako par skoncili ale ako rodicia budete spolu uz cely zivot

nizuva
10. aug 2010

Ahojte, ja tu citam kadeco mozne aj nemozne ale na moju otazku odpoved neviem najst, ideme na dovolenku a v tomto case je stretnutie syncek s jeho otcom, musim mu to dat dopredu vediet, alebo si pytat suhlas ? ako v tomto pripade postupovat ? dakujem

maminuska
10. aug 2010

@nizuva ja som postupovala tak že som mu to oznámila a ponúkla náhradný termín.

nizuva
10. aug 2010

dakujem, hm ked je chlap normalny pochopi dufam ze v tomto nebude robit problemy dakujem maminuska a pekny dnik 😵

eaka
10. aug 2010

to je zvláštne, ako matky, ktoré by dali čo ja viem čo za to, aby ich ex mali záujem o deti, majú takých ex, čo si na deti ani nespomenú... a na druhej strane otcovia, ktorí svoje deti milujú a chcú s nimi udržiavať kontakt, majú zase také bývalé ženy, ktoré im deti nechcú dať..hm.. ale tu sa asi tiež nestretáva reprezentatívna vzorka populácie...teda dúfam, že existujú rodiny, ktoré dokážu po rozvode fungovať tak, aby rozpad rodiny čo najmenej ublížil deťom... ak sa to vôbec dá... ☹ Asi každý proste chceme práve to, čo nemáme ☹ ☹ Nie že sa tu niekto na mňa urazí 😉

silvinka78
17. aug 2010

@eaka Nikto sa neurazi,ale ak sa dvaja rozidu nie celkom v dobrom,urcite sa len tak nedohodnu.toto viem s vlastnej skusenosti.

janhik
2. sep 2010

Ahojte dámy...každá píšete o negatívach s otcom dieťaťa..ja mám však opačný problém..moja ex mi robí problémy a snaží sa striktne dodržiavať termíny spoločných chvíľ so synom..samozrejme podľa jej potrieb..
Som 5rokov rozvedený a mám teraz aj dcéru.Syn,o ktorom píšem ma 9rokov..
Doteraz nebol problém s dohodnutím sa na víkende,prípadnou výmenou termínu či už z mojej strany,či jej...ale ako si našla priateľa s ktorým je teraz tehotná,tak je problém všetko-mám prísť iba v čase určenom súdom,nemôžem mu len tak zavolať a už vôbec nie sa len tak stretnúť v inom čase...(príklad-jarmok,ktorý je cez víkend.ked ho nemám so synom,som ho prišiel vziať a išli sme trebárs na kolotoče...teraz nepripadá do úvahy,lebo mám svoju dcéru a na syna som sa vykašľal.ked som od neho odišiel)
Baby poraďte,existuje spôsob.ako byť so synom viac??
Syn moju rodinu má rád a rád ku mne chodí...
Ako je to so starými rodičmi??Aj to je napr problém-vraj nemá syn čo k nim chodiť(moji rodičia)lebo má víkend so mnou a on v strachu pred ňou(alebo čo je to) poslúcha a mojich rodičov zacal odmietať..
Ďakujem za reakcie.

maminuska
2. sep 2010

@janhik a snaží sa striktne dodržiavať termíny spoločných chvíľ so synom..samozrejme podľa jej potrieb..

čo to znamená podla jej potrieb ? Samozrejme aj matka má svoje potreby, nielen dieťa.Našla si priateľa a chce si žiť život po svojom .Tvoja manželka neporušuje bohužiaľ nič ak začala dodržiavať nariadenie súdu.

Ako je to so starými rodičmi??Aj to je napr problém-vraj nemá syn čo k nim chodiť(moji rodičia)lebo má víkend so mnou a on v strachu pred ňou(alebo čo je to) poslúcha a mojich rodičov zacal odmietať..

Tu s ňou nesúhlasím , je tvoja vec ako tráviš čas so synom aj u starých rodičov, len aby to nebolo tak že im ho zavesíš na krk a ty máš svoj program. Často sa to otcom stáva.

Ja by som na tvojom mieste požiadala o rozšírenie styku - teda úpravu a zahrnula by som tam aj starých rodičov.

janhik
2. sep 2010

@maminuska
Pýtaš sa,čo to znamená,že "podľa jej potrieb"...
V preklade to znamená,že ak vyjde nejaké výročie či udalosť,pre ktorú chce ísť ona k svojim rodičom v čase,ked ma byť syn so mnou,tak mi zavolá,že to takto chce urobiť-nepýta sa na môj názor,iba mi to oznámi-na otázku,či teda môže byť so mnou syn dva víkendy po sebe dostávam negatívnu odpoveď-dohoda platí iba z jej strany...ok,všetko je ok,že si chce zariadiť svoj život a ja jej to prajem,ale boli prázdniny a syn bol na dovolenke s jej rodičmi,s ňou a u mňa bol za celé dva mesiace iba cca 14dni! Dovolenku s ním som ohlásil už vo februári,to mi ho nedala,lebo ide aj moja terajšia,víkend s ním-akože dovolenka-to som sa napočúval...
Je pravda,že nie som ani ja ideálny a na veľa veci zabudnem-ako napr ošetriť ho repelentom,aby komáre..ale k mojím rodičom sme chodili normálne.
Ono to vzniklo asi tak-to si iba myslím,že ako jej syn povedal,že mu je u mňa dobre a aj moja terajšia s dcérou sú fajn,tak jej v návale zlosti voči mne a pomsty,kazí víkendy u starých rodičov-mojich...
Takže tak

kveta
2. sep 2010

@janhik Nová rodina /a to, čo sa teraz u nej doma tvorí, je nová rodina/ potrebuje čas na zosúladenie sa, zžitie..

Doposiaľ sa všetko riadilo podľa Tvojich potrieb.. kedy si prišiel, vtedy si dostal dieťa... možno je načase chvíľu rešpektovať, že aj ona má svoje potreby a v tehotenstve dokonca aj svoje hormonálne nálady a nekomplikovať jej toto pekné obdobie nového začiatku...

Si uvedom, že pre novú rodinu môže byť nepríjemné, keď sa tam každú chvíľu objavuje bývalý partner... Predstav si, že by sa Tvoja ex takto objavovala v domácnosti Tvojej súčasnej manželky... asi by si pochopil prečo to novej rodine vadí a prečo by Tvoja súčasná chcela, aby k Vám exka chodila len v dohovorených termínoch...

Proste situácia sa zmenila... bývalá už nie je tak závislá na Tebe, má nového partnera a tak môže s Tebou jednať inak ako tá poslušná exka, ktorú si doposiaľ poznal... ale z úcty a k ohľaduplnosti k bývalej partnerke by si v čase jej tehotenstva nemal pridávať stresy do jej života, ale nechať jej /im/ čas na aklimatizáciu a potom normalizovať kontakty...

A úprimne: ak Tvoja terajšia alebo Tvoji rodičia boli v jej očiach dôvodom rozchodu s Tebou... tak celkom chápem, že je proti tomu, aby sa vídali s /aj/ jej dieťaťom, teda s dieťaťom, ktorému pomohli rozbiť rodinu... Predsalen sa žena bojí o morálny vývoj svojho dieťaťa.. teda aspoň tak by som to vnímala ja...

maminuska
2. sep 2010

@janhik , pozri ak si dovolenku ohlásil s ním už vo februári mimo termínu kedy si ho máš vziať a ona nie je prístupná , tak máš bohužiaľ smolu.Viem že sa to niekedy nedá , ale ......musíš plánova´t dovolenku kedy máš termín, tam to máš isté.
Ak zruší tvoj termín , je ti povinná navrhnúť náhradný a umožniť ti ho. Inak aj v čase kedy máš nárok na styk sa ho môžeš domáhať či sa to jej páči alebo nie, jednoducho tam zavolaj policajtov - ale zas mysli aj na syna, asi by toto nerád videl.

"Ono to vzniklo asi tak-to si iba myslím,že ako jej syn povedal,že mu je u mňa dobre a aj moja terajšia s dcérou sú fajn,tak jej v návale zlosti voči mne a pomsty,kazí víkendy u starých rodičov-mojich... "

Daj jej čas, zrejme si ju ty opustil a potrebuje sa s tým nejako vyrovnať, pre žiadnu ženu to nie je príjemné, ked ju opustí manžel. Zrejme stále cíti krivdu z tvojej strany a ak si ju opustil kvoli terajšej priateľke, ty sa jej čuduješ? Ja ani trocha.
Aj ja som opustila manžela s dvoma deťmi, zúrivý je z toho dodnes a aj môjho terajšieho priateľa doslovne neznáša. Napriek tomu že má priateľku, stále nemá to svoje miesto v živote a stále hľadá konfliktné miesta, ale jeho raz to prejde,lenže na rozdiel od teba jeho záujem sa rovná zaslaniu výživného

maminuska
2. sep 2010

@kveta napísala si to exelentne, skutočne 🙂 . nejak toto som chela napísať, len som sa však okolo toho šmachlala, až si ma predbehla
😀 . Ani novému partnerovi to nemusí byť príjemné , ak by si chodila ako by sa ti zachcelo.

maminuska
2. sep 2010

Aj ja som opustila manžela s dvoma deťmi, zúrivý je z toho dodnes a aj môjho terajšieho priateľa doslovne neznáša. Napriek tomu že má priateľku, stále nemá to svoje miesto v živote a stále hľadá konfliktné miesta, ale jeho raz to prejde,lenže na rozdiel od teba jeho záujem sa rovná zaslaniu výživného

No musím to poopraviť, opustila som manžela spolu s deťmi- zobrala som si ich so sebou , a nie môjho terajšieho priateľa ale manžela 😀

filipal
2. sep 2010

ja neviem, ale nikde som nenasla, ze by sa Janhik rozviedol kvoli svojej terajsej zene.... teda, ze by ona bola pricinou rozpadu ich manzelstva.
a zda sa mi spravanie jeho zeny neferove.
syn je ich spolocny a nema len ona pravo o vsetkom rozhodovat,
ja som to pochopila tak, ze dovolenku jej ohlasil dopredu uz vo februari a preto sa uskutocnila.
@janhik vy nemate v sudnom rozhodnuti zahrnute aj prazdniny? ved mas pravo byt so synom, dokonca 3 tyzdne vkuse cez prazdniny.
z vlastnej skusenosti ti mozem poradit, ze najlepsie je drzat sa sudneho rozhodnutia...nejake dohody mimo nefunguju vzdy a zbytocne robia konflikty. ak sa ti zda, ze mas kontakt so synom primaly, poziadaj o zvysenie. ved teraz po novom mas narok aj na striedavu starostlivost.(co ale nepokladam za vhodne pre dieta).
po novom ma dieta narok aj na kontakt so starymi rodicmi.

janhik
2. sep 2010

Baby,ste skvelé...ďakujem.
Trochu informácií o mne a dôvode rozpadu-
Terajšia manželka bola vydatá a navštevovala nás,s bývalou,ako rodinný priateľ..
Poznali sme sa cca 4roky a nikdy ma nejak fyzicky nepriťahovala...pravda ale je,že v manželstve som bol nespokojný,ale viete-rozvod nieje pre žiadnu zo strán príjemný a naviac tam bolo dieťa..desaťročný vzťah už bola rutina a jedného večera prišla aj zámienka prečo odísť...terajšia manželka,čiže niekoľkoročná priateľka a dôverníčka..
Nie som kvietok a voči bývalej som sa zachoval,ako hajzel a podrazák..čiže terajšie správanie chápem..
Ďakujem Vám za vysvetlenie niektorých ženských čŕt myslenia a viac som pochopil jej správanie..
Ani mne by sa nepáčilo a nevyhovovalo,keby to bolo celé naopak a ona chodila ku mne...pochopil som a ďakujem.Vezmem si to k srdcu a budem rešpektovať..
Baby,ďakujem za rady.

filipal
2. sep 2010

@janhik fiiha, naozaj si riadny kvietok!!! aj sa ta este zastavam! 😀
ale sluzi ti ku cti, ze si sa priznal a zobral rady od bab... 😅

maminuska
2. sep 2010

@janhik ja ti len v dobrom prajem aby sa aj terajší vzťah nestal po čase rutinou , lebo potom ..... abys nešiel zas o dum dál 😉 .
Pre rutinu sa vzťah neopúšta, tá príde takmer s 100 % istotou aj v ďaľšom vzťahu.
Tak veľa štastia.

runkla
5. sep 2010

@monkasponka ahoj,tak ja to mam tera už podru krát.Nechcel dcerku 3 roky a teraz jak som tehotna požiadal sud o peči.Plačem už celi vykend aj s partnerom,dcera je drza,nehovori s nami ....je to hrozne.Prito som snou bola len ja od narodenia on z 8 ročneho manželstva 3 roky chodil za milenkou a o nas sa nestaral.Cele těhotěnstvo mam u sudoch a pravnikoch.Mam to odročene,ale chcel riebežne opatrenie a ma ji sob. a ned. každy druhy tyden.Pritom sa ho dcerka bala lebo ma v maji u nas doma napadol.

ria80
5. sep 2010

Aha už to chápu trochu.Je to hrozná situace.Ale nezačni panikařit,všechno se dá řešit.Už je to podané a probíhá soudní řízení?Kdy máte soud?Malá k němu asi chodí bez problémů,co?
Musíš hlavně pořád trvat na svým,že s tím nesouhlasíš,jsi důrazně proti tomu.Musíš jim říct všechno,co ti kdy dělal,proč jste šli od sebe,že malá má u tebe uplnou rodinu,a bude mít sourozence.Oba rodiče by měli zajistit dítěti podobné prostředí,takže jestli on nemůže,určitě to popiš.Podle toho,co píšeš,asi malou začal manipulovat,že?Nebylo by špatné si o tom zajistit důkazy,hlavně svedky,a mohly byste si popvídat s psycholožkou dětskou a jestli i ona to pozná,tak at ti dá o tom zprávu.To by mohl být i důvod pro omezení styku s ním.
Nevzdávej to.