Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

martina169
9. okt 2011

@hugahuga ahoj, skus zavolat aj jeho otca na ihrisko s vami aby videl ako sa hra s detmi a aby nemal pocit ze ho odstrkujes od dietata. Ak tam chodievas aj s mamickami kamaratkami, nemusi pri Vas byt - moze to byt o tom, ze ty si podebatujes s mamickami a otecko sa postara o dietatko a budete obaja spokojni.... Chce to vela sebazaprenia asi, ale je to pre to dieta. Skuste hladat nejaku spolocnu cestu - ono sa to postupne utrase uvidis :o) ...

martina169
9. okt 2011

@hugahuga asi som otravna, ale toto nikdy chlapovi nehovor ..... je to aj jeho dieta a ver tomu, ze ma zaujem o to aby bolo dieta spokojne a stastne. Ak by mal problem a nevedel by co ma robit urcite by volala tebe, alebo jeho matke o radu....

martina169
9. okt 2011

@hugahuga a nechodi za malym s mamickou aj preto aby babka videla apon raz za cas svojho vnuka ked moze byt s nim raz za 2 tyzdne na 3 hodiny a byva 45 minut od vasho bydliska. Skus sa na to pozriet inym pohladom a nie pohladom nahnevanej zeny ..... V tomto rozumiem tvojho ex manzela ze sa urazil ked si mu povedala, ze sa nevie o syna postarat ... Ty mu nedavas ani sancu aby to vyskusal..... jeden a pol rocne dieta uz papa aj normalnu stravu a to mliecko je uz iba ako vyzivovy doplnok a keby si chcela tak to dieta moze byt s otcom aj cely den a to mliecko si mozes odstriekat a dat mu ho vecer ... vzdy sa najde riesenie ked sa chce..... Nechcem byt zla, ale ked ma otec zaujem tak je zle a aj ked nema otec zaujem tak je zle ...... Nebudme jesitne!!!

katerinanov
11. okt 2011

Můj manžel má s bývalou přítelkyní syna (3,5 let). Soudem určené návštěvy každý sudý víkend, 2 dny po vánocích každý sudý rok, 1. měsíc v srpnu. Určené i hodiny, jinak se nešlo domluvit. V praxi to funguje tak, že matka malému řekne že tatínek je zlý a nemá ho rád, když si pro něj manžel přijde, veliká hysterie že s taťkou nepůjde protože mamka mu slíbila, že půjde do dinoparku nebo mu koupí hračku, prostě je od ní naočkovaný. Manžel ho nechce brát násilím, stává se tedy, že syna nevidí i dva měsíce. Pak se to najednou mamince začne hodit a syn je připravený, že s tátou půjde. Jakmile k nám ale přijde, začne "Maminka říkala, že tě nemám poslouchat", "mamka říkala, že jsi zlý/zlá", když mu něco vytkneme on se naštve že mamka mu to dovolí.

Je to rozmazlený fracek, je mi to líto ale jinak to říct nemůžu. Matka na něj očividně nestačí. Rozbíjí hračky, naše věci, odmlouvá, mluví sprostě (v necelých čtyřech letech!!), nemá k nám žádný respekt, a to ani k manželovi. Ovoce toho, že od malička poslouchá, jaký je taťka špatný. Když jeho chování chtěl s jeho matkou probrat, řekla mu ať se jí do výchovy neplete.

Příští rok čekáme s manželem dítě, když jsme to malému patrikovi řekli, bouchnul mě do břicha. Na výtku že to už nikdy nesmí udělat to udělal znovu.

Mám strach, co z něj vyroste. Nejspíš mu chybí chlapská ruka, ale když bude matka bránit ve styku tak ji od otce nikdy mít nebude.

Takže maminky, nebraňte ve styku otcům, kteří mají zájem.

kerido
13. okt 2011

Ahoooj,,, ja som tiež rozvedený chlap,mam 4,5 ročného syna a snažím sa byt so synom ako to len ide ,, na sude som si dal presne určit styk so synom každú stredu,,,druhy víkend,,,sviatky ,,, prázdniny ,,,,,vianoce a tak,,,,a teraz skoro po roku som spokojny cez vikendy ho mam doma aj cez noc a krasne si to užívame a da sa to všetko pekne zariadit a to mam dve roboty a ide to a je to super,,,,syna mam na cely život a chcem byt s nim a hlavne v tomto veku,,,,,,nebrante otcom aby sa stýkali zo svojimi detmi,,,, tie deti ste nemali sameee,,,🙂)

moncika111
4. nov 2011

ahojte maminky,prosim vas vedeli by ste mi poradit mam 23mesacneho syna,a jeho otcom spolu nezijeme,neboli sme zobraty.rozisli sme sa maleho si bere raz za mesiac a aj to su hadky lebo ho chce den ked mi zavola,a ja uz mam ine plany,chcela by som sa teda opytat ci sa da upravit styk,na obmedzeny a nech sud rozhodne kedy,snim sa dohodnut neda...je to problem ked maly ma iba 23mes.prosim vas a neviete mi poradiet neaky navrh,dakujem

katerinanov
7. nov 2011

@moncika111 No u nás soud může určit styk striktně i od kolika do kolika hodin bude styk trvat. Myslím, že na sk to bude stejné 🙂

lubka131
9. nov 2011

Hľadám radu. O dva týždne ma čaká súd, na úpravu styku s maloletou - dcérkou. Požiadal o to exmanžel. Dcérka má 5rokov. Budúci rok nastupuje do škôlky. Doteraz sa stretávali každý nepárnu sobotu /9-17hod/ a prvú párnu nedeľu v takom istom čase. Ex si požiadal o rozšírenie styku, na každú nepárnu sobotu od 9do 17tej do nedele. Ešte tam malá nikdy nespala, a stále hovorí, že ani nebude. V júli a v auguste prvé dva týždne, a cez veľkonočné sviatky 3dni a cez Vianoce tiež 3.dni /24.25.26.12./ a ešte aj 1.1.a2.1.nasledujúceho roka.Toto sa má striedať čo nepárny a párny rok, jeden rok bude malá u mňa a na druhý u neho. Myslíte, že takýto styk je normálny?v takomto veku?5rokov? Neviem ako sa budem s malou pripravovať do školy, keď bude celý víkend preč a príde večer...S ex veľmi nekomunikujem, len si príde po malú kedy má a to je vsio. Mám napísať svoje vyjadrenie na súd, a neviem ako mám postupovať...ďakujem za rady.

wolke7
9. nov 2011

@lubka131 mozno sa ti zda, ze tvoj ex ziada prilis vela, ale az take nerealne to co pozaduje nie je. Samozrejme mas narok nesuhlasit - musis na to mat vsak dobre argumenty, iba v takom pripade ich sud bude brat do uvahy.
To co tvoj ex ziada ohladne vikendov, sviatkov a prazdnin je bezna prax a vo veku 5-6 rokov, nic absurdne. Ak sa o dceru dobre stara nie je problem, aby u neho kazdy druhy vikend prespala - je to jej otec, nie niekto cudzi! Co sa tyka vianoc mohla by si navrhnut, aby bola vzdy 24.12. u teba a napr. vzdy 25 alebo 26. u neho. Ak si myslis, ze dva tyzdne letnych prazdnin je vela - skus navrhnut jeden tyzden v juli a jeden v auguste - tak aby to nebolo za sebou, ale rozdelene. Mala by si mat vzdy na mysli, ze ten otec chce len to najlepsie pre svoju dceru a ze mu chyba tak isto ako tebe, ked u neho nie je. Aj on si s nou chce uzit jej detsvo a jej vztah s nim je pre nu velmi dolezity - aj do buducnosti - na to by si nemala zabudnut. V podstate by si mala byt rada, ze tvoja dcera ma otca, ktory ma o nu zaujem a chce sa jej venovat. Mala by si ju v tom podporovat! Co sa tyka pripravy do skoly - myslis, ze domacu ulohu na zakladnej skole otec nezvladne? Ak naozaj nie - este vzdy je mozne ju urobit v piatok predtym alebo v nedelu vecer - to ako argument pred sudom neobstoji.
Ak sa s tym vsetkym ale aj tak nedokazes ztotoznit vezmi si co najskor specializovaneho pravnika a bojuj.
Na zaver ti len mozem povedat, ze moja dcera je od svojich troch rokov kazdy druhy vikend 2 noci od piatku do nedele u svojho otca, boli spolu uz aj na dovolenke a celkom urcite jej ten intenzivny kontakt neskodi!! Takze skus popracovat na sebe a zbavit sa tvojho zbytocneho strachu, zmen uhol pohladu a najdi si v tej situacii nieco pozitivne pre svoju dceru ale aj pre seba.
Zelam vela uspechov.

claudica
9. nov 2011

@lubka131 Neviem presne aký vzťah má tvoj ex s dcérou, či tam chodí rada, ako sa jej venuje atď. Keby to bolo v poriadku, tak by som v tom problém nevidela, asi sa dokáže o dcérku postarať. A s učením - ak by tam strávila víkend, museli by sa aj spolu pripraviť do školy, učil by sa s ňou otec. Ak majú dobrý vzťah, len by som to uvítala. Stále lepšie, ako keď otec o dieťa nejaví záujem vôbec.
Takže na súd napíš vyjadrenie, ako to Ty cítiš a vnímaš... ťažko takto radiť, je to málo informácií. Určite by Ti dcérka cez víkend chýbala, ale má aj otca a takisto potrebuje aj jeho a on ju /za predpokladu že všetko klape/.
Ja by som to bola uvítala, žiaľ u nás bola situácia iná 😒

lubka131
9. nov 2011

Ďakujem wolke7 a claudice za svoj názor. Dobre napíšem ako to cítim, víkend môže byť u otca a cez tie prázdniny navrhnem po jednom týždni v júli a auguste tiež u neho. Aj Vianoce, 24.u mňa a 25.alebo26.u otca. Tú veľkú noc tam nespomeniem, a uvidím čo sa bude diať. Už teraz ma z toho bolí brucho. Môj ex, si ešte aj dal požiadavku, že som povinná, ak bude on pracovne vzdialený v stanovený čas odovzdať a prevziať malú od starých rodičov. Lebo je dosť workoholik, a väčšinou sa aj tak o malú starajú starý rodičia - môj názor, a je to aj tak. Potom napíšem ako som dopadla. Pekný dník.

wolke7
9. nov 2011

@lubka131 tej poziadavke pravzatia dietata starymi rodicmi by som sa mozno branila. Pravo na styk ma predovsetkym on! A ak nema cas, je pre vasu dceru lepsie ak je doma a on pre nu pride ked si cas urobi. Ale na druhej strane ak sa vasa dcera na starych rodicov vyslovene tesi a je tam rada, tak by som asi nerobila problemy. Ale ak by tam mala travit viac casu ako s otcom, v tom nevidim zmysel takychto rozsirenych navstev.
Mne velmi pomohol rozhovor s pravnikom, ludia ktory poznaju zakony, juristicku prax a stretavaju sa dennodenne s mnozstvom podobnych pripadov dokazu velmi lahko zhodnotit situaciu. Myslim si, ze je to v kazdom pripade dobra investicia, ktora ti pomoze ujasnit si veci a nemat pocit, ze ta ex moze svojimi poziadavkami tlacit do uzadia.

kamajka
24. nov 2011

Ahojte, najde sa tu niekto kto mi poradi?
Mam dve deticky z byvaleho manzelstva a tretie s byvalym priatelom. Preco byvalym,to hned vysvetlim. Totizto sme zili spolu dva roky a ked sa nam narodil spolocny syn tak sa priatel rozhodol,ze sa s tymi starsimi detickami uz viac nechce vidat a ze maju na neho zabudnut.
So svojim synom sa uz nestyka 10mesiacov, maly ho nepozna,medzitym sme si nasli cestu k sebe s exmanzelom,ktory sa o nas vsetkych stara a neodvrhol ani maleho.
Maly nema biologickeho otca zapisaneho v RL,ale biologicky otec(teda byvaly priatel) si podal navrh na sud o urcenie otcovstva. Na dietatko mi nic neprispieva, odovodnuje tym,ze mi bude prispievat az ked sa bude moct s malym vidat. Lenze ja to nejako neviem urobit tak,ze tieto dve deti vyzmizikujem lebo on ich nechce vidat lebo nie su jeho. Patria ku mne a k svojmu bracekovi,myslim. Deticky su vsetky este male a velmi citlive, dievcatko ma 8 rokov a chlapec 5, najmladsi chlapcek ma 15mesiacov.
Chcela by som vediet ako v takomto pripade bude postupovat sud po urceni otcovstva, urcite si byvaly priatel poda navrh na urcenie styku alebo nedajboze aj o zverenie do vychovy,od neho sa da uz cakat hocico... Je nezamestnany,vedeny na Urade prace,vykonava nejaku aktivacnu cinnost myslim,u svojej matky (ta je riaditelkou jednej vzdelavacej institucie,on tam si posedi styri hodinky v kancli akoze robi🙂). Byva pri matke.
Takze vlastne by som chcela vediet ako asi sud urci navstevy,ci budem musiet deti tie starsie od najmladsieho delit,alebo ako to vlastne bude?

Dakujem.

wolke7
25. nov 2011

@kamajka v kazdom pripade ma otec pravo na styk so svojim biologickym dietatom - tomu sa nevyhnes. takisto ma aj dieta pravo na styk so svojim biologickym rodicim - na to by si nemala zabudat. Akonahle sa na sude urci otcovstvo moze otec podat navrh na upravenie styku so svojim synom. O tvoje ostatne deti v tomto priade nejde, tie maju svojho otca a styk s nim. Tvoj priatel nie je povinny si k nim budovat vztah. Mozno sa ti to v tejto situacii zda krute alebo nespravodlive, ale sudy podporuju predovsetkym vztahy medzi biologickymi pribuznymi. V praxi by to vyzeralo asi tak, ze tvoj maly syn pojde na vikend k otcovi a dve starsie deti zostanu doma - nie je na tom nic strasne a detom sa to da velmi jednoducho vysvetlit. Mala by si mat vzdy na mysli, ze tvoj syn ma pravo na svojho otca, tak ako ma pravo na teba.
To, ze tvoje deti z byvaleho manzelstva patria k teba k bracekovi neznamena, ze bracek nemoze mat vztah so svojim otcom. Bud rada, ze jeho otec o neho javi zaujem. To, ze ho dostane do vychovy je velmi nepravdepodobne, ale ty by si sa mala na veci pozriet trochu z ineho uhla a umoznit im dvom si vybudovat vztah.

kamajka
25. nov 2011

@wolke7 jasne rozumiem.hacik je len v tom ze oni si uz k nemu vztah vybudovali za tie dva roky. takze teraz im mam povedat akoze zmierte sa s tym,ved co,zivot ide dalej,predtym Vas chcel a teraz Vas uz nechce, uz chce len maleho,tak ved co na tom🙂. zda sa mi to krute akoze fakt, neludske.

zaujima ma skor ako asi budu vyzerat navstevy ked ho maly nepozna, predpokladam ze v mojej pritomnosti budu aspon zo zaciatku teda kym si maly na neho nezvykne? a dovtedy kam dam tie strasie deti? lebo ich nemam kam dat ex pracuje 400km prec a domov chodi len raz za mesiac.

hugahuga
5. dec 2011

ahojte poradte my prosim.som rozvedena maleho syna mam zvereneho do opateri,byvali chodi za malym kazde 2tyzdne.teraz prisiel a malemu dal porobit vysetrenia u pediatricky bez mojho vedomia.keby my nevolala doktorka tak ani neviem.moze si to dovolit bez mojho vedomia co mam robit

katerinanov
12. dec 2011

@hugahuga To bych se na to podívala, že by otec nemohl vzít dítě k lékaři?? Prosím?? Proč jako?? Kdyby se synovi něco stalo a potřeboval lékařskou péči, bývalý by ho vzal k lékaři tak máš stejný názor a říkáš si jak si to může dovolit?? Tvůj bývalý ma právo být informován o zdravotním stavu vašeho syna. Asi mu tyto informace neposkytuješ v dostatečné míře, tak si je musel zajistit sám.

katerinanov
12. dec 2011

@hugahuga Neptala bych se na to, jak on si to může dovolit ale jak ty si můžeš dovolit mu v tom bránit.

martina2001
12. dec 2011

@hugahuga môže ako je už hore napísané, má právo ako otec

ootaznik
13. dec 2011

@hugahuga nepytala si sa ho, preco to vobec urobil? ci ma nejaky dovod?

dajna11
13. dec 2011

@katerinanov to je hrozné,ale nemyslím že by bola chyba v tom,že mu chýba chlapska ruka...prosto je huskaný od matky voči otcovi...on je malý,vela vecí nechápe,prosto poslucha toho a napodobnuje toho s kým žije,to je pre neho vzor...ak ona nadáva na bývaleho tak to robí aj on...ved on nevie kde je pravda,kto je aký,zvlášť ked otca vídavá málo,nemože posudiť či je dobrý či zlý,vie iba to že je zlý ked to matka povedala....žial je to tak,dieťa si berie príklad do života od tho s kým je každodenne a a ským žije.takže žial asi z neho nevyrastie nič moc...iba zlosté a zatrpknuté dieťa...je to smtune ale je to tak..

maminuska
13. dec 2011

@hugahuga
@katerinanov
@martina2001 nuž ja si nemyslím že na to právo má . V rozsudku je jasne napísané že zákonným zástupcom dieťata je matka a na vyšetrenia sa vyžaduje prítomnosť zákonného zástupcu.
Odhliadnuté od tohto všetkého je minimálne neštandartné vziať spoločné dieťa a dať ho podrobiť vyšetreniam bez prítomnosti matky ( zvlášť ked dieťa nie je v postavení život ohrozujúcom).Otec má však v každom príapde nárok na informácie o jeho zdravotnom stave, o prospievaní v škole a tak .
Všetko je to o komunikácii rodičov.
Absolútne práva neprináležia ani jednému ani druhému.

katerinanov
13. dec 2011

@maminuska No je možné, že na sk to je jinak ale docela bych se tomu divila. Totiž, v rozsudku o úpravě styku - pokud to není rozsudek zbavující otce práv - stojí, že dítě se svěřuje do výchovy matky, což znamená, že otec je stále zákonným zástupcem. Takže (alespoň v ČR) svěření do výchovy matky nezbavuje otce jeho práv.
Ano, pokud v rozsudku stojí, že zákonným zástupcem je výhradně matka, asi by na to právo neměl.

katerinanov
13. dec 2011

@dajna11 Docela jsi to vystihla, tu zlost a zatrpklost když ho srovnám s jinými dětmi jeho věku pozoruju už teď.

maminuska
13. dec 2011

@katerinanov myslím že je to všade rovnaké, ak sa dieta zveruje do starostlivosti matky stáva sa jeho poručníkom , zákonným zástupcom , to však neznamená že otec je pozbavený práv. Len sú jeho práva rozhodnutím súdu poupravené napríklad nespravuje majetok dieťaťa.
Ja mám napísané priamo v rozsudku že su mi zverené do výchovy a stávam sa ich zákonným zástupcom , avšak stále mám povinnosť v prípade že sa otec o ich zdravotný stav zaujíma ho informovať. Ku všetkým zákrokom v nemocniciach sa vyžaduje informovaný súhlas zákonného zástupcu , ako skutočne si neviem predstavit že ti je zverené dieťa do výchovy a ty si opomenutá v tak dôležitých veciach ako vyšetrenia a vôbec čo je neprehlaidnuteľné robia sa za tvojim chrbtom .
Iste pokiaľ vedia rodičia spolu komunikovať, tak je určitou slušnostou oznámit druhému rodičovi ktorému je dieta zverené do výchov oznámiť svoj zámer.
A pretože po rozvode veľmi málo rodičov spolu dokáže normálne komunikovať , upravujú sa práva a povinnosti jednotlivých strán, čo však neznamená že otec je svojich práv pobavený , len su upravené.

katerinanov
13. dec 2011

@maminuska No, tak v tom případě si myslím, že to nemáme stejné.
Nejsem právník, ale nedávno jsme toto řešili - pokud jde např. o stavebko (což je majetkem dítěte) nemůže ho spravovat jen jeden rodič (zákonní zástupci jsou 2) takže musejí jednat ve shodě.
A u toho lékaře - tak jako matka je povinna informovat zákonného zástupce otce tak otec je povinen informovat zákonného zástupce matku.

dajna11
13. dec 2011

@katerinanov matka by mala inak pristupovať k nemu...a mala by otca v jeho očiach zachovať ako otca,aby ho rešpektoval......a mal rád,zvlášť ked sa otec o neho zaujíma a stará....len žial býva to inak...žena sa po rozchode cíti opustená,podrazená...podla toho čo bol dovod rozchodu....a ked vidí že sa tomu druhému darí,to je ešte horšie...tak sa cez dieťa pomstí partnerovi....ja som na ex nikdy pred dcerkou nič zlé nepovedala a teda často ma k tomu nútilo,mala som už na jazýčku ale zdržala som sa,teraz už je velká,už to zoberie inak ked aj občas na neho zahreším...ale pre ten moj prístup ked bola v takom veku ako tento malý....má teraz svojoho otca rada...aj ked on teda nejaví nejako záujem zasa o nu...

katerinanov
13. dec 2011

@dajna11 I když se žena cítí jakkoliv, nemůže to přece odnést to dítě, to je hnus. Je fajn, že jsi k dceři přistupovala takto i když je škoda, že se o ni teď tvůj bývalý nezajímá ale to už neovlivníš.

maminuska
13. dec 2011

@katerinanov ani ja nie som právnik, ale bolo mi to takto vysvetlené právničkou ktorá ma rozvádzala a aj potom následne iným právnikom ked som potrebovala správny výklad styku s otcom mojich detí , ktorý si z toho robil holubník.
Ja nie som zástancom upierania práv strane ktorej dieťa nebolo zverené , ale určité pravidlá platiť musia a akýkoľvek výklad práva ktorý je šikanozny alebo uvádza do neistoty nepožíva právnu ochranu .
Otec má svoje práva a je dobre že ich využíva , ale nech sú využívané s určitou normálnosťou a korektnosťnou .

katerinanov
13. dec 2011

No jak říkám, budeme to mít nejpíš trošku jiné 🙂