Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

dvojdomovci
18. jún 2012

Rozvod rodičov s maloletým dieťaťom je traumatizujúci. Aj Vaše dieťa môže mať to šťastie, že aj po rozchode bude mať zachovaných oboch rodičov. Berte ohľad na najvyšší záujem dieťaťa - mať oboch rodičov. Nie priania či zlomyseľnosť rodiča je prvoradá, ale prvoradý je záujem a dobro dieťaťa. Každé dieťa si zaslúži oboch rodičov. http://najmama.aktuality.sk/clanok/226809/uspes...
Návrhy časových plánov pri striedavej osobnej starostlivosti o dieťa
Deti vo veku 1 až 2 roky (3 varianty):
1. "Spoločne strávené hodiny": Otec deň 3-6 h. St, noc Št So; Matka deň Po Ut Št Pi So Ne, noc Po Ut St Pi Ne
Jedna perióda po 3 - 6 hodinách (streda) a dve noci na seba nenadväzujúce v domácnosti dieťaťa (štvrtok) a (sobota).
2. "Spoločne strávené hodiny": Otec 4 h. Ut 4 h. Št 8 h. So; Matka Po Ut St Št Pi So Ne
Dve 4-hodinové periódy (v utorok a vo štvrtok) a jedna 8-hodinová perióda (v sobotu) alebo akékoľvek iné usporiadanie alebo rozdelenie hodín v priebehu týždňa.
3. "Spoločne strávené dni": Otec Po Ut Pi So Ne St Št; Matka St Št Po Ut Pi So Ne
Plán predpokladá obmenu po týždni: dieťa strávi jeden týždeň s jedným z rodičov pondelok a utorok a tiež piatok, sobotu a nedeľu, s druhým v stredu a štvrtok. V ďalšom týždni sa vymenia. Tento plán je vhodný pre dobre prispôsobivé deti. Čas strávený s bez jedného z rodičov nie je viac ako 3 dni.

eaka
18. jún 2012

Dieťa môže mať zachovaných oboch rodičov aj bez toho, aby ako handra lietalo medzi dvoma domovmi...

ivlu79
19. jún 2012

može mi niekto poradit?mam dcerku čo ma 4 roky chcem ju mat častejšie ale byvalka sa nechce dohodnut,chcem ju aspon každy druhy vikend,ak sa da,tak aj častejšie,byvala je ešte na predlženej materskej,ale chodi aj do prace na dohodu,daju mi ju tak ako chcem,alebo nie a uspejem aj bez pravnika či ho potrebujem?ona bude mat pravničku lebo ju ma zadramo ked je na materskej.s dcerkou mame super vstah a chodi kumne strašne rada.dakujem za odpovede

eaka
19. jún 2012

@ivlu79 každý druhý víkend je snáď štandard...nie?

henulienka
19. jún 2012

troška od veci... ale raz za rok je podľa vás dostatočná frekvencia? 😒 Darmo je, otec roka sa nezaprie 😠

ivlu79
20. jún 2012

@eaka asi to je štandard,ale naposledy mi to neschvalili,len mi prihodili na plateni,tak či mi to uš schvalia ked ma 4 roky,chcel by som aj častejšie raz za dva tyžde je moc malo,ale sudy držia stranu vždy matke a častejšie mi ju asi nedaju,aj ked je umna strašne rada a často nechce ist ani domov.

eaka
20. jún 2012

@ivlu79 ja som to myslela tak, že som bola prekvapená, keď píšeš, že "častejšie" a zároveň že "aspoň každý druhý víkend", to ako často ju máš? podľa mňa by to cez súd malo prejsť, dieťa je dosť veľké, aby strávilo bez mamy čo druhý víkend... veď to je klasika... neviem, či súdy nadŕžajú ženám, ja som zase počula príšerné príbehy z opačnej strany..
Viem, že tu mamy často píšu, že do 3 rokov súd dieťa nezverí bez dozoru matky, no inde som zase čítala príbehy, keď zveril a práve v situáciach, keď nanajvýš nezodpovednému otcovi..ja už fakt neviem, čo si o tomto súdnictve myslieť...
ale inak poraď, kde sa súdiš 😉

anrebcz
20. jún 2012

@ivlu79 Ahoj, ja ti sice neporadim, ale citim s tebou. Muj manzel je v podobne situaci a proto vim jak se clovek citi bezmocny, kdyz o kontaktu s ditetem rozhoduje treti osoba(soudce), ktera nezna induvidulni situaci v te dane rodine a rozhoduje jen podle 'tabulek' a toho jak 'se to dela', tzv ve prospech matky. Hodne stesti, at ti to vyjde.

ivlu79
21. jún 2012

@anrebcz a hoj si mila a dakujem ti.prajem ti krasny den.

ivlu79
21. jún 2012

@eaka sud budem mat v prievidzi,zaleži aj od sudkyne raz som mal jednu pani ta bola uplne super a druhy krat som ešte nebol ani na sude a uš mi jeden vravel že ked mam tu sudkynu tak to mam marne,aj tak bolo.bral by som aj striedavu starostlivost,ale nebyvame jednom meste,tak to by nešlo.

eaka
21. jún 2012

@ivlu79 No, v takom prípade by nebolo odveci poriešiť aj danú sudkyňu, musí existovať nejaký návrh na prešetrenie jej výrokov, lebo ako môže niekto vedieť dopredu, ako rozhodne, jedine, ak je zaujatá.. rozhodovať by mala na základe individuálneho posúdenia každej žiadosti a nie tak, že dieťa proste vždy prisúdim matke, hoci mne ako matke môže takéto "nadŕžanie" skôr vyhovovať ako nie... ale aby otcovi nepriznala ani každý druhý víkend, tak to mi príde totálne mimo... veď to je úplne minimum!

believe2
21. jún 2012

jedna sa o blizkeho cloveka - dvojica ma spolu dieta, sudia sa a on ziada, aby mama hucala do hlavy dietatu, ze kto je on - ze je otec a viedla dieta k tomu, aby sa naucilo, neustale hovorilo o otcovi a blabla.....dieta uz ma svoj rozum a on sa rozhybal az teraz. su nejake donucovacie prostriedky, napr. z strany sudu, ze nariadia matke, aby toto robila? ved vztah k dietatu si musi vytvorit on sam

eaka
21. jún 2012

@believe2 ??? čo je na hlavu padnuty? ako že "súd nariaďuje matke maloletého XY aby denne minimálne jednu hodinu strávila ospevovaním jeho otca a učením básničiek o otcovi" ??? Akože tak? Či ako si to predstavuje...no musel by naraziť na riadne nahlavupadnutého sudcu.. ale u nás by som sa nedivila ani takému verdiktu.. či to bolo v čechách, čo odňali tú pubertiačku, lebo nechcela chodiť k fotrovi a šupli ju na celé prázdniny na psychiatriu??

katerinanov
21. jún 2012

@believe2 No tak to už je mazec, když i o toto se žádá soudně. Ale zase je fakt, že manžel má s bývalou přítelkyní dítě a v rozsudku o styku bylo, že matka je povinna nezletilého předat řádně připraveného ke styku. A když s tatínkem nechtěl jít, tak nebyl řádně připravený. Tak to vysvětlila paní na sociálce. Je fakt, že někdy se děcko šprajcne kvůli nějaké blbině ale tam to bylo z větší části tím, že matka ovlivňovala syna a štvala proti otci.

kveta
21. jún 2012

@katerinanov To mi pripomina jedneho slovenskeho celebritneho ocka, co odmietol dieta prevziat, lebo nebolo najedene a teda pripravene na styk. Kto si chce dovody najst, najde..

Mala som kamosku. Mala 16rocnu dceru. Kamoskin otec opustil rodinu kvoli dcerinej spoluziacke. Dceru to tak zranilo, ze ho nechcela ani vidiet. A na co prisiel mudry tato? Ze to ju nahuckala exmanzelka.. Takze nie vsetko je vina exiek.. za vela veci si mozu odideni ockovia /maminy/ sami..

katerinanov
21. jún 2012

@kveta Tak to je mazec! To se nedivím té holčině, že otce nechtěla vidět. No tady se jednalo o malé dítě které tvrdilo že taťka je hajzl a nemá taťku rád nebo že mu mamka slíbila, že půjde do dinoparku když s taťkou nepůjde atd.

believe2
22. jún 2012

no sud to nenariadil, ale to jeho spravanie je divne a este vytkne matke, ze dieta k tomu nevedie a nehovori mu, kto je on....preto sa pytame, ci to moze niekto, nejako nariadit.......inak je to na ha hlavu padnute

maminuska
22. jún 2012

ja som mala teraz úpravu styku po 4 rokoch , a dva pol roku kedy ani nevidel a nijak sa nezaujímal. Na sude najprv tvrdil že sa nebude s detmi stretávat lebo ja ho potom napádam cez rozne sudne podania - bohužial inak sa s ním nedá každý pokus o dohodu tvrdo ignoruje a hájim si len svoje zákonné nároky, tak mu sudkyna povedala že teda je kontraproduktívne že s detmi sa stretávat nechce ale styk teiž znížit nechce, tak potom povedal že teda chce a ona nám doporučila psychologicku poradnu aby sme išli obidvaja !!!!
Z mojej strany absolutne neakceptovatelné , absolvovala som ju i dvakrát a vždy to skončilo tak že som musela odíst lebo ma oslovoval akože " ty počuj " a " hentá ", skončilo to priamo pred psychologom aká som ja neschopná a nemožná a kurva. A toto mám akože podstupit do tretice ?
Nakoniec sud rozhodol o neznížení styku ale jeho povinnosti styk nahlásit ak ho chce realizovat.
Do dnešného dňa ( od februára ) sa o deti nijak nezaujímal. Mal mat deti na prázninách celý mesaic jul a jasné že zas nemá . Za tie 4 roky som nemala jediný voľný víkend alebo prázdniny.
Samotná právnička mi povedala že obhajuje ona iných otcov čo reálne s detmi chcú byt a idú doslovne cez mrtvoly ale sa aj o tie deti príkaldne staraju . Otec ktorý chce byt s dietatom to nikdy nevzdá.!!! a predovšetkým sa nikdy nevyjadruje o matke dietata hrubo .

kveta
22. jún 2012

@believe2 Poznam takeho otca.. este aj tvrdil, ze sa nemusi vidat s dietatom casto, lebo vsak decko automaticky vie a lubi otca /osemmesacne decko/.. moj sukromny odhad v tomto pripade bol, ze sa jedna o psychopata.. lebo psychopat nechape ako sa tvoria citove vztahy..

kveta
22. jún 2012

@maminuska Tvoj ex Ta musi dobre nenavidiet, ked sa msti aj po rokoch nezaujmu o deti..

maminuska
22. jún 2012

@kveta máš pravdu nenávidí ma a to preto že som mala odvahu od neho odíst a tu drzost si nájst si niekoho iného a mat sním ešte aj dieta. .

blahova_andrea
22. jún 2012

já měla poprvé na noc přítelovu dceru, když jí bylo půl roku, protože maminka chtěla jet slavit silvestra na chatu s přáteli. my si užili silvestra úplně jinak a taky krásně. ze začátku mu malou taky nechtěla moc dávat, ale to proto, že neznala mě a taky proto, že přítel ji původně ani nechtěl a tak to byla trošku msta. když jsi ji nechtěl, tak ti ji nebudu dávat. ale nakonec si maminka rychle uvědomila, že je fajn dát děti tátovi (malému tehdy bylo téměr 6let) a mít taky trochu klidu pro sebe. navíc viděla, že děti jsou vždy čisté, najedené a spokojené. začala jezdit po výletech a zase řádit jako "za mlada" a netrvalo to dlouho a ustálily se nám návštěvy pěkně na každý druhý víkend. jako to bývá běžně po rozvodu (který teda stále probíhá, soudy nespěchají). loni jsem se rozhodla, že si celou rodinku vezmu téměř na 3týdny k moři a bez problémů mi děti svěřila. sice byla trošku v šoku, že je to na dlouho a jestli si troufám, když jsem těhotná, ale problém to nebyl. zkuste se domluvit na nějakém kompromisu 😉 uvidíš, že časem budeš taky ráda, když budeš moct chvíli vydechnout. přeci jen to není jen tvoje dítě. má i tátu. a musíš mu trošku důvěřovat, že se o malého dokáže postarat. my mámi sice máme o spoustě věcí svoji vlastní přesnou představu, ale to neznamená, že je každá maličkost nutná. děti se často spokojí jen s přítomností tatínka, který jim tak moc chybí. ten náš taky nemívá moc času. ale sebíček (nevlastní syn) tátovi moc rád pomáhá s jakoukoliv prací a sofinka (nevlastní dcera) je úžasná prdelka, které stačí, že šla prostě k tátovi na víkend a že s ním může večer sledovat pohádku, jít na hřiště. vím, že je to ze začátku určitě těžké, ale nebraň jim v kontaktu. není nutné, aby byli jen u tebe doma a pod dohledem. není dobré, aby děti trpěly za neshody rodičů. ony za nic nemohou. první žena mého přítele taky není ženská, kterou bych si vybrala za kamarádku, ale kvůli dětem spolu komunikujeme jako rozumní lidé a co se dětí týká, tak se domlouváme v podstatě většinou spolu 😀

szdan
22. jún 2012

@ivlu79 Ak si s ex vychádzate a je to rozumná žena, tak sa skús dohodnúť s ňou. Pretože ak je ozaj rozumná, tak musí uznať, že štvorročné dieťa môže úplne v pohode tráviť so svojim otcom každý druhý víkend. Ak nebude tomu prístupná treba si pdať návrh na súd. Ak je malá s tebou rada a nemá problém s tebou byť zo tri dni v kuse, sudca nemá dôvod tvojmu návrhu nevyhovieť. V 4 rokoch je to najvyšší čas, aby si si s malou zachoval aspoň nejaký vzťah

miskax2
23. jún 2012

@maminuska vies co to je presne ako u nas ziadna rozumna rec z jeho strany len urazky a vyhrazky on siel davat rozumy dokonca aj sudkini silou mocou sa vystatuje ako on chce byt s malou a popritom za nou nebol uz rok a pol sama som ho volala aj jeho rodicov vraj on nikdy nepride v ten termin co nam stanovil sud ale ja mu samozrejme branim ked som mu napisala kedy posle vyzivne ze uz meska odpoved bola ze som krava a je.nuty clovek ze ho nemam otravovat......

dvojdomovci
23. jún 2012

Má dieťa po rozvode právo vidieť svojho otca? Rodičia súčasťou života dieťaťa. Tento krok má zabezpečiť, aby rodič, ktorý opúšťa dom – najčastejšie otec – nebol vyradený zo života ich detí po rozdelení, ale bol stále súčasťou života dieťaťa. Potreby dieťaťa sú prioritou. Súdy majú zabezpečiť, že dieťa po rozvode zostane v kontakte s oboma rodičmi – že deti budú mať „rovnaké právo na riadny vzťah s oboma rodičmi“. „Zákon čaká zmena. Blaho dieťaťa musí zostať prvoradým – ale s tým, že bude mať rovnaké práva mať správny vzťah s oboma rodičmi,“ povedal vládny zdroj. Odborníci tvrdia, že by nemala byť právne zabudovaná zaujatosť voči otcovi, ani voči matke a v rozpadnutých rodinách, kde nie sú žiadne sociálne problémy, chcú posilniť princíp práva rovnocenného života dieťaťa s oboma rodičmi. Obaja rodičia by teda mali mať pokračujúcu úlohu v živote svojich detí bez ohľadu na to, či sa rozviedli alebo nie. Vládni predstavitelia tvrdia, že budú aj naďalej podporovať otcov, aby prevzali zodpovednosť za rovnocennosť rodičov a aby boli plne v kontakte so svojimi deťmi od úplného začiatku. Veď nie je veľmi šťastné (najmä pre deti), že jedno z piatich z rozvrátených rodín stratí kontakt so svojim neprítomným rodičom, zvyčajne s otcom, do troch rokov od rozvodu rodičov a už ho nikdy neuvidí. http://najmama.aktuality.sk/clanok/230605/ma-di...

ivlu79
24. jún 2012

@szdan dakujem ti za odpoved a dohodnut sa snou určite neda,uš som to skušal moc krat,povedala že ked bude mat dcerka tak 6-7 rokov,tak potom na dlhšie mi ju da.tolko ale čakat nebudem

szdan
25. jún 2012

@ivlu79 to ani čakať nemusíš. Súd nemá prečo tvojmu návhu nevyhovieť. moja malá začala chodiť k ex cca tri hodinky popoludní raz až dva razy do týždňa - vtedy mala len necelé dva rôčky. Postupne sme tú dobu predlžovali a keď mala tak dva a pol, nerobilo jej problém ísť ku nemu na celý víkend /od piatočňajšieho popoludnia do nedele večer/. A to bola moja malá riadny závislák na maminke 🙂

ivlu79
25. jún 2012

🙂 dakujem ti.pekny den

ivlu79
28. jún 2012

@szdan ahoj prepač že otravujem,ale buduci tyžden to idem konečne poslat na sud,ale každy druhy vikend je malo,kolko možem chciet?zda sa mi že som čital že sa da aj cez letne prazdniny luli tyžden aj auguste.dnes som sa chcel snou dohodnut,neni šanca,neda sa snou vobec rozpravat.

eaka
28. jún 2012

@ivlu79 Pokiaľ viem, tak klasika je každý druhý týždeň + 1 poobedie v tom "prvom" týždni, kedy nemáš víkend, plus polovica prázdnin... (buď mesiac, alebo z každého mesiaca dva týždne..), ďalej treba uvažovať jarné prázdniny, ako aj Vianoce a celé zimné prázdniny, tam asi 1 rok u jedného a druhý rok u druhého, v ten rok, keď máš jarné prázdniny, nebudeš mať zimné a naopak.. Ak sa neviete dohodnúť, tak na súde to treba upraviť do bodky presne každý jeden deň v roku 😉