Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

fatulda
26. nov 2010

@katka29 ahoj, prepac, ale mne to teda normalne naozaj nepride, moj manzel sa hanbil,ked sa sprchoval a deti mu nahodou vosli dnu, aj ked su male, nebolo mu to prijemne a to ma s nimi vynikajuci vztah od narodenia. Clovek, ktory svoje dieta nevidel 2 roky a prve co mu napadne, je okupat sa s nou...urcite by som bola ostrazita a suhlasim s @filipal. Pokial ide o vlasne dieta, clovek si musi davat pozor, dieta sa nema moznost branit..A som dost prekvapena ako lahkovazne to niektore mamicky tu beru, ktovie, mozno keby islo o ich deti, bolo by to ine..Kazdopadne sama Katka svojou otazkou naznacila, ze ani pre nu to nie je v poriadku, matersky insinkt je silny...Radila by som tiez navstevu psychologicky a potom uvidis 😉

filipal
26. nov 2010

baby mne nemusite odpovedat, ja som to uz davno (vcera) napisala v tejto diskusii Katty. zbytocne sa opakujeme

a presne, ako pise @fatulda nebudte prilis dovercive, taktika nevidim zlo, nepocujem zlo je velmi nebezpecna a konci sa obetami a vidime potom uz len v spravach smutne vysledky.
ja som vzdy v zivote radsej ostrazita.

gumimaci
26. nov 2010

@fatulda ano aj ja by som sa bala , ak by som mala podozrenie na nieco nevhodne, a velmi a preto by som to uz davno riesila s otcom a kompetentnými a nie na fore 😒
Zase sa opakujem, toto je velmi vazne obvinenie, aby sa to tu mohlo riesit.

fem
26. nov 2010

@katka29 ahoj katka, ty len daj na svoju intuiciu, ak ti mozem poradit neskumaj pravny stav veci, ci mozeme niekoho obvinit, bez uznania viny...o to tu neide...
niektori argumentuju roznym sposobom:
@wolke7 zlahcujes pedofilne spravanie v globale, bagatelizujes situacie, o psychologickej stiuacie deti vies minimum, a uz vobec ti neide o dobro dietata...ani nahodou....tvoja retoritka je nanajvys zjednodusujuca a o to viac intencne zamerana proti matkam...
Poprosim ostatnych spoludiskuterov: aby zvazili hodnotenie danej situacie...a nezjednodusovali ju, nemarginalizovali atd..
Odkial beriete istotu, ze skutocne neide o pedofilne spravanie?
Odkial beriete tu moc uz dopredu predpokladat, ze otec dietatu neublizI?
Ak by sa to stalo realne, citili by ste moralnu zodpovednost za to, ze ste snad matke radili aby na vec nahliadala zhovievavejsie?
Prosim nehrajme sa tu na pravnikov...jednoducho fakty hovoria za vsetko je to nanajvys podozrieve a chore...
Co je toto za spolocensku normu, aby sa skoro 3rocne dieta kupalo nahe s otcom?
preboha, co ste uz uplne potratili rozum...
kupanie v malej vani atd...obnazeny ud...
toto nie je normalne
V takom veku dietata uz ma c iastocne vysporiadanu pohlavnu a rodovu identitu...
a dokonca uz chape co je hanba, intimita a pod.
Nevidim dovod cakat na dokaz
nevidim dovod aby vobec bolo uznane nejake pravo kohokolvek kupat sa nahi so svojim dietatom v takom psychologickom veku
Cize tu ani nemusime cakat ci niekto je vinny alebo nie...
dane spravanie na zaklade faktov je samo o sebe chore, abnormalne, vysoke nebezpecne

Nepoznate tych ludi, ak mama, ktora sa zda podla vsetkeho uplne pristupna zhovievava k biologickemu otcovi dietata, citi podozrenie, dala by som na intuicii a podnet ako pisala filipal
zopakujem dorazne
hned chod s dcerkou k psychologicke, objednaj sa ako akutny pripad a ziadaj psychologicke vysetrnie dcerky (neboj, je to len formou kreslenia a pod)
oznam na socialne, ze mas podozrenie a ze preto mu dcerku docasne nedas! fakt ta varujem, poznam taketo pripady sexualneho zneuzivania.
hned to zavolaj na socialku.

fem
26. nov 2010

@wolke7 presla som si vsetky tvoje prispevky, tvoje nazory su nebezpecne a spolocensky neziaduce, servirujes ich samozrejme nenapadne a nenapadnou retorikou...
vysvetlis mi prosim tieto 2 veci:
Tiez si myslim, ze deti netreba uzkostlivo chranit pred "cudzimi" ludmi. Deti ked niekoho vidia 1-2 krat a ten sa s nimi chvilu pohra uz pre nich cudzi nie je.

kupanie 3 rocneho dievcatka s biologickym otcom (s ktorym vobec nema doverny rodicovsky vztah, kedze sa socializacne nestihol vytvorit, dokazom je zmatene spravanie dietata) je podla teba "forma hry, zblizenia sa"
v com a aka?

fem
26. nov 2010

@katka29
ci je alebo nie je pedofil a aky nebezpecny? je jedno...na toto nema pravo..kazde dieta ma pravo na intimitu a jej ochranu...
20.10 si pisala, ze unho stravila 1x noc
25.11 si pisala, ze dcera nieco zrazu hovorila o kupani...
kolko noci unho stravila...vzdy to bolo aj s kupanim...alebo kupal sa s nou vtedy, ak unho noc nestravila?

wolke7
26. nov 2010

@fem zhlboka dychaj a napocitaj do sto...nie vazne, to co tu pises je uplne z cesty, ale aj to je nazor a kto sa s nim chce identifikovat, moze.
nejdem poukazovat na konkretne vyjadrenia, kde pausalizujes svoje dojmy - to totiz povazujem za nebezpecne ja

ale v skratke bol ten tvoj pripevok celkom zabavny 😉

kefin
26. nov 2010

souhlasím s fem,
a Wolke7, zajímalo by mě, jestli teda nejsi z ligy otců, protože tvoje názory mi přijdou fakt dost zvláštní na ženu-matku.

fem
26. nov 2010

@wolke7 ak to tak nie je, preco by som mala zhlboka dychat?
su to tvoje slova? tak ich jednoducho zinterpretuj...ak nevies interpretovat, preco podsuvas take nazory matkam, ak tieto veci sa daju chapat dvojako, to znamena, ze o tom vies aj ty, ze sa daju chapat dvojako...tak prosim ak tieto tvoje vyjadrenia nesluzia jednemu zameru, tak ich prosim vysvetli tym druhym vyznamom...som zvedava

emily76
26. nov 2010

wolke.. a nie len ty, vzite sa trochu do pocitov tej zeny... po rokoch si exmanzel spomenie, ze ma dceru, zrazu pociti tuzbu byt v jej blizkosti a tak oprasi rozsudok a zoberie decko na noc k sebe. po case ti dcera len tak povie, ze sa spolu kupali. Tie, co sa rozvadzali vedia ako to chodi, ja popustim tu, manzel zas tam.. hlavne, nech sme rychlo rozvedeni. A mozno v tej dobe ju ani nenapadlo sa branit voci tomu, aby mala do isteho veku nespavala iba doma.. hlavne ked "vedela" ze otec na dceru kasle a nijake navstevy nebudu... Je mozne, ze Katka je len precitlivena a trosku prehana.. ale je mozne, ze ako milujuca matka ma siesty zmysel, ktory jej hovori, ze nie je vsetko v poriadku.

Ja by som sa o tom najskor porozpravala pri hre s dcerkou, nenasilne sa povypytovala, co robila u otca na nasteve... sledovala ako sa mala k nemu chova pri dalsich stretnutiach... a zvazila aj psychologicku. Bola som tam so starsim synom a viem, ze nijake skody to na decku nenapacha... hrali sa, kreslili si, rozpravali sa spolu.. a dokonca jej povedal take veci a ktorych sa so mnou bavit nechcel, lebo mu ocino povedal, ze je to ich tajomstvo. ☹ Nie, nebol zneuzivany, islo o uplne neskodne veci.. ale aj na tom je vidiet, ako je dieta ovplyvnitelne... A kedze tajomstvo to bolo iba pre mamu, tejto super tete ho povedal..

dalsou moznostou je dat si na sud ziadost o upravu styku.. ale kto pozna nase sudy vie, ze je to beh na dlhe trate...

Neutocte na Katku, myslim, ze ona je dost zmatena z toho vsetkeho... kto jej nechce poradit, tak odsudzovat nemusi... nikde nepovedala, ze jej ex je uchyl, len sa nas pytala na nazor...a to sa da aj slusne a normalne, nie?

katka29
26. nov 2010

@wolke7 je rozdiel zaujem o dieta a zaujem o dieta, je rozdiel starostlivost a povazovanie dietata za svoju hracku. ...ja som preto aby mali normalny vztah urobila maximum, a ako s tym on nalozi, je len jeho vec, ked si bude u nej vsetko presadzovat nasilim, tak ako si veci presadil vzdy aj v nasom vztahu, tak sa pri nom dcerka urcite stastna citit nebude, ale to uz ukaze cas....ja som tu vo fore uz pisala, ze napriek vsetkemu co medzi nami bolo, som malej na neho nepovedala jednu zlu vec, prave naopak, vzdy som ju na kazde stretnutie dobre pripravila, ale aj napriek tomu do telefonu stale pocuvam len nadavky a urazky, lebo ja respektujem rozsudok a to je podla neho zle, lebo citujem: " nemysli si ze moja povinnost je len chodit za malou, ja mam aj ine dolezitejsie veci ako je ona, ja pridem ked sa bude chciet mne a zoberiem si ju aj nasilim, treba jej nalozit na zadok a hned pojde... dieta ma vediet kto je pan"...toz tolko...
A k tomu kupaniu, ja som s dcerkou od jej narodenia nebola ani raz vo vani, dokonca som nesla ani do bazena kde boli deticky, pretoze trvalo dobre dlho kym mi gynekologicka preliecila vsetky tie pliagy co som od neho dostala...taky muz ako on, nech je aky chce by tiez do vane k dietatku nemal ist...

katka29
26. nov 2010

baby dakujem za vase reakcie, mozno som precitlivela,alebo reagujem prehnane...kazdopadne budem sa s dcerou viac rozpravat a ked sa mi to nebude pacit, budem to riesit, mozno sa mojmu ex priatelovi toto vsetko zda normalne, lebo mal chory vztah s matkou, ktora pocas nasho vztahu hocikedy prisla bez klopania k nam do izby, vliezla mu do postele a hovorila mu kocurik, hladkala mu nohy a chrbat...rovnako k nemu chodila aj do kupelne, takze tie moje podozrenia o nenormalnosti jeho spravania voci dcerke mozno pramenia tam...
Dcerka bude mat dva roky, z tych vypovedi sa vela ziskat neda, ale jednoznacne mi tvrdi ze ked odisla jeho manzelka s detmi do kostola, chodil po dome nahy a vtedy sa s nou aj kupal, ale druhe dva razy uz udajne boli doma aj ostatni...

emily76
26. nov 2010

Katka, tak po takychto vyhlaseniach by som uz bola na sude so ziadostou o upravu styku dietata.. moje decko nebude nikto otlkat len preto, ze vyjadri iny nazor ako je ten "ockov".... a trvala na tom, ze max par hodin do dna.. a povedala mu, ze ma byt rad, ze netrvas na svojej pritomnosti.. a nech si hovori kto chce co che, toto by som ja nepredychala.... mne stacilo, ked maly plakaval, ze mu je smutno za otcom, lebo on nikdy nemal cas na neho, vzdy mu povedal, ze ide do roboty... a ked som s nim potom hovorila ja, tak mi na to, ze on nema cas ani na svoje decka /rozumej, co ma s novou/ a nie este na Vilka... nuz, ked maju ine dolezitejsie veci ako vlastne deti, tak nech sa strcia... vies kam.

katka29
26. nov 2010

@fem dcerka bola u neho zatial iba tri krat, vzdy ide na jednu noc...a pri kupani mi to nedavno povedala, ze sa s nou ex vzdy kupe, aj napriek tomu ze mu vzdy poviem ked je okupana, ze on ju uz kupat nemusi...

fem
26. nov 2010

@katka29 katka moja, musis nieco robit, musis tomu zamedzit, lebo to nie je normalne fakt, kym je este cas...toto nie je sranda...ja viem, ze pre nas je niekedy jednoduchsie zit v starych vierach, ze vsetko je ok, a ze ak sme dobri ludia zvycajne mame tendenciu aj na ostatnych takto pozerat, ako na dobrych...ale teraz ide o tvoje dieta...
podla mna ty sama citis, ze nieco nie je v poriadku...presne si urob plan, co urobis..je mi luto hrozne, ze musis mat opat tie opletacky s uradmi, ale inak to nepojde...

wolke7
26. nov 2010

@katka29 katka, ja som neutocila na teba ani som nepodcenovala sensibilitu matky. ty poznas jeho sama najlepsie a denne si s dcerkou - takze jedine ty musis vediet zbadat zmeny na nej albo vycitit, ci jej niekto ublizuje.
Ja som predovsetkym reagovala na pripevky, ktore automaticky hodnotia otca ako pedofila, beru mu vsetky prava a dieta posielaju k psychologicke. To sa mi naozaj zda prehnane.
Zelam ti vsetko dobre a hlavne aby sa veci co najkor vyjasnili v tvoj prospech.

filipal
26. nov 2010

@katka29 och Katka, po kazdom tvojom dalsom prispevku som si istejsia, ze to musis riesit.
po prve- jeho vztah s matkou je patologicky (mozno prave preto sa snazi s dcerkou vytvorit si takyto chory, fyzicky vztah)
po druhe - je to nasilnik a despota (vid vyjadrenia a bitke a vyhlasovani, ze je pan)
po tretie - (pises ze mal rozne pohlavne choroby z ktorych si sa aj ty liecila) vo vode, vo vani moze nakazit dcerku
po stvrte - kupanie vo vani s dietatom opacneho pohlavia moze dcerku poznacit v jej vyvoji

aj keby ju priamo neobchytkaval.

ja uz fakt neviem ako mam na teba apelovat, aby si konala. co chces este pozorovat? fakty su jasne. viem si predstavit, ze si nedoverujes, citis sa mozno aj ty ubita.....urob prvy krok a objednaj sa k psychologicke. ona ti da rady, ako mas postupovat tiez....

bodka70
26. nov 2010

@wolke7 , buď nevieš o čom hovoríš alebo vieš až veľmi dobre 😒 .

Tu nejde o to, či dotyčný muž sa dopustil alebo nedopustil čo len náznaku sexuálneho násilia voči dieťaťu. Tu nejde o tom paušálne podozrievať všetkých otcov a mužov, ktorý prichádzajú do styku s dieťaťom zo zlého úmyslu. Určité správanie je proste voči dieťaťu nebezpečné (niekedy nie v súvislosti s momentálnou situáciou, ale skôr s výhľadom do budúcnosti). A narušovanie intimity dieťaťa, ak to dieťa takto začína pociťovať a má v sebe čo len náznak nepokoja a diskomfortu, nebezpečné je.

ak môžem povedať z vlastnej skúsenosti: môj priateľ a otec mojich detí sa s deťmi do určitej doby takisto kúpal vo vani nahý. Zdalo sa nám to prirodzené, nikdy sme s nahotou nejako nemali problém. Až kým raz sa spolu kúpali vo vani a 2,5 ročná dcérka sa ho spýtala, či mu nemá umyť "pipíka". Priateľ to nejako zahovoril, povedal dcérke, že už je čistý a potom ukončil kúpanie. Prišiel potom za mnou, povedal mi o tom a sám povedal, že spoločnému kupkaniu radšej urobí koniec. Tam nešlo o to, že by som mala čo len tieň podozrenia voči priateľovi, že robí niečo zlé. Sme spolu 12 rokov a nikdy mi nezadal akúkoľvek príčinu myslieť si niečo iné. Ale sami sme pochopili, že dieťa už začína rozmýšľať ináč a všíma si určité veci a nie je dobré, aby považovala prítomnosť odhaleného dospelého muža za čosi samozrejmé (a už vôbec nie umývanie pipíka).
Takisto môj priateľ mal taký hlúpy zvyk že napr. šteklil deti, bozkával ich aj za určitú hranicu, kedy sa im to už nepáčilo, bral to ako zábavku a také to "naťahovanie" detí. Tak som mu tiež hovorila, že to nie je dobré, aby im potom v povedomí neostalo, že dospelý si môže dovoliť vstúpiť do ich súkromia (intimity) aj keď ony s tým nesúhlasia.
Proste aby dieťa vedelo, že ak poviem "nechcem, nedotýkaj sa ma" , že na to má právo a ak to ten dospelý nerešpektuje, že niečo nie je v poriadku.
Ja sama ako dieťa som bola sexuálne obťažovaná počas prázdnin u babky (ten dotyčný mal koníka, na ktorom deťom dovolil povoziť sa a na neho lákal deti). Keď som sa o tom v neskoršom veku bavila so svojimi sestrami a mladšími sesternicami, tak aj oni mali takúto skúsenosť, tých deti bolo veľa, postupne ako deti odrastali, "prechádzal" na mladšie ročníky. Dospelí o tom samozrejme nemali ani tušenia a doteraz myslím nemajú. Ten pán je už dávno po smrti. A takisto som bola obťažovaná staršími chlapcami - lákali nás do pivnice. Mám tieto spomienky zasunuté niekde do úzadia, nerada na to myslím.
Proste takéto veci existujú a oveľa častejšie, ako si myslíme a nie je to vôbec "zábavné".

wolke7
26. nov 2010

@bodka

"A narušovanie intimity dieťaťa, ak to dieťa takto začína pociťovať a má v sebe čo len náznak nepokoja a diskomfortu, nebezpečné je. "
Mas absolutnu pravdu v tom co pises! ALE katka nespomenula nikde, ze jej dcera pocituje diskomfort alebo ze by ju kupanie s otcom rozrusilo. z jej prispevku vyznelo len konstatovanie, ze sa kupali.

je mi luto, ze si sa v detsve stala obetou sexualneho obtazovania, v takom pripade je clovek urcite voci svojmu okoliu kritickejsi.

fem
26. nov 2010

@wolke7 opat bagatelizujes, odpovedaj mi prosim na moju vyzvu interpretovat svoje predchadzajuce prispevky

bodka70
26. nov 2010

@wolke7 , ak to dieťa pred matkou spomenulo (to kúpanie) tak určitá pravdepodobnosť, že to dieťa pociťovalo zle tam je a je na matke, aby prostredníctvom psychológa zistila, čo sa vlastne stalo. To že dieťa nič nepovie, je v takomto veku prirodzené, skôr by bolo divné, ak by to bolo naopak.

frisbee
27. nov 2010

@wolke7 ...trochu nechápem,prečo ťa katkine obavy tak vytáčajú,pripadá mi to,akoby si toho otca poznala,radšej jemne a taktne zistiť u psychológa,že sa nič nedeje,ako si potom trhať vlasy,že som neochránila dieťa.
Nepoznáme ani katku,ani jej ex,nedá sa povedať je to tak alebo tak,ale je to naozaj minimum,čo sa dá pre to dieťa urobiť,následky by mohli byť oveľa horšie.

blandik
28. nov 2010

Šla bych k psycholožce, Katko - zdá se mi z tvých několika příspěvků, že ti intuice říká, že to není v pořádku a že se v tobě melou dvě roviny - touha, aby vztah mezi tvou dcerou a ex byl v pořádku a dobrý a obavy podložené skutečnostmi o kterých píšeš; bohužel si myslím, že v této situaci už nejde situaci nechat jen tak být. Ty obavy musí být zničující...Vzah ex-manžela a vlastní matky není normální - není normální, když dospělý muž nechá svou matku vstoupit do koupelny nebo nechá matku přilehnout k sobě do postele...to je patologické, to je za hranicí normálnosti...Ve spojení s tím, že hned první den, kdy má ex svou dceru u sebe dojde ke společnému koupání, producírování nahý...k tomu ony výhružky, despoce, agresivita....SOuhlasím s @bodka70 a ostatními, že i kdyby nebyly náhodou za jeho chováním nějaké přímé úmysly, tak už to narušuje dětskou intimitu na plné čáře.

zajo79
28. nov 2010

ale preco neriesite, ze dvojrocne dieta je zrazu u nich na cely vikend???? ved to ziadny sudca nemoze povolit, ak s tym matka nesuhlasi...tak preco suhlasila?

fem
28. nov 2010

@zajo79 teraz je to nerelevante...v tejto chvili, co bolo , bolo..teraz ide o buducnost..a o posudenie danych faktov odbornikom, psychologom..snad aj podnet na nove urcenie starostlivosti...teraz je toto dolezite, moze byt vskutku nebezpecne...treba to nahlasit..

zajo79
28. nov 2010

tak ale vyriesilo by to vsetko... keby sa jednalo od zaciatku rozumne.

ale aj tak si myslim, ze to prehanate. 😔 uskodite malej ....

tu v dedine sme mali pripad, ze povedali na neakeho suseda, ze obchytkaval ich malu..pritom to bola somarina ako mraky, chudak dedko z toho ochorel, a tie kravy co to na neho povedali sa len smeju, lebo sa im podarilo ho vyhnat zo spolocneho dvora...

ake mate dokazy ze ju obtazuje sexualne? len spolocne kupanie?

fem
28. nov 2010

@zajo79 uz tu tie fakty boli popisane...

eaka
29. nov 2010

matka nemala dovoliť takéto návštevy? a čo mala ako robiť, keď to odklepol súd, má ako väčšie právomoci? Môj názor je takýto... vliezť nahý do vane s 2ročným dievčatkom, hoci som biologicky jeho otec, ale od narodenia som ju nevídal, je dosť mimo... je to príliš násilné urýchlené navodzovanie "akože normálneho" vzťahu medzi otcom a dieťaťom. Zbližovať sa majú postupne, budovať si dôveru a vzájomný vzťah... Toto jeho správanie, podľa dostupných info, je proste podozrivé a je v záujme dieťaťa zistiť, či za tým podozrením niečo je, alebo nie... Možno netreba hneď volať sociálku, ale návštevou psycholog.poradne mamička nič nepokazí. Radšej teraz urobiť z komára somára, ako naopak a o pár rokov zistiť, že je dieťa od 2-3 zneužívané (nenapraviteľné škody na osobnosti) a NIKTO SI NIČ NEVŠIMOL, ako to zväčša býva.

Proste mamička má zlý pocit, podozrenie a my jej povieme, potlač to a v budúcnosti zistíme, že to bola chyba, ako sa bude cítiť? Pohovor s psych. nikomu neuškodí (exovi by som radšej nespomínala) a ak sa nič nezistí, buďme všetky rady...nie?

ria80
29. nov 2010

@eaka Uplně souhlasím,s každým slovem.

luludia
5. dec 2010

nehnevajte sa, na mna, priznam otvorene, ze som celu diskusia necitala. Preto neviem, ci sa niektore prispevky mojho problemu tykaju. Rada by som pocula nazory rozvedenych zien, ktorych partneri sa stretavaju s detmi po rozvode aj so svojou sucasnou partnerkou. Moj byvaly manzel dnes vzal nasho syna do svojho noveho bytu, v ktorom zije so svojou sucasnou parnerkou. Netusila som, ze moj muz uz 10 mesiacov po rozvode s nejakou zije a nevedela som nic o tom, ze dnes su dohodnuti, ze syna vezme k nim domov na obed. Ostala som v soku, ked mi syn povedal, ze bol u nich na obede. Aj vasi byvali znenazdajky vzali vase spolocne deti na stretnutie so sucasnou partnerkou? Najviac ma bolelo, ked mi syn povedal, ze ked si tatko tetu vezme za zenu, bude to jeho nevlastna mama.