Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

ootaznik
16. dec 2011

to ano, zakon asi nikdy nebude pre nikoho dokonaly.....ale aj tak ma pocit, ze matky su z toho ako keby mimo. a ze si budu dvaja rodicia robit zle? kto na to doplati - to dieta, ktore za nic nemoze. ked sa ON spraval nedostojne (a to myslim fyzicky alebo aj psychicky, co je niekedy este horsie) k matke, nie je predpoklad, ze sa tak bude spravat aj k dietatu? mam pocit, ze toto uz nikto neriesi (dieta sa da ovplyvnit, ale da sa zmenit dospely clovek? tazko)

eaka
16. dec 2011

na tomto svete je veľa vecí, nad ktorými sa rozum zastavuje...po odporúčaní who či nej.podobnej organizácie PROTI hniezdam záchrany, ktoré vraj nerešpektujú právo dieťaťa na informáciu o jeho rodičoch... by sme už fakt nemali diviť ničomu.. dieťa v igelitke v smetnom koši bude asi ťažko ďakovať, že nebolo umiestnené do hniezda záchrany a neprišlo tak o možnosť vedieť, kto boli jeho rodičia... a podobne to je úplne vo všetkom.. brániť sa nesmieš, kým Ti niekto fakt poriadne neublíži, lebo je to považované za neprimeranú obranu, brániť svoje dieťa pred debilom nemôžeš, pretože dieťa ma na toho debila proste "právo"... nie je to s tými právami vôbec jednoduché..

zukrik
16. dec 2011

@hugahuga
Ahojte
Už som sem písala,tiež mám podobný problem,moje dvojičky majú 2 roky a moj ex si ich berie každú druhú sobotu od 10-17 hod.Chlapci mi chodia domou uplne mimo v noci sa budia s hysterickým plačom ale ex tomu neverí......Raz som bola aj na pohotovosti,čo som nevedela jedného ukludnit ani na druhý den,povedali že mu nič nieje,že to je psychyckého razu..
Dokonca si požiadal o rozšírenie styku na celé víkendy,cez vianoce,letné prázdniny na týždeň atd...blabla....
Chodím s detmi aj pedopsychologičke,ktorá potvrdila extrémnu úzkost,popri tom tam bol aj on koli súdu...
Záver: deti mu dali v sobotu 10-18 hod v nedelu od 15,30-18 ho potom 25.12 na celí den,den po ich narodkách,na velkú noc doobeda na dve hodiny.
Ked začalo pojednávanie dohodli sme sa,že ked sú deti na tom takto,bude si ich brat každú stredu na 2-3 honiny,nech sú s nim kratšie ale častejšie,4 mesiace si ich brával,samozrejme,že nie kazdú stredu,ale vždy som mu umožnila,ked nemohol v stredu,tak si ich zobral napr.vo štvrtok.Prišlo dalšie pojednávanie a povedal,že on ich nechce cez ýížden......... tak sudkyna rozhodla takto!
Chlapcom sa stav zmenil,poznali ho viac a boli kludnejší,bolo to uplne super,že bol s nimi tak často a on debil,si trvá len na víkendoch.. lebo samozrejme k nemu chodí jeho mamička,cez týžden je to asi problém.
Ja osobne tiež nechápem,prečo lem matky sa musia vždy prisposobit,ved on ked mu to nevyhovuje napíše v ten den že nepríde a hotovo a ja.... ja sa musím prisposobit rozsudku.Je to nefér!

margotka33
17. dec 2011

Baby aj ja mam problem a potrebovala by som poradit....
Moja mala bude mat 4roky a od 1,5roka chodí ku svojmu otcovi cez víkend od 9:00 do 18:00 v sobotu a v nedelu kazdy druhy tyzden, sud stanovil do 19:00 darmo som argumentovala , ze dieta v tom case sa kupe a ma pripravu na spanok...
Mala vzdy isla bez problemov, vzdy sa tesila, nevedela sa svojho otca dockat, ale stala sa taka vec, ze asi pred mesiacom sla v sobotu, to sa rano tesila a ked mala ist v nedelu, nechcela ani vstat z postele, ani sa obliect a stale opakovala, ze ona k tatovi nejde... a ani nesla. Povedala mu do telefonu, ze nejde a hotovo, darmo ju prehovaral a odvtedy sa to opakuje vzdy ked ma ist k nemu. Uz od stvrtku pocuvam, ze ona nejde.. Nechcela ist ani na mikulasa, tak sme sa dohodli, ze bude iba doobeda u tento vikend to iste. Uz od vcera rozpravala, ze k tatovi nejde, ze jej tam nic nedovolia...
Neviem co mam robit, lebo mala je na mna dost naviazana, ale doteraz nemala problem ist k svojmu otcovi. Na druhej strane ju nechcem nutit aby sla tam, kde sa neciti dobre, ale zas nechcem aby sa vobec nestretavala so svojim otcom, je este malicka. Pravda je aj taka, ze otec nie je bohvieaky otec.. Nikdy si ju nepytal navyse, iba ako ma pridelene sudom a ja to beriem tak z mojho pohladu, zoberiem ju, odtrpím to a dva tyzdene budem mat pokoj... Poradte co mam urobit? Mala dnes nesla lebo mala teplotu, ale vedela, ze ma ist dnes k tatovi a zase sa nechcela ani obliect, lebo si myslela, ze pojde k nemu, tak som jej povedala, ze bude uz obedík a nikam dnes nejde, ze budeme spolu doma, tak sa poobliekala a je taka dobra ako andelík. A to bolo aj minule, bola rada, ze je doma..

ootaznik
17. dec 2011

@margotka33 no moj nazor - prva vec - preco sud vobec nerespektoval to, ked si povedala, ze nemoze byt drobec do 19h, kedze sa uz pripravuje na spanok. to co ma byt? nechapem to nase sudnictvo a vraj sa deje vsetko v zaujme dietata......no to iste.
k tomu nechceniu tvojej dcery - podla mna sa nieco muselo stat, ked tam zrazu nechce ist. skusila by som sa formou hry nejako porozpravat a ak by to trvalo dlhsie, tak by som vyhladala psychologicku, ony to vedia s detmi

margotka33
17. dec 2011

@otaznik
sudca sa ohanal tym, ze otec ma zaujem o dieta a treba mu vyjst v ustrety.. Nastastie sme sa dohodli mimo sudnej siene, nech junosi o 18:00 ved tera v zimnom case, niekedy sa jej uz aj driemka o 19:00 a neviem si predstavit seba dospelu, ze by som mala byt niekde od 9:00 do 19:00 aj keby u najlepsej kamosky, alebo niekde kde sa cítim dobre a nieto este zle...
Babke mala povedala, ze jej tam nic nedovolia, comu verim, ze sa tam nemoze nicoho ani omatat,ani narobit neporiadok taky detsky... Oni maju radi pokoj a klud...
O tej psychologicke som uvazovala. Dakujem.

eaka
17. dec 2011

no však hlavne nech sa vychádza v ústrety otcovi... decko nech aj odpadne od únavy...

ootaznik
18. dec 2011

no nech sa vyjde v ustrety otcovi, ale nie takym exemplarom, ktori prostrednictvom dietata riesia svoju zlost na expartnerku...... nas bohovsky zakon o rodine, ktorym sa vsetky urady ohanaju - ze v zaujme dietata - to ze bude niekde spat na nohach alebo nebodaj aj napr. chore, mama s tym nic nemoze urobit a tamten je spokojny, lebo vidi, ako sa mamina dietata trapi.....juj, same "mile" slova mi idu na jazyk

ivlu79
26. dec 2011

@angua27 pekne si napisala ten koniec,konečne normalna reč.

lujza123
29. dec 2011

no u nas je to takmer striedavka...tie 3 dni - 2 noci v tyzdni je u neho...uz som si vypocula vselico ze ako mozem davat malu od seba prec ked ma len 2 roky a blabla..lenze myslim ze je to jeho dieta rovnako ako moje, mala ma rovnake pravo byt s nim ako aj so mnou....nam to takto vyhovuje s jej otcom maju pekny vztah, vzdy sa tam tesi, on sa vie urcite postarat, ja si za tie tri volne dni v tyzdni trochu oddychnem, mozem pracovat - a zarobim ovela viac ako by som dostala trapnych alimentov....mozem si dovolit platit najom, kupit malej kazdy rok kvalitnu bundu topanky oteplovaky...

ootaznik
29. dec 2011

maminy, o com vsetkom je matka povinna informovat otca dietata? viem, ze zdravotny stav, ale co este - ak mozte podrobnejsie? a co naopak nemusi?

ootaznik
1. jan 2012

nikto neporadi?

marry26
1. jan 2012

@ootaznik ja ked informujem otecka, tak napisem ze je drava, kolko uz ma zubov, ake robi pokroky v lozeni, chodeni, co nove som ju naucila, .... Urcite sa nemusi informovat napr. ze ste boli na vylete, co si kupila dietatu, nenapada ma viac

eaka
1. jan 2012

@marry26 Tu funguje nejaké povinné pravidelné informovanie?

santine
2. jan 2012

ja informujem o zdravotnom stave, ked je chora, ake lieky berie a este ako jej ide skola. mailom.

maminuska
2. jan 2012

@santine
@marry26 a informujete z vlastnej vôle alebo na požiadanie otca ?

eaka
2. jan 2012

a nejak pravidelne?

santine
2. jan 2012

z vlastnej vole, ale nie pravidelne, zatial. kuratorka informovat odporucila (raz tyzdenne, zlepsit komunikaciu).
otec dietata sa mna nepyta na stav dietata (okrem jedneho pripadu) a na to co napisem neodpoveda 😝 telefony neberie. namiesto toho pise doporucene listy detskej lekarke a telefonuje jej a za dietatom chodi so svojou rodinou do skoly 🙄
u nas je to nanic 😔

eaka
2. jan 2012

@santine škoda reči...

paegaska
2. jan 2012

@santine pane jó... tak ti přji at máš dost energie a optimismu a zasměješ se...

ootaznik
2. jan 2012

hm, to som nevedela, ze sa ohladom informovanosti riesi este aj nejaka periodicita......pozerala som zakon, no tie su dost vseobecne pisane.....takze zdravotny stav urcite, skola detto.....tak ma napadlo, co napr. rezim dna alebo strava, zaluby?

wolke7
3. jan 2012

@ootaznik zakom to nijako presne nespecifikuje. je to v podstate na tebe kolko informacii otcovi dietata das. mala by si ho informovat o zavaznejsich zdravotnych problemoch - to neznamena, ze mu musis dat vediet ked ma dieta zvysenu teplotu, soplik alebo bolest bruska. Ide o väcsie ochorenia, pobyty v nemocnici, operacie a podpobne. Taktiez by si mala otca priebezne informovat o skolskom prospechu - ale aj to je individualne, nemusis mu hovorit o kazdej znamke, ale trebars o väcsich skuskach, pisomkach atd.
Neviem ktorym smerom sa tvoja otazka ubera, ty mozes s otcom dietat komunikovat aj denne a informovat ho o vasom kazdodennom zivote - ak to ty sama tak chces. Ak chces drzat komunikaciu na minime, otec si nepomoze, ak mu nedas takmer ziadne info. Takze tie hranice v tejto obasti nie su jasne dane - urcujes si ich viacmenej ty sama.

maminuska
3. jan 2012

@wolke7 no ja som včera hovorila s právničkou na tuto záležitost a tá mi povedala že otec by mal vyvíjat aktívny záujem mat informácie, čiže ked sa opýta tak posktnem , ked sa neopýta tak neposkytnem.
U mna to je jedno , či som informovala alebo neinformovala, záujem nulový .

ootaznik
3. jan 2012

takze ked otec bude vyvijat zaujem, bude sa pytat, tak teda budem musiet odpovedat?

hugahuga
4. jan 2012

ahojte u nas to je tak,byvali si napise sms ako sa ma maly.nic viac.ja mu odpisem ze sa ma dobre ze je zdravi,ked je chori napisem co mu je.inak na nic insie sa ani neopyta.ked pride za malym ani hubu neotvori.a ja som na vine ze mu nic nepoviem.ja mu nebudem hovorit ked on sa neopyta.ja mam ako vediet co on chce vediet.tak sa isiel opytat k pediatricke a ta mu povedala to iste.takze u kazdeho to je asi odlisne.

mananenka
4. jan 2012

Maminky,zabrdla som do tejto témy,lebo by ma zaujímalo,či má niekto skúsenosť s predbežnou úpravou styku,ešte počas neukončeného konania o úprave styku s deťmi? Ja som bola presvedčená,že odklepnúť predbežko,ak nie je ozaj vážny dôvod,ako ohrozenie detí atď. nie je možný. A hlavne ak je to predbežko odklepnuté otcovi,ktorý je navyše neplatič výživného,je na neho podané trestné stíhanie,vyhráža sa matke..Mne rozum už postáva nad naším súdnictvom. To akože bez názoru matky,ktorá sa dennodenne stará o svoje detičky,chráni ich a robí čo môže,len aby mali všetko čo potrebujú /myslím aj finančne,keďže otec detí neplatí riadne výživné/..tak bez jej vedomia si pani sudkyňa odklepne to čo si požiada ako "starostlivý" otecko??? ,,Rozum mi postáva,keby že to nezažijem,tak tomu hádam ani neuverím,čo sa to tu už na našich súdoch deje..

santine
4. jan 2012

@mamanenka my mame predbeznu upravu styku. od podania navrhu na predbezne sud ma nejaku lehotu, myslim 30 dni, dokedy musi rozhodnut. predbezne opatrenie sa robi napr. pred samotnym rozvodom a plati do rozvodu, tak ako u nas. neviem, kedy presne nadobuda platnost, ale predpokladam, ze je to dnom, ked si ho na poste preberu ucastnici. o predbeznom rozhodol sudca bez nasej pritomnosti, len vzal do uvahy navrh navrhovatela a vyjadrenie odporcu. tam je dolezite, co kto napise, ale proti rozhodnutiu sa da aj odvolat.
ak nesuhlasis a mas namietky, mozes sa odvolat aj ty. mas pravnika? alebo skus socialnu kuratelu, oni poradia.

santine
4. jan 2012

vie prosim niekto, od akeho veku sa berie do uvahy rozhodnutie dietata, s ktorym rodicom a kedy chce byt?

juliap
5. jan 2012

@mananenka v nasom sudnictve je mozne vsetko aj to , co pises, predbezko zrejme otcovi poradila nejaka mudra hlava a plati odo dna vydania predbezneho rozhodnutia, aj ked 2 strana s nim nesuhlasi, az do dna riadneho pojednavania, alebo vydania zavezneho rozhodnutia ... a nazor deti sa v uvahu berie v ojedinelych pripadoch, sice a nimi moze najprv urobit sedenie socialny kurator a vyjadrit sa k nemu a potom na poziadanie je mozne aj psychologicke vysetrenie, ale tiez tam skor mamicka, ktora robi pre svoje deti 1 posledne, vide ako semetrika zaujata proti otcovi deti ... sudca si aj tak rozhodne tak, ako bude prave chciet ... vzdy sa ale treba hned odvolat na krajsky sud a stat si za svojimi argumentami

wrok
5. jan 2012

@lujza123 ticho zavidim, snivam, ze v ramci rozvodu nieco taketo dosiahnem... ze manzelka dostane rozum a pochopi, ze sa mi nema dcerkou mstit ale ma konat v jej prospech...