Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

zajo79
10. okt 2010

@kiko2807 ked ho chce otec vidiet nech pride... nebude predsa maly chodit hore dole

kiko2807
10. okt 2010

@zajo79 ... vsak ja som to aj povedala na sude. Sudkyna sa ma spytovala, ci dovolim otcovi aby sa stretaval s dietatom. Povedala som jej, ze hocikedy sa s nim moze stretnut ale musi prist sem na slovensko kde chlapec zije. Ja do spanielska za nim nepojdem. On nas zo spanielska vyhodil, cize si myslim ze neni moja povinnost aby som mu maleho nosila este aj pod nos

katka29
11. okt 2010

@nikka23 ja som presne ten isty pripad ako ty, ako som tu uz niekde spominala, my sme boli u detskej psychologicky, lebo na sude sme sa nevedeli dohodnut, tiez mojho ex /nebola som vydata/ zastupovala pravnicka a prisli s takym navrhom ze tie tvoje 4hodky su nic...ale psychologicka povedala, ze kedze dieta otca nepozna, musime sa stretavat tri mesiace spolu a potom ked si zvyknu si uz otec moze malu bravat aj sam na jednu noc...sudkyna to podla toho aj odklepla, ex dostal minimum z toho co mohol. Dcerka ma tiez nieco cez dva roky a na moje pocudovanie reagovala na otca dobre, po sude uz chodi len sporadicky a uz sa za nou tolko nehrabe ako pred tym, uz si ju mal brat aj na noc, ale vzdy sa na nieco vyhovori, lebo zistil ze to nie je len o zabave, naposledy ked sme boli na spolocnom stretku, tak strasne pri nom revala, nechcela na neho ani pozriet, bol z toho uplne v soku...drzim palce nech ti to dobre dopadne.😉

nikka23
11. okt 2010

@katka29 ďakujem ti katka za povzbudenie. Som sama zvedavá, že ako sa to celé vyvinie.

zukrik
11. okt 2010

Ahojte,teraz v sobotu mal môj ex deti a noc bola hrozná ☹
Ked ich poobede priniesol jeden spinkal v kočíku a druhého mal na rukách uplakaného.
Petko ked sa zobudil,hodil strašný nárek ☹ V noci sa stále budili a plakali,asi mali sny z
dna s otcom. Chceli byt na rukách,tak sme sa v noci mojkali a hrali.O 3,00 hod ráno konečne
zaspinkali. Ja tú jednu noc zvládnem ale neviem ako to vnímaju deti,nechcem ich neako psych.
narušit. Ja už neviem,mám íst psychologičke? neviem či by som na súde obstála...

ria80
11. okt 2010

Už prosím tě nečekej.Každý den,který čekáš,jen protahuje utrpení dětí.

filipal
11. okt 2010

@zukrik
vobec by som mu deti nedala....nie je ta moc na svete, ktora moze oddelit matku od deti....
mozno som to trochu nadniesla...ale chapes, nie?

zajo79
12. okt 2010

@zukrik ako mozes 10mesacne deti pustit na noc z bytu???? Noc bez mamy????
to ti nikto, nijaky sudca predsa nenariadi

Nato psychologa nepotrebujes, to kazdy predsa pochopi.

wolke7
12. okt 2010

Ahojte dievcata,
uz dlhsie citam tuto diskusiu a dnes som sa rozhodla prispiet 🙂.
S byvalym manzelom sme sa rozisli zhruba pred rokom a nasa 4 rocna dcera ma pravidelny a intenzivny vztah s otcom. Byva uz neho kazdy druhy vikend od piatku poobedia do pondelka rana a kazdy druhy pondelok cez noc. Som velmi rada, ze jej otec sa o nu zaujima, venuje sa jej a rad s nou travi cas. Aj ona sa na ich spolocne vikendy tesi. Boli spolu uz aj na tyzdnovej dovolenke, ktora im obidvom velmi prospela. Chcem tym najmä povedat, ze kontakt dietata s otcom je velmi dolezity a prospesny. Samozrejme, ze mi je niekedy smutno, ked je mala u tatina, ale to by nikdy nebol dovod na to, preco by som sa ich kontakt snazila obmedzit. Myslim si, ze je ovela horsie ak sa diete v neskorsom veku pyta, preco sa otec o neho nezaujimal. To sa najskor odrazi na sebavedomi. Mnoho otcov mozno ten zaujem po kratkom case vzda ked maju pocit, ze matky im stoja v ceste. A to je skoda.

@zukrik - myslim si, ze je velmi dolezite, aby tvoji chlapci (mozno este obzvlast tym, ze su do chlapci!) mali intenzivny kontakt s otcom. Tvoji su naozaj este malicky, ale ked si zvyknu na to, ze su u neho pravidelne je to len dobra "investicia" do buducnosti. Jedna noc za dva tyzdne naozaj nie je vela. Som presvedcena o tom, ze ich otec ma s nimi len tie najlepsie umysly a nechce im ublizit. To, ze deti placu je uplne normalne a castokrat placu aj u nas mamiciek a nie vzdy sa nam podari ich hned utisit. Ani si nemyslim, ze z toho maju psychicku ujmu. Dolezite ja, aby vedeli, ze sme pri nich. A to vo vasom pripade tak je. Argumetny typu: "ja by som mu tie deti nedala" nikomu nepomozu a ani na sude neobstoja. Tie deit patria otcovi totiz na 50% tak isto ako matke.

vela pozdravov,
wolke7

filipal
12. okt 2010

@wolke7
mas pravdu, ale tyka sa to az deti od urciteho veku. kojenec jednoznacne patri do starostlivosti matky.
kontaktu s otcom by som nebranila, ale v pritomnosti matky, alebo cez den na dve hodinky na prechadzku.
od 2- 3 rokov je uz uplne ina situacia....
co myslis, preco tie deti u otca placu? preto ze su stastne? malicke dieta je fixovane na matku, alebo na inu matersku osobu. je to velmi dolezite pre jeho psychicky vyvoj.

zukrik
12. okt 2010

Dievčatá,dakujem za názor,ja mu ich chcem dávat a viem,že má na nich nárok ako otec,ale teraz chalani viac vnímat a vidím,že sú nepokojný.Ano súhlasila som na súde na 7 hod.u otca ale doteraz vačšinou spinkali. Už sa budem opakovat,ale povedala som mu,že ked budú plakat aby ich priniesol,ale podla mna on sa tak nezníži aby ich priniesol ☹ Ked ich má,tak je tak minimálne 5 dospelích ludí a aj deti,takže viem,že aj s toho možu byt zmagorené. Večd viete ako to je,ked je v miestnosti tolko ludí a este k tomu im cudzích ludí.
Ja mu ich určite nedám na noc,sama viem ako chlapci spinkajú a čo ich ukludní,ale on sa ani neopýta ako ich uspávam 😠
Viem rozišli sme sa v zlom,ale deti do toho nebudem tahat. Baby ak máte niekto kontakt na dets.psych. prosím pošlite mi dakujem.

zukrik
12. okt 2010

@wolke7 Chcem ešte dodat mám priatela ktorý býva u mna a pomáha mi s chlapcami.Majú ho radi,ked príde z práce hodia úsmev a berú sa mu na ruky 😀 Musím mu pomáhat ich dat oboch k nemu na rukyD 😀 Ja viem,že on nieje ich biologický otec,ale pekne sa o nich stará a nebudem im bránit aby im nahradil otca.Je velmi milí a pozorný je s nami od ich štyroch mesiacov 🙂

ria80
12. okt 2010

To je moc dobře,že to tak u vás je.Oni vyrůstají v normální uplné rodině.
Ale určitě s tím něco dělej,nenech to tak.

nikka23
13. okt 2010

@wolke7 ďakujem ti za tvoj názor. Trošku si mi pomohla pri rozhodovaní sa čo ďalej. Tiež si potrebuje stanoviť, že kedy bude chodiť ex-priateľ za dcérkou. Ale ako hovoríš, tak je dobré keď javí záujem, len dúfam, že to nie je len pocit, že sa chce ukazovať pred ostatnými ako dobrý otec. Však uvidíme.

wolke7
13. okt 2010

ahoj @niikka23 , myslim si, ze to poukazovanie pred ostatnymi bude bavit jeho a tych ostatnych mozno 1-2 krat, potom nastane realita. Aj tvoj ex-priatel bude musiet s dcerkou riesit kazdodenne veci - postarat sa o jedlo, plienky, hrat sa s nou atd. , teda to, co robime my cele dni.
Dolezite je, aby v tom deti mali jasno a vedeli na com su. U nas sa velmi osvedcila pravidelnost, na ktoru sme si vsetci zvykli a podla ktorej si mozme planovat veci na par tyzdnov dopredu.
Zelam vsetko dobre,
wolke7

wolke7
13. okt 2010

@zukrik aj ked je to niekedy velmi tazke musime akceptovat, ze my tym otcom nemoze dirigovat ako a co oni s detmi pocas ich navsetv robia (pokial to samozrejme detom neskodi). Tak isto ako sa oni nemiesaju do toho, co s detmi robime my. Aj ja by som si neiktore veci predstavoval u mojho byvlaeho manzela inak. Na druhej strane deti vedia velmi dobre rozlisovat, vedia celkom presne ake pravidla kde platia a lahko sa prisposobia. Mozno budu mat vyhodu oproti inym detom v tom, ze budu v zivote flexibilnejsie. Nemyslim si, ze to ze on s vasimi chlapcami ide k jeho rodine a v ten jeden den je okolo nich naraz vela ludi im uskodi. Je to skratka ina sitaucia ako doma, ale predsa kazdy z tych ludi (aj jeho rodiny) sa na nich urcite velmi tesi a chcu im len to najlepsie. Mozno v ten den nemaju cez den taky pravidelny spanok ako u teba, ale ani to im nesposobi psychicku ujmu. Ved aj ty sem tam ide na navsetvu kde je viac ludi.
Tiez si myslim, ze deti netreba uzkostlivo chranit pred "cudzimi" ludmi. Deti ked niekoho vidia 1-2 krat a ten sa s nimi chvilu pohra uz pre nich cudzi nie je.
A to ze viac vnimaju tiez nie je dovod na obmedzenie kontaktu, mate vybornu sancu, ze si uz v takomto malom veku zvyknu na pravidelne navstvy a bude to len jednoduchsie.
To, ze ti ich on neprinesie ked placu - by som neurobila na jeho mieste ani ja. Pre nich (otca i deti) je predsa velmi dolezite, aby si nasli navzajom nasli cestu k sebe - ako to ma fungovat a ako sa ma vyvijat ich vztah, ked vsetko okolo budes riadit ty. ked raz pojdu do skolky tiez budu plakat a opatrovatelky ta nebudu volat aby si ich utisila. A tie su im viac cudzia ko vlastny otec!

eaka
13. okt 2010

@zukrik písala som príspevok,ale potom sa mi zmazal, kdesi som klikla, ale bolo tam zhruba to, čo napísala wolke7... nechcem to napísať škaredo, ale znie to, ako že robíš z komára somára... chápem, že chceš pre deti len to najlepšie, ale to je práve fakt, že ich otec o ne javí záujem a chce s nimi byť a tie hodiny, čo si vydobyl na súde, aj dodržiava a pre deti chodí a trávi s nimi čas... presne ako napísala wolke7, majú proste v ten deň iný rytmus, stretnú viac ľudí, rýchlejšie sa unavia, tak sú plačlivé, to neznamená, že z toho budú mať psychickú ujmu... a tiež som tam písala, že je nereálne a pre otca aj ponižujúce, aby Ti nosil deti, keď sa rozplačú, akože si jediná na svete, kto ich dokáže utíšiť? nechaj ho, nech si nájde k nim cestu a nech sa naučia spolu žiť a všetkým bude dobre, aj Tebe, len sa nesústreď na negatíva vzťahu Tvojich detí a ich otca, ale na pozitíva! Mnohé detičky majú otcov, ktorí o ne nejavia záujem, to už je rana na dušu dieťatka, že otcovi nestojí ani za to, aby za ním/ňou prišiel, nie to, že na návšteve u otca je celá rodina, lebo majú možnosť vidieť jeho deti raz za 2týždne. Tak hlavu hore a ber to tak, že reagujem na to, čo tu píšeš, samozrejme, Tvoju situáciu nepoznáme do bodky, ale z toho, čo píšeš, mám taký pocit, ako som to teraz napísala...

ivlu79
15. okt 2010

@wolke7 konečne možem s niekym uplne suhlasit,maš uplnu pravdu.

zukrik
19. okt 2010

@wolke7 Dakujem ti za tvoj názor..
Ja vidím ako k nim pristupuje a ako matka viem,čo je pre moje deti najlepšie.O tom či budú mat psychickú
ujmu ,prepáč ale rozhoduje psychologička .
Dakujem za reakcie,ale ako napísala Eaka,situáciu nepoznáte do bodky.
Nemôžem ju rozmazávať...

ria80
19. okt 2010

😉

filipal
19. okt 2010

@zukrik fiha nerozumiem.....ved Eaka pise vraj v podstate to co Wolke....
nejaka som nechapava...ty
@ria80 rozumies? ze mrkas... 🙂

bambusko
19. okt 2010

@zukrik mne sa to teda tiez nezda davat take male deti podla pokynov, lebo sud rozhodol... keby si kojila, ani by to takto neslo. vecsie deti, to je jasne, je dolezite aj to, aby si drobci budovali s otcom vztah, ale deticky v tomto veku potrebuju najviac pravidelny rytmus, istotu, ritualy. kto nie je dennodenne s dojcatom, nevie rozoznat jeho signaly a reakcie, toboz 2 deti naraz. ved to musi byt stres pre obe strany. neda sa ten cas 7h rozdelit na viac kratsich stretnuti? prechadzky by mohli stacit alebo navsteva u teba doma, teda podla toho aky mate s ex vztah. kazdopadne pre deti je vzdy najlepsie, ak rodicia aj ked spolu neziju, dokazu byt spolu v 1 miestnosti bez stresu. narocna situacia 😒

pet.s
19. okt 2010

Já teda nevím o čem se dohadujete a nebudu to číst zpět. Jen chci přidat svoji zkušenost. Rozváděla jsem se, když dětem bylo 5 a 7 let.Samozřejmě, že jsme museli mít úpravu poměrů dětí po rozvodu. Předesílám, že jsem se rozváděla já a že můj muž byl cizinec, který v hádkách vykřikoval, že mi děti sebere a už je neuvidím.
Přesto jsem do dohody k soudu sama napsala, že otec může za dětmi přijít kdykoliv a vzít se je taky kdykoliv.Za prve jsem se spolehála na zdravý rozum svého bývylého, za druhé jsem si s ním sedla nad flašku a vysvětlila mu, že oba chceme přeci jen to jediné,aby děti byly šťastné a spokojené. Že vždy on bude jejich táta a nikdo mu jeho místo nezabere. Taky jsem tak s ním jednala. Pokud jsem se rozhodovala, na jaký kroužek dám děti, tak jsem se ptala na jeho názor. Prostě jsem ho zapojovala do jejich výchovy i po rozvodu.Na Vánoce byl třeba s dětmi do 6 a pak mi je přivedl.Na Silvestra se kolem půlnoci stavil. Bral si děti, kdy on chtěl a jak chtěl. Dnes je dětem 13 a 16 a myslím, že vědí, že mají tátu. Samozřejmě mě štve, že já kolem nich lítám celé dny a on si je jen užívá.Že když Báře řeknu, že nepůjde ven, tak ona žaluje tatínkovi.Že já jsem ta hrozná máma, co po nich chce, aby se uklízelo a dodržovala pravidla a on přijde s lízátkem jednou za čas a je skvělý a užasný tatínek. Ale prioritou je pro mě to, že děti mají svého tátu a mají s ním hezký vztah. A to ostatní? Však oni na to jednou přijdou. 😀
Myslím si, že každá máma, která zbrojí proti styku s otcem, si koleduje, že se to jednou obrátí proti ní.Moje děti nikdy neslyšely, že táta byl nezodpovědný kurevník, který za týden dokázal prosázet naše roční úspory, proto jsem od něj odešla.To není jejich věc, to je jen mezi námi. 😉

pet.s
19. okt 2010

@zukrik tak jsem kousek dočetla...hele já mám ted 4 týdenní prdelku a když brečí u táty v náručí, tak bych mu ji nejraději sebrala a utišila.Chápu tě jako máma, ale fakt to neřeš. On jim určitě neubližuje a to, že jsou kluci neklidní? Možná vnímají, že ty jsi nervozní a naštvaná.Že máš o ně strach. tohle všechno chápu.(volám i mojí mamce jestli ji malá nebrečí).Ale zkus si to postavit jinak. Kdy se ti podaří mít 7 hod pro sebe a svého přítele? Klukům tam špatně určitě není a když to budeš brát ty v pohodě, tak oni taky. Nebraň jim, mít tátu. I sebelepší otčím nenahradí tátu(vím, z vlastní zkušenosti.mě ale můj táta nechtěl)Jednou v pubertě by ti kluci mohli vyčíst, že jsi jim nedovolila mít s tátou vztah.A mohli by se přiklonot spíš k němu. Neboj, ona přijde doba, kdy kluci budou mít tátu jen na to,aby mu zavolali o peníze a o odvezení 😀 😀 Vím o čem mluvím. V naší širší rodině jsou děti z prvních manželství, děti toho druhého, adoptované i vlastní. My jsme takový mišmaš.-))))
@zukrik drž se holka, nemáš to jednoduché.

pet.s
19. okt 2010

@zukrik tak ještě dodatek..teda z té noci bych taky nebyla nadšená..a myslíš, že by se s bávalým nedalo domluvit, že místo noci at si je vezme přes den.? my jsme tyhle situace řešili tak. že bývalý spal u nás. (když jsem třeba musela do nemocnice). A nepamatuji, že by děti u něj spaly. Co kdybys mu navrhla,aby několik těch nocí spal s dětmi v jejich pokojíku u tebe. Nevím jestli to jde.
Shrnutí měho názoru? Ano styk jednoznačně podporovat, ale spát jidne asi ne.
Co kdybys podala návrh na soud? Ono když tam půjdeš spožadavkem, že podporuješ vztah s tátou, ale ty noci chlapci špatně snáší, tak na tebe budou koukat jinak.Než když budeš ječet, že mu je nikdy nepůjčíš a že jsou na tebe fixovaní.A ještě jeden poznatek. Neboj, on až si anjde babu, tak ona se nebude nadšeně starat o JEHO uplakánky v noci 😀 😀 A ještě ti je rád nechá.-))

pet.s
19. okt 2010

@nikka23 to víš, že se chce pochlubit s dcerkou..připomíná mi to situace u nás..když tady Bára dělá průšvihy, tak to bývalý nechce řešit,ale pak jde někam na recepci do divadelního klubu a bere děti sebou. Já mu je vymydlím a nastrojím a on je ten, kdo má překrásnou dceru a cyhtrého syna a každý mu klepe na rameno a on je jak páv. Normálka chlap!!!! Zabít je je málo.-))))Ale zase je krásné, jak na ně pyšný. Já mému tátovi nestála ani za jeden pohled ročně. ☹

pet.s
19. okt 2010

@katka29 můžu se zeptat, co jsi dělala když se malá nechtěla na otce ani podívat a strašně brečela???? vzala si ji stranou a uklidnila a snažila ses,aby malá viděla, že se otce nemusí bát.Pomohla těm dvěma aby k sobě našli cestu? a nebo jsi si v důchu říkala "patří ti to" a cítila za dostiučinění????
Já se prostě jen holky, v tomhle směru bojím, že jednak to dítě jednou získá pocit, že táta o ní nestál(můj případ, moje maminka-a to ji mám moc ráda a měla jsem skvělého otčíma-taky moc nefandila vztahu s mým tátou a táta to pak vzdal.Celé dětství jsem žila s mindrákem, proč mě sakra nechtěl.To jsem tak strašná?Když jsem ho pak vypátrala, tak už byl po smrti.Dodnes to mrzí)a za druhé, že se to jednou obrátí proti vám.No nic.Moje starší dcerunka taky přes noc není doma.Sice my ji "nebere" její otec,ale její kluk 😀 Jdu se přitulit k té malé a držím palce, a´t se vám všem podaří potlačit svoje emoce a zloby a myslet prioritně na ty prcky(a to i na to, jak to budou brát až budou větší) 😉

katka29
20. okt 2010

@pet.s moja dcerka je vo veku, ze jej reakcie su nepredvidatelne, raz na otca reaguje placom , inokedy zase sa mu vrha na ruky a bozkava ho...ja som rada ze otec o nu javi zaujem, nech uz je akykolvek previt, som povznesena nad to co mi urobil, ale nechcela by som aby mala vyrastala bez otca. Tie mesiace okolo sudu boli des, stresy, ex - ova pravnicka na mna pisala na sud otrasne veci a nepravdy...uz je to nastastie za mnou. Ja v nicom otcovi nebranim, aj napriek tomu bol za dva roky za dcerkou len 6x, teraz u neho stravila jednu noc a bolo to v pohode...uvidime ako to pojde dalej, ci sa este ozve...

pet.s
20. okt 2010

@katka29 obdivuji Tě, že to dokážeš zvládnout. Malá ti za to bud jednou vděčná.I když to asi docení až bude mít sama děti.

filipal
20. okt 2010

@pet.s jedno mi nie je jasne, ze ked tvoj byvaly v hadke vykrikoval, ze ti deti vezme a viac ich neuvidis, sama si dopisala do dohody, ze otec moze prist kedykolvek a kedykolvek si ich vziat....
tak to si mala len stastie, ze si ich nevzal (a viac si ich nevidela). nemohla by si sa ani branit zakonom, lebo si s tym sama suhlasila. bola by som obozretna, hlavne ked sa jedna o cudzinca.
nastastie u vas to dobre dopadlo, ale je plno takych pripadov, ze dieta je niekde v zahranici a matka ho marne hlada.