Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

cruela
3. mar 2011

@wildcat da sa este dat neobmedzeny styk s dietatom, ale to uz si musis sama zvazit, ci to bude fungovat... u nas sme nemohli mat neobmedzeny styk, u nas plati len to co je na papieri 😒 aspon exo ma taky postoj... ale teraz som rada, ze mame tu rodicovsku dohodu, aspon viem na com som...

wildcat
3. mar 2011

@cruela no to aj ja chcem aby sme to mali stanovené, tak že napr. jeden deň v týždni a ktorý deň to sa už my dvaja dohodneme. Môj ex je ešte sám dieťa a neviem ako by sa o malého postaral keby ho má mať celý víkend. Ale to bude hádam až ked bude väčší.

kachnifu
7. mar 2011

Dobrý den,chtěla bych se s někým podělit o rady...co dělat,když jsme se s manželem rozvedly v 11/2010...a malou viděl od té doby třikrát.Dvakrát jsem ho přivezla k nám za malou,a jednou si na můj popud z telefonátu vzal na sobotu a neděli.Nevím,jak to dál řešit...na sociálce mi radí,pokud budu chtít,že si ho pozvou,a uděláme si mezi sebou papír jak si má malou brát,a nebo to mám dát k soudu,kde mu určí styk.Jenže to se mi zdá dost uhozené,abych mu ještě nařizovala,jak se s malou má výdat.To radši vůbec.Akorát se obávám toho,že když té malé ani nezavolá-dusud jsem volala jen já jemu,a bylo pokaždé zle..tak se bojím,že mu najednou šibne,a sebere mi jí v létě třeba na týden....už z toho víkendu mi malá přijela úplně vyměněná,byla na mě hrozně ošklivá...dva dny....strašně to bolelo...
A teď je teda nezvladatelná....za 14dní máme jít k psycholožce,ale ředitelka v MŠ mě od toho odrazuje...tak vás prosím o nějakou radu...jak se k tomu všemu stavět...jde hlavně o to,že na malou náš rozchod dolehl asi před 4mi měsíci,a od té doby se počůrává....teď se nám to ve školce srovnalo,už je tam super,i u mojí sestry,ale pokud jí mám doma,tak převlíkám jedny punčocháče za druhýma...jsem z toho zoufalá...moc děkuji všem za nějaký podobný příběh z nějakou zkušeností a radou...

kachnifu
7. mar 2011

Tedy abych to upřesnila,nebydlí s námi ex od 7/2010 a od této doby viděl malou třikrát...alimenty řádně platí...ještě má dva syny z předešl.manž. a s těmi co vím se stýká...

ria80
7. mar 2011

To je hloupá situace. Ale nic s tím nenaděláš.V situaci, v jaké jste, tedy že nemáte styk stanovený nijak, bych nic nedělala. A když by jednou za půl roku ji chtěl odvézt na týden a předtím ji neviděl, nedovolila bych to a hotovo. Bud se budeš s dítětem vídat normálně,abys pro ni nebyl cizí člověk nebo nic.
Když si necháš stanovit styk, např. každý druhý víkend, stejně nedosáhneš toho, že by si ji bral pravidelně. K tomu ho nikdo nemůže nutit. Akorát že by se pak fakt mohlo stát, že by si třeba po roce vzpomněl, a protože by měl rozsudek vzal by dítě a na celý víkend ho odvezl.
Takže zkus si s ním promluvit, vysvětlit, že se malé stýská, ale rozsudek radši ne.

anatanka
13. mar 2011

@kachnifu To ja si myslim prave opak - pokud neni rozsudek, maji oba rodice na dite stejne pravo a tak si ji tim spis muze kdykoliv odvezt na jak dlouho bude chtit nebo ji taky nevratit vubec a nikdo s tim nic neudela, protoze na to ma pravo.
Ja bych si tohle urcite osetrila, aby dite bylo svereno do pece tobe - styk muzete nechat "na domluve", nemusite nic konkretne formulovat na dny a data atd. Dulezity je, ze bude ve tve peci. Kazdopadne tomu, aby si ji v lete nevzal treba na tyden, nezabranis tak ani tak...

Kolik je male? Ja bych tu psycholozku asi zkusila... Chuderka, ze to tak proziva... ☹ Moje Miri nas rozchod nese naprosto v pohode, ale ona takoveho toho normalne fungujiciho tatinka nikdy vlastne nepoznala, takze pro ni to zadny sok nebyl. Urcity vnitrni trauma si z toho ale asi nese kazde dite, i kdyz to neni znat... Ona napriklad mela hned po nasem odstehovani asi mesic strasne zacpy, z niceho nic, pred tim nikdy takovy problem nemela.

Chapu, jak musi byt neprijemny, kdyz se ti po vikendu vraci "cizi" dite. Ja mela driv taky takovy pocit prvnich par mesicu, nebyla ke mne zla ani odmitava, ale byla proste jina. Nastesti se do moji holcicky prevtelila vzdycky tak do hodiny. Uplne jsem na to zapomnela, ze to tak tenkrat bylo, az ted jsi mi to tim svym psanim zase pripomnela.
To se spravi, asi vsichni potrebujete nejaky cas...

ria80
13. mar 2011

@anatanka To máš pravdu s tím rozsudkem, ale ten její bývalý nemá moc zájem, takže podle mě stačí, když by mu jí prostě nedala. Samozřejmě kdyby hrozilo, že by si dítě někdy venku prostě sebral a unesl s tím, že má taky právo, tak rozsudek je tady jistota. Já jsem rozsudek taky tenkrát chtěla hlavně kvůli tomu. Ale to už si musí Kachnifu rozhodnout sama. Měla jsem z jejího psaní pocit, že ze strany otce dítěte tady ten zájem spíše není a nic takového nehrozí.

daisy1
16. mar 2011

ahoj, ex zena nam opakovane zakazuje travit s pritelovym synem vikendy na horach, pry aby se nenachladil, do skoly normalne chodi, nemocny nebyva... doktorka (dnes) rekla, ze nevidi duvod proc by nemohl na horach byt, my se tedy chystame tento vikend do Jeseniku i pres zakaz ex zeny. muze pritelovi ze strany ex neco hrozit? (ja tvrdim, at si to necha od dr. napsat, i kdyz nejspis bude za prudice)

zajo79
16. mar 2011

@daisy1 ma ho mat cely vikend? ak ano...tak nechapem preco mu ho nechce dat. maju urcene sudom, kedy sa maju stretavat?

ak si on pride pre dieta, ona mu ho neda... tak jasne, zeby som sa nenatahovala s policajtami, nebudem robit dietatu soky a nervy... ale dala to na sud, ako nerespektovanie rozsudku... a to obycajne vyjde dotycneho, co robi problemy zle..

daisy1
17. mar 2011

@zajo79 ahoj, ona mu ho da, ale nesmime s nim nikam jezdit, ani na chalupu, do akvaparku, nikam. Trva to uz nekolikaty vikend a treba ted mame zaplacene hory..

zajo79
17. mar 2011

@daisy1 ma ho mat cely vikend? alebo na noc chodi domov?

Kolko ma maly rokov?

a to co je za kravu mater, ked nedopraje vlastnemu dietatu aby s nim niekam vlastny otec isiel? 😅

daisy1
17. mar 2011

Maly ma 9 let, vyzvedavame v patek odpo ze skoly a vracime v nedeli v 17 hodin. Uz mame zamluvene i hory na Vanoce, vzdycky je travi s nama, (uz si muze sam vybrat) protoze jenom s nama se dostane na lyze, ale kdovi, jak to vsechno dopadne. ..

zajo79
17. mar 2011

@daisy1 a ona ho kontroluje kde je?
vyzera ze sa s nou porozpravat dat nebude... to chce asi len cas, hadam sa to utrasie

daisy1
17. mar 2011

tak nechceme delat rozbroje, ale syn samozrejme rekne, kde byl, mimo to jsme vzdycky malemu rikali, co mame v planu na dalsich 14 dni. Ted ale maly rika, mama nechce, abych nekam jezdil, jsem vzdycky po navratu od vas nemocny. My mu sice rikame - a co ti bylo?(rika "nevim" ) byls u doktorky? chodis do skoly? a on na to jen dal mele svou, ze mama se na nas zlobi, ze je nemocny. Takze pritel byvale napsal, ze chce slyset nazor doktorky, pokud je dle ni maly porad takhle nemocny. Takze: vcera pritel volal se synem a ten mu do telefonu rek, ze mama rikala, ze pry v noci ze spani kasle, pry rikala, ze vecer miva teplotu. A ze zitra, tedy dnes pujde s mamou k lekari, aby to mama rekla doktorce. Ona matka je nezamestnana a tak ma cas si "hrat".

daisy1
17. mar 2011

neboli matka po doktorce chce, aby nam dala zaracha 😝 .

wolke7
17. mar 2011

@daisy1 synova matka sa vam samozrejme nemoze miesat do toho ako vy (resp. otec) travite cas s dietatom a uz vobec vam nemoze zakazovat chodit na vylety na hory a podobne veci - jedine, ze by syna vystavovali nebezpecnym situaciam a robili veci v jeho neprospech. vikend na horach do tejto kategorie ocividne nespada.
neviem nakolko sa da s dotycnou damou komunikovat a vysvetlit jej, ze na syna date pozor, poriadne ho obleciete atd. a teda budete dbat o to, aby sa nevratil prechladnuty alebo chory.
vy na to, co ona hovori nemusite brat ohlad vobec a mozte si veci robit po svojom - jej suhlas na akukolvek aktivitu, ktoru robite v case synovej navstevy u vas nepotrebujete. otazne je, ako sa zachova ona - mozno sa bude mstit tym, ze syna k vam nepusti. existuje take riziko? je to tazka situacia, musite si sami zvazit ako na nu zareagujete a aka bude protireakcia. po pravnej stranke vam ale synova matka nemoze nic zakazovat ani prikazovat.

daisy1
17. mar 2011

no matka hlavne manipuluje s ditetem v tom smeru, ze mu nakukava, ze bude nemocny (u nich doma jsou vsichni kuraci a tak by mu zdravy vzduch mohl ublizit) no a on chce byt pro matku bezproblemovy a sam rika, ze mama na nas nadava a tak nam sam rika, ze nechce nikam jet, ze by se mama zlobila, i na nas. A pak ve vane breci, ze nikam nesmi.
Takze mi zas na vikend nikam nepojedem a budem se pred malym tvarit, jako ze nam to neva a at si z toho nic nedela ☹ . Podobne potize byly, kdyz matka nechodila do prace, ted rok chodila a byl klid, ale uz je to tu zas.

santine
17. mar 2011

Ahojte. Aj mna caka rozvod. Manzel pred mesiacom odisiel k svojej matke, bratovi a sestre. Asi mesiac pred odchodom ku mne uplne ochladol, nikdy sa ku mne nikto tak bezcitne nechoval. Odmietal cokolvek vysvetlit a snazit sa udrzat manzelstvo. Dokonca sme od leta planovali druhe dieta a na to povedal, ze si vzdy vydychol, ked som nebola tehotna. Ale o mna uz nejde. Jeho rodina na jeho navrat bola pripravena a on sa priznal, ze to planoval dlho. Mame 5 rocnu dcerku. Bola som svedkom, ze svokra jej na mna hovorila negativne veci. Ked s dcerou nieco planovali, napr. aj dvojtyzdnovu dovolenku, neopytali sa nas ako rodicov, ale isli s hotovou vecou rovno na dceru.
Teraz o dceru usiluju a ja sa bojim, ze ju stratim, bojim sa najma striedavej starostlivosti, ze ju znamipuluju proti mne. Ja som sama a oni su styria dospeli. Manzel si dceru asi 2x pytal, ale my sme cely februar a zaciatkom marca boli chore, vysvetlila som mu to telefonicky. Teraz ju chce aj na vikend. Pre dnesok som suhlasila s 2 hod po skolke. Ja by som najradsej upravila styk do rozvodu taktoo, povedzte prosim svoj nazor. Kazdy stredu po skolke 2 hod do 18.00, kazdu druhu sobotu od 8 do 18.00. Aby to malo pravidla. Lebo sa stalo, ze malu vzal minuly tyzden zo skolky bez mojho vedomia.

daisy1
17. mar 2011

pritel vyzvedaval 2x tydne ze skolky v 15 - 18 hodin, ted jsme o nej v tydnu (docasne) prisli a jinak patek od 15 - nedele do 17 hodin.

santine
17. mar 2011

@daisy1
Daisy, to prosim kazdy piatok, ci len kazdy druhy? Mne sa to zda vela v momentalnej situacii, mozno ked manzel poda o rozvod, ako chcel, tak to bude viac.

daisy1
17. mar 2011

nene, kazdy druhy

kachnifu
23. mar 2011

Ahojte,děkuju za příspěvky ria80 a anatanka...
Malou v péči mám já určenou od soudu.Ale na soudě je nezajímala úprava styku s dítětem,to si prý máme vyřešit mezi sebou.Čistě nás jen rozvedly.Už jsme byly u té psycholožky,malá to tam nesla moc dobře,protože jsem jí neřekla,že jedeme k doktorce,ale za paní si hrát a povídat si.Tak ta psycholožka chce také po mě,to co sociálka,abych se opět spojila s exmanželem,řekla mu,že malá k ní chodí (což budu poslouchat,že stejně kvůli mě),a dát mu číslo na ní,aby si tam zavolal,a pokud bude mít zájem,aby se dostavil.A to psycholožka dokonce chce,aby tam přijel,až budeme mít další termín sezení.To jsem řekla,že v žádném případě tam ve třech sedět nebudem.Kamarádka tam také byly s malým,také musel její manžel,jenže oni nejsou rozvedení...pro mě je to něco nepředstavitelné,tam sedět s ním...akorát nervy pro mě.Ještě jsem nenašla odvahu mu to napsat.Celé to shodí na mě.Malá měla skoro před měsícem 3.narozeninky,a ani jí nezavolali.Už skoro o něm ani nemluví.A když se malé pěkně zeptám,jestli tam nechce jet za tátou a babičkou(bydlí u tchýně),tak nechce.Bez tebe maminko ne.Jak říkám,teď zájem nejeví,jen všude poslouchám,jak lže,že volá,ale že mu jí nechci dávat...ale počítám s tím,že v létě mi jí sebere,a já mám potom co napravovat.On mi přece nemůže psát smsky,ať se zeptám malé,proč nechce zpátky ke mě.To bolí..Kdyby nejevil zájem vůbec,tak se s tím smířím,a nebudu se snažit a žít ve stresu,kdy to přijde..Proč mě nutí psycholožka udělat to samé co sociálka?Ptoč mu mám pořád první volat já a snažit se s ním domlouvat? Myslím,že kdyby ten velký zájem měl,tak by otravoval za každou cenu,a klidně to on může dát na soud.Ale já mu to nakazovat nebudu.Dnes máme přítele,malé se moc věnuje,malá mu říká jménem,má ho ráda,ale má z něj i respekt,což já potřebuju,nemůžu zastávat mámu a tátu dohromady.Tak možná časem na toho tátu zapomene.Ale pokud on se jí bude připomínat jen jednou do roka...to je na psychiku moc pro tak malého tvorečka...díky

ria80
23. mar 2011

No jak jsem psala, prostě kdyby si náhodou vzpomněl, že si ji vezme kdo na jak dlouho, tak nedat. Styk stanovený nemáte a dokud mít nebudete ,tak nedej a hotovo.

santine
25. mar 2011

ria80 a dalsie holky, prosim o nazor.
My este nemame stanoveny styk. Muz odmieta povedat, ci a kam podal o rozvod. Tak som mu poslala navrh mailom, cez tyzden 3 hod a potom kazdu druhu sobotu poobede + navrh na vyzivne a on odpisal svoj navrh - chce malu polovicu casu - kazdy druhy tyzden ju mat u seba a tym padom ze financne naklady su rozdelene na polovicu... no ja s tym nesuhlasim. moze ma na sude obvinit, ze branim v styku s malou? nezije s nami 1,5 mesiaca, z toho len 3. tyzden sme zdrave.

wolke7
25. mar 2011

@santine obvinit na sude ta nemoze, ty mu z pravneho hladiska v styku nebranis, lebo ho nemate sudom urceny. ine by to bolo, keby si nedodrziavala rozsudok.

ria80
25. mar 2011

@santine Správně píše wolke7. 😉
Kolik má dítě roků?
Jo a ještě si dej pozor , někteří chytráci taky dělaj to, že začnou sami "dodržovat střídavou péči bez souhlasu matky", to znamená, že dítě odveze a vrátí ti ho za týden. Za další týden si ho zase vezme a zase vrátí za týden. A ještě se tváří, jaký je úžasný otec. Chtějí tím dosáhnout, aby pak mohli u soudu říct, že střídavá péče už probíhá a aby to soud jen potvrdil. Bacha aby dítě neodvezl od školy nebo ti ho nevzal třeba na procházce.

Radím ti, abys mu poslala přesný určení návštěv, aby bylo vidět, že mu nechceš bránit ve styku, ale návštěvy jen u vás doma za tvé přítomnosti. Co kdyby ho napadlo to, co jsem psala. (ale i kdybys mu ted bránila, napadnout tě nikdo nemůže)

martinnna22
27. mar 2011

ahojte..chcela by som sa opýtať, aké výživné a ako často by sa mohol priatel stretávať so synom, ktorý má teraz 5mesiacov, ak by som sa s ním chcela "rozíst.
dakujem

ria80
27. mar 2011

To je těžký, ten rozsah je hodně velkej. Může to být 2 hodiny za 14 dní za tvé přítomnosti až po celý dny bez tvé přítomnosti. Záleží na zdravotním stavu dítěte, jestli kojíš, jaký má bývalý zázemí, pomoc od rodiny s dítětem atd. Ty bys měla první podat k soudu žádost o svěření do péče a navrhnout, jaký styk by sis představovala. Pak záleží na jeho představě a zájmu a na šikovnosti právníka.

santine
28. mar 2011

@ria80
Ahoj, v piatok muz volal, ze malu vzal zo skolky, bolo to bez dohovoru, bol s nou den predtym.
Do telefonu povedal, ze nemam na to ziadny papier, tak co chcem... velmi som sa bala, ci ju dovedie ☹ ale doviezol... ja som mu uz navrh poslala, ale nesuhlasil... dnes poziadam pravnicku nech to podame rovno na sud, urcenie prav a povinnosti k maloletej a hotovo 😠

prosim Vas este, ako navrhnut vysku vyzivneho? mam odhad mesacnych nakladov, to na 1/2? alebo sa to bori len podla majetkovych pomerov manzela?

DAKUJEM za odpovede

ria80
28. mar 2011

Je na to taková tabulka, není závazná pro soudy,ale když navrhneš takové výživné nebo jen o málo vyšší,máš šanci uspět, protože soudci ji znají. Jestli znáš jeho příjem, mělo by to být asi 10 - 13% z jeho platu, z takového toho obvyklého příjmu.