Stretávanie sa otca s dieťaťom po rozvode

katarinaxxl
9. aug 2009

Práve sme v rozvodovom konaní, máme 17 mesačného syna. Muž požaduje ( za výraznej asistencie svojich rodičov) aby mal dieťa každú sobotu od 8:30 do 19:30( doteraz nebola v soboty ani doma), každý prvý sviatok vianočný a veľkonočný pondelok celý deň( cestujú k svojej rodine po slovensku) a v júli 1 a 4 týždeň ä kopíruje to ich dovolenku). Príde mi to choré, s dieťaťom je málo, nevenuje sa mu, jeho rodičia ho vieli na posledy cez veľkú noc, ja tam malého nechcem púšťat, nedá sa im dôverovať, nemajú ma za nič. Ja požadujem návštevy 2 až 3 x v týždni po hodinem, v moje prítomnosti, pri bydlisku dieťatka. Ako to máte vy. Zaujímajú ma spôsoby návštev pri rovnako starých ddeťoch. Ďakujem.

maminuska
10. aug 2009

ahoj, je fakt že ja mám omnoho staršie deti ako ty, ale jedna moja praktická rada pre teba - nebráň v styku, pristúp naň a ono sa to vyvrbí samo.
Ja osm pristúpila na každý druhý víkend, jeden deň v týždni ten mi musel ohlásiť, mesiac prázdniť, každé druhé Vianoce a Veľká noc.
Na súde sa ex aj jeho rodina bila do prs ako ich oni chcú, myslím si vezmite si ich a starajte sa , prečo nie, veď si otec.
Rozsudok je platný od januára 2009 a výsledok ? Do dnešného dňa ich mal 4dni počas týždňa, ako sa majú deti sa neopýta, jeho rodina ani nevie že má vnúčatá.
On to celé postavil na tom že keď sa bude akože stýkať s deťmi, bude na ne platiť minimálne výživné. No lenže toto mu na súde neprešlo.
Teraz si ich mal zobrať na celý mesiac, deti boli nachystané na celý mesiac, do pol jednej v noci som žehlila. Výsledok - pekne ich mám doma a už mu ich nedám ani keby sa na hlavu postavil, porušil rodičovskú dohodu. Samozrejme že sa vyhráža ale tým nič nezmôže.
Na záver, ak ho ešte nekojíš, daj mu ho, nech sa stará alebo jeho rodina. Urob si čas pre seba, nájdi si priateľa a ži si svoj život. odosobni sa a pusti ho, dlho záujem trvať nebude pretože s deťmi sú starosti a to vo všeobecnosti muži moc radi nemajú ( česť výnimkám )

titkovamiriam
10. aug 2009

katka verim ze to mas tazke ale napisem ti moj nazor ,ktory som tu uz niekolko krat pisala.Co by som ja dala za to keby moj ex/deti mali 2-6r/ co i len za nimi prisiel a vzal ich trebars na zmrzku!!No mali smolu ich otec sa netrapi ci su zdravi,chori,co potrebuju.Michal si ho ani nepamata 😠 ☹ .
Ako by mi pomohlo keby si ich vzal na vikend v lete aj na 2t,keby im daco kupil.....nebranila by som mu.
No a stym priatelom ma mamimuska pravdu.ja som cakala 7 romov nez som nasla na novy vztah silu -no mala som skor.Dnes som stastna s inym muzom s ktorym mam mareka a so starsimi ma krasny kamaratsko-otcovsky vztah 😀 😀

radka.m.
10. aug 2009

katarinaxxl-nechápu,proč se ti zdá choré,že si otec tvého dítěte chce brát vaše společné dítě.jednou jsi ho vybrala jako muže se kterým máš společné dítě a to už vám oběma nikdo neodpáře.mně spíše přijdou choré matky,co nechtějí děti půjčovat.a to,že má muž výraznou asistenci svých rodičů,to bych brala jako ohromné plus,to,že tě nemají za nic,to je tvůj osobní spor s nimi a ty ho řešíš,nebo chceš řešit přes své dítě,přece jenom jsou to dědeček s babičkou a ty mají taktéž právo na své vnoučce

maminuska
10. aug 2009

Plne súhlasím s dievčatami, naozaj nebráň a ver tomu že sa to samo vykryštalizuje. Máme viaceré skúsenosti, veď aj ty máš právo si oddýchnuť.
Súhlasím s radkou, nierieš osobné veci cez deti avšak nenechávaj sa zneužívať. To znamená že dôsledne dodržiavaj buď rozsudok alebo rodičovskú dohodu a to do bodky. Jednoducho keď si nepríde pre deti v stanovený čas a ani ťa nepoprosí o zmenu, tak si urob sama program a nenechaj sa vydierať.
Napríklad môj ex si myslel, že keď má v rozsudku napísané je oprávnený sa stýkať s deťmi v mesiaci august od 1.augusta - 31. augusta, tak si to predstavoval tak že ja budem celý mesiac doma a budem čakať kedy sa jemu zmyslí si deti vziať. /Poradila som sa s právnikom, ten ma usmernil a keď si deti neprevzal 1 . augusta a ani sa nepokúsil dohodnúť, nuž je to jeho problém ak si ich chcel vziať na jeden deň 12..8.2009.
Naozaj buď rada ak si deti bude brať podľa rozsudku alebo dohody a ešte jedna rada, nikdy sa nedaj vtiahnuť do osobných potýčiek a výčitiek kto za čo môže.
Viem to z vlastnej skusenosti a než som prišla na stránky , tak som riešila sama kopec hovadín. Teraz som absolútne zracionalizovala správanie voči ex, mám už nového manžela a v novembri čakám dievčatko. Obviňujúce argumenty že som zlá matka už hádžem za hlavu, že sa o deti nestarám tiež, že som sa vydala kvôli peniazom atď. Na také emaily už nereagujem, len ak chce niečo vedieť o deťoch a to je asi všetko.

denisa555
11. aug 2009

ahoj, kto máte dieťa na prvom stupni, aké máte súdom určené návštevy u otca?

maminuska
11. aug 2009

Ahoj denisa, ja mám mladšie dieťa na prvom stupni a styk je určený tak ako som popísala hore, čiže jeden deň v týždni, každý druhý víkend, jeden mesiac prázdnin a každé druhé Vianoce a Veľká noc.
U exmanžela som bola doslovne veľkorysá a vyhovela som mu v jeho požiadavkách. Lepšiu vec som urobiť nemohla, čo som zistila samozrejme až dodatočne, kedy sa prejavil jeho skutočný záujem o deti.

denisa555
12. aug 2009

môj manžel má určený jeden deň v týždni na 2 hodiny, každý druhý víkend, cez Vianoce od 26 do 30 a cez prázdniny každý mesiac jeden týždeň, ale chceli by sme viacej. lenže matka dieťaťa sa tomu bude istotne brániť, tak neviem, či je to reálne

rhodosbb
12. aug 2009

mne a môjmu expriatelovi nikdy ziadny sud neprikazal ako, kedy a kde sa ma otec stretavat so svojou dcerou, kedze sme nikdy neboli zobrati. Sme dospeli ludia a dohodli sme sa sami. Raz zavola on, ci si ju moze na vikend zobrat a ak nemame my nic v plane, tak samozrejme bezevseho, ak nieco mame, tak to vezme normalne a dohodneme si dalsi termin.
Ked mi dcera povie uprostred tyzdna, ze chce ist za ocom, tak ide, ked sa jej nechce tak nejde a hotovo. S otcom ma krasny vztah, aj ked nie su spolu dennodenne. V kazdom pripade dieta patri obidvom rodicom.

Mam kamaratku, ktoru muz opustil, ked prisla s druhym dietatom domov z porodnice a doteraz po detoch ani nestekol a to uz presli tri roky. Takze to ze otec nema zaujem o svoje ratolesti beriem ako to najhorsie, co sa detom moze stat, takze urcite nebrante otcom v styku so svojimi deturencami.

denisa555
12. aug 2009

tak to je super, že sa viete dohonúť. len v niektorých prípadoch, pokiaľ súd nenariadi, tak matka dieťa k otcovi nepustí ☹ aj keď sa dieťa k otcovi teší a pýta sa k nemu 😢

sue
12. aug 2009

Katka, presne ako zazneli názory predo mnou. Nebráň exmanželovi a jeho rodine v styku s dieťaťom, je to rovnako jeho dieťa ako tvoje, nechaj ich vytvoriť si vzťah, je to pre tvojho syna najlepšie čo môžeš spraviť. Čas sám ukáže, či sa bude o neho zaujímať alebo nie... ale nechaj to na nich. Taktiež mu nebráň v styku so starými rodičmi... To, že ste sa vy rozišli neznamená,že exmanžel je aj exotcom. Je otcom naďalej - navždy to tak ostane.

Viaceré rozvádzajúce sa mamičky tu píšu, ako ich exmanželia nemajú vzťah s maličkými deťmi... no u veľa otcov (nerozvedených) sa dá pozorovať začiatok otcovstva až vtedy, keď decká začnú chodiť a najmä rozprávať - chlap nejak nerozumie detským žvatlaniam, čo dieťatko kedy chce a má hrôzu z toho, že začne čosi "hovoriť" a on mu nebude rozumieť a tak...preto as s ním okrem párminút hrania prakticky nezaoberá a ozajný vzťah sa začne vytvárať až okolo dvoch rokov... nezatracuj preto exmanžela ako otca...

...ak by to náhodou bolo tak,že sa o syna nebude zaujímať, najlepším dôkazom pre teba na súde bude to, že si ho napriek povoleným návštevám nebral...

angua27
13. aug 2009

je zaujímavé, že autorka témy sa už neozvala. 😉
ale pridám aj ja moje skúsenosti a postrehy, možno to niekomu pomôže, povzbudí.
ja som od exa odišla, keď mal malý 9 mesiacov. najprv on nechcel malého vídavať, ale nakoniec si to rozmyslel a chodí za malým pravidelne. zatiaľ sa vídavajú každú sobotu a každý druhý týždeň si ho berie aj na jednu noc. kým som kojila, chodil za malým vždy na celý deň a boli buď u nás, alebo niekde na blízku, ak by malý vyžadoval kojenie, tak aby mohli rýchlo dofrčať.
ako písala sue, vidím, že ich vzťah sa rozvíja, čím je malý väčší a vie lepšie komunikovať. zatiaľ ex nemá odvahu zobrať si ho na celý víkend (dve noci), ale aj to príde.
nedávno som podala žiadosť na súd o zverenie malého do opatery, samozrejme po dohode s exom, tam sa bude aj upravovať styk dieťaťa s otcom. zatiaľ sme dali neobmedzený, vždy sa dokážeme dohodnúť.
tiež si myslím, že dieťa by nemalo trpieť tým, že jeho rodičia sú rozhádaný a ich láska sa zmenila v nenávisť. to dieťa za to nemôže a má právo užívať si oboch rodičov. preto, babuľky neriešte spory s exmanželmi, expriateľmi cez dieťa. dajte otcovi priestor, ak si to žiada, aby mohol byť so svojím potomkom. a dieťaťu, aby mohlo byť so svojím otcom. 😉

katarinaxxl
autor
14. aug 2009

Milá angua, som autorka prvého príspevku, To, že som nereagovala neznamená, že som si príspevky nečítala. Pokiaľ chcš niekoho osočiť, dobre si nabudúce rozmysli akým spôsobom to bude. Ďakujem všetkým maminkám, ktoré mi pomohli svojimi skúsenosťami. To, že nechcem dať syna na celý deň a týždeň má svoje dôvody. Nech to vyznelo akokoľvek, nie je za tým ani pomsta ani nenávisť. Pokladám za vhodnejšie, aby si otec syna navštevoval na kratšiu dobu a častejšie. Veľmi sa to totižto podobá spôsobu, ktorý mali doteraz. Kôli stresu som prišla o mlieko a syn teraz trpí separačnou úzkosťou, tak nevidím nijaký dôvod, aby bol mimo mňa ked mu to neprospieva. Opätovne ďakujem za všetky príspevky a teším sa na ďalšie. K. 🙂

malena
2. sep 2009

katka, súhlasím s Tebou, tvoj synček je ešte malý, takže je v poriadku, ako si hovorila, aby syna navštevoval na kratšiu dobu a skôr častejšie. A nie je to tak dokonca aj v zákone, že do určitého veku dieťaťa, by sa návštevy mali uskutočnovať len v jej prítomnosti ?

Ja mám opačný problém, mám 2,5 ročnú dcérku a jej otec sa o ňu nezaujíma vôbec. Pár krát ju videl, potom sme sa v niečom nezhodli, čo sa vôbec dcérky netýkalo, a odvtedy na neozval. Nechápem, ako môže byť taký bezcitný.

čo by ste robili v prípade, ak sa o dieťa nezaujíma a vy si myslíte, že by sa mal?

sayast
2. sep 2009

ja jen reknu priklad z meho detstvi, nasi se rozvadeli kdyz mi byl rok a pul a strasne se pral za to aby me dostal do pece-nedostal. navstevy mel urceny kazdy sudy vikend, leto a vanoce nevim, nicmene, mamka nemela problem s tim aby me kdykoliv mel. ale tata chtel nejspis jen udelat gesto u soudu, protoze pak jsem byla rada ze jsem ho videla jen na Vanoce u jeho rodicu 😝

maminuska
2. sep 2009

súhlasím syast, môj ex sa pri každom konflikte vyhráža že si deti vezme do opatery, tak ma naštval a vravím vezmi . Zaplatím ti výživné a budem tá najlepšia mamina na svete, kúpim čo deti budú chcieť, zplatím aj niečo navyše a budem ma´t deti každý druhý víkend. No nebude mi sveta žiť ? Aké ja vlastne budem mat problémy.
To sú aj gestá môjho ex.
Dnes mal deti po 3 mesiacoch !!!! a býva od nás asi 4 km a mal ich na 4 hoďky.Synovi doniesol z dovolenky tričlko asi za 4 EUR, dcére prívesok za 2 EUR a má vystarané, ich však nikam nevzal.
Záujem čím ďalej klesá o stretávanie. A najlepšie na tom je že už ani nevie ako sa má k nim správať, 10 ročnému chlapcovi hovorí ako 3 ročnému, dcére 14 ročnej ako 5 ročnej .
Nemám problém dávať deti ex, ale nakoniec budem rada ak si ich vôbec vezme tieto vianoce.

angua27
3. sep 2009

milá katka, neviem, čím som sa Ťa dotkla, ale nemala som to v úmysle. škoda, že si si nevšimla smajlíka za mojou prvou vetou.
pridala som len svoje skúsenosti a postrehy, ktoré som zozbierala aj vo svojom v okolí. neviem všetko o Tvojej situácii a preto mi neprináleží súdiť Ťa a ani to nerobím. prajem Ti veľa energie do budúcna. 🙂

malenka, obmedzenia pri stretnutí otca s dieťaťom sú myslím, len ak je dieťa kojené. a bohužiaľ, ak ex nemá záujem, asi ho ťažko donútiš. ale prichádza o veľa, veď deti sú tak úžasné.

pensadorcallisto
4. sep 2009

Angua27, suhlasim s tym, co si pisala, dieta by nemalo trpiet.
Ked sme boli na SVK, tak exmanzel si dceru braval kedy chcel. Maximalne som nemala dovod mu to zakzovat, aj ked mal urceny len kazdy druhy vikend v mesiaci, braval ju aj cez vikend na kratsie chvile.
Teraz som s dcerou v zahranici, ex mi dal suhlas na jej vycestovanie, pre mna zazrak. 😀
S ex si v pohode telefonujeme, plati mi mesacne viac nez ma sudom urcene, stale sa pyta aj na dceru aj na moje dalsie dieta. Dobre vztahy s ex su na nezaplatenie. Kebyze sa len hadame, tak ma to stoji vela stresu, ale takto zijem kludny zivot.

mamina27
6. sep 2009

precitala som si par prispeckov a rada by som pridala aj moj nazor. mam 2 rocnu dceru, styk mame upr. kazdy druhy vikend a cez tyzden jedno poobedie. otec sa o malu zaujima, aj ked obcas mam pocit, ze to len aby mi robil napriek. tlaci na mna aby som mu ju davala castejsie, na druhej strane mi zacne vykrikovat potom, ze sa nestaram a ako mi je dobre, ked ju mozem odlozit. ked mu ju nedam, zas som zla. jednoducho nikdy nie je dobre. rozsudok nerespektuje, tento mesiac ju uz tri krat doniesol v noci, ked mala davno spat. naposledy o 22.15... neustale mi nadava, malu proti mne a mojej rodine stve. moj odkaz... najradsej by som bola, ak by sa na nu vykaslal a ja by som si mohla v klude zariadit svoj zivot, bez stresu, ze mi ju vezme, da si ju zverit do vychovy. neustale som nepokojna, v strese, mam strach. chcem, aby sme mali pokoj. ak by nebol v nasom zivote, dovolim si povedat, ze by sme boli stastnejsie. takto je to o neustalej buzeracii, nema vhodnu obuv, potom som jej nedala dobry klobuk, teraz mi povytykal, ze mu nebalim telove mlieko pre nu, mam skvelu smsku, kde mi vytkol, ze som mu jedlo pre nu nenakrajala na dost male kusky ... jednoducho blazon, ktory robi zo zivota peklo...
baby budte radi, ked vas neobtazuje vas ex.... zariadite si zivot s niekym lepsim a nebude vam do neho zasahovat nikto iny. verte mi bude to pre vas vsetkych najlepsie. najma pre deticky. lebo ked vidia, ako niekto uraza a krici na ich matku, osocuje ju, nebudete stastni. preto kazdej matke, ktoru mrzi, ze sa ich ex nestara hovorim, ze mozu byt radi, lebo si budu moct zariadit svoj zivot inak. ak sa samozrejme vedia dohodnut, je to iny pripad. ale ked naozaj je niekomu luto, ze sa muz nezaujima a chceli by to zmenit, radim, ak uz na zaciatku nejavi zaujem, naco silit nieco, co nie je uprimne. nebude to robit dobro. a dietatu, ktoremu sa raz za mesiac ukaze na oci biologicky otec, to vobec neprida skor bude mat stres.

lubka131
6. sep 2009

My mame tesne pred rozvodom, o nejaky tyzden mame prve pojednavanie. Zatial si manzel braval malu kazdy druhy tyzden, na jeden den, najprv za asistencie svojej rodiny a teraz si po nu chodi sam. Cca 5navstev. Uvidim dokedy mu to vydrzi, ci aj potom po rozvode, kedze je tiez pracovne vytazeny. Mala ma 3,5roka, vzdy si ju podmani novymi hrackami, fest drahymi... pokial bude o nu javit zaujem, preco nie, nech si ju vezme, pokial to malej neuskodi /nebije ju a pod./. Uvidim co bude chciet aj pri rozvode, ake navstevy a tak...uz sa na to pomaly psychicky pripravujem, uf. Drzim vsetkym maminkam palce aj vasim deturencom.

pensadorcallisto
6. sep 2009

lubka131, drzim palce, nech ti to dobre dopadne. Ja si pamatam na svoje prve pojednavanie.
Bola som presvedcena, ze sudkyna to hned rozhodne, ale nestalo sa tak. Ex bol proti rozvodu, ze ma udajne miluje atd... Sudkyna nam doporucila sedenie u psychologicky. Na 1.stretnutie sme sli spolu a potom som tam chodila uz len sama, lebo on si nejak nenasiel na to cas. A pritom som mu vybavila termin a volala mu, aby tam siel. Na 2.pojednavani ho sudkyna tak uzemnila, ze podpisal aj to, ze sa proti rozsudku neodvola a suhlasil aj s rozvodom.
Aj ked som si pri nom zazila dost vela zlych chvil, kedy mi uz bolo jedno, co so mnou bude, necitim voci nemu ziadnu nenavist, nesnazim sa mysliet na minulost. Nejak to postupne vymazavam.
A ako vravim, telefonujeme si, kecame, v pohode. Nikdy som sa nesnazila vytvarat medzi nami umelu priepast, dceru som mu davala, aj ked ju niekedy priniesol neskoro, ale dpraval sa k nej velmi dobre. Viem, ze ju ma velmi rad, ale nema na to povahu, aby sa o nu staral. A nastastie to pochopil. Sice troska neskor, ale pochopil. 😀

veronika493
7. sep 2009

Ahojte,chcem sa s Vami poradit.Som rozvedena od januara 2009 a na sude sme sa s ex-manzelom dohodli ze si deti bude bravat kazdy piaty tyzden(cely,kedze je kamionista).Nerozisli sme sa moc dobre,ja uz mam svoj zivot s inym muzom ale on je stale nahnevany a aj pred detmi stale namna nadava.Deti si brava,len preto ze vie ze ma nahneva,vobec snimi ten tyzden natravi da ich ku svokre a on ide k sebe domov.Vecsinou ked mi ich donesie tak su cele dotlcene a ja nic ine nepocuvam len maminka tu som spadol,tamto som si rozbil,niekedy ma uz ide fakt porazit.Chcem sa ale opytat ci musim dat deti ex- manzelovi aj ked su chore a maju teplotu atd.Dakujem

pensadorcallisto
7. sep 2009

Pokial ja viem, tak nie, ale mali by ste sa dohodnut na nahradnom termine. Ak ma aspon trocha rozumu a ma rad svoje deti, tak to musi pochopit

maminuska
7. sep 2009

Veronika, buď rada , že aspoň trávia čas u svokry, tie moje ani pomaly nevedia že majú starých rodičov zo strany otca.
Nebráň , to je zbytočné. Dokonca buď rada že si ich berie.
Keď ja napíšem exmanželovi, že prečo si tak málo berie deti, veď len raz sú malé a potom už nebudú chcieť byť s ním pretože každý bude mať svoje záujmy, tak mi odpíše , že som psychopatka a nech sa nestarám ako si vyplňuje svoj voľný čas a potom nasleduje spŕška vulgárnych slov a to v zmysle píp, píp,píp.
Pritom ešte riskujem obvinenie, ženie som schopná sa o ne postarať, preto mu ich ponúkam a všetky fakta ho presviedčajú k tomu že si ich dá zverit do výchovy. 😅.
No ako na toto reagovať ?

veronika493
7. sep 2009

Maminuska,ty si zrejme nepochopila co som pisala.Ja mu samozrejme nebranim aby sa stretaval s detmi,ja len chcem aby ked su chore boli doma somnou nie behali bez dozoru kadetade.

maminuska
7. sep 2009

Veronika, ale pochopila a možno som sa zle vyjadrila. Ak sú choré , samozrejme majú byť doma, len potrebuješ potvrdenie od lekára, inak ť amôže povláčiť po sociálke.

popelka.miri
7. sep 2009

Když jsem měla nemocné děti, tak jsem si pro jistotu nechala od dr. napsat papír a k tomu, že mají mít domácí režim a ležet. Mám v zimě děti nemocné často...takže pro jistotu 😉

lubka131
10. sep 2009

chcem sa Vás opýtať, ak máte niektorá skúsenosť...
sú postačujúce návštevy otca pri 3,5 ročnom drobcovi, každú nepárnu nedeľu? či neviete ako to vidia súdy, pri tomto veku?na čo sa mám v pondelok na súde pripraviť?
teraz v nedeľu som odmietla manželovi malú dať, s tým, že potrebujem s ňou ísť na nákupy, pokúpiť veci do škôlky, potraviny, keďže cez týždeň je malá v škôlke a ja v práci...myslíte, že s týmto dôvodom na súde uspejem, ak bude tvrdiť, že mu bránim v styku s malou?

monkasponka
12. sep 2009

maminka27: Bože a ja som si myslela že sa to stáva len mne. Niektoré sa sťažujete že otec svoje dieťa vidí malo alebo sa oňho nestará: BUĎTE ŠŤASTNÉ . Dnes napriklad bol maly u otca a večer keď ho doniesol mi najprv vynadal, keď som syna chcela zobrať k sebe udrel ma po ruke, nahučal po mne že ho týram, malý sa rozreval a kým nešiel spať ani sa odo mňa neodlepil ani nevečeral bol apatický a stále mrnčal. A čuduj sa svete ja som tá zlá a stále (už pol roka) mi vyvolávajú zo sociálky a polície ze majú na mňa sťažnosti od bývalého - samé somariny.
Fakt, najradšej by som bola keby zabudol že existujeme. Takéto peklo mám 2 x do týždňa.

monkasponka
12. sep 2009

veronika493: Ja by som dala sťažnosť na sociálku: Normálne pani ktorá ma na starosti Tvoj región dať preveriť starostlivosť detí keď nie sú v Tvojej prítomnosti. Ak súdom má určené že sa o ne musí starať otec a nie je to tak, porušuje tým rozhodnutie súdu.

zajko192
17. sep 2009

rada by som poradila ale tiež by som bola rada keby mi bolo poradené, kedže sa chystám rozvádzať a moja dvojročná dcérka je ešte stále kojená. manžel si ju chce deliť fifty fifty takto zneli jeho slová , ale malá je na mna príliš naviazaná a tak neviem aké a časté stretávanie si mám určiť, kedže do teraz o malú nejavil záujem. Nevie kedy chodí spať, čo má rada, číslo oblečenia či topánok . asi som od témy ale poradte 😢