Súd ohľadom styku dieťaťa s otcom a výživnom. Poradíte?

krajinnaekologicka
17. jan 2014

Chcela by som poprosiť mamičky, čo s tým majú skúsenosti, alebo niečo o tom vedia. Môj syn má rok aj tri mesiace. S partnerom sme sa rozišli v lete a napísali sme si dohodu o styku otca s dieťaťom. Nejakým spôsobom ma donútil, aby som podpísala dohodu, ktorá mi nedávala žiadne práva len povinnosti. Bývalý partner ma psychicky deptal a celé naše spolužitie sa ku mne správal ako k handre. Podala som žiadosť na súd ohľadom jeho stretnutí s malým ale aj vyživného. Doteraz mi platil 70€ (zarába asi 550€) a s malým bol každý párny týždeň utorok a štvrtok od 14:00 do 18:00 a sobota nedeľa od 08:00 do 18:00 a každy neparny týždeň pondelok streda a piatok od 14:00-18:00. Potom sme vyskúšali nechať malého u neho aj prespať asi tri víkendy. Malý vždy po noci u otca ochorel. A tak chcem aby už u neho nespával. Nedá sa mu vysvetliť, že je to ešte malé dieťatko a že potrebuje svoj domov, prostredie, kľud. Stále sa mi vyhráža, že mi malého vezme. Chcela by som sa Vás opýtať ako prebiehajú súdy, keď rodičia predtým mali dohodu? Mám z bývalého hrozný strach a bojím sa že na súde pri jeho prítomnosti to nezvládnem... Pomôžte mi :((

sissy27
17. jan 2014

@krajinnaekologicka v prvom rade - dohoda, ktorú si podpísala, nemá absolútne žiadnu hodnotu, pokiaľ nebola schválená súdom... SÚDOM, nie notárom, právnikom alebo automechanikom... čo predpokladám nebola, takže nie je o čom... dieťa do svojej starostlivosti tiež zrejme zverené nemáš, takže po právnej stránke máte obaja voči nemu rovnaké práva (a samozrejme aj povinnosti)...
odporúčanie - požiadať najlepšie cez právnika o zverenie dieťaťa do tvojej starostlivosti a požiadať o úpravu styku otca s dieťaťom a výšku výživného... dá sa to dvoma spôsobmi - buď sa dohodnete a túto dohodu predložíte súdu na schválenie, alebo sa nebudete vedieť dohodnúť a vtedy súd určí čo a ako... vzhľadom k veku dieťaťa pokiaľ ty na súde povieš, že nechceš aby spával inde ako u teba, tak ti súd s najväčšou pravdepodobnosťou vyhovie...celkom určite o dieťa neprídeš...píšeš, že máš z neho strach - aj keď nemáš mať prečo - tak si zober právnika a nebudeš musieť na súde povedať ani slovo...

inuska84
17. jan 2014

sissy 27 ti to krasne rozpisala. ja snad len tolko, ze v pripade, ak sa o maleho otec nestara riadne ( pisala si len ze vzdy ochorie viacej neviem ), a svojim sposobom zivota ho ohrozuje, nebodaj je aj na maleho zly ci uz fyzicky alebo psychicky ( napr, maly sa zacne pocikavat a v jeho pritomnosti bude strnuly a pod. ) tak by som poziadala aj o zakaz styku. ten je dobre podlozit lekarskymi spravami. psychologicky posudok sa da spravit aj v tomto veku dietata samozrejme vhodnym sposobom 🙂 pri zakaze styku otec stráca pravo stretávania sa, ale povinnosť platiť výživné mu riadne ostáva. zakaz styku sa da riesit v jednom konani, spolu zo zverenim dietata do tvojej osobnej starostlivosti, ako aj vyskou vyzivneho. Este do buducna, ak ti ohladne maleho vzniknu mimoriadne vydavky ( napr. kupa detskej izby, pisacieho stola a pod. ), vzdy otca poziadaj listom, aby ti polovicu sumy prispel k riadnemu vyzivnemu v danom mesiaci. kopiu listu si nechaj a list posielaj vzdy doporucene. ak budete v dalsom súdnom konani urcovat zvysenie vyzivneho, bude to k tvojmu plusu, ak preukazes ze otec na dieta inak ako v rozsahu urcenom sudom neprispieval 🙂 drz sa