Súdom určené výživné?

kanvicka7
19. júl 2018

Ahojte baby.

Máte súdom určené alimenty na dieťa, alebo len dohodu a partner ju dodržiava aj bez súdu?
Ja mám to štastie, že s ex sme sa dohodli po narodení dcérky na výživnom a súd sme síce mali, ale tam sme len oznámili, že sme sa dohodli na sume 100€ - ktorú aj posiela už 7 rokov - teda nemám nijak súdne schválené peniažky na dcérku. Otázka znie - mám byť rada, že vôbec posiela a neťahať sa po súdoch, alebo - pre istotu - si to dať súdnou cestou schváliť? Chcela som ho nedávno požiadať o zvýšenie alimentov o cca 30-50€ - kedže sa 7 rokov od svojho bio otca nedostala nič - ani na narodeniny, ani meniny, ani Vianoce - čo by som nejak neriešila - ale náklady sa zvyšujú s vekom a doteraz som nepýtala od neho navyše ani pri vyšších výdavkoch ako denný tábor, škola v prírode a už vôbec nie dovolenka. O dcérku záujem vôbec nemá, videl ju asi tak 5x za celý život, ale platí, viem, že niektoré mamičky majú problém s platením od bývalého, majú dlhé ťahanice po súdoch a podobne...A mne platí striktne každý mesiac, asi 2x sa stalo,že sa omeškal, ale dodatočne poslal....Plat ma veľmi pekný - keďže si bral hypotéku a žije si v ,,nadpriemere,, - ako horolezec dáva nemalé peniaze na cestovanie a horolezeckú výbavu.....Tak v skratke som to opísala...Poraďte mi prosím. Mám si to ,,poistiť,, do budúcna, alebo to nechať plávať?

A teda, aby som bola úplne úprimná, pred rokom som písala jeho mame, keďže ona má záujem o vnučku a veľmi ju ľúbi, že dcérka potrebuje nové dioptrické okuliare a nemám navyše 80€ - či by mi ich mohol teda poslať na kúpu, že mu všetko zdokladujem bločkami - jeho odpoveď bola, že nie, že nepošle....

11mirka22
19. júl 2018

@kanvicka7 A súd bol o čom? Ak o zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti, tak určite tam v rozsudku je uvedené aj to koľko je otec povinný prispievať na výživu dieťa. Aj keď ste sa na sume dohodli, súd túto dohodu zahrnul do rozsudku. Snáď som to dobre pochopila...

kanvicka7
autor
19. júl 2018

@11mirka22 súd bol 10 minútovka, mala som vytlačené papiere - 2 kópie, pre mňa preňho - našla som predlohu na internete - v bodoch,že dcérka je zverená do mojej starostlivosti, otec sa s nou môže stretávať, na stretnutie som povinná ju riadne pripraviť, ďalší bod, že výživné 100€ - s ktorým obaja súhlasíme....ten som predložila sudkyni, ktorá povedala,že teda súd ohľadom alimentov nebude, keďže došlo k dohode medzi odporcom a navrhovateľkou....papier sme obaja podpísali, avšak nie je ani notárom potvrdený, nič, on len povedal,že platiť bude, lebo nie je hlúpy, aby šiel do väzenia, v prípade neplatenia....

11mirka22
19. júl 2018

@kanvicka7 tak toto som ešte nepočula. Akože ani rozsudok nemáš?

kanvicka7
autor
19. júl 2018

@11mirka22 no v rozsudku bolo,že došlo k dohode, súhlasí odporca so zverením do mojej starostlivosti, taktiež s platením alimentov, teda súd neprebehol - nič súdom určené fixne nie je....

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kanvicka7
autor
19. júl 2018

@alenah31 ďakujem za vysvetlenie, presne toto som chcela vedieť a teda návrh na zvýšenie súdom schválili? Neviem, mám skúsiť poslať mu poštou papier s mimosúdnou dohodou, aby som mala na súde potom ,,výhodu,, že som sa chcela dohodnúť. avšak odporca nesúhlasil?

11mirka22
19. júl 2018

@kanvicka7 skúsiť to môžeš, ale aj s odôvodnením, prečo žiadas zvýšenie. Ak odmietne, nech ti tiež písomne odovodni, že prečo nesúhlasí. A keby aj súhlasil, treba si to dať potvrdiť súdom, inak je to nevymozitelne, ak by dohodu nedodrziaval. No ja na tvojom mieste, by som dala rovno návrh na súd, načo strácať čas, keď píšeš, že ani na okuliare ti nechcel prispieť, ani sa inak nezaujíma...

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kanvicka7
autor
19. júl 2018

@alenah31 až nedávno som sa dozvedela, že mám nárok každé 3 roky podať návrh na zvýšenie - pri nástupe do škôlky, školy - nejak som neriešila, bola som rada,že platí - a po ďalšie - komunikujeme spolu len cez jeho mamku - dcérkinu babku - nemám naňho žiadny kontakt, lebo si to nepraje vraj - naposledy ma zarazilo ako zareagovala, keď som jej spomenula zvýšenie, chcela som zachovať korektné vzťahy - tak som to nechala plávať....napísala len,že nepošle, lebo nemá a že ona to už riešiť nebude...tak neviem ako sa dostať k jeho novej adrese, k jeho čislu, k ničomu....a keď už celkom - mám si podať hneď o 50€ vyšší? zo 100 na 150€- je tam šanca,že schváli súd?

kanvicka7
autor
19. júl 2018

@11mirka22 chcela som zachovať korektné vzťahy aspoň s jeho mamkou, keďže ona naopak, a sa o malú zaujíma....

11mirka22
19. júl 2018

@kanvicka7 šanca je vždy a do návrhu uveď adresu, ktorá ti je známa, respektíve adresu rodičov a zdôvodniť, že nie je ochotný ti poskytnúť ani adresu ani telefón. A neries už nič cez babku, lebo to zbytočne narúša vzťahy také sprostredkované dohadovanie sa.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pavucikvet
19. júl 2018

@kanvicka7 urcite si poziadaj cez sud o zvysenie vyzivneho a urcite by som nesla o 30-50 eur, ale o 130 eur vyssie. dieta ma 7 rokov, chodi do skoly, naklady sa zvysili. bodka. Neuvadzas aky ma prijem. Z jeho prijmu mozes ratat tak 30% a tu sumu si ziadaj. V nakladoch si treba spravit tabulku a dat do nej vsetko na co si spomenies. Aj jednorazove vydavky. aj dovolenku za dieta. Dieta ma narok na rovnaku zivotnu uroven ako jeho rodic.

janulka2811
19. júl 2018

Ak plati je dobre,no teraz je druhá vec,keďže ti nechce dať ani eurko naviac,najprv mu napíš,že ho ziadas o zvýšenie vyzivneho na dcérku,keďže nosí okuliare atď a sú s tým spojene výdavky plus chodí do školy tam sú určite výdaje každý mesiac a ak maje krúžky tak i to mu treba spomenúť.
Napíš mu najprv slušne a ak ti odpíše,že nedá nič naviac,odpíš mu nato,že nemáš inú možnosť,ale musíš podať na súd o zvýšenie vyzivneho,určite ti zo 100€ zvýšia najmenej na 130€ podla platu otca a budú porovnávať pomere finančné atď.
A viac s ním nekomunikuj o tom,iba mu to oznám,že je to podané na súde ak ti nedava nič naviac.Bohužiaľ po jednej stránke je dobre že aspoň platí ale mal by prispievať aspoň občas naviac ...

zuzanka.zuzu
19. júl 2018

@kanvicka7
- rozsudok, ktorý máš tak TEN už je to súdne určenie výšky výživného (za ktoré by išiel do basy keby neplatil v plnej výške, čo ako si spomenula ti odpovedal, že nie je blbý aby neplatil) tzn. žiadneho notára netreba
- cez babku nič nerieš
- on nie je povinný ti na nič odpísať, kludne aj pošli doporučene s doručenkou, on si to neotvorené rovno môže hodiť do skartovačky alebo podpáliť v krbe, takže žiadna "výhoda" to nebude, ak sa súde preukážeš že si sa chcela dohodnúť (lebo aspoň tak som pochopila, že zmýšľaš, no toto nie je napr. susedský spor, výživné je iné)
- myslím si, že si ústretová bola už riadne dlho!!! dosť ma tento prípad nasral keď som si ho čítala lebo ja som bola v podobnej situácii ako dieťa, že moja mamka nemala na moje okuliare 😢 nenapísala si síce koľko on zarába, ale však keď pán horolezec vedel kam má vypustiť svoj nával šťastia, tak nech aj platí, neplatí tebe, ale dcére, preboha 🙄 kedy to tí chlapi pochopia? 😒

danina09
19. júl 2018

@zuzanka.zuzu krasne si to napisala, no asi sama vies, ze chlapi to beru a budu stale brat tak, ze platia svojej ex a tam je ten najvacsi problem

deti95060810
19. júl 2018

ach jaj...na zvýšenie máš nárok keď dieťa ide do MŠ, keď ide do 1 roč. ZŠ, keď ide na 2 stup. ZŠ, na strednú školu - alebo učňovku, keď ide na VŠ....Takže ja by som isto podala na zvýšenie...Hnevá nehnevá mne to môže byť fuk....😉

maciatkolulu
20. júl 2018

@deti95060810 na zvýšenie,zníženie maju obidve strany nárok kedykoľvek keď sa zmenia pomery.... Nie keď dieťa nastupuje do škôlky,školy,druhý stupeň a podobne....ale kedykolvek

rachel36a
25. júl 2018

@kanvicka7 ved rodicovska dohoda je sudne rozhodnutie ktore nadobudlo ucinnost okamzite kedze je to dohoda a to si si mala dat potvrdit