Svadba

dominika1217
30. júl 2016

Baby poradte,chystame svadbu s priatelom,lepsie povedane nechystame. Kedze viac menej to je moj napad,mat teraz len civilny sobas a neskor,cca o rok aj cirkevny. No a ten civilny chcem len taky o dvoch svedkoch,ziadna hostina,kupime len prstene..Mali by sme aj teraz na svadbu,len chceme riesit ine veci,kupu bytu,no chceme byt uz manzelia. Dilema je,ci uz potom vobec ten cirkevny bude,sa bojim,ze sa to bude odkladat a sa vykasleme na to. Mali ste niekto svadbu,ze najskor civilny sobas,neskor cirkevny ??? Ci to je lepsie naraz...Dakujem za rady..

mizu89
30. júl 2016

@dominika1217 To je na tebe.My sme mali len civilny sobas pri dvoch svedkoch a dohodli sme sa s mm ze potom spravime gulas a pozveme najblizsiu rodinu.Aaaaa ani gulas sa nakoniec nekona lebo sme sa nevedeli dohodnut.Brali sme sa 4.6.2016 a chceli sme gulas ze spravime cez leto a bohuzial neda sa.furt je dakto na dovolenke,sluzobke a svagrina dokonca rodi v polke oktobra.takze nic z oslavy.ale nase rodiny pochadzaju z roznych kutov SR tak aj pre to sa to neda.
A ako si ty napisala ze najprv civilny a potom cirkevny.To je na tebe,len aby si mala potom cas o rok organizovat este raz svadbu.Ak bude babo skor ako cirkevny tak no neviem neviem 🙂
My sme preto mali civilny lebo uz mame skoro 2rocneho syna a peniaze radsej investujeme pre maleho ako vyhodit tisice eur za svadbu.Viem ze je to len raz za zivot.Ale to je moj nazor.Kazdy ma ine predstavy,poziadavky...Hlavne aby ste sa vedeli dohodnut. 🙂

tyelde
30. júl 2016

my máme v pláne civilný, tiež len so svedkami, kvôli papierom a potom keď budú financie tak zrekapitulovať aj s hostinou, ale tiež civilný obrad...ale podľa mňa v tom nie je problém, ak chcete cirkevný tak spravíte

dominika1217
autor
30. júl 2016

@mizu89 Dakujem za radu,ja to tiez tak beriem a odradi ma aj ta suma,ktoru si zakazdym viem predstavit niekde inde investovanu. Co sa tyka priatela, tak pre jeho rodicov to bude jedina svadba,tak by urcite nejaku tu hostinu chceli...Len zasa teraz to nejak neprichadza do uvahy..ako nechceme sa brat len kvoli tomu,ze ideme kupovat byt,ale chceme byt uz manzelia. No neskor,ako pises,je to len raz za zivot. Tiez by som chcela zazit ten pocit,mat oblecene saty a nejake fotky spravene,hosti nemusime mat vela. Ale tak priatelova mama je taka,ze narodeniny oslavuju,robia gulase,tak neverim,ze by nechcela aj svadbu vystrojit. Teraz nechcem,aby to vyznelo,ze idem robit,co ona chce,jasne,ze chcem aj ja,len ako hovorim,ci to uz potom vobec aj bude... 🙂

terezka1947
30. júl 2016

@dominika1217 preco chces aj civilny aj cirkevny?ved pre platnost staci jeden z nich....nerozumiem
a ked ide o hostinu...ci uz teraz,ci neskor...raz tych ludi zavolate a zaplatite=nikdy clovek nevie,co bude
ja by som to nedelila...a mala normalny sobas uz teraz,ci uz taky,ci taky...a pozvala tolko ludi,resp.mala svadbu na aku mame

dominika1217
autor
30. júl 2016

@terezka1947 cirkevny,lebo sme katolici...u nas ma vacsiu Vahu.Niektori fanatici u nas ludi,ktori ziju spolu a maju len civilny sobas ani neuznavaju,proste,ze ziju,ako keby neboli ani manzelia,lebo nie su manzelia pred Bohom..Ten cirkevny pre mna osobne ani dolezity nie je,len je to uz tak zauzivane a potom vsetko okolo,ci uz krst dietata,nezosobasenym ani pokrstit nechcu,atd...Ale tiez asi rozmyslam to nejak naraz urobit,v tom mam dilemu..na svadbu by aj bolo..len byt potom asi aj hypotekou budeme musiet riesit...

vhlave
30. júl 2016

My sme mali civilny, hostina u nas spocivala v grilparty na chate. O 3 roky sme mali cirkevny...hlavne koli sviaostiam....a zas grilparty....vzdy som snivala o mega svadbe, saty, torta, tanecky.....ale priority sa casom zmenili,,,,ja som stastna ze si ma mm zobral aj v kostole, kedze on vieru nezije

janinah
30. júl 2016

cirkevný len preto,lebo je to zaužívané? hmm,tak to si myslím,že k tomu ani nedôjdete,nie je to pre vás dôležité..ak by si bola moja príbuzná tak rozmýšľam čo vlastne chcete?aby sme vám gratulovali teraz aj darček dali /lebo však dozvieme sa,že ste manželia/ a potom o rok znova ? /lebo však ak nás pozvete na svadbu,tak s prázdnymi rukami nepôjdem/...celé divné a prešpekulované...ak chcete byť manželia,tak si urobte jednu svadbu podľa svojich predstáv a peňaženky

danieli
30. júl 2016

Podla mna sa zoberte o dvoch svedkoch bez zbytocnych reci, ved je to kvoli vyhodnejsim podmienkam pre uz vyssie spominane, kupte byt, zariadte potrebne a planujte si krasnu svadbu v kostole so vsetkym co k tomu patri, s rodinami, zvykmi, hostinou...vsetkym...ako pises cirkevny sobas ma aj pre teba vasciu vahu a osobitny vyznam tak ten sobas na urade ber ako formalitu a skutocne manzelstvo uzavriete o rok 🙂

mizu89
30. júl 2016

@dominika1217 No ako som napisala my sme sa brali pri dvoch svedkoch.mali sme fotografa znameho ktory nam urobil par fotiek na pamiatku.povedala som si ze fotit sa pojdeme potom niekedy v lete ked bude pekne a teplo.a ani na to nemame cas.mne sa nechce druhy raz obliekat a cesat malovat tak zo svadobnych fotiek nemame nic.ale moja teta nam dala taky typ ze ako svadobny dar nam zaplati fotenie v atelieri mne kadernicku a vizazistku.tak to ma potesilo.toto budeme mat ako nahradu a potom aj fotky porozdavame rodine.ak velmi chces klasicku svadbu hostinu fotky a vsetko co k tomu patri tak to sprav hned lebo druhy krat sa ti to nebude chciet opakovat a budes lutovat.ak to nejako nepotrebujes nechyba ti to tak sprav pri dvoch svedkoch alebo len s najblizsou rodinou a chodte si date sadnut popripade objednajte si kolace.a urobte male pohostenie 🙂

dominika1217
autor
30. júl 2016

@janinah zle si ma pochopila,nic nemame prespekulovane..nikto by nam dar nosit nemusel,kebyze to bolo o dvoch svedkoch,ten uradny sobas,cize nik by tam s prazdnymi rukami neprisiel. A moja rodina taku svadbu ani neuznava,cize ak to nie je v kostole,nemaju co oslavovat,ani preco nosit dary..Uz som spominala vyssie,ze da sa povedat,ze hlavny dovod je kupa bytu..Precitaj si prispevok od Danieli,ta to podla mna vystihla...

dominika1217
autor
30. júl 2016

@danieli dakujem za nazor,tak nejak si to predstavujem aj ja..tak nejak si to naplanovat...tak dufam,ze to vyjde 🙂

janinah
30. júl 2016

@dominika1217 ja som pochopila dobre,však špekulácia kvôli bytu.....ty si nepochopila mňa,ako príbuzná by som mala potrebu gratulovať aj dar dať a takto narobíte zmätky....mám kolegyňu,kvôli tehotenstvu lenmalá civilná svadba,ani smesa jej neskladali na dar,hoc koláče doniesla aj z tej malej,lebo však má byť aj veľké cirkevné,ale kedy nevie nik...ale urob ako chceš,mňa sa to netýka

milenka74
30. júl 2016

@dominika1217 my sme mali cirkevny pri dvoch svedkoch a v pohode

silvike
30. júl 2016

@danieli autorka pisala ze pre nu samotnu ten cirkevny sobas ani nie je az taky dolezity, (vid. prispevok o 20.20 "...Ten cirkevny pre mna osobne ani dolezity nie je,len je to uz tak zauzivane a potom vsetko okolo,ci uz krst dietata,nezosobasenym ani pokrstit nechcu,atd...", nie ze ma pre nu vacsiu vahu.

dominika1217
autor
30. júl 2016

@janinah ano,chapem ta,preto som sem prisla po radu,ci uz to tak niekto mal,ze narychlo svadbu a potom druhu poriadnu a ci to tak bolo dobre,alebo by to uz druhy krat tak nerobil. Alebo radsej skusime urobit nejaky kompromis a asi naraz jednu svadbu urobit...

cammille
30. júl 2016

@dominika1217 ved si spravte teda cirkevny, a civilny netreba, cirkevny plati aj "v civile". Naco sa sovasit 2x ?

elenka74
30. júl 2016

@dominika1217 Veď môžte mať cirkevný a pozvať len tú základnú rodinu. A nemusíte robiť veľkú hostinu, pozvite hostí na slávnostný obed a večer už budete doma.

ivanusko
30. júl 2016

My budeme mat 20.8.2016 cirkevny o 2svedkoch a aj hostina velka...neviem preco aj aj....ale ako chcete vy.....my sme tiez najprv rozmyslali,,len o civilnom,,,ale povedali sme si,,ze pred bohom to bude krajsie....😉😉

milenka74
30. júl 2016

@dominika1217 cirkevny staci a to si musite aj doma asi vydiskutovat,ze co je lepsie.Ak chcete dat neskor okrstit dieta tak bude lepsie cirkevny
zavisi aj ake mate pomery a vztahy v rodinach.

buckeye
30. júl 2016

Mozte mat aj malu svadbu s cirkevnym obradom, usetrit sa da, ze si vela veci spravis sama, vyzdobu etc, fotit vas bude znamy, ktory to vie, kolace upeciete po rodine, saty kupis nejake jednoduche a hotovo 🙂

dominika1217
autor
30. júl 2016

@buckeye dakujem,no neviem,nemam ani tusenie,kolko taka svadba vyjde,hosti by som chcela asi cca 30,myslite,ze tych 2000eur bude dost?Ja viem,ze sa to neda takto vyratat,lebo niekto ma hosti 50 a svadba za 5tis eur a niekto hosti 100 a svadbu za 4tis eur..Svadba by mi stacila jednoducha,asi by som si dala zalezat na satach,nemusia byt drahe,ale pekne a fotky,nech mame pamiatku a chutne jedlo,nejake ine ceremonie nam netreba..

ivanusko
30. júl 2016

@dominika1217 my budeme mat aj zaroven krst takze popri jednom aj svaadba..my mame 80ludi takze 40parov plus deti a vyjde nas to 5000e ale nas to nic nestoji robia nam svokrovci moji.....😉 mala svadba ta vela nevyjde podla toho ake chces menu.... Daj si zalezat na satach mna vysli 650e plus zavoj 80e.......svadbu mas len raz az na niektore vynimky...tak si uzi nech sa akokolvek rozhodnes☺

buckeye
30. júl 2016

@dominika1217 my sme mali 40 hosti, svadba stala okolo 4tis, ale to koli tomu, ze cast hosti mali ubytovanie, lebo neboli vsetci z Ba a kolace sme mali z cukrarne, hostinu v restauracii aj s prenajmom saly, ak znizis na tychto polozkach, vies sa zmestit do 3 tis urcite, aj menej, dekoracie, darceky pre hosti som vyrabala ja, fotograf bola kamoska, a teda dj sme platili

buckeye
30. júl 2016

@dominika1217 a saty som mala z pozicovne za 300, s vankusom, 2 pelerinkami (cipkovana a hunata, svadba bola jesenna), cast kvetov v dekoraciach boli susene lucne kvety, ktore som zbierala s druzickou cez leto🙂

dominika1217
autor
30. júl 2016

@buckeye no tak to si mala super,no ja to skusim tak cca od oka poratat,kolko by to asi stalo,saty,oblek,hostina,fotograf,kolace by som mala od znamej, atd,obrucky,tie ma vyjdu najmenej,kedze som alergik,takze jedine chirurgicka ocel..cca 100eur...a ostatne.Skusim to nejak vymysliet.. 🙂 A budem mat pokoj...

buckeye
30. júl 2016

@dominika1217 pozeram, ze si z Ba, hostinu sme mali v jazdeckom klube medzi Devinskou a Lamacom/Dubravkou, v tom case varili vyborne, casnici boli super aj celkovo ludia od nich, teraz neviem, uz nebyvame na svk, a saty boli zo salonu v Petrzalke Elle, tiez boli baby odtial velmi zlate, dali mi aj zlavu lebo som si saty vybrala na prvej skuske, co vraj neobvykle :D (ja som v tomto nie velmi spekulujuca:D)

terezka1947
31. júl 2016

@dominika1217 tak ak nema u teba katolicky sobas vyznam,maj sobas na urade...snad kvoli ludom nebudes robit nieco,o com nie si vnutore presvedcena
inak,ak si katolicka,tak pred Bohom si manzelkou az pri sobasi v kostole
no a co sa deti tyka,nesobasenym ich krstia rovnako ako sobasenym...takze problem v tom nevidim
ja som katolicka a nie akoze,ale naozaj....s fanatizmom to nic nema
bud v nieco veris a normalne v tom existujes alebo to beries povrchne a zmysel to potom nema,naco zivot v pretvarke
ale osobne,svadbu by som mala teraz....nenechavala to na neskor...vies,ono niekomu to vyjde,niekomu nie=myslim ta rozpravkova svadba po rokoch
tak rpeco ju neurobit teraz a mat ju taku peknu ako si predsatvujes
drzim ti palce a prajem,aby vam vsetko vyslo podla predstav

permanentka
31. júl 2016

Ved spravte cirkevny, pozvite tych co je nutne, spravte len garden party, nepotrebujes šaty za 2000eur, fotograf moze byt kamoska, naličiš sa sama a mas to 🙂 ajtak, napr my sme na daroch vyzbierali viac nez nas cela svadba pomaly vysla, takze penazenku az tak neries, vacsina z investovaneho sa ti vrati (ak date ze ziadne dary ale nech prispeju novomanzelom). A zabijes par much jednou ranou (rodina spokojna, vy uz nemusite nic organizovat zase o rok, manzelia budete, o vela peniazkov nepridete kedze sa vacsina vrati a je to 🙂

zdena12345
31. júl 2016

nebude to tak prilis komplikovane? je vela inych variant ako to urobit pri jednom.
len ten samotny sobas so svedkami
sobas so svedkami a potom nejaka hostina (kludne nieco u niekoho na zahrade, gulas a nieco ugrilovat)
velka svadba kludne aj v kostole. nemusi to byt take drahe. my sme mali velku (90ludi) prstienky mozu byt strieborne za par e, saty cez bazar, zozeniete nejaku skolsku jedalen alebo nieco kde zaplatite menej, nemusi byt super hotel... nas vsetko ze vsim do 2500 a to sme tak 2000 vyzbierali na daroch (poviete si ze chcete peniaze) ale teda aj od rodicov... takze to naozaj nevnimam ako nic strasne. skor ze je s tym robota, zhananie...

lapalma
31. júl 2016

@dominika1217 ...ak pre teba cirkevná svadba nič neznamená, tak ju neskôr už po civilnej ani robiť nebudeš. Jednoducho sa ti potom už nebude chcieť 😉
Ak sa chceš vydávať pred Bohom, urob teraz malú cirkevnú nízkonákladovú milú rodinnú svadbičku 🙂
Potešíš rodinu, ak si veriaca - budeš mať lepší pocit 🙂
Zorganizovala som si presne takú svadbu a všetci na ňu radi spomínajú - bolo to úprimné, príjemné, nenáročné - chce to len trošku organizácie a nešpekulovať príliš. 😉