Treba súdne upraviť zverenie dieťaťa do výchovy slobodnej matke?

janka_pn
12. apr 2012

chcela by som sa spytat, ci to treba upravit sudne alebo staci daka ina (ustna/pisomna) dohoda? ide o to: s expriatelom (otcom dietata) som sa rozisla cca pred 1,5 rokom, odvtedy byvam s malou mimo neho. dohodli sme sa ustne na stretavani sa, na peniazoch.... vztah je zatial ok. ale aj tak mi vrta v hlave, ci to netreba kvoli niecomu spisat aj dako "pravne"? mam totiz aj obavu, aby sa vztahy tymi sudmi nepokazili, ci sa nezlakne, ze si chcem dieta dako "privlastnit" ze ci nieco nahodou "nespekulujem".... ale mne ide fakt iba o to, ci to treba alebo netreba pravne riesit?? npr. kvoli daniam, cestovaniu mimo sk, a ja neviem co este...... poradte mi, prosim 😒. dakujem 🙂

lili_mia
12. apr 2012

@janka_pn ahoj, tak na cestovanie mimo krajiny musíš mať od neho povolenie, síce stačí ústne, ale nikdy nevieš dopredu, či mu niekto niečo nenabuliká a budeš tá zlá .. ja si osobne myslím, že pokiaľ dobre fungujete a nie je problém ani finančne, ani stretávanie sa s malou, viete si vyjsť v ústrety, tak netreba nič riešiť .. na súdy chodia ľudia, ked sa nevedia normálne dohodnúť a potrebujú, aby rozhodla tretia strana, prípadne, čo s dieťaťom po rozvode .. a dane .. myslím, že nie, on úľavu na teba ako manželku nemá, kedže nie ste manželia, ty si daňový bonus uplatníš v zamestnaní a to riešiš vo svojich daniach, pokiaľ je zapísaný v RL malej, tak ona má právo po ňom dediť

ivetka2007
12. apr 2012

ustna dohoda ti bude nanic ked sa tatinko rozhodne ist napr. na vylet s malou do Ciech bez dovolenia, ale niekam inam... alebo ked ti prestane platit vyzivne.. mozes sa potom stazovat na lamparni, lebo to nemate na papieri dane sudom... mas dieta vo svojej opatere ty? lebo ak nie, ste stale obidvaja opatrovnici dietata a on si moze robit co chce... nechcem strasit,ale ja by som si v prvom rade dala ziadost o zverenie dietata do svojej starostlivosti a zaroven dala ziadost na sud a urcenie vyzivneho... a ked sa dohodnete na sume, to je fajn, aspon sa nebudete na sude hadat... stretavanie mozete nechat na ustnej dohode, ale urcite si nechat zverit dieta sebe.. nikdy nevies...

janka_pn
autor
12. apr 2012

@lili_mia @lili_mia ano je aj zapisany v RL. ja tie vztahy nechcem kazit, aj ked viem, ze casom sa to sudne riesit bude asi musiet... mozno novi partneri, dalsie deti..... ale pokial netreba, tak som nechcela "vrtat" 🙂 ja som si len neni ista, ci to dako treba alebo netreba. s vycestovanim suhlasi, ale asi daco spiseme a dam mu to podpisat. dakujem za radu 🙂

janka_pn
autor
12. apr 2012

@ivetka2007 ja viem, uvedomujem si, ze sa to vsetko moze stat a mala by som to dako pravne upravit, ale zatial sme obaja "v pohode" a nechcela by som to dako pokazit 😅

lili_mia
12. apr 2012

@janka_pn tak ako píše baba vyššie, zrejme to zverenie do opatery treba predsa poriešiť radšej teraz, on ti nie je povinný oznamovať, že má novú partnerku a či s ňou čaká dieťa .. možno vtedy mu niekto nabuliká, že nemusí platiť, prípadne zákonom stanovené minimum na nejak 25eur, možno sa bude brániť, no ked mu to vysvetlíš a je mu sa to v hlave uleží, ktovie .. v podstate takto ju môže vyzdvihnúť zo škôlky, pretože starostlivosť máte spoločnú a ktovie kde odviesť

kveta
12. apr 2012

Mozete sa pisomne dohodnut a tu dohodu dat sudu na schvalenie..

janka_pn
autor
12. apr 2012

@kveta a nevies mi poradit, ze ako to spisat, ci mozme my, alebo je na to daka norma?? a kolko to stoji?

janka_pn
autor
12. apr 2012

@lili_mia no ja si akoze uvedomujem, ze sa tomu nevyhneme ☹ len sa obavam jeho reakcie... a to s tou next frajerkou sa tiez trosku obavam, ze by ho dako nabulikala..... no ale inak on je fakt dost zodpovedny a urcite veci by si nedovolil. jemu ide o dobro dietata a vie, ze nic u nej nevyhra, ked mi ju vezme... ale casom clovek nikdy nevie, moze ho niekto zmenit, to je fakt pravda.

janka_pn
autor
12. apr 2012

mne by akoze velmi pomohol daky dovod pre ktory je to nutne dat na papier. keby bolo daco v zakone, ze treba stanovit, npr. jedneho pravneho zastupcu... tak by som mu to lahsie vysvetlila 🙂

zalka
12. apr 2012

@janka_pn
Skús mu ako dôvod povedať, že je to dôležité pri lekárovi, pri zápise do školy
tu máš dáky vzor je to síce na striedavku ale podľa toho si upravíš alebo napíšeš svoje http://www.rozvod-rozchod.eu/vismo/dokumenty2.a...

lenka311
12. apr 2012

@janka_pn Po tom všetkom čo som si prežila a čo som počula od svojich priateľov ja by som to vôbec právne neriešila...
Takto - vaša ústna dohoda by Ti robila problém len vtedy keby sa Tvoj ex rozhodol dieťa zobrať preč a nevrátiť Ti ju... V tomto prípade by ani po nej nepátrali lebo ju má otec....
Čo sa týka výživného môžeš si to žiadať hneď v ten mesiac ako Ti ho nepošle a je Ti ho potom povinný doplatiť od dátumu podania, takže čo sa týka peňazí žiadny problém v podstate nemáš...
Môžte spísať aj dohodu u notára - napíšeš to - v akom čase sa budú stretávať od do, či máš byť prítomná alebo nie, potom koľko Ti má mesačne dávať na výživné a že dieťa patrí do Tvojej starostlivosti, on si ho len "požičiava" od do - tento papier by Ti potom mohol teoreticky pomôcť keby Ti v stanoventom čase dieťa nevrátil...
Ak to chceš riešiť cez súd, môžeš to je jasné, podaj si tam o výživné, o návštevy a samozrejme o zverenie dieťaťa do opatery... Ale fakt ho len zbytočne naštveš...
Poznám dosť párov s takouto ústnou dohodou a kupodivu funguje to ešte lepšie ako keď to ide cez súd ako v mojom prípade, lebo vtedy tam väčšinou ide fakt o hubu a sú tam len zbytočné emócie medzi vami dvoma ktoré zbytočne ubližujú dieťaťu..... 😉

zeleny_cajik
12. apr 2012

@lenka311 rozhodne upravit dohodou schvalenou sudom. Nie je na tom nic zle a treba to tak podat aj jemu, ze to vlastne chrani aj jeho prava. Ked sa viete dohodnut, zvladli by ste to snad aj bez pravnika, vzorov podani je na webe vela.

lenka311
12. apr 2012

@zeleny_cajik Neviem ako zareaguje jej ex ale môj to zobral fakt že brutálne - a nevysvetlila som mu to nijak ani za svet... Tým že som to dala na súd som malú pripravila o veľké množstvo nielen peňazí ale aj lásky... a to ma mrzí.. teraz čo si nevydobijem súdnou cestou to malá nedostane a keď sa s ním hádam či mu dohováram jeho jediná odpoveď býva - no nemala si to dať na súd, bol by som sa staral viac... ja sama som sa popálila, preto radím tak ako radím, no každý človek je iný, jej ex nemusí reagovať tak agresívne ako ten môj...
A fakt poznám páry rozídené ktoré fungujú tak ako zakladateľka témy a funguje to perfektne...

zeleny_cajik
12. apr 2012

@lenka311 jaj, pardon, moj prispevok mal byt pre @janka_pn . Kazdopadne, je mi luto, ze to u vas takto dopadlo. Ono je to tak, ze dohoda spisana u notara je v tomto pripade zdrap papiera. Dohoda o vychove a vyzivnom musi byt schvalena sudom. Viem, ze vztahy po rozchode byvaju plne bolesti a krivd na oboch stranach a potom minimalne jeden z partnerov neuvazuje racionalne a cisto v zaujme dietata. Ja by som to vsak naozaj na mieste janky skusila s partnerom otvorit, ze je pre vsetkych najlepsie v zaujme pravnej istoty mat vzajomne prava a povinnosti upravene pisomne tak, ako to ma byt. Napriklad sa moze stat, ze bude chciet ist mamina s malou na dovolenku a predtym sa za nejaku blbost pohadaju s expartnerom a ten to potom bude riesit ako unos. Cisto z trucu. Alebo jej prestane platit. Kym sa dopracuje k pravoplatnemu rozhodnutiu, moze byt aj rok (aj viac) bez vyyzivneho. Takze by som to skusila naozaj podat expartnerovi ako vyhodne riesenie, ze dnes je vsetko super a chcem, aby to tak bolo aj v buducnosti. Nikto predsa nevie, co bude, novi partneri a pod., ze ci by nebolo lepsie to, co uz dobre funguje, dat aj na papier, aby mali obaja dobry pocit z toho, ze maju prave tolko casu s dietatom, kolko chcu a potrebuju a ze dieta, ked vyrastie a pochopi situaciu, bude rado, ze to jeho rodicia boli schopni vyriesit slusne a ze mali odmalicka zaujem robit vsetko pre jeho dobro.

sisaha
12. apr 2012

@janka_pn ja ked som bola napr. vybavovat zapisanie dietata do pasu (v sucasnosti uz dieta musi mat vlastny pas), tak ma najprv teta na pasovom nechcela vybavit, lebo odo mna chcela rozhodnutie, ze mi je dieta zverene do vychovy..Musela som jej pracne vysvetlovat, ze ja som matka a toto vybavene nemam. Tak potom, ze musi prist aj otec..No, nakoniec som ju ukecala a malu mi zapisala..Mozno aj toto moze byt jeden z argumentov, ze na vela uradoch chcu doklad o tom, kto je zakonny zastupca dietata..

eaka
12. apr 2012

@janka_pn Jani, povedz mu, že tým, že nemáš výživné poriešené súdne, nemáš možnosť žiadať o rôzne dávky na sociálke a finančnú výpomoc pre osamelé matky pri nástupe dieťaťa do školy a podobne...pretože vždy sa Ťa najprv spýtajú, ako sa stará otec a že o tom potrebujú papier, žiaľ, u nás sa ústne dohody rodičov neberú a všetko musí ísť cez súd (sa potom divíme, že sú preplnené), výživné od neho sa započítava do Tvojich príjmov a je v takýchto prípadoch relevantné a dokážeš ho jedine papierom zo súdu...
Čo sa týka ostatných oblastí, argumentuj hlavne tým, aké to bude mať výhody preňho, keď to bude mať na papieri, že to nie je strata práv ale získanie istoty, že aj keby Ti preplo, keď budeš mať menzes 😉 alebo sa zamiluješ do Araba 😉 😉 tak on si bude vedieť s tým papierom v ruke hájiť svoje otcovské práva.. .atď... 🙂
A najlepšie je to naaranžovať tak, aby s tým návrhom prišiel sám.. 😉

lenka311
12. apr 2012

@sisaha Zaujímavé, ja keď som vybavovala pre malú zapísanie do môjho pasu, tak mi vrátila rozsudok zo súdu hneď z fleku naspäť, že to vôbec nepotrebuje... 😉
Doteraz som s nestretla že by odo mňa niekde v skutočnosti chceli ten papier... Čo nie je môže byť 😉 😉 😉

sisaha
12. apr 2012

@lenka311 mam trochu starsie dieta, mozno sa veci zmenili a mozno ta teta ani nevedela co potrebuje.. V kazdom pripade mam vybavene co som potrebovala. 🙂

bibio
12. apr 2012

Dieťa pri ceste do zahraničia musí mať vystavený pas alebo musí byť zapísané do pasu rodiča. Slobodná matka nepotrebuje pri žiadosti o vystavenie pasu pre dieťa alebo zapísanie do svojho pasu súhlas otca dieťaťa. Otec bez súhlasu matky pre dieťa pas nevystaví. Dohoda u notára má rovnakú váhu ako rozsudok zo súdu.

janka_pn
autor
13. apr 2012

dakujem za rady 😵 . takze my sme fakt od zaciatku uplne v pohode, len sme sa rozisli, aj to v dobrom, lebo sme uz zili ako brat a sestra 😝 . dohodli sme sa na prachoch, ale dava aj viac v inych formach a aj na stretavani sa s nou, ale casto to menime aj podla nasich potrieb. zapisanu v pase ju mame obaja. mne zapisali aj bez neho a jemu len v mojej pritomnosti, ale to nie je u nas taky problem. ziadat na sk o davky nejdem, na to mame asi vyssie prijmy a on mi na malu dava zatial celkom ok peniaze, to by mi tu nepreslo. na dovolenky sme chodili doteraz spolu a tento rok idem s nou sama a nema s tym problem.... a asi by ju nikam neunasal, ma dobru pracu, zazemie....
ale mam na plane sa s malu prestahovat do rakuska (s cim suhlasi, ak to nebude daleko) a tam o statne davky a daku podporu na malu ziadat budem. takze asi pockam ako sa to vyvinie a toto bude dost velky dovod.... potom by som to fakt potrebovala, lebo ak im nepreukazem "prijem" tak mi nic nedaju....
ja to fakt len nerada riesim sudne ☹ len mam predsa len vzadu v hlave trosku strach, ze si najde inu, bude mat deti a vztahy sa zhorsia.... ☹

eaka
13. apr 2012

@janka_pn neber to ako "riešim súdne" to si vy dvaja spíšete dohodu a na súd ju pošlete, aby ju opečiatkoval; áno, vyžaduje sa tuším jedno stánie, na ktoré by ste sa mali dostaviť, ale myslím, že súdy sú dosť preplnené na to, aby si ešte robili robotu naviac, keď sa dvaja ľudia vedia pekne dohodnúť...

titkovamiriam
13. apr 2012

@janka_pn ahoj! ak ste v pohodičke-nerieš.Ja som sa rozviedla,pohodička najskor bola no potom mi ani sud nepomohol len som mala nervy.Ak sa nieco pokazí rieš až potom,teraz si užívaj že aj napriek rozchodu ste OK.To že si založí novu rodinu nerieš,to si možeš aj ty.Moj terajsi parner je tiež rozvedený-neznamena to že rozvedení a rozídení ludia maju byť aj osamelí 😉

janka_pn
autor
13. apr 2012

@eaka a ako prebieha take stanie?? co sa tam prebera? riesi? ci si len vypocujeme rozsudok, povieme, ze suhlasime?? alebo musime daco dokazovat, rozoberat....?

janka_pn
autor
13. apr 2012

@titkovamiriam a z akeho dovodu sa to tak razne zmenilo? rada by som tomu predisla ☹

titkovamiriam
13. apr 2012

🙂 @janka_pn to je nadlho,moj ex niak ,,zistil,,po 30 že mať deti nieje nič pre neho ☹ ☹ ☹ ☹ a tak okrem toho že ich od 2 a 6 r rokov nevidel tak potom aj prestal na ne platit,novu rodinu si nezalozil ,tak čo ja viem prečo.Moje staršie deti našli v mojom novom partnerovi aj otca aj kamarata 🙂 život niekedy roztočí zvlaštnu ruletu....Tak sa fakt netrap tým že čo može byť uživaj si to čo je.Mam kamaratky čo maju s ex super vztahy aj po rozvode a založení si nových rodín,aj take co sa sudia kazdy rok o alimenty.....

eaka
13. apr 2012

@janka_pn Jani, práve preto, že sa to rázne a zrazu zmení, potom už neporiešiš nič a práve potom budú tie súdne ťahanice o zdravie, práve teraz, keď vychádzate spolu dobre, je nutné spraviť kroky, aby to tak aj ostalo, dôležité je, ako to priateľovi predložíš, dôležité je zdôrazňovať, že aj preňho to má výhody, nie len pre Teba, takúto súdnu dohodu všetci berú negatívne, že ho chceš obrať o dieťa, ale tak to nie je, tú dohodu si predsa spíšete sami a dáte do nej to, ako teraz fungujete, akurát to dáte na papier a ten súd na to dá pečiatku..
Ako to prebieha, ti neviem povedať, lebo som sa tam ešte nedopracovala, tiež som sa nechcela ťahať po súdoch... bola som akurát na sociálke, kde mi povedali to, čo som Ti tu už napísala, myslím, že závisí od sudcu, či bude chcieť niečo riešiť, možno sa popýta, či obaja s tou dohodou súhlasia a pod a prípadne sa môže vyjadriť, keby sa jemu tá dohoda neľúbila, no neviem, aké má právomoci... v žiadosti vyslovene žiadaš o to, aby potvrdil rodičovskú dohodu, tak snáď tam urobia len to a nič iné...
držím paluchy 😉

janka_pn
autor
13. apr 2012

no tak ja to dako este premyslim, mozno zajdem na socialku, tam by mi mohli povedat ako to v pripade potreby spisat.... aby som bola aspon trosku pripravena. ved mozno mi to aj on chce rovnako navrhnut, len nevie ako na to, aby ma neurazil 🙂)) dakujem za rady 🙂

sintra
13. apr 2012

Ja ti radim z vlastnej skusenosti, daj si sudom upravit hlavne: vysku vyzivneho, zverenie do starostlivosti a styk s dietatom. Na ziadne ustne dohody sa spoliehat neda.

janka_pn
autor
13. apr 2012

ale teda minimalne kvoli tym socialnym davkam mi to sudne treba,ci?

bv_alexandra
13. apr 2012

ja mám s ex manželom mimosúdnu dohodu. urobil mi ju právnik 😉 🙂