Treba súdne upraviť zverenie dieťaťa do výchovy slobodnej matke?

janka_pn
12. apr 2012

chcela by som sa spytat, ci to treba upravit sudne alebo staci daka ina (ustna/pisomna) dohoda? ide o to: s expriatelom (otcom dietata) som sa rozisla cca pred 1,5 rokom, odvtedy byvam s malou mimo neho. dohodli sme sa ustne na stretavani sa, na peniazoch.... vztah je zatial ok. ale aj tak mi vrta v hlave, ci to netreba kvoli niecomu spisat aj dako "pravne"? mam totiz aj obavu, aby sa vztahy tymi sudmi nepokazili, ci sa nezlakne, ze si chcem dieta dako "privlastnit" ze ci nieco nahodou "nespekulujem".... ale mne ide fakt iba o to, ci to treba alebo netreba pravne riesit?? npr. kvoli daniam, cestovaniu mimo sk, a ja neviem co este...... poradte mi, prosim 😒. dakujem 🙂

janka_pn
autor
13. apr 2012

@bv_alexandra a funguje to? jednoducho ist k pravnikovi, aby to napisal, my sa podpiseme a hotovo?? kolko to stoji? 😅 staci to aj na tie socialne davky?

eaka
13. apr 2012

@janka_pn Určite áno, sama si písala, že v Rakúsku si budeš o dávky žiadať, určite to tam budú vyžadovať. Nemá ho to prečo urážať, lebo to nežiadaš preto, že mu neveríš, ale preto, že to potrebuješ pre byrokratickú mašinériu 😉 To musíš zdôrazniť... Aj keby si ani na SK nechcela žiadať o žiadne dávky, ako dôvod mu to uviesť môžeš...
A úprava styku je aj pre jeho dobro, shak Tebe môže prepnúť rovnako, ako prepína často chlapom a nebudeš mu ju chcieť dávať alebo čo, tak bude mať na papieri...
Podáva sa to formou klasickej žiadosti...
XY a XZ žiadajú súd o potvrdenie rodičovskej dohody ohľadom výšky výživného, úpravy styku s maloletou XF nasledovne...
Ja mám nejakú žiadosť, čo mi dali na sociálke a tam žena opisuje aj dôvody, prečo sa rozišli, ale to mám len ako formu, nie že to musím všetko dobodky opísať.. dôvody by si podľa mňa potrebovala riešiť, keby si chcela už niečo na tej dohode následne meniť... s čím by trebárs ex nesúhlasil..

janka_pn
autor
13. apr 2012

@eaka no musim podumat 🙂 a zajdem si na socialku pre dake info. mozno sa fakt aj on boji, ze mu ju nebudem chciet davat, ked si niekoho najdem.... alebo ze by som sa daleko stahovala.... mozno to fakt chce aj on. skusim to dako vyhutat 😉 aby mi to navrhol on 🙂

janka_pn
autor
13. apr 2012

ja len nechcem chodit po sudoch a "odhalovat" dake podrobnosti, vycitat si tam nieco, riesit veci, ktore su ok a sudom by sa mohli zmenit.... chcem to len podpisat a ist domov 😀

eaka
13. apr 2012

@janka_pn Ja to úplne chápem a veľmi dúfam, že v tom je podstata rodičovskej dohody, že to súd len potvrdí
Keď tak skús na sociálku zavolať, že ako také súdne potvrdenie žiadosť vlastne prebieha...

bv_alexandra
13. apr 2012

@janka_pn na dávky ti to nestači žial, aj pridavky na deti poberal on, a teraz ich len urad preposiela mne ale stále s rč jeho.
my sme sa súdili a súd som prehrala a potom sme už nechceli minat peniaze na súd tak sme urobili takúto dohodu, podpisala som ju ja a on a dvaja svedkovia.
ale zial na úrdy keby som chcela riešit napr. dávky v hmotnej nudzi abo tak tak by som si musela dat tú dohodu schálit súdom. 😉

bv_alexandra
13. apr 2012

@janka_pn ak mate korektne vztahy ta sa bat nemusi ze by si mu ju nedala, aj v rozsudku aj v tejto dohode máme návštevy dla dohody rodičov, nič striktné. 😉

janka_pn
autor
13. apr 2012

@bv_alexandra no my sme neboli vzati, takze pridavky poberam ja, tak sme sa dohodli. my sa v podstatne zatial, klop, klop... na vsetkom viac menej dohodneme a zhodneme. ja som vlastne len na vazkach, ci to treba sudne alebo sa da fungovat aj takto. ale ako vidim, momentalne to sudne v podstate netreba, ale skor ci neskor to treba riesit bude. takze nebudem ponahlat, zatial, ale skusim vystihnut vhodnu prilezitost na rozhovor, alebo navodim taku situaciu.... a temu nadhodim 😒. snad to bude ok 🙂 dakujem za rady.

bibio
15. apr 2012

@janka_pn Stačí zájsť za akýmkoľvek advokátom, ten dohodu spíše, podpíšete a vybavené, netreba žiadny súd.