Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vrátenie investícii do spoločnej domácnosti a majetku

zdenculik
29. jan 2015

Zdravím Vás, potrebujem poradiť.
Rozchádzam sa s priateľom kvôli jeho nevere, rozchod je zlý ... problém je ale v tom, že viac ako 4r bývame v spoločnej domácnosti, byt je jeho.
Pri kompletnej rekonštrukcii bytu som investovala dosť značnú finančnú čiastku či už do prác, materiálu alebo zariadenia bytu. Zhruba to bolo okolo 9000-10000 eur . Zdokladovať viem niečo ale možno len 5000-6000 eur, ostatné šlo v hotovosti, robilo sa svojpomocne a po známosti.
Tiež som vzala 5000 úver na auto, ktoré je ale písane na jeho meno (kedže dvaja nemôžu byť, a kedže sme sa vtedy ešte milovali nič nešlo na papier). Tiež som vzala úver 3000 eur a vyplatila pozemok, tiež písaný na jeho meno, kúpený lebo sme chceli stavať chatu. Ten sa však predal za 1500 eur (moja strata 1500 eur) a peniaze sa investovali do druhej chaty ktorú sme kúpili z úveru ktorý vzal prezmenu on. Chata je písaná na jeho meno, odmietol ma udať ako spolumajiteľku, vraj to nejde a veď on by ma niky neoklamal. Verila som mu. Samozrejme že som do opravy a zariadenia chaty znova investovala. Niečo zdokladujem ale určite nie všetko... Je pár ľudí čo dosvedčia že som čo to zaplatila, niečo mám na výpisoch z účtu. Je mi jasné že je na koni, chata vyplatená z jeho úveru, to že 3000 eur je v keli ho netrápi. Že ja som mu nič nedala. Na papieri nieje nič spísane, veď sme sa mali radi.

Nič mi teraz nechce dať, jediné čo stále opakuje dookola je že si môžem vziať veci z bytu (teda nábytok čo som kúpila) a mám isť kde chcem... som zúfala, úspory sú v ťahu ☹ potrebujem znova úver, tentokrát na vlastné bývanie. Navrhla som predaj auta a chaty ale o tom nechce ani len počuť. Že všetko je jeho a ja som mu nič nedala.
Poprosím komentáre typu "no si blbá" a podobné trefné poznámky mi tu nepíšte ... potrebujem naozaj poradiť, nie poučovať že som mu nemala veriť, to už viem aj sama.
Chcem vedieť čo sa dá robiť, či je možnosť podať nejakú žalobu alebo niečo také... aké mám šance aby mi dal aspoň čo to z týchto investícii späť a pod.
Ďakujem za každú radu .... ☹

enka81
29. jan 2015

keď som to začala čítať, tak som mala na jazyku odpoveď, ved si s nim sadni a v kľude to preberte. Ale potom si vysvetlila, ze on asi ochotný nebude. Keďže ste boli spolu už dlhšie, aký máš vzťah s jeho rodinou? Skúsila by som cez jeho mamu, otca, brata,... Nech sa s nim skúsia porozprávať. Ak to nebude možné, musíš len cez sud /teda aspoň si myslím/. V tom prípade hod za nejakým právnikom, zaplatíš síce za jeho čas, ale aspoň ti povie, co môžeš získať a co nie.

bonaqa2013
29. jan 2015

@zdenculik tak najlepšie sa obrátiť na právnika. Pozri aj tu na MK sú skupiny, a sú tu aj právnici. Alebo ešte HNonline.sk tam nájdeš poradňa. Aj tu sa môžeš poradiť. Len toľko Ti poviem, že si mala už spozornieť keď nechcel aby si bola spolumajiteľka chaty. Už si nemala vrážať e do ničoho. Ale haraburda je to poriadna, neboj jemu sa to ešte v živote môže vrátiť....

maznacik007
29. jan 2015

@zdenculik skus nech ti podpise uznanie dlhu alebo pritlacit na neho cez rodinu kamaratov a pod ... inak nemas velmi sancu ... pravnik a sudy a vsetko okolo ta moze vyjst viac ako ti ma on dat

zdenculik
autor
29. jan 2015

@maznacik007 nič mi nepodpíše.. je policajt, vie čo robí ... od začiatku vedel

petraxy6
29. jan 2015

@zdenculik ☹ skús sa opýtať v skupine právne poradenstvo. a možno by si mala vyžiadať čo vieš zdokladovať a ostatné mu nechaj 😉 šak nech je šťastný 😝

evitka83
29. jan 2015

Normalne ho daj na sud, ked mas doklady a svedkov na platby aj bez blockov, nevidim dovod, preco by ti sud nepriznal narok na vratenie casti majetku. Vsetko asi nedostanes, lebo ste to pouzivali spolu, ale nieco dostanes naspat urcote

zdenculik
autor
29. jan 2015

@petraxy6 už som to dala aj inde, a dostala som jednu super radu... musím si pozisťovať čo a ako a rozbehnem to... len tak mu to nedarujem... 😒

petraxy6
29. jan 2015

@zdenculik veľa šťastia a pevné nervy prajem 🙂

draik
29. jan 2015

Nárok máte len na to, čo viete preukázať. Do celého problému navyše vstupuje otázka možného premlčania. Dôkazné bremeno v prípadnej žalobe je na Vás, ak ho neunesiete (=nedokážete, že Vám je skutočne dlžný a akú čiastku), súd Vám nemôže vyhovieť.
Najistejšie by zrejme bolo hrať všetko na pôžičku s tým, že presný dátum vrátenia nebol stanovený. Tým by sa vyhlo premlčaniu. Ani toto však zďaleka nie je záruka úspechu, keďže existuje "obrana" voči takému tvrdeniu.
Argumentácia, že ste platili za neho, nie je zrovna najlepšie riešenie, pretože tu vstupuje do hry práve premlčanie práva na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia.
Spísanie samotnej žaloby a návrhu na vydanie platobného rozkazu je pomerne jednoduché, zvládne to aj laik. Vo Vašom prípade je však potrebné sa rozhodnúť, či do toho ísť a akú čiastku žiadať.

beech
4. feb 2015

@zdenculik ja som v takejto situácii bola cca pred 2 rokmi taktiež nevera z jeho strany a chcel aby sme s jeho synom odišli ale ja som trvala na tom že až keď mi vráti peniaze investované do jeho bytu,ktorý bol písaný naňho alebo aspoň nejaký papier spísať a tak sme po dlhej dobe spísali papier koľko mi má vrátiť a išli sme to spolu overiť na matriku! s malým sme odišli všetunko som tam nechala ale peniaze mi nevrátil ani do dátumu ktorý sme mali overený a začala som to riešiť platobným rozkazom ten tiež trval dlho kým bol vydaný a ani po výzve platobného rozkazu žiadna snaha mi niečo vrátiť tak som to dala na exekúciu,o ktorej mám už upovedomenie o začatí exekúcie strhaním zrážkami zo mzdy ale zatiaľ nemám nič ale keďže mám naňho ešte jednu exekúciu na výživné tak neviem koľko budem čakať na peniaze ktoré mi právom patria!

beech
10. feb 2015

@zdenculik aj ste sa nejako dohodli?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli