Vybavovanie alimentov

marsiii69
22. júl 2013

Ahojte maminy,, dcérka má jeden a pol roka, a potrebujem si vybaviť alimenty. Neviem však vôbec akým smerom sa mám pobrať,, kam ísť , aké papiere treba, a hlavne by ma zaujímalo ako dlho to potom trvá kým sa určí výška .... a všetko okolo toho ,, dakujem pekne za rady

sissy27
22. júl 2013

@marsiii69 ÚPSVaR - tam by ti mali poradiť ale úplne najlepšie si nájsť právnika... potrebovať budeš RL malej, doklady o príjme, zrátať si výdavky na malú, čo sa dá tak zdokladovať (nájom, platby za čokoľvek), výšku výživného si navrhneš ty, protistrana sa vyjadrí a súd nejak rozhodne.. trvá to tak dlho ako sa súdu chce a ako veľmi sa protistrane nechce, takže niekedy aj dlho, ale rozhodnúť zvyknú na prvom pojednávaní,kde sa zúčastnia obidve strany, potom je tam samozrejme možnosť odvolania a tak sa to môže ťahať aj dlho... ja som to mala vybavené za cca 3 mesiace, ale s tým veľmi nepočítaj...

lucyliena
22. júl 2013

@marsiii69 na príslušnom ÚPSVaR v mieste tvojho trvalého bydliska by mali s tebou spísať návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti a určenie výživného na dieťa, pričom tento návrh sa následne odošle na súd, kde sudca rozhodne. Myslím, že návrh dokážeš napísať aj sama, tu je jeden vzor:
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace...
pričom návrh adresuješ na Okresný súd v mieste tvojho trvalého bydliska, sumu výživného si navrhneš sama - odporúčam nadhodnotiť, lebo sudca aj tak rozhoduje podľa majetkových pomerov povinného čiže otca a hlavne nezabudni uviesť od kedy nežijete s otcom v spoločnej domácnosti a v návrhu žiadaj aby od tohto dátumu určil vyživovaciu povinnosť - má to význam pri určovaní zameškaného výživného. Každopádne kým bude vynesený rozsudok a kým nadobudne právoplatnosť a vykonateľnosť ubehne niekoľko mesiacov.