Vysporiadanie BSM

alena68
1. aug 2021

Ahojte, chcem sa velmi pekne opytat ako to je ak sme byt kupovali tesne pred svadbou. Pred manzelstvom sme kupovali clenske prava nakolko to bol druzstevny byt hodnota bola cca 900e.No majitelka za byt chcela 40000€. Uver sme brali zo stavebneho sporenia nakolko klasickky uver na druzstevny byt by nam nedali. Vsetko sa riesilo cez mna. Nasi museli dokonca zalozit 1/3 domu aby nam dali peniaze. Vtedajsi este priatel dokladoval iba potvrdenie o prijme ktore nestacilo keďže som mala ja vyssi prijem. Uver dali mne a na LV som iba ja. To bolo v juli 2015.Nasledne v septembri 2015 sme sa vzali a cca po roku a pol sme uver refinancovali. Tam uz uver isiel na manzela kde on je dlznik a ja spoludlznik. V marci toho roku sme sa rozviedli a riesi vysporiadanie BSM. Ziada odomna 25000€ a jeho pravnik tvrdi ze aj ked manzel nieje evidovany ako spoluvlastnik na LV, byt sme kupovali na zaklade spolocnej dohody(ktora nieje nikde spisana), taktiez ze sme planovali uzavretie manželstva a v tom case som bola tehotna(pricom tehotna som bola az v septembri cca 4tt kedy sme sa brali)preto vraj je ex podielovym spoluvlastníkom bytu v podiele 1/2k celku. Mna zaujima ci je pravda ze ma narok na podiel z bytu a ako to je s uverom a celkovym vysporiadanim.

lucka_ke
1. aug 2021

skupina Právne poradenstvo

alena68
autor
1. aug 2021

@lucka_ke len ci odpisu

liljana
1. aug 2021

Ktora banka dala uver na byt niekomu, kto ani nie je na liste vlastnictva?
Laicky nazor. Tvoj ex ma dost zle karty. Musel by mat velmi presvedciveho pravnika a natrafit na nakloneneho sudcu. Byt je na teba, on ma pravo na polovicu svojich splatok,ktore asi platil pocas tehotenstva dokonca iba sam. Je otazka, ci presvedci sudcu o moralnom naroku na trhovu cenu polovice splatenej casti bytu kupeneho pred svadbou, ktora medzitym vzrastla na hodnote.

liljana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
liljana
1. aug 2021

Kedy ste odkupili byt do sukromneho vlastnictva a zapisali byt na katastri na LV? Pred svadbou, ci pocas manzelstva?

alena68
autor
1. aug 2021

@liljana stavebna sporitelna dala mne a iba ja som na LV

alena68
autor
1. aug 2021

@liljana vsetko je pred svadbou

zaba21
1. aug 2021

@alena68
Myslím, že toto je veľmi špecifický prípad, treba riešiť s právnikom. Ťažko ti tu v tomto poradia.

alena68
autor
1. aug 2021

@zaba21 ja viem aj vsetko sa to tazko riesilo

mogaa
1. aug 2021

@alena68 tiež si myslím že to nechaj na rozhodnutie sudcu cez vysporiadanie BSM a nájdi si dobrého právnika...tam sa neberie len kto je vlastníkom a na koho je hypotéka ale aj to kto koľko do bytu vložil mimo splátok

lienka.7
1. aug 2021

@alena68 toto chce urcite dobreho pravnika... byt je tvoj, podla mna ma narok len na polovicu zaplatenych splatok. To by bol kazdy potom taky vychcany, ze by po rokoch chcel polku trhovej ceny bytu.
Len nas byt je za rok o 15.000 € drahsi teraz, ako to co sme ho mi kupovali.
Inak aj ten tvoj ex je pekny hajzlik, kedze sa chce na tebe iba sprosto obohatit 👎👎👎

alena68
autor
11. sep 2021

@mogaa do bytu sa nevrazalo nic ani pred ani po manzelstve. Iba sme vymalovali a kupili nabytok tiez pred manzestvom. Jedine co pocas manzelstva sa kupovalo bola chladnicka a pracka nic viac

alena68
autor
11. sep 2021

Ked som sa ho pytala začo ziada tolko penazi vravel ze 5tis.su uspory ktore sme mali pred manzelstvom, polovica z 10tis. pricom to nebola taka suma. A 20 ziada polovicu z bytu, co hodnota bola 42tis.a vraj mi dal ferovu ponuku😀a ze sa stretneme na sude a sa velmi tesi

lienka.7
11. sep 2021

@alena68 co bolo pred manzelstvom je irelevantne... aj keby ste mali nasporenych 100.000. Ak nieco vrazil do bytu zo svojho, musi to vediet aj preukazat. Na zvysok to chce pravnika. Na byt ako taky narok nema, ma narok na polovicu splatok tak akurat. Cize ked ste zaplatili 5.000, tak na 2.500. To je tak vsetko.
Je ale velmi vychcany, vobec by som sa s nim nebavila.

alena68
autor
11. sep 2021

@lienka.7 ja to vsetko viem ze to tak je ale on ma asi divneho pravnika. Este sa mi vyhrazal ze ze ma da na sud a ze 4 mesiace daval dokopy papiere, ma nejake nahravky maily a neviem co, pritom nieco take sud nebude zaujimat co viem

liljana
11. sep 2021

Problem s BSM je ten, ze kupite jeden byt. O 5-10 rokov brutalne narastu ceny nehnutelnosti. Jeden si necha byt a ten kto odide, si musi kupit byt za sucasne premrstene ceny. Preto sa vyplacaju ex vzdy zo sucasnej trhovej ceny a nie obstaravacej, co bola pred rokmi. Ak ma dobreho pravnika, priprav sa aj na horsiu variantu.
Preto je najlepsie ak pary maju cely cas dve byvania, aby kazdy mal kam ist v pripade rozchodu. Inak sa citia obaja ukrivdeni. ten co zostava, preplaca byvanie este raz. ten co odchadza, tomu tie peniaze nestacia pomaly ani na garzonku.

lienka.7
11. sep 2021

@alena68 nereagovala by som na ziadne jeho ataky... zachoval pokoj a rozvahu.
Drzim ti palce ✊✊✊

@liljana pravnika moze mat hocijakeho, raz ked na nieco nema narok, tak sktatka nema.
Co povie, ze mu slubila ze mu da polku bytu???
A aj pravnici su dobri h.... dokazu naslubovat hory-doly a aj klamat a vymyslat si (doslova som jedneho na chodbe na sude pocula ako vravel svojmu klientovi- nemame svedka, neboj dakoho uz zozeniem, nechaj na mna).
Pokial raz na nieco narok nema, tak nema. A moze mat hocijaky pocit krivdy.
Myslim ze v sucasnosti maju bezni ludia horko tazko na hypo... nieto aby si este platili dalsiu.

mogaa
12. sep 2021

@alena68 tak ja neviem či som ťa správne pochopila ale spolu ste z úveru čerpali 10 000 a z toho tých 10 000 ste uhradili ako zálohu na strechu, či? ono teraz ide o to na koho sa celá hypotéka včetne tých 10 000 čo ste čerpali prepíše.....lebo je jasné že pri BSM sa to bude riešiť keďže on je na tej hypotéke dlžník alebo minimálne spoludlžník...banku nezaujíma či budete rozvedení alebo nie, ona žiada úhrady od toho kto je na úverovej zmluve, čiže aj keď budete rozvedení a hypo nebude prepísaná bude dlžníkom pre banku aj on.....

alena68
autor
12. sep 2021

@mogaa nie my sme mali nasetrene nejake peniaze no tolko kolko on tvrdi tam nebolo. Za tie peniaze sa nakupil nabytok, dala sa mala zaloha realitke za byt, plus sa odkupil byt do osobneho vlastnictva kedze to bol druzstevny byt. Uver sa bral zo stavebneho sporenia brala som ho na seba aj byt je pisany na mna vsetko som vybavovala na seba a to pred manzelstvom. Po manzelstve zhruba po roku aj niečo sme ho refinancovali a to do uz inej banky kde on je dlznik ja spoludlznik. Bola som si tam vybavit ucet aby stahovali z mojho uctu kedze on uz samozrejme nebol ochotny ho platit tak ho platim sama od januara. Rozvod bol v marci

mogaa
12. sep 2021

@alena68 treba počkať na majetkoprávne vyrovnanie, lebo predpokladám že sa nedohodnete.....samozrejme každý z vás z toho bude chcieť výsť čo najlepšie.....to čo bolo pred svadbou, na to potrebuje doklady/dôkazy že do toho bytu investoval on a že to boli peniaze získané pred manželstvom....čo bolo po svadbe a z peňazí získaných počas manželstva, tam by to malo ísť na poli, ale tiež to také jednoduché nebude keďže byt ostane tebe.....všetko záleží od dobrého právnika a dôkazných materiálov, kto koľko peňazí do bytu vložil a koľko peňazí bolo získaných pred svadbou a koľko po uzavretí manželstva....lebo ano, teoreticky od teba môže chcieť vrátiť sumu ktorú on do bytu vrazil zo svojich úspor pred manželstvom, teda že svoje úspory získané pred manželstvom vrazil do tvojho bytu už počas manželstva....

mogaa
12. sep 2021

@alena68 no na polovicu by mal ísť majetok a záväzky získané počas manželstva, ale iné je to s peniazmi ktoré mal každý z vás nasporené pred manželstvom, tie úspory by nemali spadať do BSM...len tam sa to ťažko dokazuje kto koľko peňazí pred manželstvom mal a hlavne že tieto peniaze sa minuli na nieoč konkrétne,čiže v tomto prípad ena tvoj byt(napr. ten nábytok)...v tomto prípade bude ale dôkazné bremeno na ňom, čiže on musí dokázať koľko peňazí zo svojich úspor bolo na kúpu nábytku a že to boli jeho úspory pred manželstvom...

alena68
autor
12. sep 2021

@mogaa nie nedohodneme ja mu taku sumu isto nevyplatim. A ze mi dal este ferovu ponuku, neviem co na nej je. Nema co dokladovat lebo to boli peniaze ktore sme sporili ako sa hovori pod vankus. Po svadbe sme nemali ziadne peniaze, do bytu sa vobec neinvestovalo nakolko sme sa chceli prestahovat po 5 rokoch kedze som si nevedela zvyknut byvat na dedine, chceli sme ist do mesta a byt predat

alena68
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alena68
autor
12. sep 2021

@mogaa este mi mama dala nasetrene peniaze plus peniaze po babke a tiež to nemam ako dokazat takze je na tom rovnako ako ja. Dokonca si narokuje na auto ktore sice bolo kupovane pocas manzelstva. Urobila som kupno predajnu zmluvu medzi sebou a predavajucim. Nasledne auto sa prepisalo na mamu, dokonca medzi nimi bolo podpisane splnomocnenie. Taktiez je na nu poistka a on si narokuje na to auto

lienka.7
12. sep 2021

@alena68 no pokial nemas ako dokazat, ze ti ich dali - cez ucet alebo podobne, je to velmi diskutabilne. Detto pokial on nema nejake faktury alebo objednavky cez e-shop, moze tvrdit co len chce.
Pokial je auto kupovane pocas manzelstva, nie som si ista, ci nie je treba suhlas oboch na predaj..
To by aj tvoj ex moholo tak isto postupovat - predat auto za tvojim chrbtom...
@draik sa tu k tomu niekde vyjadroval.

alena68
autor
12. sep 2021

@lienka.7 no ale ked je auto pisane na mamu tak preco by malo spadat do bsm. Ja mam iba kupno predajnu zmluvu medzi mnou a predavajucim.
Co sa tyka penazi, neslo nic cez ucet a podla mna ani faktury

lienka.7
12. sep 2021

@alena68 myslela som predtym... v TP si bola sice napisana iba ty, ale to preto, ze je iba jeden z manzelov tam napisany. Este raz, nie som pravnik, ale tak ako ty, mohol auto predat bez tvojho suhlasu tvoj ex... a boli by ste na tom podobne.
Chapes?

alena68
autor
15. sep 2021

@lienka.7 jasne chapem. Jedinemu co nechapem preco jeho pravnik tvrdi ze ma pravo na tolko penazi, t.j peniaze z pred manzelstva a z polku bytu ked do bsm spada vsetko pocas manzelstva a u nas to je vsetko pred manzelstvom. Nechápem o co ide jeho pravnikovi