Výživné a nezamestnané dieťa

fantagiro31
2. mar 2013

Dokedy má nárok dieťa na alimenty? Nechodí do školy, má nad 18 rokov. Podľa zákona ho má živiť matka do 25 tky. Otec už nemusí posielať výživné?

lilitela
2. mar 2013

@fantagiro31 Za danych okolnosti myslim iba do 18.

fantagiro31
autor
2. mar 2013

@lilitela takže všetko ostane na žene? To je dosť nefér

lilitela
2. mar 2013

@fantagiro31 No ale matka predsa nema ziadnu povinnost zivit neskolopovinne dieta po 18. Plati to pre oboch, ci nie? Aky zakon urcuje matke zivit dieta do 25?

irriss
2. mar 2013

@fantagiro31
Zakon nestanovuje vysku veku!!!

fantagiro31
autor
2. mar 2013

@lilitela ak je dieťa bez roboty, tak ho živíš. Čo mu dáš prázdny tanier?

fantagiro31
autor
2. mar 2013

@irriss neviem isto, tam bola podmienka štúdia

kattrin5
2. mar 2013

@fantagiro nie nedas ale zeniem ho do roboty...nic by som mu nedala a nekupila...tak isto to robila aj moja mama, ja som kvoly financnej situacii brigadovala od 16...kto chce si vzdy pracu najde...

irriss
2. mar 2013

@fantagiro31
Je to trochu komplikovane..
Rodic ma vyzivovaci povinnost, dokud jeho dite neni schopno se osamostatnit.. 😉
1. pokud dite studuje plati rodic az do vystudovani..neni stanovena hranice veku, kdy se prestane platit.. 😉
2. i v pripade preruseni skoly ze zdravotnich ci osobnich duvodu po navraceni do skoly OPET rodic muze zacit platit, kdyz pozada dite Soud s opravnenym pozadavkem...dite ma pravo z urcitych duvodu prerusit studium..
3. platis dokud dite neni schopno se o sebe sameho postarat..ale pozor! i kdyz prerusi musi byt jeho preruseni konstruktivnim krokem za lepsim dosazenim vysledku..muze otehotnet ci prerusit a pracovat, protoze si zvoli jinou fakultu..odjet do zahranici a prerusit studium..

irriss
2. mar 2013

@fantagiro31
ano..ja to resila..to studium ale ma nekolik hacku..zkus si precist, co jsem napsala vys.. 😉
prodiskutujeme to..

sissy27
2. mar 2013

@fantagiro31 vyživovacia povinnosť trvá do doby, keď je dieťa schopné sa samostatne živiť, ale posudzuje sa to individuálne, nie je to ohraničené vekom... zaniká uzavretím manželstva dieťaťa alebo smrťou povinného alebo oprávneného... inak treba požiadať súd o zrušenie vyživovacej povinnosti a uviesť dôvody - napr. ukončenie denného štúdia, schopnosť ale neochota dieťaťa sa zamestnať a podobne...detaily nájdeš v zákone č. 36/2005 Z. z. o rodine ...

fantagiro31
autor
2. mar 2013

@kattrin5 toto neriešim, máš okresy kde práca nie je. Toto nechcem teraz rozoberať. Ide o tom, že otec neplatí a potom je všetko na matke.

sissy27
2. mar 2013

@fantagiro31 pokiaľ otec nemá zrušenú vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu súdom, tak tá stále trvá a môžeš ho od neho vymáhať cez exekútora atď...

irriss
2. mar 2013

@fantagiro31
Tak jinak..at nekam dojdeme 😉
Kolik je synovi a kdy naposledy byl radnym 😉 studentem?

irriss
2. mar 2013

@sissy27 To neni tak jednoduche , protoze po 18tem roku ditete ve veci vsechno postupuje Soudu samotne dite, ne matka.. 😉

kattrin5
2. mar 2013

@fantagiro tak potom sa nestazuj ze je vsetko na tebe, lebo po 18 otec nieje povinny prispievat...ak tebe nevadi ze mas darmozraca doma tak potom je vsetko ok🙂 a praca sa vzdy najst🙂

lilitela
2. mar 2013

@fantagiro31 Matka je asi mäksia ako otec dietata. 😀 Ak sa neflaka, a hlada pracu tak mu treba dat najest. Ak vsak uz nepracuje polroka, tak je najvyssi cas dat ultimatum, termin. Daju sa najst aj brigady, nemusi byt hned trvalo zamestnane. Treba sa skusit dohodnut s otcom dietata, ak to nevychadza financne a ak sa rodicia podielaju spolu na vychove.

fantagiro31
autor
2. mar 2013

@kattrin5 ja sa nesťažujem, pýtam sa v čo takéj situáci a neurážaj moje dieťa? Dá sa to? Ešte je študent, ale toto riešim ak nepôjde na Výšku.

irriss
2. mar 2013

@fantagiro31
nemusi jit na vysku..otec hradi i v pripade, kdyz se rozhodne pro studium-nastavby apod.. prostrednictvim dosazeni lepsi kvalifikace..pripravuje se tzv. na sve budouci povolani.. 😉

sissy27
2. mar 2013

@irriss áno, to je jasné, len sa mi nechcelo rozpisovať... podstata je, že vyživovacia povinnosť oboch rodičov voči dieťaťu trvá, pokiaľ nikto z nich neumrel, dieťa neuzavrelo manželstvo alebo táto povinnosť nebola zrušená súdom 😉 každopádne ak dieťa nad 18 r. nie je na dennom štúdiu, tak by som ho hnala aspoň na brigádu, nemusí predsa sedieť v rodnej dedine, môže aj do sveta trošku 😉

fantagiro31
autor
2. mar 2013

@lilitela ešte je študent, len viem ako sa dlho práca hľadá a jeho otec aj tak neplatí, to čo má. Je vysoko pravdepodobné,že nebude mať prácu.

lilitela
2. mar 2013

@fantagiro31 Ja neviem, ako je to pre rok 2012 a 2013, ale spominam si ze pred par rokmi sa nieco menilo, ze sice alimenty sa platia na dieta kym je skolopovinne, ale iba ak je na dennom studiu a max. do veku 26 rokov tusim, lebo niektori su celozivotny studenti. A je to hanba, aby 26 rocny nepracoval.

fantagiro31
autor
2. mar 2013

@sissy27 veď jasné, len napríklad rok by mal pauzu, trebárs by bol na úrade práce. Potom skúsi zase VŠ a už nedostane vyživné.

fantagiro31
autor
2. mar 2013

@irriss tento rok je študent, ale ja predpoklad, že keby ho nevzali do školy,

irriss
2. mar 2013

@fantagiro31
Konstruktivni hledani prace a dodrzovani podminek Uradu prace bylo v Praze brano jako duvod PRO placeni vyzivneho..je to prave ta pauza..dovolena pauza.. 😉

irriss
2. mar 2013

@fantagiro31
ano..ale to neni duvod,ze nechce studovat..on CHCE....zakon pamatuje na tyto alternativy a umoznuje diteti by podporovano v teto situaci svymi rodici.. 😉

sissy27
2. mar 2013

@fantagiro31 pozri si zákon, ktorý som ti napísala vyššie... vyživovaciu povinnosť možno za istých okolností možno obnoviť...

fantagiro31
autor
2. mar 2013

@irriss díky, moc si mi pomohlo

irriss
2. mar 2013

@sissy27
super 😉..ja to nenasla ve slovenstine..😉

hrjanka
2. mar 2013

je to presne tak, ako vravela @lilitela - aspoň na slovensku. Nejde o to, či dieťa chce alebo nechce pracovať, ale o to, či je nezaopatrené alebo zaopatrené. Nezaopatrené = chodí do školy na denné štúdium a má menej ako 26 rokov = má nárok na výživné. Zaopatrené = chodí do školy externe alebo nechodí do školy vôbec a má menej ako 26 rokov = nemá nárok na výživné.

lenka311
2. mar 2013

@fantagiro31 Nie, pokiaľ sa nerozhodol či nerozhodla pre vysokoškolské denné!!!! štúdium, zaniká nárok na výživné. Ak ho či ju neprijali alebo chodí na externé štúdium, zaniká nárok na výživné...
Neprejde Ti nárok na výživné v žiadnom prípade aj keď je nezamestnaný pokiaľ nechodí na denné štúdium! takže irriss v tomto pravdu nemá, na Slovensku to tak nie je. V Čechách neviem.