Výživné do rúk 18 ročnej dcéry

alex31
7. feb 2013

Mate niekto skusenost s vyzivnym u 18 rocnych "deti"??? Manzel ma dceru z byvaleho manzelstva ktora tento rok v septembri dosiahne 18 rokov. Kedze jej "zle vychadzaju" roky, strednu skolu dokonci az po dovrseni 19 rokov a niekolkych mesiacov. Z mojej vyplaty (po dohode s manzelom) na nu platim vyzivne vo vyske stanovenej sudom, ktore posielam sekom do ruk jej matke vzdy na cas. Pocula som ze po dovrseni 18 rokov je mozne posielat vyzivne priamo do ruk dietata. Mam sice este cas ale uz teraz zhanam info o tom ako vlastne prebieha tento proces. Je potrebne opet riesit nieco cez sud??? Teda nejaku novu ziadost na zaklade ktorej by sa vyzivne platilo uz nie matke ale priamo dcere? Alebo sa to moze jednoducho urobit bez sudu - sek neposlat na meno matky ale dcery ??? Prosim Vas neodpovedajte matky ktore riesia svoje spory s vyskou a platenim vyzivneho. To ja nechcem riesit. Moja otazka znie - ako postupovat ak chcem zmenit to aby vyzivne uz nedostavala matka ale priamo dcera (samozrejme po dovrseni 18 rokov).

miskax2
7. feb 2013

neviem ake mate vzťahy s matkou ale myslim si že keď sa dohodnete tak stačí poslielať na meno dcery na mňa tak otec posielal peniaze mi chodili na moje meno a ja som si ich chodila brávať na poštu.....alebo sa s dcerou dohodnite a založte jej študentsky učet ak už taký nemá a peniaze jej posielajte naň.....však ak budete mať doklad že ste tie peniaze poslali a ak nieje matka neprajná teda žeby mohla povedať že ste peniaze neposlali alebo to zatajiť tak by to malo byt ok načo sa ťahať po súdoch.....ak si nieste istý a ak vám tu nikto lepšie neporadí každopádne sachoďte popýtať na soiálku..... držím palce

kaktusik007
8. feb 2013

@alex31 mozes mi prosim povedat, na akom zaklade chces posialat peniaze dietatu, aj ked plnoletemu??? zacne sa same satit, kupovat si potraviny???
stredoskolak by mal mat iba vreckove, ktore by ale rozhodne nemalo byt v takej vyske, ako je stanovene vyzivne - pretoze kebyze hned posielate minimum, je to na vreckove, teda na osobnu spotrebu dietata, vela penazi

alex31
autor
9. feb 2013

@kaktusik007 ... uz to mam poriesene prave vdaka tomuto foru sa mi podarilo skontaktovat s pravnickou ktora mi uz poradila ako dalej ..... k tvojej otazke ... na zaklade coho ??? Na zaklade nasho rozhodnutia s manzelom a na zaklade toho ze posielame rozhodne viac ako je minimum a dcera sa stale stazuje ze nema peniaze ... vlastne aj jej matka aj ked netusim co a ako potom hospodaria ked nikdy nic nemaju ... teda aspon udajne .... aj ked od sesedov vieme o inom .... ale to je o inej teme 🙂 peniaze sa zaslu a uz ako sa oni doma rozhodnu ... pravdu .... je mi to uplne fuk ... je to na nich ci najdu sposob ako spolocne gazdovat .... nakoniec ja som z domu odisla v 17 rokoch .... v 18 som odisla do zahranicia ... uplne sama .... a od vtedy si zarabam sama na seba ..... v 18 vreckove ???? ja som v 18 mala vyplatu !!!! podla mna aj pre nasu slecnu je cas aby sama skusila ake to je ked sa clovek musi spravne rozhodnut ako s peniazmi nalozi .... u nas bude mat stale podporu vo vsetkom ale niektore veci uz musi skusit aj sama ....

kaktusik007
9. feb 2013

@alex31 ok, len otazka... pretoze predpokladam ze aj mna to caka a len co deti dovrsia osemnast, vyzivne pojde im a nie mne.... tak aby som vedela, ze ako sa zariadit.... dakujem

alex31
autor
9. feb 2013

@kaktusik007 ... no podla toho com mi bolo povedane ... ak sa otec rozhodne ze vyzivne da do ruk dietatu tak to moze urobit bez toho ze by matka suhlasila .... dokonca vraj ak by aj podal o znizenie vyzivneho a dieta by uz malo 18 tak na pojednavanie pride papier uz len dietatu a nie matke ..... dieta sa uz brani po 18 samo aj keby s tym mama nesuhlasila 🙂 pre niekoho je to dobre pre niekoho nie .... ale to nie je nas problem ..... my nechceme znizovat vyzivne len kvoli podla mna utracaniu matky chceme davat peniaze radsej dcere .... myslim si ze jej tak ostane viac ako teraz a sa nauci aj trochu viac s peniazmi robit nakolko som si ista ze jej mame sa to pacit nebude a urcite od nej nejake peniaze chciet bude ... na najom na stravu a podobne .... ale je uz len na nich ako sa dohodnu 🙂

kaktusik007
9. feb 2013

@alex31 ano, presne tak, mama bude chciet peniaze za najom a stravu.... ako beriem co pises, nie su v tom naozaj emocie.... aj ked to slovne spojenie utracanie matky mi trosku pije krv 😉 ale vselijaki sme a ja neviem o akej matke vravis, len viem, aka matka som ja 😀
a ano, mas v tom pravdu - ak ma dieta 18, uz je plnolete, a uz si riesi vyzivne, zvysenie, znizenie vsetko samotne.... nic moc veru, v takomto veku sa vlacit po sudoch s vlastnym otcom... 😖
ale ano, beriem tvoj nazor

anjelik1990
6. okt 2013

Ako tu čítam vaše príspevky, tak stačí sa s kludom dohodnúť s ocom? Tak to by som bola veľmi rada, lebo takto s toho mojho výživného nikdy nič nevidím.

anatalia77
7. okt 2013

@anjelik1990 áno stačí sa dohodnúť s otcom,ale vedz že by si mala prispievať na chod domácnosti,čo je suma potrebná na pokrytie tvojej spotreby v byte,potom ešte aj strava a ošatenie,lieky...po 18-tke možeš sama podať návrh na súd o určenie výživného,ale OBIDVOCH rodičov-ako otca tak aj mamku.

arwenka30
2. mar 2014

anjeliik1990,to je pekne dohodnúť sa s otcom..niektorí otcovia,to berú ako pomstu,poslať dcére výživné na účet...ja mám momentálne,tiež takýto problém,myslím si pokiaľ žije dieťa školopovinné u matky,tak by malo chodiť výživné matke,nakoľko sa stará o chod domácnosti,perie,varí,nakupuje,ošacuje,kupuje kozmetiku,pracie prášky,platí celý chod domácnosti (elektrina,voda,nájom,internet..),ak je treba zaplatiť lieky,kožnú,zubárku,dobiť kredit..ak toto všetko dieťa má u matky,je to ok...áno iné to je u rodín,kde to matka prelajdáka,ale čo tie normálne fungujúce rodiny?Moja dcéra sa so mnou háda,že jej chcem zobrať výživné,lebo si myslí,že to má asi vreckové...,neviem jej vysvetliť,že to nieje vreckové,ale príspevok na výživu pre ňu..bude mať 18násť a pokiaľ chce vreckové,mala by si hladať brigádu a konečne si aj na seba zarobiť...ak sa odsťahuje,dostane 150€ od otca,odo mna,možno 50€..ja nemám,taký príjem ako otec...a som zvedavá,ako si zaplatí všetko od nájmu,stravy a všetkých vymožeností,čo má teraz.ale asi to bude najlepšie,ak ju život naučí...

zvolsiinylogin
14. mar 2014

@alex31 ahojki,moj ma synatora, teraz v marci mal 18, chodi na strednu...takze, co si poriesila? podaj info,,,a chcemm sa spytat, ako stredoskolak, bude do skoly chodit este jeden rok, takze priatel je povinny na neho platit? chlapec je vyzeneny...a co potom, ked po skole sa dostane ne urad prace, aj potom ho musi platit? a ako je to so zrusenim vyzivneho, ma sa priatel obratit na sud , ked chalan bude mat 19 a skonci strednu, alebo ho od vyzivneho zbavia automaticky? dakujem, a si zlata, ze si zalozila tuto temu...

zvolsiinylogin
14. mar 2014

@alex31 inac moj sa stara o jeho vydavky, lebo po dohode s ex sa syn v 15 prestahoval k nemu...

zvolsiinylogin
14. mar 2014

@alex31 ahojki,moj ma synatora, teraz v marci mal 18, chodi na strednu...takze, co si poriesila? podaj info,,,a chcemm sa spytat, ako stredoskolak, bude do skoly chodit este jeden rok, takze priatel je povinny na neho platit? chlapec je vyzeneny...a co potom, ked po skole sa dostane ne urad prace, aj potom ho musi platit? a ako je to so zrusenim vyzivneho, ma sa priatel obratit na sud , ked chalan bude mat 19 a skonci strednu, alebo ho od vyzivneho zbavia automaticky? dakujem, a si zlata, ze si zalozila tuto temu...

anatalia77
14. mar 2014

@zvolsiinylogin ano vyzivovacia povinnost trva az do skoncenia skoly,pripadne az do skoncenia vysokej skoly.
Ak syn v 19 ukonci riadne studium a nenajde si pracu,tak nech sa eviduje na urade prace,pripadne poziada o absolventsku prax.Vyzivovacia povinnost -alimenty-skoncia,ale ak bude nazamestnany,tak ho defacto budete zivit aj nadalej.
O ukoncenie vyzivovacej povinnosti by mal poziadat sud.Aspon tak som citala,ze by to malo byt.

alex31
autor
14. mar 2014

@zvolsiinylogin .. nuz poriesili sme to tak ze dnom kedy mlada dosiahla 18 sme zacali davat vyzivne jej a nie jej matke .. ako si to potom riesia doma sa nestaram lebo zo zaciatku co viem sa to jej mame nepacilo ale ked si to pozistovala tak v podstate zistila ze nikde nepochodi a tym ze dcera ma 18 tak uz podla zakona peniaze idu priamo jej .. .co sa tyka tej vyzivovacej povinnosti tak je to presne tak ako si napisala .. ked mladi po skole nenastupi na VS ale len na urad prace a nenajde si pracu rodicia ho maju vyzivovat do dovrsenia 25 rokov co mne osobne sa zda ako dalsia podpora statu pre zahalacstvo a nicnerobenie nasej mladeze nakolko ako pocuvam tak tie reci .... "naco pojdem robit za par eur ked mozem byt doma a otec mi da viac ... " tak ma ide roztrhat ... ale uz sme to zacali trochu riesit a vypytovat sa kedze pomaly sa nas to zacne tykat a nic v zlom ale ja nemienim nikoho dalej takymto systemom podporovat aj ked je to vlastna dcera mojho manzela ... ked uz sme pri tom ked som ja bola mlada odisla som v 18 do zahranicia a odvtedy sa staram sama o seba tak nechapem preco by to nemohli robit aj dnesne 18rocne "deti " .. jeden nas znamy to poriesil tak nejak ye vraj synatorovi nasiel asi tri prace normalne s potvrdenim ktore jeho syn ale odmietol vsak naco by aj isiel robit nie ???!! na zaklade toho ho vraj sud nejak vyzivneho zbavil tym ze syn sa dobrovolne vzdal moznosti pracovat ale neviem k tomu nic konkretnejsie len to ze prave touto cestou ten nas znamy dosiahol ze nemusel platit lenivemu synovi vyzivne a synator ci sa mu to pacilo alebo nie musel ist pracovat ... s tou dnesnou mladezou je to niekedy fakt na nepochopenie 🙂

7228
25. apr 2015

ahoj chcem sa opytat ci ma 18 rocne dieta narok na vyplatenie dlzneho vyzivneho od otca. ..dakujem

majamajkuthova
20. máj 2022

Ahojte chcela by som sa spýtať že keď mám 18 rokov a akurat som porodila aj dieťa ale stále študujem tak otec mi bude platiť výživné alebo nebude pretože budem dostavať materskú ? Pretože podľa mňa by mal platiť kým študujem pretože tá materská je určená na jedlo a potreby pre malú…. Budem rada za každú radu Dakujwm