Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Výživne do rúk plnoleteho. Poradíte mi?

qwerty321
15. jan 2016

Dobrý deň. Mám osemnásť rokov a moja matka dostáva výživne namiesto mňa. Problém by v tom nebol, pokiaľ by som si všetky výdavky neplatil sám z mojej brigády (brigáda po škole+soboty). Z daneho výživneho nedostávam nič, Vzhľadom na to že som nedávno dovŕšil osemnásť a niesom moc zdatný v týchto veciach, rád by som Vás opýtal ako v tomto prípade postupovať. Bol by som najradšej ak výživne od otca išlo priamo mne, no žial netuším ako sa v tomto prípade postupuje.

S pozdravom, ďakujem.

sissy27
15. jan 2016

treba sa dohodnúť s otcom, aby výživné zasielal na tvoje meno šekom, alebo na účet, ktorý si ty sám založíš... o tomto treba ale mamu vopred informovať, najlepšie písomne a rovnaký list by mal otec oficiálne zaslať aj tebe (na tvoje meno)... tvoja mama si bude svoju vyživovaciu povinnosť plniť naďalej tým, že ti zabezpečí bývanie, stravu, náklady na štúdium... pokiaľ to nebude robiť, treba sa obrátiť na súd a domáhať sa svojich práv.. nárok na výživné pre teba nie je limitovaný vekom, ale trvá do času, kým nie si schopný sa samostatne živiť a pripravuješ sa na budúce povolanie dennou formou štúdia...samozrejme má to isté podmienky 🙂

mirica
15. jan 2016

Ide to jednoducho : Ak vychádzaš s otcom dobre, tak môže začať rovno platiť tebe. Odkedy si dovŕšil 18 rokov, tvoja mama prestala byť tvojim zákonným zástupcom. Ak nevychádzaš , tak pošli otcovi oznámenie, že kam žiadaš posielať výživné s upozornením, že ak naďalej bude posielať peniaze matke , tak môžeš výživné vymáhať exekúciou odo dňa dovŕšenia 18 rokov. Matku v princípe nie si povinný informovať ani ty a ani otec.

dominikav123
15. jan 2016

Ahoj, po dovrseni 18 rokov moze tvoj otec posielat vyzivne priamo tebe bez toho, aby bolo nutne menit rozhodnutie o vyzivnom priamo na sude. Kedze je to vyzivne na dieta, teda na teba, a tvoja mama uz nie je tvoj zakonny zastupca, nema na tvoje vyzivne pravo.

cecil36
15. jan 2016

...ak vsetko zvladas platit sam,pokojne mozes ist do podnajmu, nevidim dovod zostavat matke na krku. Samozrejme, ak studujes denne, obaja rodičia ti musia prispievat na vyzivu.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli