Výživné (dohoda)

15. jún 2022

Chcela by som sa opýtať, ak máme s ex dohodu na výživnom, v podstate sme sa dohodli na nejakej sume, ale chceli sme to aby to bolo platné, tak sme sa dohodli, že podám návrh na súd. Lenže podávala som to ja, ako žiadosť o výživné, nakoľko bolo napísané v žiadosti že sme sa ústne dohodli na tej sume. Čiže by to malo prebehnúť v podstate asi hneď nie? Bez nejakých dokladov atď. Len neviem , či som urobila dobre, že som napísala , žiadosť o výživné. Mala som asi napísať, že dohoda o výzivnom, či ako to je ?

anjelicek26
15. jún 2022

Preco ste si nesadli k pravnikovi/notarovi a nespisali papier a hotovo? Sudne naklady preberie kto? Len tak uvazujem nahlas, skus sa spytat v skupine pravne poradenstvo.

autor
15. jún 2022

@anjelicek26 neskúsený sme obaja v tomto, náklady sa zaplatia. Opýtam sa teda. Vďaka za odpoveď.

pribinak
15. jún 2022

@anjelicek26 súdne náklady nemusia mst žiadne.

pribinak
15. jún 2022

Prídete na súd a jednoducho povieš, že ste sa s otcom dohodli obaja na takej a takej sume, ten druhy povie, že súhlasí a hotovo

To je už jedno ako ste to nazvali.

Pojednávanie vybavené za 10 min. Ak obaja súhlasíte so sumou tak právnika ani nepotrebuješ

autor
15. jún 2022

@pribinak dúfam že to pôjde tak ľahko, ako si to napísala. Áno obaja sme sa dohodli na sume , takže problém by nemal byt ziadny. Ďakujem

ivanabat
15. jún 2022

V súčasnosti na súdoch dokonca prebieha nový projekt, Cochemský model, a ak je v návrhu napísané, že ste sa dohodli, tak by tento proces mal byť jednoduchší a rýchlejší a sudca len schváli vašu dohodu.

maciatkolulu
15. jún 2022

@anjelicek26 pretože to u notára nie je nič.... Nemôže vymáhať keby prišlo k neplateniu, nemá to potvrdene súdom.
Takže urobili ste dobre

pribinak
15. jún 2022

@anjelicek26 papier u notára je pre Slovenský systém nepostačujúci. Musí mat rozhodnutie súdu ak by sa chcela domáhať napr náhradného výživného

pribinak
15. jún 2022

Tak obaja na súde vyjadrite súhlas tak nie je dôvod naťahovať pojednávanie.

Jedine že by navrhnutá suma bola podozrivo nízka, vtedy by sa sudkyňa mihla zaujímať

ivanabat
15. jún 2022

inak súdne trovy ako súdny poplatok sa predsa pri zverení do osobnej starostlivosti a určení výživného neplatia

pribinak
15. jún 2022

@ivanabat myslím že ani ten nie