Výživné na 17 ročné dieťa od matky

murino123
13. jan 2015

Zdravím som tu nový tak neviem ako to tu funguje ale chcem sa opýtať:mám priateľku ktorá má 17 rokov V novembri bude mať 18 A chce ísť ku mne bývať či jej bude musieť mama platiť výživné,jej mama je rozvedená A jej biologický otec jej na ňu platí,že ako to funguje keď od nej odíde.ja sa O ňu viem postarať nakoľko mám dom aj dosť slušný príjem,mama ju neustále psychicky tyra A všíma si len nového priateľa vopred ďakujem za odpovede

mamulienka30
13. jan 2015

@murino123 - matka jej vyzivne platit nemusi - lebo jej poskytuje strechu nad hlavou a stravu, nespoliehala by som sa, ze je uplne sto percentna pravda, ze ju mama nejako tyra ci nici, pubertiacky (prepac priatelka je skutocne este v puberte) vedia niektore veci krasne prifarbovat a dramatizovat. Pokial dievca nema 18, moze byvat s tebou len zo suhlasom matky. Vyzivne od otca do veku 18-tich rokov tiez pobera jej matka, nie je vyplacane do jej ruk. Takze... mas dost slusny prijem, ona sa dohodne s mamou, ze moze u teba byvat, ak nie, moze ju kazdy bozi den policiou dotiahnut k sebe domov. Ale ako pises - ak o nu mama nema zaujem, mas sancu dostat priatelku ku sebe. Ale nejakym ziadanim o vyzivne by som situaciu NEHROTILA, lebo vam bude robit naschvaly az az. Po 18-ke to cele bude vyzerat uz inak. Ale to je este takmer rok...

mamulienka30
13. jan 2015

@murino123 a este detail - postaraj sa, nech vo vlastnom zaujme dokonci skolu a neotehotnie do tej doby ;) Prajem vam vela stastia do buducna ;)

murino123
autor
13. jan 2015

@mamulienka30 Ďakujem ale ja som to myslel tak že AZ po 18 chce ísť ku mne bývať

mamulienka30
13. jan 2015

@murino123 - aha tak. Narok na vyzivne po 18-ke ma len ak dalej studuje. Pokial sa zamestna, narok na vyzivne zanika. Vyzivne od otca od narodenin bude vyplacane na ucet jej. Od matky vyzivne dostane len sudnou cestou a lahke to nebude, bude musiet dokazat, ze u nej sa zit skutocne neda (a to uz je extremny pripad).

murino123
autor
13. jan 2015

@mamulienka30 študovať chce ďalej to je jasne tak som zvedavý ako to dopadne ale Ďakujem za odpoveď

mamulienka30
13. jan 2015

@murino123 - hlavne to rieste bez emocii a stresu a drzte pri sebe ;) Vsetky problemy sa casom vyjasnia ;)

alexik11
13. jan 2015

@murino123 Ako písala mamulienka, priateľka má nárok na výživné po 18tke, pokiaľ bude študentka až do 26 rokov (vzťahuje sa to na denné štúdium). Takisto to platí aj pre alimenty, to konkrétne neviem ako sa rieši po dovŕšení 18 rokov, ja som vybavovala iba sirotský, musela som si náhlasiť zmenu vyplácania.
A čo sa týka toho výživného, ak sa to podarí a tvoja partnerka bude mať rozsudok o vyplácaní od súdu, môže na seba poberať aj rodinné prídavky. Držím palce!

mihula
13. jan 2015

@murino123 vsak ak sa vies o nu postarat,tak co riesis vyzivne a ak nevies,nech sa mlada dama vrati tam kam ma

murino123
autor
13. jan 2015

@mihula viem sa O ňu postarať ale prečo by nemohla dostávať čo jej patrí už teraz si musí platiť väčšinu veci sama Z peňazí ktoré si privirobi na roznasani letákov A samozrejme že aj ja jej pomáham A aj jej starká

sissy27
13. jan 2015

@alexik11 výživné nie je limitované vekom, mýliš si prídavky na deti s výživným... vyživovacia povinnosť rodičov k deťom trvá do doby, kým nie sú schopné sa samostatne živiť a to môže v niektorých prípadoch trvať celý život... každý prípad sa posudzuje individuálne...
@murino123 z právneho hľadiska možno nárok na výživné mať bude (pokiaľ bude na dennom štúdiu a bude sa mu riadne venovať), z morálneho asi toľko - ak chcete byť tak strašne dospelí, tak nech sa páči, ale so všetkým, čo k tomu patrí, a nie ťahať od rodičov, nech sú akí sú...

svano
14. jan 2015

Priateľka nemá 18 rokov,mama sa o ňu stará, je za ňu zodpovedná a výživné jej platiť nebude. Nepleť sa do jej vzťahu s mamou, pravda môže byť úplne iná. Ak ju máš rád, tak sa postaraj aby chodila do školy, učila sa a aby neotehotnela kým skončí školu. A priateľke vysvetli, že nech nekalkuluje s tým akú čiastku dostane teraz od rodičov, ale nech robí všetko preto, aby sa raz mohla postaviť na vlastné nohy.

alexik11
14. jan 2015

@sissy27 To je síce pravda, ale čo sa týka schopnosti sa sám uživiť, tak to nastane po dobe prípravy na zamestnanie, t.j. stredná/vysoká škola. Vekovou hranicou si nie som istá, no rieši sa, ak dieťa študuje len preto, že chce byť živené, ak prelieza zo školy do školy napr. na výške. 26 rokov preto, pretože by v každom prípade malo byť ukončené riadne vysokoškolské štúdium. Ale ako píšeš, posudzuje sa to individuálne. Takisto manželstvom zaniká vyživovacia povynnosť.
A tak či tak, my skutočne nevieme, aká je u nej v rodine situácia. Ja som tiež odišla z domu krátko po 18tke. Môže to byť len puberťácke chcenie žiť s priateľom, no takisto skutočné dôvody.
Každopádne snáď im to pomôže.
@murino123 hlavne ju podporuj v štúdiu, je to dôležité, pomáhaj jej, popoháňaj ju, najlepšie je, ak nebudete na nikom závislí. Ťahať sa s rodinou, mamou o peniaze nie je nič príjemné. A hlavne musíte vydržať do 18tky, potom môžete riešiť ostatné veci.

sissy27
14. jan 2015

@alexik11 nie je tam žiadna veková hranica !! treba si prečítať zákon... v niektorých prípadoch vyživovacia povinnosť voči deťom trvá po celý život...samozrejme je nepravdepodobné, aby 40 ročný syn vysúdil výživné len preto, lebo študuje 8. vš formou denného štúdia, preto sa každý prípad posudzuje individuálne, ale veková hranica tam naozaj nie je...

murino123
autor
15. jan 2015

Ďakujem hádam to dopadne dobre 🙂

alexik11
15. jan 2015

@sissy27 netvrdím, že je. Očividne sa v tom vyznáš. Chvalabohu som nemusela ten zákon detailne študovať a dúfam, že sa mi ani nepošťastí. Ide tam skôr o to, že keď dieťa skončilo školu- prípravu na zamestanie, tak by malo byť schopné, sa samo uživiť a nesúdiť sa o výživné... To, že chce mať tých škôl x nikoho nemusí zaujímať.
Každopádne toto sú také žabo-myšie vojny, myslím, že @murino123 určite pochopil, čo sme sa snažili povedať. Pokiaľ bude potrebovať, vždy môže kuknúť zbierku zákonov. Držím palce! Určite to dobre dopadne. 🙂