Výživné na deti a exmanželové pôžičky

mananenka
19. jan 2012

Milé maminky. Potrebovala by som vaše skúsenosti,prípadne názory na takýto problém. Mám kamarátku s 3 detičkami vo veku 4,8 a 11 rokov. Doteraz mala na ne prisúdené platiť 180 eur výživné.Podotýkam na všetky 3. Podala si návrh na zvýšenie výživné a jej ex si podal zároveň na zníženie výživného. Dali to na súde do jedného pojednávania,takže sa o tom rozhoduje naraz. Ide o to,že keď sa uvádzali dôvody,prečo chce matka zvýšiť,tak normálne to odôvodnila tým,že dve deti sú školopovinné,čiže pomôcky a poplatky v škole atď,najmladšie má atopický ekzém,čiže tam sú tiež extra výdavky..No a exmanžel odôvodňoval zníženie výživného tým,že prišiel o prácu /okamžitým ukončením/, teda vlastnou vinou a tým že musí splácať pôžičky,ktoré si vzal ešte počas manželstva. Sú to pôžičky z nebankoviek,je tam evidovaný len on.Vraj je to mesačne cca 400 eur. Na súde sa oháňal tým,že sú to pôžičky,ktoré slúžili na investovanie do prerábky bytu,kde býva matka detí aj s deťmi /moja kamarátka/. Kamarátka vie,že to neni pravda o 3/4 pôžičkách ani netušila,že si ich pobral. A teraz vaša skúsenosť,alebo názor. Myslíte,že môže toto jeho tvrdenie ovplyvniť výšku výživného? Teda či by jej ho ozaj mohli znížiť a o zvýšení ani nemusí snívať? Lebo je ozaj zúfalá,s peniažkami jej to nevychádza... Sama navrhla,prečo si teda rok od rozvodu nepodal BSM,ale rieši to teraz znížením výživného. Je to ozaj ťažké...A navyše ani z pani sudkyni,ktorú majú neni nadšená. Prvé pojednávanie odročili,sudkyňa nakázala jej ex,aby priniesol doklady o tých pôžičkách. Takže ich asi bude zohľadňovať pri určovaní výživného...Vopred Ďakujeme za všetky odpovede...

lenka311
19. jan 2012

@mananenka Podľa môjho názoru jej nechajú to výživné čo má teraz... Teda ani nie názoru, skôr toho čo počujem od ďaľších rozvedených prípadne slobodných mamičiek ako som ja...
Nechajú jej tých 180EUR... Keby pracoval, tak by možno dosiahla viac...
Na tie pôžičky mu sudkyňa povie, že prvoradé sú deti a že si má hľadať prácu a kamoške odkáž nech si skúsi zadovážiť komplet celý mesiac všetky výdavky a svoj príjem - bločky z nákupov, poplatky v škole, nájom za byt... proste aby vydokladovala koľko peňazí potrebuje každý mesiac... a pritom koľko v skutočnosti má... bacha, bude tam otýzka kde brala tie ďaľšie, keď jej to nevychádza... môže poukázať na pomoc rodičov....
ale fakt si myslím že jej ostane to čo má... ale pomôže jej to aspoň na to aby jej tie alimenty ešte neznížili...
Ach chlapi 😠 😠 😠 😠 😠 😠

nikolca
20. jan 2012

@mananenka pokial prišiel o pravu vlastnou vinou,tak mu mali vyživne zdvihnuť hned,to neznamena že ked tam prinesie kopec pôžičiek že mu vyživne znižia,môj byvaly raz tak doniesol od notara spisane že si požičial od kamaratky vtedy ešte 50000,mal to overene notarom,sudkyna sa nad tym len zasmiala a pokrutila hlavou 😀 ,no mala som šťastie sudkynu ktoru sme mali bola velmi mila a hned od začiatku na mojej strane,stale tam vyskakoval,že on plati to a to a má aj uver zo štatneho fondu ten plati 100 euro mesačne,no po sčitani všetkych tych položiek čo všetko tam podokladal chudačikovi nezostava nič,aj paušal ktory plati na mobil aj to tam uviedol,no sudkyna mu povedala že telefon nemusi mať,dokonca aj bločky z pumpy tam doložil za kolko on mesačne tankuje naftu do auta,no že mu hamba nebola 😠 😠 ,skončilo to tym že mu sudkyna povedala že prvorade su potreby dieťaťa,a pokial ma málo tak si ma popri práci najsť brigádu,teraz mi syn chodi do piatej triedy čiže na druhy stupen a od augusta 2011som si podala žiadosť o zvyšenie vyživneho,zatial termin vytyčeny nebol no už teraz sa mi podlamuju kolena ked sa s nym znovu na sude stretnem 😒

mananenka
autor
20. jan 2012

@lenka311 Ahoj..Ďakujem za odpovetď. No ja som tiež veľmi zvedavá ako toto dopadne. Ale je to také okaté,že on to chce umelo znížiť..Treba len dúfať,že pani sudkyňa to prekukne...Síce kamarátka vravela,že to bola veľmi rýchla pani sudkyňa..Nenechala ju ani dohovoriť,keď sa mala k niečomu vyjadriť..len to súrila a súrila..No neviem.. ☹

mananenka
autor
20. jan 2012

@nikolca Ahoj..Ďakujem za odpoveď. No som veľmi zvedavá,aké pôžičky tam donesie ten jej...Ale vyslovene to chce znížiť umelo... hlavne že on si obchoduje s autíčkami,/predáva-kupuje/,samozrejme bez živnosti..Píše autá na mamu,takže to sa veľmi veľmi ťažko dokazuje,aj keď to kamarátka na súde spomenula. Ale nemala vôbec dobrý pocit zo sudkyňe...ale vôbec...no nič iné nezostáva,len čakať a uvidíme ako to dopadne... 😒 ...Prajem ti,aby ti to dobre vyšlo s tým zvýšením, aj keď to stretnutie s ex teda neni určite príjemné..škoda,že to inak nejde.. 😒

renatka737
20. jan 2012

@mananenka Ahoj, prvorade su deti, potom vsetko ostatne. Znizit by jej nemali. Sama som z rozvratenej rodiny a pamatam si ze moj otec mal tiez kopu dlzob ale sud urcil vysoke vyzivne co mu z platu vyslo. To ze mal pozicky, sud vobec nezaujimalo. Co sa tyka deti je nase sudnictvo prisne

juliap
20. jan 2012

@mananenka sud zvazi vsetky okolnosti, teda aj to, ze ak byvaly prisiel o pracu vlastnym zavinenim, tak by si ona mala pozriet presnu formulaciu zakona ... je to zhruba taketo znenie ... v case ked si je vedomy vyzivovacej povinnosti voci maloletym detom, NESMIE sa vzdat prijmu /rozumie sa tym aj prijem z prace/, majetku ... dalej co by mala vediet je to, ze vyzivovacia povinnost je 1 radym zavazkom, teda aj keby nemal na splacanie v nebankovkach, tak kazdy sud, UPSVaR, kazdy exekutor, musi najprv pokryt potreby maloletych deti az potom ostatnych ... ak sa jej nepozdava jednanie sudkyne, vzdy moze poziadat o zmenu ... a ak ju nenecha vyjadrit sa, tak je to zrejme preto, ze ak vypocuva byvaleho, tak ona by si mala robit poznamky, nie vstupovat do jeho svedectva, a po skonceni jeho vyjadreni, by mala poziadat sudkynu, ze sa chce k tvrdeniam pana blabla vyjadrit ... k tym pozickam, nech si aj ona napise zoznam o peniazkoch, co vie, co brali pozicky a dalej zoznam veci, ake ma vydaje, teda napr, ze 6x za rok kupuje botasky cca v takej a takej sume celkom, potom zimne bumdy za tolko, poplatky v skole mesacne cinia tolko, poistky pre deti, ak nejake ma, tiez treba uviest ...

mananenka
autor
20. jan 2012

@renatka737
@juliap Ďakujem kočky za info... 😉 A zabudla som na pikošku...Už 3 mesiace jej platí len 90 eur,čiže polovičku zo 180 čo by mal...priznal to aj na súde,že vraj chudáčik nemá..A teraz bonus...mal na pojednávaní právničku,aby mu pomohla znížiť vyživné...Ako toto čo už je??????? Tak on neplatí výžívné v plnej výške, súdi sa za zníženie a platí si právne služby...Je mi z toho na......... 😖 😠 😖 😠

renatka737
20. jan 2012

@mananenka Vsak ak je dobra sudkyna, tak sa ho to urcite opyta... hajz---- takych by som vrazdila🙂

lili_mia
20. jan 2012

@mananenka radšej nech sa ho na tú právničku spýta pred sudkyňou .. môže to byť kamarátska výpomoc, niečo jej v byte opravil, pomohol, prípadne to s ňou ťahá 🙂 alebo je kamarátka s niekým, s kým sa pozná on .. proste také divné veci okolo toho, nemusí to tak byť, ale nech sa ho na to spýta pred sudcom, podľa habkania ju buď platí alebo práši 😉

ivetka2007
20. jan 2012

Ja by som nemohla byt nikdy pravnicka, lebo za prve neviem klamat 🙂 a za druhe neviem klamat 🙂 . Keby si ma zaplatil taky, co by som musela vymyslat si a pritom by som vedela, ze na to ma a snazi sa len vyhnut povinnosti, asi by so mnou nevyhral... 😎 . Sudy by mali byt do kelu spravodlive a prihliadat na obe strany. Nebrat vela otcom, ale ani nedavat malo zenam s detickami. Keby niekto vymyslel ferovy sposob alebo vzorec na vypocet relevantneho vyzivneho, o kolko menej dani by sme museli platit, lebo by sa ex pary nemuseli sudit kazdy rok... 😝

juliap
21. jan 2012

@mananenka aj ja som mala navrh na zvysenie v case, ked dal byvaly vypoved, ale sudkyna zobrala do uvahy vsetky fakty, teda, ze sa vydaje naozaj zvysili ... plati mi sice stale len polovicu tej sumy, co by mal, ale uz mi dlhuje dost velku ciastku, takze to idem riesit ... a pozor, nech si ex nemysli, ze sa na to vztahuje premlcacia, nie, na vyzivovaciu povinnost sa nevztahuje premlcacia doba, teda aj po 10 rokoch ked jej bude stale tie peniazky dlhovat, jej ich bude musiet vyploatit a este ak by doslo k sudu, tak si moze uctovat az 0.5promile z kazdeho dna omeskania, ale bolo by dobre, keby mu kamaratka napisala list v zneni predzalobnej vyzvy na uhradenie dlzneho vyzivneho, napisala tam presne, aku sumu jej ma mesacne platit a od ktoreho mesiaca si zanedbava svoju vyzivovaciu povinnost a kolko to do napr. 31.01.2012 cini spolu sumu a poslat mu to doporucene, nechat si 1 vyhotovenie a 1 vyhotovenie zaniest na UPSVaR ich koliznej opatrovnicke.

mananenka
autor
23. jan 2012

@renatka737
@lili_mia
@ivetka2007
@juliap Ďakujem vám za rady... 😉 Kamoška spomenula na súde aj to,že je nemilo prekvapená,keď si neplní vyživovaciu povinnosť,tak má na to,aby si platil právne služby..No a pani sudkyňa na to nejak divne zaregovala,asi tým štýlom,že každý má právo na právnika ak na neho má..No absolútne neverí tej sudkyni...veď ona chúďa sama sa ani nevedela v tom strese ani vykoktať na tom súde a až doma ju potom napadlo,čo vlastne ešte ani nepovedala a chcela..a bolo to dosť dôležité..ale keď vás sudkyňa nenecháva ani dohovoriť,tak ťažko sa obhajuje samú seba,keď tam navyše druhá strana má právnika,ktorý sa do vás obúva,, ☹ Ja sa veľmi divím,čo to je za ženu-právničku..ale tak peniaze za služby sú peniaze..že???? 😠 A neviem či to pomôže v jej prospech,ale má uloženú sms od ex /čo chcela aj použiť na súde,ale nejak k tomu nedošlo/,kde je píše že jej bude dávať len 90 eur,nech sa stará ten druhý,on sa staral doteraz. A tým mesiacom to aj začal praktizovať,,odvtedy jej dáva len tých 90. Totiž dopočul sa,že kamoška má priateľa, tak tým to začalo..a už vieme kde je pes zakopaný..čistá pomsta a nenávisť,tak to treba praktizovať cez výživné...neplatiť,šak nech sa stará ten druhý..keď už toto tá sudkyňa nebude vidieť,tak neviem... 😖 A čo sa týka toho spísania čo dlží,tak už kontaktovala aj exekútora,ten má právo siahnuť na peniaze aj keď je dlžný len určitú časť výživného..ten dlh..tak uvidíme...

lili_mia
23. jan 2012

@mananenka v prvom rade je on otec, nie jej priateľ, tam nepomôže žiadna obhajoba, že ona má iného partnera, tak platí ten .. ja by som to brala tak, pokiaľ by som nebola závislá od jeho peňazí, tak nech, kašlem na neho, dám ho aj vymazať z rodného listu a nech si potom plače, že ho vlastná dcéra nepozvala na stužkovú, či na svadbu .. na tom súde sa mali hájiť práva dieťaťa a nie to čo sa dialo, mali deti kolízneho opatrovníka, ten ako reagoval? ono čo som si všimla, pokiaľ sa chlap nedostane do situácie, že si musí sám variť a chodiť si nakupovať stravu a aj rozmýšľať nad tým, čo kupuje, nie iba halabala polotovary za vysokú cenu, tak takýto chlap ti dá na mesiac 100eur s tým, že máš z toho zaplatiť stravu aj účty a ešte je prekvapený, že nezvýšilo .. tam je naozaj škoda sa handrkovať nad jeho svedomím, pokiaľ nebude v jej pozícii, tak jej bude vykrikovať aj ten vzduch čo dýcha .. nech bojuje za seba a deti, nech sa nebojí, držím jej palce

mananenka
autor
24. jan 2012

@lili_mia No kolízna opatrovníčka bola schopná schopná sa akurát spýtať ex,aký má mesačný paušál na telefón a tým to zhaslo... 😢 To si tam už mohol ísť odsedieť hocikto iný namiesto nej..akoby tam už potom nebola...No to si presne vystihla...s tým,že chlap ozaj nepochopí,kým nezažije čo sú to výdavky na deti a všetko okolo toho,kým by to nezažil na vlastnej koži...On si myslí,že tých 180 eur na 3 deti je prepych a že sa mala ako prasa v žite...no a o svedomí sa baviť v jeho prípade to je strata času...je mi z neho zle...Ďakujeme za podporu...

rastislav1981
13. feb 2013

okaz kamoske ze sa vôbec nemusi bat ze by jej znizili,a ak by aj nech sa odvola alebo poziada o zmenu sudcu z dôvodu zaujatosti,alebo nadrzovania vsetky info sa daju najst na nete,ked môzem poradim

lubikan
20. feb 2013

baby a ako preukazujete,ked kupujete detom veci cez bazar??...