Výživné od otca, keď nie je uvedený v rodnom liste a odmieta komunikovať

sibyll
28. apr 2019

Ahojte, po roku som sa konečne odhodlala riešiť s bývalým výživné. Nie je v rodnom liste. Odmieta komunikovat. Chcem to dat na súd, viete mi poradit ako to je s právnikom? Platim mu vopred ja alebo to bude platit on? Ak ja, koľko cca si mam chystat? Dakujem za odpoved

pribinak
28. apr 2019

Na toto nepotrebuješ právnika. Návrh ti pomôžu spísať kurátorky ak to sama nevieš podľa internetu
Najskôr musimbyt otec vpísanú do rodného listu a až potom sa rieši výživné
Takze najskôr daj návrh na určenie otcovstva.
Sud nariadi DNA testy, ktoré sú jednoznačne

Ďalšia vec je, že chceš takéhoto otca pre dieťa?

sibyll
autor
28. apr 2019

Nechcem, len bohuzial zle som si vybrala a teraz som sa dostala do situacie ze to sama neutiahnem. Myslela som ze sa spameta tak som od neho nechcela nic ale uz sa asi nedočkám. Je to tak strasne cele zamotane ze sa bojim ze bez pravnika to nedam

amieima
28. apr 2019

@sibyll existuje centrum právnej pomoci, v určitých prípadoch máš možnosť na bezplatnú právnu pomoc. Pozri,či sa takéto centrum nenachádza aj v tvojom meste.

pribinak
28. apr 2019

@sibyll rátaj s tým, že kým uvidis prvé peniaze prejde aj rok.

jatva
28. apr 2019

a treba si uvedomit, ze tym ziska aj prava. A moze ti zacat robit naprieky a dieta si pytat a ty mu potom nesmies branit v kontakte.

sibyll
autor
28. apr 2019

Nemam narok na nic bezplatne som SZCO takze,, akoze,, zarabam. Tie práva sú mi jasné ale jeho ochote si ich uplatňovať neverím. Akože bodaj by ale bohužiaľ tento človek má velmi inde nastavene priority

jatva
28. apr 2019

@sibyll niekto mu poradi a ked ti bude chciet zle, tak moze zblbnut... hlavne ak to ma vplyv na peniaze...

pribinak
28. apr 2019

On pracuje? Má len toto jedno dieťa? Najnižšie výživné je cca 30e.

sibyll
autor
28. apr 2019

Pracuje, byva u mamy, ine deti nema... Raz davno mi pred niekoľkými svedkami sľúbil 100 eur.. Kde su, nevie nik. Nech mu aj poradi, ja nebudem moju dceru huckat proti nemu ale pravdu ako na nu kasle jej poviem...nech sa na mna potom hneva kto chce

duun
28. apr 2019

@sibyll Najskôr bude potrebné ho zapísať do rodného listu (čas, peniaze atď.) Zváž si aj to, že hoci budeš výživné vymáhať, môže sa ti stať, že viac ako to minimálne možné (cca 28€ mesačne) ani nedostaneš. A možno ani to nie - ak je nemajetný (nič nevlastní - dom, byt, auto, pozemok) a ak nepracuje (aby mu mohli strhávať rovno z platu na základe rozsudku či exekúcie), tak nemáš šancu vymôcť nič. Môžeš na neho podať trestné oznámenie a ak nezaplatí, dostane podmienku a ak má už aj niečo iné na rováši, možno pôjde aj "sedieť". Ale peniaze možno nebudú žiadne.. len nervy, čas, energia. Je to beh na veľmi dlhú trať. Uvedom si ale aj druhú stranu mince. Nielen dieťa má nárok na výživné, ale aj rodič. Teda ak bude tata raz starý, bude môcť od dcéry žiadať výživné - hoci aj exekučne vymáhať, aby mu zaplatila či prispela napr. na sociálne služby, jedlo, bývanie. Je to obojstranný záväzok - čiže nielen budeš vymáhať (s otáznym úspechom) peniaze pre dieťa ale zároveň dieťaťu "zavesíš" na krk otca, ktorý ho asi podľa tvojich slov nechce a bude mu robiť naschvály. Skús si tu pozrieť skupiny na koníku - a prečítaj si skúsenosti ostatných.

pribinak
28. apr 2019

@sibyll návrh na určenie otcovstva a následne výživné si mozes podať kedykoľvek, ale nezaťahuj do toho dcéru, či je ešte malička alebo nie. Ona za vaše vzťahy a neschopnosť nemôže.
Treba si to dobre premyslieť, lebo ak je raz otec v rodnom liste, tak nadobúda nielen povinnosti ale aj práva
On nemusí mat zaujem, ale môže ho mat jeho rodina a cez dieťa sa dá robiť zle a sakra zle

sibyll
autor
28. apr 2019

Jasne ze za to nemôže ale urcite ju nebudem blaznit akého to má milujúceho otca. Nikto z tej rodiny o ňu nejavi záujem a ak by aj začali, podla toho ako ich poznám len preto ze PLATIM TAK NECH MAM ZACO... To je mozno moja sprosta povaha ale bude vediet ako sa veci maju.... Ja len jednoducho neviem prehryzt to ze on si chodí vysmiaty, rozhadzuje peniaze a ja mam len sprosty rodicak pre seba aj malu. Boli sme pritom dvaja a starat sa mame dvaja. Dajboze aby to bola ozajstná starostlivosť aj z jeho strany ale nedufam, poznam to uz. Pritom sa vsade bucha do hrude aky je on otec, ukazuje fotky co mi niekto ukradol z netu, zneprijemnil mi cele tehotenstvo, hlavne posledný týždeň. Cely tyzden som stresovala nervacila, pri porode sme skoro exli obe. To nevie nikto... Kazdemu hovori ako mu nedovolim stretavat s malou ale hadam nie ja mam byt ta co mu zavola, halo kedy mas cas si prist pozret decko? On ten sprosty telefon do ruky nezobral ako je rok dlhy... Toto neviem prehryzt uz len z principu, a kvoli mojej situacii ani nehovorim.

pribinak
28. apr 2019

@sibyll no tak si ten návrh podaj, plus môže žiadať výživné spätne a plus môžeš ešte žiadať výživné pre nevydatu matku, ale čakaj, že každá akcia vyvoláva reakciu

amieima
28. apr 2019

@sibyll - k cene právnika,presne ti neporadím,je to individuálne.S niektorými sa dá dohodnúť na paušále,niektorých platíš od úkonov/hodín. Skúsila by som obvolať 2-3, uvidíš aké ceny dajú. Ako už viaceré radili,bude to ale "beh na dlhú trať".

Nedokážem posúdiť reálny záujem otca dieťaťa o dieta (to vieš jedine ty a on). Ak prejavuje aspoň nejaký záujem,cez upsvar vedia pomôcť bezplatným psychologickým poradenstvom za účelom skvalitnenia komunikácie medzi rodičmi (samozrejme záleží od ochoty pracovnicky a samozrejme vás dvoch). Ak si skutočne presvedčená,že chceš otca dieťaťa do rodného listu zapísať,zvazila by som túto možnosť + následne mimosudnu dohodu a jej schválenie súdom.

Tiež si ale dovolím ta upozorniť,že s povinnosťou platiť vyzivne prichádzaju aj ROVNAKÉ rodičovské práva pre otca dieťaťa. Budeš ho potrebovať osloviť pri výberu škôlky,školy atď. Ak by si chcela odísť bývať do zahraničia,bez jeho súhlasu to legálne nepôjde.

Som zastankynou toho,že dieťa má poznať svojho otca (ak to vyslovene nie je na fyzickú a psychickú ujmu dieťaťa). Treba ale skutočne veľa sebazaprenia a pozitívneho myslenia,aby si na dieťa neprenasala hnev,ktorý cítiš voči partnerovi. To si žiadne dieťa nezaslúži,je polovicou teba a jeho. Ak spochybňujes otca,spochybňujes aj dieťa (nemyslím to doslovne,ale ak dieťa otca bude poznať a vytvoria si vzťah, tvoje negatívne naladenie bude dieťaťu ubližovať)

xxxkatka
29. apr 2019

@sibyll takze takto, to, ze bude zapisany do RL dietata a bude vydane rozhodnutie o vyzivnom este neznamena, ze to vyzivne aj uvidis. Pokojne sa s nim mozes dotahovat cez exekutorov (ak nic nema nic nevymozu) aj v trestnom konani kde dostane podmienku npr. na tri roky pocas ktorych ti ma sumu vyplatit (tri roky nemusis vydiet ani cent). Po troch rokoch bude prokuratura skumat ci zaplatil ak nie, caka ho sud, ktory zas moze byt kedykolvek. Ked sud nastane mlady pan dostane este xy sanci na zaplatenie. V stastnom pripade zaplati a potom sa kolotoc bude opakovat, lebo a just nebude zas platit. A kedze uz nie je v podmienke, zas ta caka peknym par rokov dotahovaciek. K tomu si prirataj, ze on sice neplati, ale pravo na dieta ma. Ty budes povinna dieta mu dat, väcsie aj na vikend kde do neho bude on a jeho rodina hustit aka si ty pipina neschopna (necakaj, ze ak ty na neho nebudes nadavat, nebude tak robit on a jeho rodina). Decko bude mat v hlave totalny zmätok a v puberte sa pod vplyvom ex moze chciet k nemu odstahovat (Tu zabudni, ze ty ho vychovas tak, aby sa to nestalo. Omysl. Vsetko v puberte sa docasne alebo niekedy aj trvalo neguje.). Naozaj ti to stoji za to vyzivne, ktore mozno ani neuvidis? Ak hej, smelo do toho.

sibyll
autor
29. apr 2019

Diky baby za rady.... Ja som si tohto všetkého vedomá, este pockam ci sa umudri a dohodneme sa.. Ale asi nebude iná možnosť