Vzdanie sa otcovstva

alexandra2710
25. mar 2015

Ahojte..riesime momentalne taku vec..ze byvala manzelka mojho manzela..po nom chce,aby sa vzdal otcovstva..dovod uviedla,ze s terajsim priatelom chcu dat detom ine mena,teda priezviska..co si o tom myslite? je to vobec mozne?

titkovamiriam
25. mar 2015

ak on nebude suhlasit a na dieťa riadne platí ,stretava sa s nim tak nemože a ani sud to neschvali

zabudnuta
25. mar 2015

@alexandra2710 mozne to je ale zalezi od vela vela okolnosti,,,, co hovori na to tvoj muz?

mata2
25. mar 2015

staci ak da byvalke pisomny suhlas so zmenou priezviska dietata.....

alexandra2710
autor
25. mar 2015

@zabudnuta momentalne je z toho zmeteny..a pokusa sa zistit...co tym "ona" sleduje...doteraz..ked sa co i len den,dva omeskal s vyzivnym...vystrajala ako najata...a zrazu chce toto? mne samej to nejde do hlavy...

mata2
25. mar 2015

ak byvalke ide len o zmenu priezviska,tak sa otcovstva vzdavat nemusi....

titkovamiriam
25. mar 2015

@alexandra2710 chce ho asi od dcerky uplne izolovat a kolko ma rohov?

titkovamiriam
25. mar 2015

@mata2 asi si ju bude chciet jej druhý muž osvojiť

zabudnuta
25. mar 2015

@alexandra2710 je dolezite kolko rokov ma dieta a ci sa otec dietata stretava s dietatom ,,,vyzivne neriesim ako je pretoze vyzivne nieje o citoch,,,ak sa otec zaujima a stretava sa s dietatom a ma s nim vztah ziadny sud na svete jej suhlas namiesto otca neda...a milujuci otec jej ho neda tiez,

zabudnuta
25. mar 2015

@alexandra2710 presne preto to chce,,,na sud si poda ziadost nie ona ale jej manzel ,,, hned na zaciatku sa pytaju ci s tym otec bio suhlasi ak nesuhlasi rozhoduje sud ,,ak suhlasi neni o com .... a taktiez tam aj kolizna zistuje u dietata

mata2
25. mar 2015

ak si ju bude chciet jej druhy muz osvojit,tak tak od biol.otca suhlas nepotrebuju.....kamaratka to teraz riesi,tak mam celkom cerstve info 😉
novy manzel biol. matky poda jednoducho na sud navrh na osvojenie...ak bio otec na dieta riadne plati a zaujima sa onho,tak sud urcite osvojenie nepovoli 😉

alice107
25. mar 2015

ALEXANDRA2710 uz tvoja otazka je mylna.
ex manzelka pravdepodobne chce , aby otec deti suhlasil s tym, ze ich spolocnym detom bude prisposobene priezvisko po ich matke ak sa vyda za terajsieho priatela a pfrevezme jeho priezvisko.

na pravnom vztahu tvoho manzela k detom ako ich otca sa nic nemeni.

neexistuje pojem vzdanie sa otcovstva.existuje len pojem zapretie otcovstva.ale toto nie je ten pripad.

tvoj manzel urobi najlepsie,ka zajde k advokatovi.ten mu vysvetli pojmy.

sissy27
25. mar 2015

@alexandra2710 otcovstva sa vzdať nedá... pokiaľ sa jedná o zmenu priezviska, tam stačí písomný súhlas a rodičovské práva a povinnosti oboch biologických rodičov zostávajú zachované... pokiaľ si chce jej nový partner osvojiť dieťa, tak sa to rieši súdnou cestou, pokiaľ on ako biologický otec s týmto nesúhlasí a riadne na dieťa platí výživné, tak je málo pravdepodobné, aby to súd schválil... ale naozaj nič také ako "vzdať sa otcovstva" neexistuje 🙂

mamulka211
26. mar 2015

vzdat sa otcovstva nie je mozne. Sud moze otcovstvo zrusit len v zavaznych pripadoch, ked je preukazatelne, ze sa otec dlhodobo o dieta nijako nezaujima, neprispieva nanho, nekontaktuje sa s dietatom. Inac je mozna len zmena priezviska u dietata.

lajlilinka
26. mar 2015

"Vzdanie otcovstva" legislatíva nepozná, iba "zapretie otcovstva". Jedná sa o prípad, kedy určený otec nadobudne pocit, že dieťa nie je jeho biologické a má právo na miestne príslušný súd podať Návrh na zapretie otcovstva, je tu však lehota - maximálne do 3 rokov veku dieťaťa. (Je tu aj výnimka, ale to je asi bezpredmetné) Ak matka s návrhom nesúhlasí, je ustanovený súdny znalec v odbore genetika. Tu hold DNA nepustí.
Čo sa týka osvojenia dieťaťa manželom matky, je možné iba v prípade, ak dieťa nemá v RL uvedeného žiadneho otca.
Čo sa týka zmeny priezviska dieťaťa, to v záujme dieťaťa nie je, aj keby bol otec neviem aký...V praxi som sa nikdy nestretla s tým, žeby súd návrhu vyhovel, aj keď s tým sám otec súhlasil. Aj z toho dôvodu, že mamička sa môže vydať a rozvádzať pomaly každý rok a to bude zakaždým dávať návrh na zmenu priezviska po každom aktuálnom manželovi????? Dieťa má právo na priezvisko po biologickom otcovi...Keď dosiahne plnoletosť má sám možnosť sa rozhodnúť.
Ani kolízny opatrovník stanovený ÚPSVaR stanovený zo strany súdu zmenu priezviska neodporučí...

hiphop_stawa
28. mar 2015

@lajlilinka suhlasim az na jedno.vpreco by malo mat dieta priezvisko po bio otcovi? kde je to napisane ze to tak ma byt?zena dieta vynosí, pirodí a podla mna má právo mu dat svoje priezvisko bez toho aby sa niekto na nu pozeral cez prsty..hlavne ked sa partner, bio otec nemá velmi k svadbe.. tolko moj nazorktory som realizovala aj v praxi a prisla som na to ze som spravila dobre

mamulka211
28. mar 2015

zeny a moze zena po rozvode zmenit priezvisko sebe aj dietatu, alebo len sebe?

lajlilinka
28. mar 2015

@hiphop_stawa je rozdiel, keď ma dieťa priezvisko po matke a po otcovi. Ak má po bio otcovi, tak ho súd na 'po novom manzelovi' nezmení... Lebo bio je len bio, aj keď o dieťa záujem nemá. To je legislatíva...Nie každému to musí dávať aj zmysel. Hold je tu ten najdôležitejší fakt - otca si matka vybrala sama, hold musí znášať aj následky ak bol vyber zlý.

@mamulka211 iba sebe. Zmena priezviska dietata vyššie uvedené viac krát...

titkovamiriam
28. mar 2015

@mamulka211 sebe hej,dieťa až ked suhlasi otec

lajlilinka
28. mar 2015

@titkovamiriam nie keď súhlasí otec, ale keď o tom rozhodne súd a to iba v tom prípade ak uzná, že je to v záujme dieťaťa. Počas mojej niekoľkoročnej praxe som sa nestretla s tým, aby súd návrhu vyhovel v prípade - priezvisko po bio otcovi na priezvisko po novom manželovi...

titkovamiriam
28. mar 2015

@lajlilinka vsak jasneže to musi sud ale ak otec suhlasi tak to je bez problemov ak suhlasit nebude malokedy to prejde

lajlilinka
28. mar 2015

@titkovamiriam ' vysvetliť sa dá všetko, len nie všetkým'...
Je jedno či otec súhlasí alebo nie, zmena priezviska ako som už vyššie uviedla v záujme dieťaťa NIE JE. Legislatíva a práva dieťaťa sú vyššie ako pocity a dojmy rodičov...

titkovamiriam
28. mar 2015

@lajlilinka lenže ak otec bude suhlasit aby sa jeho ex vydala a jeho dieta malo meno po novom manzelovi,tak to prejde-mam zopar kamosiek co sa takto znovu vydali a vsetky deti maju jedno priezvisko,no jasne aj take co otcovia nesuhlasili

lajlilinka
28. mar 2015

@titkovamiriam V tom prípade pochybil súd aj UPSVaR...U nás na sude také niečo nie je možné.
Keď sa kamosky znovu rozvedu tak ako? Zase zmena? A potom náhodou tretí manžel...Tak zase? A dieťa kvoli mamičke x priezvisk za život??? Toto je v záujme dieťaťa??? Rozhodne nie... Cez mňa by to neprešlo určite...

titkovamiriam
28. mar 2015

@lajlilinka no čo už... 😀
ja som to vobec neriesila po rozvode som si meno nechala takze mam spolocne priezvisko so starsimi detmi a najmladsi ma po otcovi a samozrejme v skole ma vsetci volaju jeho menom 😀 😀

gabrielita1610
24. apr 2015

Pisem z vlastnej skusenosti ,moj terajsi manzel si osvojil moju dcerku ,maju krasny vztah otca a dcery......moj byvaly muz sa o malu nezaujimal, neplatil vyzivne , cez nu si riesil nase problemy , dokonca ked som sa ho pytala ci bude suhlasit s osvojenim opytal sa ma CO ZA TO? ......cize u nas to bolo jasne ,suhlasil a dcerka ma novy rodny list ,byvalemu zanikli vsetky povinnosti ,ale i prava....takze .....ak ma otec dietata zaujem o dieta a dieta sa chce s nim stretavat ,tak ziadny sud nedovoli takuto zmenu ,pretoze sa jedna vzdy v zaujme dietata a osvojenie je nezvratne ,takze dieta mu urcite nevezmu ,pokial on s tym nebude suhlasit......ak ide o zmenu priezviska ,bez osvojenia ,staci na matrike aby ste sa tam vsetci stretli ,otec dietata len bude suhlasit so zmenou priezviska ,podpise to a rodny list sa zmeni len tak ,ze nove priezvisko bude dopisane ,ale povodne ostava...........ja drzim prsty tvojmu muzovi nech sa neda ked lubi svoje dieta 🙂