Zapretie a zároveň uznanie otcovstva

zdenka1012
20. mar 2022

Ahojte chcem sa spýtať na nejaký vzor na uznanie a zároveň zapretie otcovstva ide o to že som bola vydatá a kým som porodila tak mala automaticky dostala do rodného lista bývalého manžela.. no mám ju s inym... Ide o to že ten chalan nechce byť v rodnom liste doteraz som to nechávala tak ale neprispieva mi a mám to dosť ťažké prosím vás baby máte nejaký vzor alebo niečo? Veľmi by ste mi pomohli ďakujem

pribinak
20. mar 2022

@zdenka1012 to musí podať on (ten či je zapísaný v RL) - návrh na zapretie otcovstva, nie ty

zdenka1012
autor
20. mar 2022

@pribinak viem ale chcem tam dať otca biologického do rodného listu

pribinak
20. mar 2022

@zdenka1012 ešte raz, ten ktorý je zapísaný v RL najskôr musí zaprieť svoje otcovstvo, potom si môže dať biologicky otec návrh na určenie otcovstva

To nie je tak že ty chceš, najskôr musí ten čo je v RL zapísaný, požiadať o zapretie

sense
20. mar 2022

Ak ste s manželom rozvedení už, musí on požiadať o zapretie otcovstva a následne ten Bio otec otcovstvo uznať dobrovoľne alebo opäť cez sud

devin123
20. mar 2022

@zdenka1012 navrh na sud moze dat aj otec, co je v rodnom liste, aj matka. Bio otec nemusi ziadat potom znova sud o uznanie otcovstva.

natalienka12
20. mar 2022

Nesprávne právne rady. Podľa § 88 odsek 2 Zákona o rodine aj matka môže do troch rokov od narodenia dieťaťa zaprieť, že otcom dieťaťa je jej manžel. Takže taký návrh môže podať aj matka, ak dieťa ešte nemá 3 roky. Ak súd právoplatne rozhodne, že manžel nie je otcom, následne sa otcovstvo určí súhlasným vyhlásením rodičov.

natalienka12
20. mar 2022

@zdenka1012 Ale celkom som nepochopila, kto ti nechce platiť na dieťa, kto je "ten chalan", či tým myslíš exmanžela, ktorý je zapísaný v rodnom liste alebo toho muža, ktorý je biologickým otcom. Keď chceš odbornú radu (a správnu), tak sa musíš presne vyjadrovať.

leyyla
12. apr 2022

@natalienka12
@natalienka12 nemáte prosím niekto vzor toho zapretia otcovstva? Mám rovnaký problém. Ďakujem veľmi pekne