Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Žiadosť o výživné

kkuboo
3. dec 2018

Ziadost o vyzivne

kkuboo
autor
3. dec 2018

Moze otec podat ziadost o vyzivne pre svoje dieta ktore zije s matkou???

sissy27
3. dec 2018

@kkuboo nie, výživné poberá rodič, ktorému je dieťa zverené do starostlivosti a ktorý sa oň stará. Na základe čoho by chcel otec poberať výživné, keď dieťa žije s matkou? 😀

kkuboo
autor
3. dec 2018

Alebo to musi urobit matka respektive rodic s ktorym dieta zije?

sissy27
3. dec 2018

@kkuboo samozrejme, že výživné na dieťa si žiada a poberá rodič, ktorému bolo dieťa súdom zverené do starostlivosti. Rodič, s ktorým dieťa nežije, je povinný platiť výživné.

kkuboo
autor
3. dec 2018

Aby sme sa dobre pochopili... dieta nezije so mnou ale s mamou a ja im chcem platit vyzivne len problem je v tom ze ona nieje schopna podat ziadost tak by som ju chcel podat ja da sa to???

sissy27
3. dec 2018

@kkuboo a má dieťa zverené do starostlivosti? Väčšinou sa to robí súbežne. Ty ale môžeš platiť výživné aj bez toho, aby ti bolo stanovené súdom, normálne pošli každý mesiac nejakú čiastku, pošli to šekom alebo cez banku, do poznámky napíš "výživné na (meno dieťaťa) za mesiac/rok" (výživné na Jožka Mrkvičku za 11/2018) a hotovo. Keď sa raz zobudí, že chce výživné a bude sa oháňať tým, že si x-rokov neplatil a teda nemal záujem, tak vytiahneš šeky alebo výpisy z banky a máš jasný argument.
Alebo aj neplať nič, spätne to od teba môže žiadať len v prípade, že by jej v podaní návrhu na určenie výživného bránili vážne dôvody (napr. dlhodobo ležala v nemocnici). Inak sa platí výživné len spätne ku dňu podania návrhu. To už je na tvojom charaktere ako sa zariadiš.
Prípadne ak s matkou dieťaťa komunikujete aspoň trochu normálne, tak sa dohodnite, zájdi za právnikom, nech ti napíše tzv. rodičovskú dohodu - zverenie dieťaťa do starostlivosti jedného z rodičov, výživné a stretávanie s druhým rodičom, zašlete ju na súd, bude stanovené pojednávanie, ak budete obaja s návrhom dohody súhlasiť, tak za 20min ste na ceste domov.

kkuboo
autor
3. dec 2018

Ok diki...

larisalarisa
3. dec 2018

Je skvelé vidieť chlapa ktorý sa správa zodpovedne.