Zrušenie BSM verzus vznik BSM zánikom manželstva

1. mar 2022

Ahojte
Je tu niekto kto sa do toho rozumie pripadne má vlastnú skusenost? Chcem poriešiť BSM nakoľko vyplynulo že manžel stávkovaním spravil dlh, nejdeme sa rozvádzať dala som mu druhu šancu ale chcem sa ochrániť pred dlhmi ak by to náhodou spravil znova.. čo je lepšie, zrušiť BSM kvôli jeho gamblerstvu alebo stačí spísať u notára to že BSM vznikne až zánikom manželstva?
Celkom tomu vzniku BSM zánikom manželstva nerozumiem že ako by to vyzeralo v praxi - akurát viem, že je to rýchlejšia alternatíva nakoľko toto netreba podávať na súd, stačí ísť na notárom.

Sme manželia niečo vyše roka a ešte nič spoločné (okrem výplat) nevlastníme - byt sme kupovali napoly ešte pred svadbou a auto kupoval pred svadbou on.

ivkazba
1. mar 2022

Riešila by som zrušenie BSM kvôli gamblerstvu.

Vznik BSM ku dňu zániku manželstva znamená, že počas manželstva budete každý nadobúdať všetko do svojho vlastníctva, jeho bude iba jeho, tvoje bude iba tvoje. A až dňom, kedy sa manželstvo ukončí (napr. rozvod či smrť jedného z manželov) sa majetok k tomuto termínu stane spoločným čiže sa stane BSM. Čiže to situáciu nerieši tak, ako potrebuješ. Ty potrebuješ, aby manželove záležitosti boli jeho teraz ale aj v budúcnosti a detto aby tvoje peniaze a majetok boli tvojimi teraz aj v budúcnosti. Dúfam, že sa nemýlim, ak áno, ďakujem @draik že ma opraví. 😉

katarinaba
1. mar 2022

BSM moze zrusit len sud. Na navrh jedneho z manzelov sud rozhodne o jeho zruseni. Podaj jednoduchy navrh na zrusenie BSM za trvania manzelstva, kde uvedies, ze manzel je gambler, ze zadlzil rodinu a nie je pravdepodobnost, ze s tym tak skoro skonci. Podaj, zaplat kolok. Budete mat sud. Dnom nadobudnutia rozsudku bude BSM zrusene. Potom uz si treba viest nejaku evidenciu, co kto kupil, co je koho, pre pripad potreby. Aby to exekutor nevzal ako uspokojenie dlhu.

nafka0483
1. mar 2022

@ivkazba Mozem sa opytat k tomu vzniku bsm ku dnu zaniku manzelstva? Kazdy nadobuda svoje a dnom rozvodu to zrazu bude spolocne? Ako moze vzniknut bsm ked manzelstvo uz nie je?

ivkazba
1. mar 2022

@nafka0483 úprimne, tomuto celkom nerozumiem ani ja, ale pár rokov dozadu, ozaj už dávno, sa ma na toto pýtal jeden klient, tak so záujmu som si to pozrela, ale fakt si nepamätám, ako toto presne funguje. Možno draik keď sa dostane k MK, tak napíše niečo.

autor
1. mar 2022

@ivkazba
@katarinaba
Ďakujem vám za vyjadrenie zienky.. skôr som chcela riešiť ten vznik BSM ku dnu zániku manželstva, pretože viem že BSM sa dá zrušiť len podaním na súd a tomu by som sa chcela vyhnúť, žijeme v menšom meste a na súde pracuje veľa známych z mojej aj z jeho strany, nechcem veľmi aby sa o tom niekto dozvedel, je to predsa len citlivá záležitosť…
Len tiež mi nie je celkom jasné ten vznik BSM k zániku manželstva, či by to vyriešilo nejak moju situáciu.
Ozaj keby sa tu našiel nejaký právnik ktorý sa tomu venuje lebo nechcem robiť niečo čo bude úplne zbytočné príp sa slepo na niečo spoliehať keď to aj tak v konečnom dôsledku nebude fungovať.

ivkazba
1. mar 2022

Ja som označila draika, je to právnik, keď bude mať čas, určite odpíše.

katarinaba
1. mar 2022

ja o tomto pocujem prvy krat. No myslim, ze aj toto pojde cez sud.
A len pomimo - o tvojich problemoch budu vediet o chvilu vsetci - skor ci neskor. Skor si ries svoje zaujmy, ako nejake reci. Drzim palce.

autor
1. mar 2022

@ivkazba ďakujem 🙂
@katarinaba to že o niečom počuješ prvý raz neznamená že to neexistuje 🙂 a ten problém je z jeho mladosti, vedieme pekný usporiadaný rodinný život a nik okrem našich rodičov to nevie, mám nad všetkým kontrolu ale aj tak mu nemôžem na 100% dôverovať. Máme už malého synčeka nemôžem tým ohroziť ešte aj jeho budúcnosť.

katarinaba
1. mar 2022

Ja tvrdim, ze neexistuje? Napisala som, ze som o tom nepocula, ale myslim, ze to pojde tiez cez sud. Ze sa sudu nevyhnes. To je vsetko.

autor
1. mar 2022

@katarinaba Manželia môžu počas svojho manželstva spraviť rozšírenie BSM alebo zúženie BSM dohodou o určitý majetok. Taktiež môžu vyhradiť vznik BSM ku dňu zániku manželstva. Každá z týchto dohôd musí byť urobená len vo forme notárskej zápisnice spísanej notárom a uzatvorenej manželmi pred notárom.

draik
1. mar 2022

@nafka0483
BSM vznikne a vzápätí sa majetok vyporiada, samozrejme len ten, ktorý existuje.

draik
1. mar 2022

Dohody upravujú vzťahy do budúcna.

autor
1. mar 2022

@draik môžem sa opýtať, ten vznik BSM zánikom manželstva by ma ochránilo pred manželovými prípadnými dlhmi, ktoré by počas manželstva spravil?

draik
1. mar 2022

Len do budúcna a na budúci majetok.

nafka0483
2. mar 2022

@draik Cize realne - kazdy ma svoje, nastane rozvod - vznikne bsm v ktorom nie je nic a rovno sa to nic vysporiada?

draik
2. mar 2022

@nafka0483
Do BSM bude patriť to, čo každý nadobudol za manželstva, za predpokladu, že daná vec ešte existuje.

nafka0483
3. mar 2022

@draik Takze kazdy nadobuda svoje, manzelstvo bude rozvedene, nasledne vsetky tie nadobudnute veci su spolocne a musia sa vysporiadat? Vysporiadaju sa "automaticky" tak ze kto co nadobudol tak bude len jeho, alebo je potrebne opat sa dohodnut pripadne nechat rozhodnut sud?

autor
3. mar 2022

@nafka0483 ale predpokladám že ak by sa schyľovalo k rozvodu tak si obaja partneri vedia svoj majetok nejak šikovne prepísať na niekoho iného aby to nepadlo do BSM.. tým pádom by v BSM ani nič nebolo a netrebalo by nič vysporiadavať
Alebo sa mýlim @draik ?

draik
3. mar 2022

@nafka0483
Keďže majetok bude v BSM, vyporiadanie prebehne podľa zásad pre BSM.
Skrytie majetku možné je.

nafka0483
3. mar 2022

@draik A ake su tie zasady? Viem ze sa vela pytam ale neviem si to prakticky predstavit ze aky to ma zmysel ak bsm zas vznikne a teda zas je vsetko spolocne.

draik
3. mar 2022

@nafka0483
Pretože môžu mať rozdielne príjmy, ale aj záväzky atď.

maribell
3. mar 2022

Ja som bola v podobnej situácii ako ty, a dala som návrh na súd.. neviem si celkom predstaviť tú druhú možnosť u notára... síce píšeš, že pred rozvodom vieš previesť majetok na niekoho iného, no do bsm nespadá iba majetok ale aj dlhy ... A keď manžel prepadne hraniu, urobí dlh dajme tomu 200 000€ tak polovca bude tvoja? Alebo som to nejak zle pochopila? Lebo potom to ani nedáva nejak extra význam 🤔
..a prepáč ale normálne som sa vrátila v čase, že aká som bola aj ja naivná...lebo veta "mám nad všetkým kontrolu" v súvislosti s mužom gamblerom .. hmm ani si nevieš predstaviť, čo všetko nemáš pod kontrolou

autor
3. mar 2022

@maribell Hmm dobrá otázka s tým dlhom, ale tak ja myslím že ak by spravil dlh tak je to proste jeho dlh a exekútor by akurát mohol ten dlh uspokojiť z majetku ktorý spadá do BSM. Čiže ten vznik BSM zánikom manzelstva by mohol toto ošetriť.
@draik prepáč za označenie, ale je to tak ako píšem alebo by sa manželov prípadný dlh týkal mňa aj nejakým iným spôsobom?

draik
3. mar 2022

Dlhy jedného z manželov vzniknuté za trvania manželstva možno uspokojiť aj z majetku v BSM.

autor
3. mar 2022

@draik možno hlúpa otázka, ale spadajú do BSM aj peňažné úspory na účte alebo len nepeňažný majetok? Ak by teda bol nejaky dlh, či by exekútor mohol siahnuť napr na peniaze na mojom účte.

draik
3. mar 2022

Do BSM samozrejme patria aj úspory počas manželstva, bežný príjem atď.