Zvýšenie výživného cudzincovi

chulieta
9. máj 2015

ahojte kočky,

poradte prosím...

mám dcéru bude mať 7 rokov, výživné bolo na malú stanovené keď mala 6 mesiacov. od tej doby si otec plní povinnosť sporadicky, zaplatí tak ako sa mu podarí alebo chce, to neviem presne povedať. tvrdí, že má neskoro výplatu.

je to cudzinec, hrá na svk futbal, prebieha z klubu do klubu. výživné mu bolo určené vo výške 100 eur, na základe rodičovskej dohody. od rozhodnutia súdu neplní vyivovaciu povinnosť tak ako určil súd, má platiť do 15 dna v mesiaci, ale takto zaplatil možno 5 krát za celý čas, ešte som mu tolerovala ked zaplatil napr 25teho v mesiaci, ale čím dalej tým viac sa stáva, že zaplatí napr za tri mesiace jeden krát a to max 200 eur, viac nepošle, už sa stalo ze zaplatil na tretí mesiac 15teho, žiadala som ho dodržiavanie termínu nakoľko pracujem v zdraovtníctve a moj plat nepresahuje sumu 500eur, navyše malá začala chodiť už do školy, zistili jej alergiu načo musí brať denno denne antihistaminika a častokrát i lieky keď ochorie kvôli alergii / na roztoče/ musím kupovať lieky, a od 4,5 roka nosí okuliare s čím sú tiež zvýšené výdavky čo sa týka korekcie. chcela som že požiadam o zvýšenie výživného, len neviem jeho adresu, viem že je v klube v prešove, ale neviem kam by som dala doručovaciu adresu s čím zase súvisia dalšie problémy...

ako postupovať poradte.

hameeda
9. máj 2015

@chulieta : v prvom rade ho musíš na ňho podať tresné oznámenie na polícií že si neplní vyživovaciu povinosť potom s tým papierom od polície na sociálku tam ti dajú kontakt na medzinárodnú organizáciu ktorá ťa bude zastupovať vo vymáhaní vyživného, keď splníš tie dve podmienky môžeš žiadať na sociálke dočasne náhradné výživné ak ti chýbajú tie peniaze, ak nie tak čakať pokiaľ tá organizácia v jeho krajine spracuje papiere a bude ho kontktovať, riešim teraz to isté 🙂

prasiatko30
9. máj 2015

@hameeda vsak chlapik sa zdrzuje na slovensku - presov je este stale sk?

hameeda
9. máj 2015

@chulieta : a ešte zvýšenie môžeš podať až potom, určite najskôr polícia bez toho papieru od nich sa nepohneš

chulieta
autor
9. máj 2015

@hameeda on je na slovensku, nie v zahraničí, je cudzinec, ale tu hrá futbal. a mimochodom na socialke mi nepomozu nakolko vzdy zaplatí aspon neakú sumu za tri mesiace

hameeda
9. máj 2015

@prasiatko30 : to je jedno kde sa zdržuje je to občan inej krajiny a tam sa musí dodržať postup, tá organizácia ona ho bude kontaktovať

hameeda
9. máj 2015

@chulieta : to je jedno že sa tu zdržuje, záleží na tom kde ma trvalý pobyt a aké ma občianstvo

prasiatko30
9. máj 2015

@hameeda ako myslis - ale mne sa zda ze pokial ma prechodny pobyt na sk a zdrzuje sa na sk tak sa na neho vztahuju sk zakony a tym padom to moze riesit ako keby bol sk obcan nemuselo by to ist cez medzinarodnu org. - ale to mi hovori len zdravy sedliacky rozum - asi najlepsie by bolo kontaktovat niekho kto sa v tom vyzna bud advokata alebo nejaku org ktora pomaha zenam v takejto situacii.

hameeda
9. máj 2015

@prasiatko30 : ja práve riešim to isté, inak by som nepísala

chulieta
autor
9. máj 2015

@hameeda no ale ja mozem ist na ssocialku az ked nezaplatí tri mesiace za sebou a v kuse, je im jedno ci by bol dlzný 2000 eur alebo 100 ale ide im o trojmesacný interval, toto mi povedali na socialke

prasiatko30
9. máj 2015

teda aspon v eu je to tak pokial si legalne na uzemi urciteho statu eu tak sa na teba vztahuju ich zakony a budu ta nahanat podla ich zakonov

hameeda
9. máj 2015

@chulieta : no mne povedali niečo iné, a už som aj postúpila vec ďalej bola som na polícií a na sociálke, už mám podpísané všetky papiere, vôbec o žiadnom trojmesačnom intervale mi nikto nehovoril, môj tiež platí - neplatí, ja teraz čakám na súd na zvýšenie, a zo sociálky som dostala náhradu, len musím dokladovať kedy zaplati, tak vtedy nedostávam náhradu, inak ťahá sa to dosť dlho, ja už to riešim teraz 4 mesiace

hameeda
9. máj 2015

@prasiatko30 : to neviem aký by bol postup ak by sa jednalo o slováka, ale ako hovorím som v takej istej situácií a riešim to a postupovala som tak ako som napísala, lebo tak mi bolo doporučené

bonaqa2013
9. máj 2015

A čo tak exekútor. Však on mu to všetko sčíta. Mne exmanž. nedoplatil výživné na syna vo výške 25 000 Sk, dala som ho exek. a ten si vypýtal ešte 30 000 Sk nato, že to je poplatok u ex. Zaplatil ex.

bonaqa2013
9. máj 2015

A do toho Prešova by som asi zašla osobne, nech Ti dajú adresu kde býva tvoj ex. Alebo tu na MK sú právnici, skús sa ich opýtať ako postupovať.

pribinak
9. máj 2015

Ja by som šla k exekútorovi, ten nerieši veci okolo, len dlh, stačí, ze dlhuje za mesiac

chulieta
autor
10. máj 2015

@hameeda a ako ti platí štát, minimálne výživné, alebo to vo výške aké bolo určené súdom či?

no ja som bola na sociálke asi tri roky dozadu, s tým že v tom čase mi bol dlžný ex vyše 480 eur pričom má platiť 100eur mesačne. pani na mňa pozrela a povedala, opýtam sa vás takto.... - stalo sa niekedy že by expartner nezaplatil tri kalendárne mesiace súvisle za sebou? na to som reagovala, že nie, vždy v štvrroku niečo pošle, ale nikdy nie všetko a z roku na rok ide s dlhom vo výživnom. napr v januári zapatí, vo ferbuári nezaplatí, v marci zaplatí, ale po splatnosti ako má súdom určené /toto som ale neriesila hlavne ze to poslal/ a takto sa to s ním vlečie ze je stále v dlhu. a pani na sociálke mi povedala, že s týmto Vám bohužial nepomôzem, nakoľko platí síce neprevidelne ale platí.. tak som na to reagovala, že čo mám s tým robiť, prečo nemajú niečo s čím by mi vedeli pomôct, na to sa mi pani vysmiala do ksichtu, s argumentom - Vám dlží necelých 500e, viete koľko tu máme mamičiek ktorím dlžia bývalý manželia aj 5000 eur???

na toto som zostala jedovata, no tak pani, ja to riešim až teraz, a nečakám kým mi bude dlžiť takto, pretože to by som prišla a potom by ste mi zase povedali ze som blbá a nechala to takto daleko zájst... a išla som preč

hameeda tebe asi dlžíl dlhšiu dobu za sebou preto neriešili stvrtročný interval...

chulieta
autor
10. máj 2015

@hameeda Náhradné výživné

Náhradné výživné je príspevok na zabezpečenie výživy dieťaťa, ak povinná osoba si neplní vyživovaciu povinnosť stanovenú rozhodnutím súdu,alebo ak nezaopatrenému dieťaťu nevznikol nárok na sirotský dôchodok, alebo výška sirotského dôchodku nedosahuje výšku minimálneho výživného ustanoveného zákonom o rodine.

Podmienky nároku

neplnenie vyživovacej povinnosti povinnou osobou najmenej 3 po sebe idúce mesiace, alebo,
oprávnenej osobe nevznikol nárok na sirotský dôchodok, alebo jeho výška nezodpovedá minimálnemu výživnému podľa zákona.
Oprávnená osoba

rodič dieťaťa,
iná fyzická osoba, ktorej bolo nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti,
nezaopatrené dieťa, ak je plnoleté.
Uplatnenie nároku

Oprávnená osoba si uplatní nárok prostredníctvom písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu. Nárok na náhradné výživné sa prehodnocuje každých 6 mesiacov.

hameeda
10. máj 2015

@chulieta : platí mi v plnej výške, lenže ako hovorím ja som sa bola najskôr pýtať na sociálke tam mi nehovorila pani nič o trojmesačnej lehote, povedala že mám isť podať tresné oznámenie na políciu, potom s tým papierom z polície mám kontaktovať medzinárodnú organizáciu čo som aj urobila, a na základe papieru ktorý som dostala od tej organizácie mi bolo priznané náhradné výživné v plnej výške, a tá organizácia mi teraz v mojom mene vymáha výživné a ostatné podmienky od bývalého, pretože ja žiadam nie len výživné ale aj to aby sa podielal na výchove, aby si aspoň cez prázdiny dceru na mesiac vzal, a iné veci, no a teraz mi spisujú návrh na súd na zvýšenie

hameeda
10. máj 2015

@chulieta : a ešte ma napadlo že tam pri tej náhrade ich nezaujímalo že či mi tri mesiace nezaplatil ale zaujímal ich celkový príjem v domacnosti a výdavky