Používame cookies. Viac informácií tu. OK

10 ročný syn začal rýchlejšie priberať

andruska80
27. apr 2016

Ahojte, ani neviem, či je to problém, alebo je to ok, preto by som si rada vypočula skúsenosti maminiek starších chlapcov. Syn nebol nikdy úplne chudučký, ale patril skôr k chudším deťom, avšak za necelý rok začal akosi rýchlo priberať, všetko mu je hneď úzke, všetky nohavice, čo nosil ešte v júni, po prázdninách už nezapol, na jeseň som mu kúpila košeľu, mal ju ok, dnes si ju obliekol a ledva ju zapol. .... Šport ho nikdy nejak nebavil, chodí na plávanie, chcela som ho dať na futbal, alebo niečo iné športové, nechce ani počuť. Vonku tiež kedysi lietal na kolobežke, bicykli, teraz len s kamarátmi posedávajú na lavičke, mobil v ruke... Začal aj podstatne viac jesť ( to mi nejak nevadí, pretože predtým s jedením nič moc), ale najviac jedáva večer, predtým zjedol tak pol rožka, teraz zje dva a ešte pozerá, čo by zjedol....
Všetci mi hovoria, že je to ok, že má proste také obdobie, že to chalani tak mávajú. Nemyslím, že je nejak extra obézny, pri výške 146 cm má 45 kg, len neviem, či je to ok, že pribral v takom krátkom časovom období a stále priberá. Fakt mu pomaly nestíham obmieňať šatník. Najskôr som to ani nejak neriešila, ale nechcem to nejak zanedbať a začať sa tým zaoberať, keď bude neskoro... Je to teda podľa vás normálne, či mám sa znepokojovať?

inom75
27. apr 2016

@andruska80 Skús mu dávať viac ovocia a zeleniny a vynechaj sladké a vysokokalorické jedlá. Hlavne večer. Nech je častejšie, ale malé množstvá. Večera? Jeden rožok a miska šalátu. 😉 Môj má 146cm a 31 kg. Jemu by trebalo 2kg pribrať! 🙂

felycity
27. apr 2016

no ja mám 11 - ročnú dcéru a tiež posledné 2 roky začala priberať ( ato bola vždy chudulinká)a začala som to sledovať... ono tých príčin môže byť viac:
1. deti už nemajú taký pohyb - celý deň v škole sedia, v SKD idú síce na chvíľu von, ale inak nič moc, prídu domov učia sa, večer sa schuti napapajú, nie teda taký výdaj ako príjem...
2. deti idú do puberty, nastávajú hormonálne zmeny, je možné, že teraz priberá a následne v 15 rokoch bude len samá ruka samá noha, lebo sa vytiahne
3. áno, dnešné mnohé deti sa zabudli hrať vonku, lietať po vonku, naháňať sa, zahrať si futbal
4. treba preveriť funkciu štítnej žlazy, ked zrazu začal abnormálne priberať
5. naučiť ho lepšej životospráve... my sme začali obmedzovať pečivko a pod. , konečne sa dcéra naučila ráno raňajkovať a naopak večer jesť iba niečo light. snažím sa dozerať vic na zdrvú životosprávu. aj ked to je o držku čo sa týka vymýšľanie desiat a pod... to isté platí obmedzenie sladkého a chipsov, proste som si povedala, že si môže dať, ale menšie množstvo...
Takže odsleduj si čo papá, prípadne mu daj spraviť základné vyšetrenie + štítnu žľazu tým budeš aj pokojnejšia a podľa toho budeš vedieť čo ďalej.

pribinak
27. apr 2016

Aka je geneticka predispozicia tvojho syna? Ake postavy maju stari rodicia, ujovia, strykovia a jeho otec?

jolinka
27. apr 2016

moze mat skorsiu pubertu, je x deti co nenasportuju a predsa nezvysuju hmotnost, ta zvysena chut do jedla moze byt hormonalnymi zmenami, mozte skocit na endokrinologiu, kde mu mozu vysetrit stitnu zlazu a hormonalny profil.

ja mam 9,5 rocnu a tiez zacala v poslednej dobe viacej jest aj po trosku priberat, dievcata maju skor pubertu asi o 2 roky, takze myslim ze u nej to uz prichadza...

u chalanov je nastup puberty cca na 12,5 roka ale u niektorych deti to prijde skor.

andruska80
autor
27. apr 2016

Kočky, ďakujem za reakcie -

@pribinak v rodine sme takí normálni, strýkovia, ujovia sú skôr chudší, starí rodičia takisto, za mlada boli všetci štíhli, teraz už majú nejaké to kilo navyše, ale nie je to nejaký extrém, manžel je takej normálnej postavy, aj ked tiež mu už brucho rastie...

Viem, že najväčší problém je v strave, ako som písala, on bol kedysi strašne slabý jedák, všeličo mi odmietal zjesť, doteraz koľko razy nezje obed - mäso málokedy zje, potom je samozrejme hned hladný a už kutre, čo by zjedol. Skúšala som, ked bol menší, riešiť tak, že ked nezjedol obed, tak som ho odložila a ked prišiel, že je hladný, dala som mu ho zas, aj tak ho nezjedol, radšej ostal hladný až do večere... Pešivo zje len biele, tie semienkové a celozrnné chleby nechce. Sladkosti sme obmedzili, chipsy a pod. nekupujem vôbec, to má väčšinou len na nejakých návštevách a pod.
Zeleninu surovú zje, ale ako šalát nie. Ani neviem, čo mu spraviť, na večeru, aby to bolo vhodné a zároveň by to zjedol, on by jedol len rožky s paštekou, toasty so syrom, salámou a také blbosti...
Ten pohyb mu tiež chýba, snažím sa ich aspoň cez víkendy vytiahnuť na prechádzku, aj chodievame, kde sa dá peši, ale to je málo... Ked si spomeniem, ako sme my celé dni lietali po vonku, domov sme sa prišli len najesť...
Budem sa musieť zamerať na tú stravu, nejako postupne ho naučiť....

dominika6
27. apr 2016

@andruska80
sú obdobia cca každý polrok že začnú rýchlo rásť aj pribrať...potom sa to ustáli a o polroka znova...
teraz je také blbé obdobie že deti nič nebaví,prší,je zima,vonku sa nedá nič...ved aj dospelí v zime a na jar priberajú,sú lenivejší viacej maškrtia,menej pohybu...vôbec sa nestresuj,ked mu chutí,jesť mu daj..
ak pravidelne jedáva tak večer by nemal mať nutkanie sa prejedať..

dai
27. apr 2016

@andruska80 ahoj... ja teda nemam takeho chlapca, mam ale za mesiac 9 rocnu dceru - ma 135cm a 26kg... Co sa stravovacich navykov tyka dost sa to podoba na tvojho chlapca - preto pisem🙂 ona pomaly cely den nepotrebuje jest ale vecer sa nevie dojest - a presne ako ty pises - toasty, rozky oblozene - take mnamky - a na posedenie aj 3 da... este stale nie je tucna, ale uz pozorujem ze ma taku jemnucku slaninku na brusku🙂 takze som zacala 1. jej vysvetlovat ako sa ma spravne stravovat a aky to ma dopad na nu ( stravujeme sa zdravo cela rodina, akurat ona z toho tak nejak vyskakuje tymi vecermi) - uz je dost stara aby to pochopila... cize sa aj sama snazi viac vody pit napr. a pod. 2. obmedzujem jej vecer porcie - cize dostane co chce ale len urcite mnozstvo , potom jej ponuknem uz len nieco lahke ako jogurt, tvaroh, ovocie alebo zeleninu - a plne to akceptuje - hlavne teraz zje aj tanier bobuloveho ovocia a dost ju to zasyti 3. pohyb, pohyb, pohyb🙂 obe moje deti maju po 2 kruzky v skole a v skolke ktore su cisto pohybove, okrem toho chodime vela von - aj vecer po skole sa da ist prebehnut sa po parku, nase deti teda su z tych aktivnejsich, cize ani tv nevedia pozerat v sede - neustale skacu, nahanaju sa, hraju star wars, schovavacku etc. ... ked sa my dospeli zapojime o to viac zabavy oni maju...
ta hmotnost tvojho syna mne pride dost ak teda nema svalstvo ( ja mam o 20 cm viac a pomaly tolko isto kg - a teda nie som ziadna twigi )

andruska80
autor
27. apr 2016

@dai tú váhu neviem 100%, nemáme doma váhu, nechcem sa zbytočne stresovať 🙂, ale v decembri mal 41 kg, odvtedy však čosi pribral, tak to je taký ca odhad... preto aj píšem, mne sa tiež tá váha zdá vyššia, ale zas na pohľad nejak tučný nevyzerá,trochu sa zaguľatil, ale nie je to nejak extrémne, vidím to hlavne na tom oblečení, avšak radšej to riešiť teraz, ako ked bude mať nadváhu 20 kg...
On práveže nejak aktívny nie (ja som tiež nebola nikdy nijaký športovec), ale snažím sa aspoň tie prechádzky, ked to však navrhnem, 150 výhovoriek a protestov, pomaly nasilu ho musím donútiť, skôr ho baví bicykel, ale u nás v meste nič poriadne nie je, po ceste nechcem aby chodil, cyklistické chodníku tu nemáme a okolo paneláku ho to už nebaví - kedysi sa vozil s kamarátmi aspoň, teraz ich už vidím väčšinou na tých lavičkách sedieť....
A tá strava - ono je to také blbé, obed zje ako kedy, mäso často nechá nedojedené, ide von (ak je pekne), príde podvečer, zje rožky, dá si jogurt, dávam obom ešte ovocie na tanier a pred spaním ešte pozerá, čo by zjedol, tie jogurty by zjedol aj 3, len chodí po skriniach, čo by našiel... niekedy mu nedám už nič, pošlem ho spať, a zas sa potom niekedy v noci zobudí, že mu je zle (od hladu vraj)

dai
27. apr 2016

@andruska80 hm... treba tie ranajky riesit - ja z domu deti bez ranajok napr. nepustim - aspon nieco male musia obaja zjest, ostatne uz neviem odkontrolovat ( nase maju aj desiaty aj olovranty v skole - viem co zje mala a co nie - takze mam podla ich jedalnicka predstavu kedy sa dobre v skole najedla a kedy nie... ) - ja sa snazim aspon tu veceru spravit hned ako prideme domov - v nasom pripade je to cca. 5:30 - 6ta hodina... potom pred spanim uz len tie drobnosti...
a s tym pohybom - nase decka pohyb velmi bavi ale dostat ich von je tiez niekedy problem - co nikdy neodmietnu je plavanie plus teda oni miluju ten bicykel a kolobezku - my mame nastastie velky park hned pod oknami, detto hradzu takze moznosti je kopu...
inak ked pises o tom mobile ( my zatial dcere odmietame kupit aj ked teda tlaci nenormalne ) - nemohla by si ho tak motivovat k pohybu - proste mobil dostane ak najskor spravi nejaku cinnost?

andruska80
autor
27. apr 2016

@dai on raňajkuje, to mu kupujem väčšinou nejaké osie hniezdo a pod...., nedoje vždy celé, ale zje, na svačinu mu dávam rohlík s niečím a papriku, či uhorku, obeduje doma, na obedy som ho schválne nedala, lebo to by už vôbec nezjedol. On by však jedol možno 5 jedál dookola, polievku ešte zje, ale s druhým má furt nejaké problémy, málokedy zje všetko, ak to nie je práve jedno z tých jeho obľúbených jedál.... A kedže obed nezje, tak je za chvíľu hladný a večer sa už nevie dojesť....
A presne ako píšeš, ked už ho dostanem von, tak ok, na ihrisku ak sa stretne s nejakým rovesníkom, tak behajú hore dole, ale kým ho dostanem von, tých komentárov...
Už som im vravela, že budeme viac chodiť na prechádzky, ked bude konečne normálne počasie, aj tú stravu mu musím postupne nejak poupravovať... najviac ma štve, že muž má v tom veľmi nepodporuje, tvrdí, že to je normálne, že sa vytiahne a schudne a ked mu hovorím, že treba trochu stravu upraviť, povie že na čo a hotovo... Ja sa snažím posledné mesiace jesť zdravšie, vylúčila som biele pečivo, múku, viac ovocia, zeleniny a ked som mu povedala, že by som to chcela postupne zaviesť ako jedálniček pre celú rodinu, tak sa díval na mňa, že čo to vymýšľam.....

petina5001
27. apr 2016

Aj môj začal v takomto veku výraznejšie naberať na váhe. V oktobri mal presne 10,5 r. a boli sme na preventivke - meral 151 cm a 41 kg - doktorka skôr pochválila, ani náznak, že by som sa mala nejak znepokojovať. Tak neviem ... Potom sa rozbehol, v decembri mal 45 kg a teraz okolo 47 kg (akurát mal 11 r.). Zje strašne veľa ... Ale zasa sa aj hýbe, trikrát do týždňa má tréningy hádzanej. Nebolo to jeho rozhodnutie, veľmi sa mu do toho nechcelo, nie je nejak extra športovo nadaný 🙂 , len som ho tam raz zaviedla (cca pred 2 rokmi) a zvykol si aj ho to chytilo. Vonku s chlapcami niekedy bicykel, niekedy lopta, ale je pravda, že nie tak intenzívne ako sme voľakedy behali my. Nechcem to zľahčovať, ale vidím aj na jeho spolužiakoch a spolužiačkách, že sa tak "zrazu" začali meniť, náhle vyrástli a viacerí aj váhovo nabrali. Myslím, že prechádzajú takým obdobím a potom sa to ustáli.
@andruska80

andruska80
autor
27. apr 2016

@petina5001 ďakujem, on už bude mať vlastne tiež budúci mesiac 11 rokov, fakt to začalo po tých 10 narodeninách, nám tiež dr nič nevravel, on chodí na plávanie, ale len 1x týždenne... ja som len vyvalená, že tak rýchlo pribral, v septembri mal nové veci pokúpené do školy a teraz zas polovica úzka... ale skúsim tú stravu postupne upraviť, to neuškodí a uvidíme, čo ďalej....

petina5001
27. apr 2016

@andruska80 s tým oblečením poznám 🙂 tiež sme menili skoro všetko v šatníku a o topánkach ani nevravím aký skok

dai
27. apr 2016

@andruska80 s tvojim muzom je to skoda... ja nie som tiez moc fanusik tych reci ze clovek z toho vyrastie...no, mozno ano a mozno nie... v kazdom pripade stravovacie zlozvyky si so sebou bude niest a ak aj nacas z toho vyrastie v puberte tak ho to zase dobehne neskor... Ja som tiez stravu nemusela riesit asi do 25ky - aj vola o polnoci a zajest tortou som mohla a nic... a zrazu totalny zlom a kazdy kolacik sa zacal na mne lepit - keby som z domu mala lepsie poznanie potravin a lepsie navyky, nemusela som to riesit v dospelosti... U nas deti prirodzene nejak maju tu delenu stravu - proste na obed vaecsinou len maeso zjedia, aj pecivo ked maju k niecomu tak malokedy zjedia ( malinka trosku, maly sa ani nedotkne...) - u nas naozaj malej len tie vecere ulietavaju ... takze ja aspon spaldove pecivo kupujem alebo robim, detto kolace nemaju nastastie radi plnkove ale len ovocne alebo coko - to sa da tiez lahko oklamat kvalitnymi surovinami ( zo spaldovej celozrnnej muky robim viac menej vsetko, coko sa u nas kupuje len 60% a vyssie okrem kinder...), deti si skor vyberu jahody s cucoriedkami a kiwi ako cokoladu a cukriky... Moj muz vela cvici a snazi sa aj so stravou, takze v tomto to u nas funguje super...
Inak s tym oblecenim to poznam aj ja - mojej malej hlavne noha poskocila tento rok o 2 cisla a nohavice vsetky male... ma taku divnu postavu ze nohavice kupujem 140tky a vrch oblecie este 116-128 kolkokrat... takze u nas stale len topanky, pancuchy a nohavice dokupujem - nie je sanca aby jej bolo na jesen nieco dobre z jari☹ ale tak, nech len rastie🙂

barla5
27. apr 2016

@andruska80 co mas doma mojho syna? Popis presne sedi, aj s tym jedenim. Predtym velmi malo jedol, teraz zje viac ale je dost priebercivy, s masom sa nekamarati a vzdy vecer je najviac hladny. Akurat nema este taku vahu, ma cca 140 cm 35 kg, ale vidno ze dosť pribral. Este mam jedneho syna, ten bol v tom veku taky isty, problem s oblecenim, vsetko mu bolo uzke. Bol taka gulka. Teraz ma 14 a je kost a koza. Ma 165cm a 48 kg. Oblecenie na nom visi. A to v kuse ňúra co by zjedol, keby mohol, zozere aj klince. Tvoj muz ma pravdu, ze schudne ako zacne rast, moj starsi bol vzdy mensi, za posledny rok dost narastol

andruska80
autor
27. apr 2016

@barla5 ďakujem, si ma trošku potešila, on inak dosť už nabral akoby mužskú postavu, pribral na hrudi, v ramenách, ale má zas aj trochu zadok, brucho, ale celkovo nepôsobí nejak tučne....

@dai ďakujem za všetky rady, snažím sa pomaly obmieňať jedálniček celej rodine, pečiem z celozrnnej múky muffiny, ovsené sušienky, to deťom chutí a je to iste lepšie ako kupované sladkosti... ešte keby som ho nejak naučila na iné ako biele pečivo... ale budem pomaly skúšať...

adeli79
28. apr 2016

zavisi aj od stavby tela. moj syn ma 10 rokov, cca 145 cm a 41-42 kg. jeho spoluziaci maju aj o 5-10 kg menej. moj syn je aktivny sportovec a jeho hmotnost tvoria najma svaly.

katka1981
28. apr 2016

@andruska80, daj mu vysetrit stitnu zlazu. Neviem co je u teba vecer, aka hodina, ale 2 rozky su nic. Moja dcera ma 21 kg, bude mat 7 rokov a ked jej nieco chuti tak zje pomaly ako dospelak. Bezne polievku 2 taniere plus druhe. Tvoj syn je v puberte, vyssi prijem stravy je uplne na mieste. Ak predtym jedaval pol rozka, tak to bolo zalustne malo. 2 rozky su v jeho veku podla mna uplne normalne. Ak to zje 2 hodiny pred spanim, je to ok. Ale ja to skor vidim na znizenu cin. stitnej zlazy.

andruska80
autor
28. apr 2016

@katka1981 ale on okrem toho nemá žiadne iné príznaky, pri 10 - ročnej prehliadke mu brali aj krv, všetko vyšlo ok...

katka1981
28. apr 2016

@andruska80, ani ja som nemala ziadne priznaky a mala som v jeho veku znizenu cin. akurat ze som nebola chuda. Ale mama ma dala preventivne vysetrit, lebo v rodine tento problem bol. Lieky mi nedali, lebo nebolo treba, len som bola sledovana. A hormony stit. zlazy sa neberu v beznom odbere ale na vyziadanie. Ja som dala aj malej zobrat preventivne u pediatricky. Najme v obdobi kedy ide dieta do puberty je to velmi caste. My sme boli traja kamarati. ja susedka a moj sused, vsetci ten isty rocnik a vsetci sme mali znizenu cin. stitnej zlazy. Kamaratka bola chuda, kamarat bol maly a ja som bola trosku plncia ale nie nadvaha a rovnako vysoky (tabulkovo) a vsetci sme mali znizenu cin.

eeffka
28. apr 2016

@andruska80 nehnevaj sa ale na veceru jogur a rohlik? a aj to biely??? by ta od hladu pohryzla moja 4r dcera 😀
mate uplne zle zlozenu stravu, zabudni na biele pecivo to je len taka vata a preorientujte sa na celozrnne vyrobky ked uz teda musi byt "rohlik" z toho sa chlapec aspon naje.
A ze nechce toto a ono... predpokladam ze doteraz si ho tym krmila tak isteze ine nepozna.
mam 11r dceru ktorej ak by som neskrtila pridely neprejde cez dvere. Cize ak sa nehybe musis prebudovat stravovanie a nielen jemu ale celej rodine. Moje deti biele pecivo poznaju len na dovolenkach a vtedy sama viem ze bezne co zjem ceralny 1 tam do seba natlacim 2 a este by som daco zakusla...

henikav
28. apr 2016

@andruska80 moj syn asi v 11tich takto pribral zrazu, nikdy nebol tucny, aj vtedy bol zrazu len taky baculaty to ale trvalo len par mesiacov a zrazu zacal rast do vysky ale velmi rychlo, natiahol sa snad o 20 cm behom roka ci dvoch, proste rastol mi pred ocami a z dietata ,mam teraz doma chlapa. Ma 15 a nikde mi neveria ze nie je dospely, je o hlavu vyzsi ako ja, mutuje, hlas ma ako medved. V 11tich mal asi 45kg, teraz ma 15 a 65 kg a asi 175cm, ale je vysoky, muzny a vobec nie tucny

loginexistuje
28. apr 2016

@andruska80 hlavne sa tu nedaj zmiast zenami, ktore idu riesit slaninku na brusku dietata a pritom to dieta ma tazku podvahu.

Ono je dost mozne ze chlapec ide do obdobia zagulatovania a nasledne bude nasledovat obdobie prudkeho rastu.
Samozrejme zdrava strava je zaklad ale len ten kto ma doma pubertaka vie co vsetko vedia pojest.

Tvoj ma uplne v pohode BMI a skor by som riesila aby si nasiel nejaku sportovu aktivitu co ho by ho bavila mozno aj nieco netradicnejsie .. podla ponuky v okoli.

andruska80
autor
28. apr 2016

@katka1981 aha, nevedela som, že to nemusí mať iné príznaky, moja teta mala tiež problémy so štítnou, ale ona práveže schudla a mala aj kopu iných príznakov, potila, vlasy jej padali, bola unavená.... ok, nabudúce ak pôjdeme k dr., popýtam sa na to....

@eeffka ja som nepísala, že zje rohlík a jogurt, ale že zje dva rohlíky napr. so šunou, syrom.... a ešte pozerá, čo by zjedol, a dá si buď jogurt alebo ovocie, tvrdý syr...
písala som aj, že ja sa teraz snažím o zdravšiu stravu, vylúčila som úplne biele pečivo a pod., ale manžel na také nie je , on je odchovaný na takej typickej slovenskej strave, kus chleba, slanina a pod.. takže on sám si kupuje biele pečivo často, čiže syn ho je tiež... už som to aj s mm koľko razy preberala, on to proste neuznáva, tvrdí, že my sme na tom vyrástli a sme tu. keď kúpim napr. nejaký semienkový chlieb, tak z niektorých syn trošku zje, ale ledva pol krajca, potom je samozrejme hladný a nevie, čo by zjedol... a ked ho pošlem spať hladného - v zmysle, že mu poviem, že stačilo, tak sa niekedy budí v noci na to, že mu je zle, že je hladný...

andruska80
autor
28. apr 2016

@henikav
@loginexistuje kočky, ďakujem aj vám, mne tiež príde, že fakt naberá takú mužskú postavu - širší hrudník, ramená, ale teda aj zadok mu trochu nabehol... ten šport by som veľmi rada, ale on fakt na to nie je - to má po mne, ja som aj telesnú v škole neznášala 🙂, on teda telesnú má rád, ale hocijaký krúžok som mu navrhla, tak odmietol - futbal, florbal, karate, basketbal... jedine to plávanie, chodila aj na turistický, to som však zrušila, za celý rok boli možno 10 razy niekde, stále im to rušili, odpadlo, to už sama s deťmi skôr zájdem... a alergologička mu zistila astmu (aj ked tým si nie som istá), ale ked dlhšie behá, skáče, začne kašľať....

moni73
28. apr 2016

@andruska80 10 ročná dcéra začala priberať zhruba pred rokom 140 cm, 40 kg - stále nie tlstá, ale zagulatena áno. Nič som v podstate neriešila, len som sledovala. Teraz ma 148 cm a 39 kg, takže u nás určite puberta...

eeffka
28. apr 2016

@andruska80 no docitala som neskor..ak nemas podporu v muzovi tak to tazko... u nas je praveze muz kvoli ktoremu sme komplet presli na celozrnne, muku kupujem tak beznu asi 1kg za pol roka
u nas uz aj kolace, palacinky, lievance ovsenne, spaldove a pod... treba si na tu chut zvyknut
no a co sa tyka "sportu" ja teda tiez len za trest, ale ked bola dcera taka olepena , neskoro som sa zbadala, tak som chcela nechcela chodila behat na skolske ihrisko a ona so mnou... ponala som to tak ze ja "beham" a ona mi robila doprovod moralny 🙂 , potom u nas prisiel 2.stupen a po skole ziadna druzina, decka vonku a zabudala na olovrant a schudla, v zime sa kus zazimovala, ale len mierne a teraz zasa su vonku s babami, cize nepestuju ziadne sporty ale ani nesedi doma, ze som hladna = rozumej sa nudim...

andruska80
autor
28. apr 2016

@eeffka ved to, a muža v tomto ťažko prerobím... už som to s ním preberala toľkokrát, že už nemám na to nervy a pritom by mu to tiež neuškodilo, brucho sa mu tiež guľatí....tie koláče - u nás teda väčšinou muffiny, palacinky, polievky, jedlá zahusťujem tiež celozrnnou múkou, a snažím sa im pomaly prepašovať do jedálnička zdravšie varianty a hádam si postupne zvyknú...

katka1981
28. apr 2016

@andruska80, ano, to co popisujes, co mala tvoja teta, to je pri zvysenej cin.stitnej zlazy, to som mala ja, tras ruk, potenie, chudnutie, padanie vlasov, stale som jedla, lakala som sa, srdce mi busilo...... A zavisi od toho aku hodnotu maju hormony, ak nie je od normy velky rozdiel, aj priznaky su mensie.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli