2,5 ročné dieťa a škôlka

syrik
22. jan 2014

Babenky, potrebujem poradiť. Malá má momentálne 21 mesiacov, no zvažovala som, či ju dať od septembra do školky alebo nie, keďže zápis je už teraz. MOmentálne sme na plienkach, pochybujem, že do septembra bude úplne bez plienok, no vraj sa dá nastúpiť aj od februára, čo by mala necelé 3 roky. Je aprílová. Plánujeme druhé dieťa teraz, takže do práce sa nechystám zatiaľ. Ide o to, že ak by sa mi podarilo otehotnieť tak, ako plánujem 😀 a šla by do škôlky až od februára bud. roka, tak to by sa mohlo to druhé dieťa narodiť a zase bude každú chvíľku staršia doma chorá a novorodenec doma. Neviem...keby záležalo na mne, dala by som ju do školky pokojne až keď bude mať 3,5 roka. Čo všetko musí zvládať sama, aby mohla ísť do škôlky a kedy ju zapísať?

Ďakujem 🙂

jajka71
22. jan 2014

ja zatial deti nemam, ale svagrinka ma medzi dievcatami rozdiel 2 roky a velmi si to pochvaluje,starsiu davala do skolky cca od troch rokov, na zaciatok len doobeda a mohla sa venovat malej naplno a potom, ked sla starsia do skolky "normalne" na cely den, tak sla do skolky v troch rokoch aj mala, no ak by to mohla vratit, predpokladam, ze by dala dievcata skor a castejsie do kolektivu, aby neboli tak zamamickovane, ako boli, ked sli do skolky🙂

sissy27
22. jan 2014

@syrik najprv pozisťuj v škôlke, či berú mladšie ako trojročné, či berú aj v priebehu šk.roka a či ti ju zoberú aj keď nebudeš pracovať, resp. budeš na materskej... vo všeobecnosti je s týmto na SK problém, takže možno tvoju dilemu vyriešia okolnosti za teba 😉
čo sa týka ostatných vecí - do septembra bez plienok budete aj bez nejakého špeciálneho pričinenia, po druhom roku si už deti tieto veci uvedomujú aj samé a stačí naozaj málo... po nástupe vôbec nemusí byť "každú chvíľu doma chorá", to nie je pravidlo, napr. moja dcéra nebola prvý rok chorá vôbec...
podľa mňa na zápis choď kľudne aj teraz, ak ti ju náhodou aj zoberú, tak vždy môžeš odmietnuť a uvoľniť miesto inému...

luvika
22. jan 2014

@syrik Suhlasim so Sissy, moja dcerka sla do skolky, ked mala 2r. a 2 mes., bola som doma, nemusela, ale v nasom pripade slo o to, ze ona potrebovala byt v kolektive deti, vyhladavala detsku spolocnost, denne sme boli na ihriskach, navstevach, je celkovo taky spolocensky typ. Neolutovala som, chora nebyvala casto, bezne mozno aj ako keby bola doma. A prvych par dni si sice rano poplakala, ale zvykla si ovela lepsie a skor, nez deticky, ktore sli do skolky o rok neskor a viac si uvedomovali. My sme ale uz davno boli bez plienok, sama papala a recovo bola na tom tak, ze vedela vela povedat, ale tak heslovite, trebars "kaka, papat,". Behom dvoch mesiacov plynule rozpravala 🙂 zo zaciatku som po nu chodila skor, nespinkala tam, a po niekolkych tyzdnoch uz aj to a ostavala do tretej vzdy...ja skolku odporucam, ale naozaj zalezi aj od povahy dietatka.

c15211b8
22. jan 2014

@sissy27 ahoj, ja som dala maleho do skolky v 32mesiacoch a dnes Ti poviem uz by som to neurobila. Nebol na to pripraveny. Aj ked Ty mas pocit ze Tvoje dieta je sikovne, vyrovnane , spolocenske je to uplne nieco ine. Zacal sa znova pocikavat, cele tri mesiace bol nervozny, cele doobeda v skolke preplakal , proste to nebol on. Teraz mal tri a vidim , ze to uz berie inac, uz si to viac uvedomuje. Tazko povedat ci je to dozretim, alebo ci to vsetko pochopil. Kazde dieta je ine.
Ked budes doma, tak skus iba na doobeda.

kingstonka
22. jan 2014

ja som dala starsie dieta az ked malo nieco vyse 3 rokov...to uz som bola doma aj s 9mesacnym surodencom... dalo sa to zvladnut v pohode aj s dvoma- ale uz to bol najvyssi cas, ked aj starsie potrebovalo zmenu, aj mladsie viac pozornosti 🙂 ale ak ti vezmu 2,5 rocne a vies zvladnut logistiku 🙂 -nemate skolku daleko, budes tam musiet chodit aj s novorodencom(co by nemal byt velky problem) tak daj- plienky su minimum-do septembra zvladne

dida84
22. jan 2014

aj naša má 21 mesiacov... ja ju zatiaľ nedám... sme síce už bez plienok, vie sama papať, všetkému rozumie, začína pekne rozprávať, ale myslím, že bude ešte skoro v septembri... a keď ty hovoríš, že by ste chceli druhé bábo, tak by som ju nedala... majú dosť času, nič im neutečie a ten čas ti s dieťatkom nikto nevráti... 🙂

bleee
22. jan 2014

Moj isiel do skolky ako 22 mesacny, vzali ho na vynimku, kedze nemal ani 2 roky. Ale nemal uz cumel ani plienky a sam sa pekne najedol. Preto som neriesila jasle. Adaptoval sa vyborne, prvy den sice plakal, ale potom uz nie, naopak, velmi sa mu tam paci. Je pravda, ze maju v triede do 10 drobcov 2 ucitelky a vyborne sa im tam venuju. Musis poznat svoje dieta, ak je na tebe zavisle, zo skolkou pockaj. Ak je samostatne, spolocenske a nema problem ostat bez teba, mozes do tam bez obav dat. A dobre si prever skolku, je dolezite vybrat taku, kde sa detom venuju na 100% a hlavne su tam ucitelky s laskou k detom

euka210
22. jan 2014

my nasho dame az o rok, ked bude mat 4r, lebo kvoli autu by som musela ist o 5 rano s mm...uz som si to skusila, takze lenivost zvitazila 🙂

petka1983
22. jan 2014

Moja má 21 mesiacov a idem ju dať od septembra do školky, ale u nás beru len v jednej školke na blízku ale mamina musí pracovať. Ja už chodím do práce tak by mi to aj vyhovovalo keby išla aby bola viac s detičkami. A tiež ešte máme plienky ,nechce vôbec ísť na nočnik tak cez leto dufam že sa odnaučí. Už vie celkom pekne rozprávať. Na tvojom mieste ak by sa dalo by som ju dala , aby si aj tu imunitu vybudovala dokým sa ti narodí bábo. Keď budeš mať babetko už nebudeš mať na ňu toľko času a možno ti pomože to že bude v školke aby si sa mala čas venovať bábu .Zaleží na tom aké bude to druhé bábo. Moja mala bola veľmi uplakaná a neviem si predstaviť žeby som sa starala popri nej ešte o vačšie dieťa ,ale ak by som musela tak nejako by som to zvladla. Len by mi pomohlo keby asi bola v školke.

syrik
autor
26. jan 2014

Ja som sa nakoniec rozhodla,že je nedám ešte tento rok.Príde mi to skoro,nie je ešte natoľko sebestacna A nakoľko sa do práce neponahlam, nechcem ju surit. Vďaka za odpovede 🙂