Používame cookies. Viac informácií tu. OK
xenicka13
2. jún 2012

no ja detom nedavam hracky do skolky,skoly a ked uz tak tak syn si vymienal nieco za nieco 🙂

amadora
2. jún 2012

@evulkara mám doma niečo podobné v tom že synček (má 4 roky) si všetko od všetkých nechá, brať si hračky, robiť si zle, on je taký dobráčik odmalička. ja mu aj hovorím že sa musí vedieť brániť inak si každý k nemu všetko dovolí ale proste to asi nemá v povahe... tiež sa bojím že v škole bude z neho "otĺkánek"

traktor
2. jún 2012

podla mna neucit ho bit sa, kusat a ani nic podobne..aby si zas potom nemusela riesit ten problem, ze to prezenie a bude to este horsie a budes riesit, ze mas doma bitkara....urcite by som mu do skôlky nedovolila nosit hracky..dnes su skôlky dost vybavenme, je tam dost hraciek..mne to skôr pride ako kupovanie si kamaratov..alebo..ja ta nebudem trieskat, ked ty mi das hracku..cize toto by ste ho mali doma naucit, ze takyto kamarati nie su ok,nie su to kamarati, ze aj bez hraciek ho deti budu brat....a riesila by som to urcite aj s ucitelkou, ako si môzu dovolit donho kopat, bit ho?..urcite je potrebna vasa vzajomna spolupraca - rodic-ucitelka-deti..

katecameron
2. jún 2012

tak aj ja mam doma takeho Mareka co si vsetko necha potom iba narieka ale mam doma este aj Viliamka ktory si nenecha nic bez milosti vsetko vracia trojnasobne 😉 no neviem ci sa to da zmenit podla mna to je o povahe tiez nieje dobre aby vsetko vracala asi terba naucit dieta riesit konflikty inak ako bitkou ale ako &? kto vie nech poradí

evulkara
autor
2. jún 2012

no ani ja, ale teraz má tých bleiderov každý, a deti v školke sa vysmievajú iným...inak nechápem ani učitelky, prečo to dovolia...

katecameron
2. jún 2012

@evulkara si z RA iba teraz som si to vsimla

katecameron
2. jún 2012

a co sa tyka sikanovanai ano presne tieto deti su obetou sikany my sme mali s tym problem minuly rok

evulkara
autor
2. jún 2012

@traktor No aj mne to pripadá ako kupovanie si kamarátov, pritom je to kludné dieťa a najde si vela kamarátov aj inde, ale on akoby chcel zapadnúť do kolektívu týmto spôsobom.... Čo bude potom po rokoch ?zapál si. lebo...vypi to, lebo..., nechod domov, lebo...

li_la
2. jún 2012

Síce mám doma ešte len drobca, ale mám dvoch menších súrodencov a keď mali podobné obdobie, bola som pritom.
V prvom rade by som mu určite nedovolila nič brať do škôlky. Nech ukáže taštičku, vačky, všetko, aby nemohol nič prepašovať. Alebo by som mu tie hračky zobrala. Boli kupované pre neho, nie pre deti škole, on si ich chce rozdávať, tak nebude mať nič. Alebo dala po jednom kuse a keď si rozdá, nebude mať nič. A keď pochopí, o čo sa jedná, hračky vrátila.
Deti ho bijú asi z toho dôvodu, že vedia, že im tie hračky potom pod hrozbou bitky dá. A možno si to neuvedomuje a myslí si, že keď mu na chvíľu dajú pokoj, že má kamarátov. Určite by som to riešila aj s učiteľkou, nech si ho viac všímajú. A radšej by som ho asi naučila žalovať ako sa biť...
Keď bola menšia sestra, tiež si nechala skákať aj po hlave, aj ju bili aj zle jej robili. Tak som ju naučila len jedno. Keď jej deti nedajú pokoj, nech ich kopne do píštali. Viem, je to asi rovnako nesprávne ako učiť deti biť, no toto bolo vysoko účinné, deti potom hneď dali pokoj. Aj ja som to používala a vyhla som sa škarabncom, bitkám modrinám, ťahaniu za vlasy. Jednoducho som dobre kopla do píštali a bolo po probléme. 😀

evulkara
autor
2. jún 2012

@katecameron tak to ma ani nestraš... aký ste mali problém, ako si to riešila, ja si myslím že je už pozde...

evulkara
autor
2. jún 2012

@li_la no presne, aj toto som chcela docieliť, ale malý už nejako nereaguje, že prečo ho má teraz biť, ked som mu to 6 rokov zakazovala...

li_la
2. jún 2012

@evulkara Ale OBRANA nie je BITIE! Skús mu vysvetliť tento rozdiel. Ja viem, ľahko sa mi to píše, veľmi ľahko... Lebo to, čo robia jeho "kamaráti", je bitie. Oni bijú jeho. To, čo by robil on, by bola len obrana. Pretože nie je dobré, aby sa nechal otĺkať, to si nikto nenechá. Ty ho nechceš naučiť biť, bitie je nesprávne, to robia len zlé deti, ktoré túto vec nepochopili tak dôkladne ako tvoj syn. On sa musí len brániť, aby ho nezbili, aby nemal modriny, aby sa mu dievčatá nesmiali... alebo neviem, čo by mohlo zabrať na také dieťa. 🙂

katecameron
2. jún 2012

@evulkara no na skole bol taky ziak ktory terorizoval vela detí zial moje patrili tiez medzi obete vedenie skoly s tym nechcelo robit nic vyhovarali sa ze nemozu s tym nic urobit no musela som to riesit radikalne rucne a strucne 😀 ale od vted y mame pokoj

nikolca
2. jún 2012

my nemame zas nejak moc na rozdavanie,nedorajeme si sme radi pri dvoch deťoch že prežijeme 🙂 😉 a ked moje dieťa niečo niekomu da ved nech da nerobim z toho kovbojku,aj pred tyždnom som malej kupila myšku minie za 16euro,chcela ju strašne si zobrať do mesta a niekde ju musela položiť no skratka sme prišli bez nej a tatino jej povedal že jej zarobi na druhu 🙂 😉 ,a o tom biti,clapcom treba vysvetliť že nie je spravne druhe deti biť a spytať sa ich či by sa im pačilo keby ich niekto kopal,no určite nie on do teba kamenom tak ty do nho ešte väčšim takto by som dieťa neučila a už vôbec nie:tak mu chod vratiť ,aj ty ho kopni alebo kusni sa to môže obratiť a nakoniec bude tvoj syn ten ktory bude šikanovať 😒

li_la
2. jún 2012

@nikolca Či sa jedná o rozdávanie 2-eurových hračiek alebo 20-eurových hračiek, je to to isté a v každom prípade to nebudem považovať za správne. Treba sa pozrieť hlavne na to, komu sa tie veci dávajú. Ak mi môj syn povie o pár rokov, že daroval hračku chlapcovi, ktorého rodičia, napr. nemajú peniaze a nemôžu si to dovoliť alebo podobne, tak by som ho za to pochválila. Je iné darovať niečo niekomu, kto si to nemôže dovoliť, alebo chorým detičkám, detičkám z domova a podobne. Ale darovať niečo drzému decku, ktoré by to moje ešte otĺkalo, tak to by som si vyprosila... Pochybujem, že by tie deti nemali tie hračky preto, že na to rodičia nemajú, tí rodičia im tie hračky nekúpia, pretože sú tie deti zlé a v škole bijú iné deti.

elzu
2. jún 2012

A je to opravdu tak, že ty věci daruje??? Už ve školce se děti dokážou šikanovat...a i to, že mu řeknou, že si s ním nebudou hrát, pokud jim to nedá, není dobře....vím, že děti se nesmí brát doslova, ale pokud jim "dává" svoje hračky, může to být mimojiné pro to, že se jich bojí...poprosila bych učitelku, aby na to dohlídla-jen jestli by nenápadně nepozorovala, jestli se neděje něco divného...někdy, pokud se člověk nezasoustředí, tak ho nenapadne, že kluci tam v koutku zahrady třeba druhému ubližují-nejen fyzicky, ale třeba psychicky...

zitaje
2. jún 2012

@nikolca
@evulkara
@li_la
Ja tomu hovorim, ze netreba vratit, ale zastavit utocnika.
Cize urobit nieco, vdaka comu utocnikovi dojde, ze si to nenecham.
V kazdom pripade ale treba povedat synovi, nech NAJPRV verbalizuje svoj problem, t.j. nech upozorni: Nebi ma, nepaci sa mi to, boli ma to atd., ale ked utocnik neprestava, pokojne by som ho nejak odzbrojila. Napr. aj tym kopom do pistaly. Len to treba urobit prisne len raz a bez nejakeho vracania a pod.
Inak by som sa nenapadne porozpravala so synom, co si mysli, kto je dobry kamarat a preco, porovzpravala by som mu, preco lubis tatina a preco lubi tatino teba, plus dalsie priklady, kde sa da ukazat, ze nie kvoli veciam, hrackam, peniazom, moci, sile niekto niekoho uznava, lubi alebo ma rad.
Nemyslim si, ze by si to tvoj syn doteraz nevsimol, ale mozno je vo faze, ze sa mu zda, ze je toto jednoduchsia cesta - co ale my dospeli vieme, ze nie je.

katecameron
2. jún 2012

@elzu aj mne to pripada ako sikana tiez pochybujem ze im vsetkod aruje zo svojej dobrej vole aj v skolke decka sikanuju velakrat s tym ze ked mi nedas to nebudem sa s tebou kamaratit....

katecameron
2. jún 2012

mozno sa bojí doma priznat ze veci dava pod vplyvom nejakeho donutenia a inak keby to bolo ozaj tak ze dava veci ja by som kludne isla za rodicmi a pytala to spat ale na prvom mieste by som mu nedovolila do skolky bravat ziadne hracky

li_la
2. jún 2012

@zitaje Vystihla si to.

evulkara
autor
2. jún 2012

ja som paitok dokonca stratila nervy a kričala som na neho, no samozrejme mi to vrátil, že ked príde nejaké moja kamarátka a darujem jej nejaké oblečenie, ktoré mi je malé, alebo ktoré už nenosím, toto si všimne a samozrejme dáva sa príkladom, ale to je iné, stokrát som mu to povedala...

anjelicek26
2. jún 2012

@evulkara - o par tyzdnov je v skole, uz by som skolku teraz velmi neriesila, rano ho presacuj, ci neberie nejake hracky a hotovo. Bitie a ublizovanie a vracanie, na to je uz velky, takto riesia problemy trojrocne deti, ktorym este jazyk dobre nefunguje, aby si to vedeli vyhadat 😝 Mam doma takmer 6 rocnu dcerku a neviem si predstavit, ze by si problemy riesila bitkou 😕 Tu v anglicku chodi dva roky do skoly a je to hotovy maly clovek, ktory si vecer berie knizku a cita malemu bratovi rozpravku na dobru noc. Ty o nom pises fakt ako keby mal dva roky... Ved tie deti uz maju rozum a nie malo 😀

Chce to poriadny rozhovor, vreckove, ukazat mu hodnotu penazi, tolko stoji zmrzlina, tolko tricko, tolko hracka, ze to nie je len tak, ze tie veci mama z obchodu neberie zadarmo. Hracku, ktoru rozda kamaratom uz nenahradzat, nedokupovat...

li_la
2. jún 2012

@katecameron @evulkara Áno, presne to som chcela napísať. Zastaviť si rodičov tých detí, požiadala ich, aby vám vratili veci, ktoré sú vaše. A taktiež by som im nezabudla pripomenúť, že ich deti otĺkajú moje dieťa a že si to neprajem.

katecameron
2. jún 2012

@li_la bravooooo

li_la
2. jún 2012

@anjelicek26 Možno o chvíľu bude v škole, ale je vysoko pravdepodobné, že tie deti sa tam opäť stretnú. Neviem či je z veľkého mesta, ale ak by bola napr. z dediny, tak by sa trieda utvorila z presne tých istých detí. Ja som z mesta strednej veľkosti, je tu asi deväť škôl a približne toľko škôlok, ale vždy sú tak nejak zgrupené a tak som v triede v škole bola s tými deťmi, ktoré sa mi vysmievali preto, že som bola o rok mladšia ako oni.

traktor
2. jún 2012

@anjelicek26 ak ju rozda, ze ju fakt rozda..tak ok..nenahradzovala by som som..dal, tak ma smolu..ale najprv by som si zistila, ci ju dal dobrovolne..ci to len nebolo..nebite ma, dam vam nieco..cize urcite to nenechat tak a treba to riesit..ako som pisala rodic-ucitel -deti..inak, neviem..mne keby prinesie dieta cudziu hracku / a nie jednu/, tak mi to pride divne a hned sa v skôlke opytam maminy, ci o tom vie, podakujem a hracku vratim / pripadne dam inu, ak o tom mamina vie..to tym rodicom nevadi, ze ich deti maju doma zrazu nove hracky??..urcite to riesit aj tymto smerom a nenechat to tak..je velka pravdepodobnost, ze sa tieto deti stretnu aj neskôr v skole a kam to potom az zajde?..ked sa to teraz nebude riesit?

anjelicek26
2. jún 2012

@li_la - ano je to mozne, ale mozu stare kolektivy rozdelit do novych tried a pospajaju sa nove priatelstva.. Plus tam bude nova ucitelka, ktora bude problemy s agresivitou niektorych deti riesit inak, raznejsie. A ked sa deti chcu vysmievat - tak sa budu vysmievat, vzdy si nieco najdu. Treba dieta psychicky podporovat a posilnovat, aby sa dostalo z pozicie obete do pozicie otvoreneho komunikativneho pozitivne naladeneho dietata... aj keby ho mala kvoli tomu zapisat na hodiny karate a ist k psychologovi.

zitaje
2. jún 2012

@li_la ja si myslim, ze rozhovor s rodicmi tych dalsich deti nie je taky efektivny, ako rozhovor priamo s obetou tejto sikany ci nesikany, tazko povedat.
Myslim si, ze je malo pravdepodobne, ze by sa sebavedome, vyrovnane dieta stalo obetou zlej sikany, cize ja si myslim, ze rodina je zaklad, treba chlapcovi zdvihnut sebavedomie a napravit rebricek hodnot. Dodat mu odvahu, ze to zvladne, aj ked sa s nim xy napr. nebude kamaratit.

katecameron
2. jún 2012

@traktor no presne ako u nas ked dcer a doniesla nieco zo skoly tiez som apelovala na nu aby to vratila ze nechcem aby mi domov nosila nic co je cudzie aj ked jej to kamaratka DALA

anjelicek26
2. jún 2012

@traktor - podla mna 6 rocne dieta neberie z domu hracku s tym umyslom, ze rozdam, aby mi dali pokoj... to je skor kupovanie kamaratstiev. A je fakt, keby Saska donesie nejaku novu hracku domov, prve, co zistujem, odkial ju ma a volam mamine toho dietata, ci je to ok, alebo druhy den donesieme nazad 😕

Tu začni písať odpoveď...

Odošli