6 ročný prvák nechce športovať

lblb
28. dec 2013

Ahojte. Mám šesť ročného prváka, ktorého sa snažím viesť k športom ale moc sa mi to nedarí. Syn je tvrdohlavý, rád si presadzuje svoje, nechce si dať v ničom poradiť a všetko ho baví len chvíľu. V lete sa snažíme chodiť dosť na bicykel, plávať, na turistiku, v zime na lyže a na korčule ale všetkého sa hneď rýchlo nasýti. Hoci by najradšej všetko vlastnil ale zdá sa mi, že len pre pocit aby to vlastnil. A tak je to aj s bicyklom, lyžami aj korčulami. Strašne ma rozčuluje, keď sa aj teší na nejaký spoločný výlet či šport a po polhodine kontroluje čas, počíta jazdy, pýta sa domov a pod. Môžem ho neviem ako motivovať, získavať si ho sladkou odmenou, jednoducho sa zatne a hotovo. Njahoršie je, že už tretí rok korčuluje a vôbec nevidno pokroky. Trojročné deti ho už dávno predbehli a on si nedá ani len vysvetliť techniku správneho korčulovania. Neviem kde robím chybu, nechcem na neho príliš tlačiť ale keď len spomeniem, že predáme teda korčule a lyže, tak reve jak tur. Najradšej by len sedel doma pred televízorom a napchával sa od rána do večera. Môže to byť geneticky dané? Ja som ako dieťa veľa športovala ale môj muž vôbec a štve ma, že pravdepodobne bude mať vlohy po ňom. Chlapci hrávajú na dvore aj futbal či hokej a on sa k nim radšej ani nepridá. Akoby mu chýbala túžba niečo sa naučiť a dokázať... Aký máte na to názor? Ak máte podobnú skúsenosť so svojimi deťmi, rada si prečítam a ponaučím sa.

huginko
28. dec 2013

ahoj, síce neviem poskytnúť žiadne cenné rady, ako synčeka motivovať, nakoľko môj 5 ročný syn má k športu skvelý vzťah a vyslovene sa teší či už na lyžovanie alebo plávanie, ale držím palce, aby sa to u vás čo najskôr zmenilo k lepšiemu a mali ste zo synčeka len a len radosť... určite sa nevzdávajte a ďalej športujte, veď ako sa povie: trpezlivosť ruže prináša... 🙂

pancake
28. dec 2013

moj syn je presne taký istý ako píšeš.rozmýšľam,že ho v septembri dam na nejaky hudobný nastroj.

bubelko
28. dec 2013

@lblb no moze byt po muzovi. ja som tiez vela nesportovala ako dieta a dodnes nejako sporty nemusim. viem lyzovat, plavat aj korculovat, ale zeby som to zvladala technicky na vybornu sa neda povedat. plavanie vobec nemusim, ale lyzujem a korculujem rada.
skus pohladat nieco, co syna bavi - moze to byt hudba, tanec, spev, kreslenie, divadlo.... nemusi to byt zrovna futbal ci hokej. 😉

katy1979
28. dec 2013

Vymenim za mojho 6 rocneho syna. Ten tvoj ide aspon do vsetkeho dobrovolne. Moj odmieta vsetko. Na bicykli bol tento rok mozno 5x, korcule odmieta lamem ho na lyzovanie. Ja som z toho nestastny zemepan. Vyhyba sa sportu ako kliest.

lblb
autor
28. dec 2013

@katy1979
nie je o akú výmenu stáť, tiež ma stojí veľa síl prehovoriť ho. nakoniec však ide ale tých rečí okolo... jak politik pred voľbami 🙂 čo by som dala za to, aby sa moje dieťa tešilo ako "huginko" píše o svojom. neskutočne veľa síl ma to stojí a odoberá mi to chuť do športu aj mne aj samej. najradšej by som ho niekedy nechala samého doma a odišla len s mužom lyžovať

adulik23
28. dec 2013

@lblb skuste si najst partakov na sport. niekoho, kto ma dieta v podobnom veku, nech sa decka tahaju navzajom.

lienockaa
28. dec 2013

@lblb aj ja mám takmer šesťročného a že nešportuje mi vôbec nevadi,ani mi nenapadne ho nútiť,postačí mi rekreačná úroveň..má iné koníčky,chodí na hudobnú,šport len tak na čo má práve chuť,celkom má rád bicykel a kolobezku a aj vodu má rád,takže plavanie..ale vôbec nijaký šport nerobí pravidelne a ani nechodí na športový kruzok a ani neplánujeme ho dat,nie každý musí byť športovec,pokiaľ má dosť pohybu a nie je obézny,tak sa netrápim,ide mu dobre napríklad tanec a má rád hudbu,takže ak pohyb,tak sa nasmerujeme na toto radšej než nasilu na futbal a hokej atď

lblb
autor
28. dec 2013

@lienockaa
áno, beriem na vedomie, ale u nás nič... vyslovene nič - všetko len chvíľu a to sa týka hrania, tanca, kreslenia, športu, pobytu vonku s deťmi... hroznééééé. no nasilu asi nejde nič

prasiatko30
28. dec 2013

Presne suhlasim s @adulik23 treba si najst dalsiu rodinku s podobnymi zaujmami ake chces pestovat u tvojho syna, najlepsie kamarata a chodit s kamaratmi tak pre dospelych ako aj pre syna - zvycajne sa zacnu bavit o niecom uplne inom a hned radsej sportuju a hybu sa; na druhej strane si sa mozno netrafila so sportom - co ak ho zaujima viac plavanie ako bicyklovanie alebo lyzovanie - sice uznavam ze dieta by sa malo Priucit vsetkym moznym sportom ale kazdy z nas ma preferenciu na nieco insie a po tretie - mozno niektore sporty by samal radsej ucit s instruktorom a v skupinke rovesnikov - aspon teda to lyzovanie by som zvazila ci by ho viacej nebavilo lebyze chodi na nejaky kurz s inymi detmi

adkap
28. dec 2013

@lblb ja ma dievca a ked isla do skoly dali sme ju na vytvarnu a tanecnu i ked potencial tam bol kruzky robila len aby sa nepovedalo ziadne pokroky dost ma to stvalo aj vytvarna hoci v skolke nadherne kreslila a jej obrazky mali vzdy nieco do seba na vytvarnej len vsetko patlala dokonca kreslila horsie ako v skolke bola som z toho na hlavu nepomahala ani motivacia ani hnev...ku koncu skolskeho roku mal ucitel vytvarnej uz slzy v ociach co narobila patlanin na vykrese s akrylkami od farieb bolo vsetko trapas myslela som ze ju roztrhenm a rozhodla som sa ze ju minimalne z vytvarnej odhlasim skusim ju pohanat v tanecnej.... samozrejme ze som ju nejako nestihla odhlasit a od septembra zacala kruzky znova.... ake bolo moje velke prekvapenie ked som videla ako sa na vystupenie z tanecnej snazi ako maka.... a na vytvarnej zrazu ucitel pokazde ked sme pre nu prisli duploval ze aka obrovska zmena u nej oproti minulemu roku vsetko ma na vystavke.... moja rada ...chce to cas a obrovsku trpezlivost!!! ako sa po nasom hovori dockaj casu ako hus klasu 😀

dai
28. dec 2013

@lblb napadlo mi ze mu mozno nevyhovuje forma alebo spolocnost pri sportovani...
nasa mala napr. plava uz 3ti rok ( tiez ma 6 ) - prvy bola v skupine - absolutne ziadne pokroky neboli... detto korculovanie skupinove... My sme jej potom nasli trenera s ktorym si sadla - odvtedy nenormalne pokroky zaznamenala a my sme pochopili ze toto je forma akou ju musime viest ak chceme vidiet nejake pokroky... cize vsetko individualne plus osobnost trenera musi sediet - potom napreduje...
Fakt je ze u nas ona vidi sportovanie viac menej stale - vsetci plavame, bicyklujeme, korculujeme, lyzujeme - ona s tym vyrastala a ine nepozna, cize pre nu je pohyb a sport prirodzeny... tiez ma na zaciatku odpor k niektorym veciam ktore neovlada - pokial sa nenaucila plavat chodila tam len kvoli inym detom, inak mrncala ze plavanie je ble😉 potom to zrazu islo a odvtedy stale otravuje s plavanim... tak isto to bolo aj s bicyklovanim a ostatnymi sportami...
Co ja vidim tak v tomto obdobi a vlastne od kedy si vybuduju osobnost , su detmi nasim zrkadlom... cize ked budu teba a muza vidiet sportovat, budu to aj oni robit - netvrdim ze hned radi, hlavne pokial im to nepojde - ale nebudu ten sport ako taky riesit... Treba riesit asi aj prostredie kde travi vela casu - skolka, skola - aky vztah tam maju k pohybu ako takemu? ako sa k nemu stavaju jeho spoluziaci? kolko pohybovych kruzkov navstevuje? etc. ...

lblb
autor
28. dec 2013

ďakujem za rady aj názory. 🙂
@adkap u nás je to vlastne podobne, to, čo pred rokom robil na výbornú, tak zrazu veľká zmena, akoby cúvol o tri kroky späť. možno je to normálne. to, čo sa mu v škôlke darilo super, teraz ako prvák sa pohoršil - šport, kreslenie a pod. stavím asi teda na tú trpezlivosť. nemyslím, že by mal byť z neho zrovna vrcholový hokejista alebo lyžiar ale rada by som v ňom vypestovala takú prirodzenú radosť z pohybu a športu.

lienockaa
28. dec 2013

@lblb tak ho nejako motivovat,alebo skratka ma take obdobie,poznam deti,ktore vsetko ofrflali a potom prisiel rozumnejsi vek a zrazu ich nieco chytilo a sportuju a aj vela sportuju..aj pohybove danosti vela robia,ak vidi,ze mu to nejde a predbehli ho aj mladsi,tak sa na korcule ma chut vykaslat..mozno treba hladat sport,ktory ho oslovi a dat na zaciatok nieco,co by mu islo,aby sa na to tesil,ja neviem,ty ho poznas..mozno ist na nieco ako divaci,len pozriet,skusat,ci sa mu nieco zapaci..ma 6,to este nie je na nic neskoro..a kamaratov ma?

lblb
autor
28. dec 2013

v škole navštevuje pohybové hry raz týždenne, majú povolený len jeden krúžok a aj to mal od septemra asi len 5x, vždy niečo v telocvični bolo. my s mužom práveže športujeme intenzívne, muž bicykel, ja korčule aj v lete aj v zime, plávať chodíme aj do kúpeľov. mňa napadá, či toho nie je príliš veľa, až sa mu to zunovalo... na dvore je kopec detí, trávi tam celé leto ale ako náhle robia chlapci niečo pričom im nstíha, tak sa separuje. inak ústami mu to ide najlepšie. skúsime nejakú spoločnosť detí. inak chodil aj v škôlke na kurz korčulovania, korčule má už tretí rok a stále v tom ľavý. lyže máme tiež tretí rok, to mu ide, ale baví ho max. hodinu. a bicykel? - s deťmi na dvore trochu a s nami špekuluje a hľadá kopec výhovoriek. ak ide, tak sú to vianoce, ale zdá sa, že to mu ide zo športov asi najviac

lienockaa
28. dec 2013

@lblb tak bude mozno rad robit nieco,kde bude sam,mozno ten kolektiv mu nesedi..mozno rad vyhrava..😉tak ale to nie je chyba,urcite sa v niecom najde a bude to robit rad..

dai
28. dec 2013

@lblb ja ti neviem... ja by som vyhovorky moc neakceptovala, podla mna aj vytrvalost treba trenovat... Nasa napr. tento rok zvladla na bicykli 50km - a to este len tento rok zacala bicyklovat bez pomocnych... proste sme vyrazili ako rodina na vylet s batohom, dali sme si ciel pre nu motivacny ( navsteva jej kamosky v dedine vzdialenej 25km ) plus pukance ktore ona miluje a potom sme sa jednoducho museli aj vratit😉 zvolili sme cestu okolo letiska cez horu, cize opaet pre nu zaujimave... a zvladla to😉 bola na seba velmi pysna, aj ked ku koncu uz mrncala ze ju boli ritka ( teda aj mna bolela🙂 akurat som nemrncala )
- nasa chce byt tiez najlepsia - ucime ju ale ze ak chce byt najlepsia musi vela trenovat, ze nic nie je zadarmo... my korculujeme tento rok prvykrat vramci skupiny ( inak mala len pred 3mi v skolke a potom sme s nou sami chodili ) - teraz vidi rovnako stare deti ktore uz skacu a robia piruety a strasne to chce vediet aj ona...nehovoriac o tom ze tie dievcata uz trenuju v tych obtiahnutych krasnych obleckoch - takze ma motivaciu ze ked jej to pojde tak aj ona dostane taky😉 ( ona je zatial v oteplovackach a helme - nie moc motivacne😀 )

ostatne sporty ako som spominala robi individualne s trenerom - volime take kruzky kde maju aj nejaku postupnost - plavat napr. c - hodi do akademie plavania kde su 3 stupne obtiaznosti a v ramci kazdeho este moze ziskat 3 podstupne - ona sa teraz snazi o ten 3ti - najlepsi - pre nu je ta blba pripinacka s odznakom strasne dolezita - vsetky odklada a tesi sa s nich a so svojim trenerom stale riesi kedy uz bude testovanie na zraloka...
vdaka tej individualite velmi rychlo napreduje, k tomu ale si aj benchmark robi sama so sebou - neporovnava sa s ostatnymi detmi, snazi sa byt co najlepsia sama pre seba....

pre mna osobne je sport velmi dolezity pre deti - aj ked nie su obezne je fajn ked maju kondicku a su vytrvale a ohybne... Mala chodi aj na umelecky kruzok a flautu ale v tomto veku prikladam sportu rovnaku dolezitost ako malovaniu etc. ... ja som teda dost zastanca kalokagatie😀 takze pre mna v zdravom tele zdravy duch a sport k detstvu jednoducho patri😉

bonaquaba
29. dec 2013

@lblb moj syn je podobny ako asi tvoj, ze by najradsej presedel cely den pred telkou a pchal do seba co mu pride pod ruku, ale myslim, ze je to aj vychovou, keby ta telka nebyvala zapnuta od malicka tak by si na nu nezvykol a hlavne nebol by na nej zavisly,
co sa tyka sportov tiez ho treba do vsetkeho nutit, najprv vzdy bol do kazdeho sportu hrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr ale ked zistil,ze mu to hned nejde ako ma tak sa nastval a nechcel dalej pokracovat, ale kedze ma o dva roky mladsiu sestru,ktora je velmi aktivna, tak ona je pre neho velkou motivaciou, minule som zobrala dceru korculovat a syn, ze nechce ist, tak sedel doma pred telkou a potom ked sme prisli tak hned chcel ist aj on korculovat, tak sme sa dohodli,ze na druhy den pojdeme vsetci a bolo a odvtedy sa vzdy iba spytam kto ide korculovat alebo lyzovat a dcera vzdy ide tak ak syn nakoniec, aj ked musim povedat, ze sporty mu velmi nejdu,ale robime to pre zabavu a nejaky pohyb
a tvojho syna namotivuj tiez surodencom, ze ho raz nechaj doma a zober toho druheho a ked mu bude rozpravat ako bolo super koho tam stretol, tak syn sa chyti,alebo ak nema surodenca tak sa dohodnut s nejakym jeho kamaratom, ze idete korculovat lyzovat a ci nepojdu aj oni s vami bude to pre neho motivacne a zazijete vsetci kopec zabavy

sashabb
29. dec 2013

@lblb moja osobná skúsenosť. Je skoro 😉 Ty to berieš podla seba, preto ho do toho v podstate tlačíš, aj keď to tak neberieš. U nás to bolo v podstate rovnako, muž chcel aby dieťa robilo šport atď. no malý všetko odmietal. Samozrejme ak bolo kúpime korčule, lyže ... tak všetko chcel, ale keď sa mal na to postaviť ani za svet.
No nastúpil do 2tr. a už si sám vybral, že chce chodiť na tenis, na hudobnú. Jednoducho dozrel, vidiel spolužiakov-kamarátov, tak sa SÁM rozhodol, že to vyskúša 😉

janinah
29. dec 2013

@sashabb že je skoro,to neplatí všeobecne,náš syn začínal s lyžami v 4r, korčule 5r. husle 6r. karate 7,5r......teraz má 8 a robí všetko,ale nechceme mať z neho majstra sveta,stále sledujem,či nie je preťažený,a hneď by sme od niečoho upustili,ale zatial netreba....podľa mňa je to v povahe dieťaťa,jedna z mojich dvoch dcér sa nikdy v rannom veku nepostavila na lyže ani korčule /jej súrodenci na svahu a ona pod svahom sediac na sánkach a pohodička/,má 18 a občas ide na bicykel či kolies. korčule.....ale určite neprestávaj,nedovoľ mu skysnúť pre pc či tv,síce s ťažkosťami,ale nech športuje,viem,že ťa to stojí nervy a čas,ale nevzdávaj to,predpokladám,že časom dozrie a bude so športom lepší kamarát

horana
29. dec 2013

Neviem ci je dobre presadzovat co by sme chceli aby dieta robilo. Mozno ma vlohy na ine.
Podla mna treba skor hladat kde sa dieta najde, a tam podporit, nez byt smutny z toho ze to nie je to co chceme my...a mozno len nie v ten cas...
Mnohe deti sa vyhrania az neskor, neznamena ze je to strateny cas, ziadne take ze "ho predbehol trojrocny" - to co je zivot nejake preteky ci co? Nie je to nahodou o tom byt stastny?
Polhodinove venovanie sa sportu uplne staci, potom by som vzala (bicykel, lyze, korcule) odniesla do auta a dalej sa este chvilu poprechadzala, nejaku hru v prirode a domov. Nenasilne trosicku vzdy naviac ale nelamat.
To narobi viac skody nez uzitku, uz to uplne znenavidi.
Vela deti je aj takych ze nema prilis rado zimu a v zime sa hybu este neradsej ako v lete. To sa tiez samo zlomi, ale u mnohych az neskor.
Mne nasi takto znechutili lyzovanie, prilisnym tlacenim na pilu, tancovanie aj jazyky. Kolko mi trvalo v dospelosti kym som sa cez t preniesla. Chcela som sediet v knihach, alebo si len tak snivat, co sa im zdalo malo...Potom ked som sa okolo puberty vzhla na bojove umenia, zdalo sa im to zase nevhodne pre dievca a odhovarali ma ako mohli, hadzali polena pod nohy. Skratka mali svoj nazor co je pre mna ako dieta dobre a co nie - hrozna crta, pozna len ten kto zazije tento druh natlaku na vlastnej kozi. Dokonca aj do vyberu zamesntania mi kafrali, a ked vam toto robi rodic vo vacsine oblasti dosiahne len jedno, budete este viac nerozhodni po case, lebo vam to dlhym posobenim vezme silu vlastneho rozhodovania, uz si nebudete verit. A to som Baran.
Svojim detom toto nebudem robit ani nahodou.

alusha
29. dec 2013

my sme tiez mali problem nasho ku niecomu motivovat... s nami len trucoval, po 10 minutach to vzdal... pomohol mu prave sportovy kruzok, dali sme ho na hokej a tam uplna zmena, vidi autoritu v trenerovi, respektuje ho, je tam mnozstvo deti v podobnom veku, je velmi sutazivy a preto chce byt dobry a snazi sa... a aj ho to bavi, ani raz nam nepovedal, ze tam nepojde... deti uplne inak beru trenerov, pripadne ucitelov ako rodicov... a odkedy sa naucil korculovat na lade, automaticky sa vie aj na kolieskových, co predtým tiez len plakal na nich... bude mat 6 rokov, ked mu skonci na jar hokej, dame ho na plavanie... nie som za pretazovanie deti a preto si myslim, ze detom v predskolskom veku uplne staci venovat sa jednemu sportu pripadne inému zaujmu a postupne neskor pridat nieco viac... ked su deti pretazene, nebavi ich nic.

aliza
29. dec 2013

@lblb to, ze najradsej sedi doma pri telke a sa napchava nie je predsa genetika...to je vas zivotny styl. Dieta treba zamestnat tak, aby pri tej telke nesedelo. U nas sa spolocny sport neosvedcil, dcera nereagovala a tiez to vyzeralo, ako u vas. Ani plavat so mnou, ani hrat tenis....nic. A tak chodi na sportove kruzky, uz od 4 rokov. Chodi na plavanie, na tenis, na bojove umenie, gymnastika, trampolina...ma 8 rokov a uz si ten tenis so mnou zahra. Korcule ju chytili az teraz, doteraz to bolo trapenie. A k tym pokrokom, aj moja dcera sa 3 roky trapila na plavani, tiez som mala nervy, ze vacsina deti ju uz preskocila, ale potom jej to nejak kliklo v hlave a zacala pekne plavat. Ako pisala @dai, sport je hlavne o vytrvalosti, sebadiscipline, sebaprekonavani...vsetko dolezite pre zivot. V tomto veku sa to deti len ucia a je normalne, ze prechadzaju roznymi stadiami, ze ked je nieco tazke, tak ich to prestava bavit a nechcu na kruzok chodit. Netreba to vzdavat, aspon sa naucia neutekat od kazdeho problemu. Takze s korculami vydrzte,a k ho to bavi, myslim kruzok. Mozno treba najst iny klub, aby chodil viackrat tyzdenne. raz za tyzden sa toho vela nenauci. My sme tak chodili na to plavanie, raz tyzdenne a ako som pisala, 3 roky ziadne pokroky. A samozrejme, sportujem aj ja, hram tenis, chodime plavat, robila som volakedysi sport vrcholovo, aj to vela pomoze, ked deti vidia vzor u rodicov. Ist spolu na bicykel ja vnimam ako spolocne straveny cas, nie ako sport. Takisto korculovanie, je to len rodinny program, ale sport treba pestovat pravidelne, min. raz -dvakrat tyzdenne v tomto veku a najlepsie s trenerom a v kolektive inych deti.

sashabb
29. dec 2013

@janinah veď samozrejme, každé dieťa je iné. Ale jedno čo som si všimla je, že rodič ktorý športuje, automaticky vedie k tomu aj dieťa (a nerieši či to dieťa chce robiť tiež ) ALEBO rodič, ktorý chcel niečo robiť a nepodarilo sa mu to, sa teraz angažuje u svojho dieťaťa.

Môj sa napr. rád bicykloval, strávil na bicykli celú jar-leto-jeseň, vonku sme boli stále a preto som ho ja osobne nenútila do iných športov. Sama som hovorila mm, že je skoro nech ho necháme tak, že veď sám zistí a uvidí čo robia jeho kamaráti (v škole sa o tom budú rozprávať) a bude sa chcieť pridať, alebo niečo vyskúšať. A mala som pravdu 😀

zuzi0110
29. dec 2013

@lblb aj ja mám doma také dieťa. Teraz ju veľmi baví xbox. Skáče pred ním toľko až sa spotí. Hlavne sa jej páči raftovať a hrať tenis. Tak skúsim na jar nájsť nejaký reálny tenis. Inak tiež sme skúšali všetko.... Ešte to plávanie má rada ale tiež v takom dochodcovskom štýle 😀 a bola so mnou pár krát na Zumbe tak sa jej páčilo ale potom som otehotnela a sama už odmieta chodiť. Druhorodenú mám ako pumu kríženú so stíhačkou po manželovej rodine... Takže podľa mňa veľa robia aj gény.

aliza
29. dec 2013

@sashabb samozrejme, ak rodic sportoval, tak sam dobre vie, aky je sport pre zivot dolezity, preto vedie k sportu aj dieta. Vacsina deti v tomto veku nechce nic robit, daju prednost telke, playstation, xboxom, sladkostiam, cipsom....to je normalne. Ale navyky sa buduju od detstva, potom sa tu matky rozculuju, ze ich pubertaci su cele dni zavreti v izbe, nic nerobia, su lenivi, bez zaujmov....a lahsie takto podlahnu tlaku a vplyvu ostatnych deti, ktore nemaju to spravne zivotne smerovanie. To nie je o nuteni, ale o budovani vytrvalosti. Cim neskor dieta zacne so sportom, tym to je tazsie....vacsinou robia sport chvilu a ked to zacne byt tazke, prestanu a zacnu iny sport a pod.

janinah
29. dec 2013

@aliza presne tak,ak sa premešká správny okamih,zvlášť u chlapcov,tak z nich rastú pc maniaci či panelákoví obsmdavači,ktorí nemajú v staršom veku nijakú záľubu a nevedia čo so sebou a voľným časom,na to je rodič,anby ich k niečomu užitočnému priviedol,jedno k akému krúžku,ale nech sa naučia pravidelnosti,vytrvalosti,pravidlám....

mamavera
29. dec 2013

@lblb ak k športu nemá vzťah, môžeš robiť, čo chceš, nikdy z neho nebude mať radosť, ani také výsledky, ako ostatné deti. To však neznamená, že bude voľný čas tráviť pred telkou. Na túru do prírody nejaké zvláštne športové vlohy nepotrebuje, samozrejme, dĺžku a obtiažnosť trasy treba prispôsobiť jeho veku a schopnostiam, radšej kratšiu, aby bola aj koza celá, aj vlk najedený. Možno ho zaujíma niečo úplne in, nemusí sa nutne venovať len športu, môže to byť modelársky krúžok, dramatický, výtvarný, hra na hudobný nástroj, možností je veľa. On asi sám cíti, že nedosahuje také výsledky, ako by chcel, že mladšie deti sú lepšie od neho a to ho demotivuje. Netlač na neho, dosiahneš pravý opak - totálny odpor k akémukolvek športu. Čas pred telkou, alebo s PC prísne vymedzuj.

lblb
autor
29. dec 2013

@janinah
@aliza vychádza mi teda len jediné a to - trénovať len trpezlivosť. a nielen synovu ale aj moju. keby mal aspoň takú snahu v niečom vynikať, byť dobrý aspoň tak ako jeho kamaráti. lenže on sa nesnaží byť dobrý, nechce v ničom vynikať, nechce si nič dokazovať ani sa pochváliť, že - aha ako sa mi to podarilo, ako mi to už ide... absolútne nič. on túži po všetkom a keď to už má (lyže, korčule, tenisovú raketu a pod.) a zistí, že mu to až tak dobre nejde, tak to chce vzdať už po 10-tich minutách. chýba mu súrodenec alebo kamarát, s kým by sa možno porovnával alebo kto by ho aspoň trochu ťahal vpred. podľa mňa čo do neho všepím v detstve, tak sa to snáď aspoň trochu v dospelosti odzrkadlí. aspoň nejaký kladný postoj k športu 😉 každopádne ďakujem za názory, tiež si myslím, že keď to teraz vzdám, tak sa aj on na všetko vykašle.

mamavera
29. dec 2013

@lblb myslím, že s tým veľa nenarobíš, je to črta povahy. Ani ja som nikdy nemala potrebu v niečom vynikať, nikdy som nemala potrebu niekoho v niečom poraziť a keď som aj nejakú súťaž vyhrala, alebo sa umiestnila na prvých miestach, bolo mi to viac-menej jedno. Nechápala som, čo z toho dospelí robia, mne to bolo fuk. A tiež nemám potrebu sa niečím chváliť, ani si nič dokazovať. Aj keď sa niečo nové naučím, robím to pre seba, no zabi ma 😎

zuzi0110
29. dec 2013

@aliza dobre ale ja mám napríklad doma klasického "šprtka" čiže aj na kúpalisko si prepašuje knihu, maľuje, hrá na klavír už celé roky s ukážkovými výsledkami. Rada mi pomáha pri varení. Ale na túru ju dostanem len ak vymyslím že si bude zbierať kvety do herbára alebo že pôjdeme na nejakú historickú pamiatku. Učí sa na samé jednotky a všetci ju majú radi. Meniť ju nechcem lebo som s ňou spokojná a hrdá ale aj tak chcem aby bola viac aktívna fyzicky.... Druhorodená dcéra je ako na gumičku takže výchovou to nebude.