Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

8 ročná dcéra má zlomyselnú kamarátku

Školák (6 - 11 rokov)Narušená komunikačná schopnosť
1. aug 2020

Ahojte, aj by som vas prosila o nazor, ci to nevnimam trochu zle, ale aj o nazor, co s tym. Moja dcera ma nejake kamosky v triede, ale viete ako to chodi vramci spolocenskych detskych vztahov, chvilu kamosky su, potom nie, potom zasa ano... ale nema pocit ze by tam mala nejaku dobru spriaznenu dusu.
A ona dost tuzi mat najlepsiu kamaratku. Tu donedavna mala, v podstate to je rovnako stare dievca z blizkej ale ciastocne nevlastnej manzelovej rodiny. Napriek veku ide asi do puberty, aj jej boli robene testy. Navyse ma dvoch starsich surodencov a sa mi javi ze aj taku vychovu. A o co ide? Hadaju sa samozrejme tiez a to ani neriesim, no vsimla som si, ze ked sa nieco spolu hrali aj v minulosti, robi je ta kamoska dost zle. Napriklad sa mecovali takymi polystyrenovymi sablami a zatialco dcera triafala skor do noh a trupu, kamoska vkuse do hlavy a tvare. Alebo sa kupali v bazene a sa spliechali a potom to uz prestala byt sranda, dcera uz povedala ze staci a ta kamoska pokracovala donemoty, nevedela sa zastavit, ked uz dcera sa zdvihla a odisla z bazena so slovami sibe ti? Nevie to respektovat, doslova si to vychutnava, akoby zo skryteho hnevu, ale mozno ma v tom pozitok, neviem. Alebo sa hraju s hrackami a kamoska si vypyta to co ma v ruke prave moja dcera a ta sa spyta, ze ci jej to ale po chvile zase vrati, a ked slubi, ze ano, tak pozicia, no samozrejme vratit nechce, ani po neviem ako dlhom case. Provokuje o dusu. Aj som parkrat usmernila ich hry, zasiahla, ze co maju a nemaju robit, ale to ma kratkodoby efekt. No a dlhodobo teraz pocuvam, ked pride, rozprava mojej dcere, ze uz nie si moja najlepsia kamoska a najlepsiu kamosku mam novu a byva tam a tam, a je mi s nou super. Dokonca bolo take, ze "ako sa tesim, ze uz od teba odchadzam a budem zajtra s naj kamoskou". No a na tom zaklade som si vsimla, ze ked sa stretnu, tak uz aj moja dcera nereaguje najoptimalnejsie, co situaciu iba zhorsuje. Aj som sa snazila sprvu veci neutralne vysvetlovat, nenapadne zlahcovat, no prekvapila ma dcera otazkou, ze ci som na kamoskinej strane. Samozrejme som to obkecala, ale uz som si dala potom pozor, ze mozno ma aj pravdu. Neskor som kamosku zas ospravedlnovala, ze vies, mozno na teba ziarli, mozno jej nikto neprejavuje dost lasky; no uz som v stave, ze som na dievca alergicka. Dokonca som tej kamoske povedala, ze pozri sa, ked neprestanes robit zle, tak ta zbalim a pojdes domov a uz sa nebudete nikdy hrat, tak si to rozmysli. Chvilu bol klud a po pol hodke zasa. Cize som pochopila, ze si asi nevie pomoct, ze to je bud taka povaha, alebo vychova.
Takze som si povedala, ze to budem trochu obmedzovat. Avsak na jednej strane mi dcera kvici, ze nema ziadnu kamosku, na druhej pocuvam manzela, ktory praveze iniciuje tieto stretnutia, z akych dovodov neviem, ci sa snazi vidiet neustale prinos kamosky, alebo mu ide o to, aby si dcera zvykala a snazila sa riesit aj taketo situacie. Alebo jednoducho preto, ze aj zo strany jeho rodiny tu nastava iniciativa, aby sa dievcata hrali. Co nechapem, pretoze velakrat sa cudujem, ze ci ta kamoska vlastne chce, ked sa tak sprava.
Ako "fackovacieho" panaka si z dcery nechcem nechat robit.

sunny8
1. aug 2020

Zaraziť také kamarátstvo .. premietla som si to do obrazu svojej dcéry a teda nedovolila by som aby mala v blízkosti také deti. Možno má to dievča nejaký problém veď ok každý má ale to ju neoprávňuje správať sa tak k tvojej dcére. Reálne zakázať aby sa stykali a dcérke vysvetliť že si nájde lepšiu kamarátku že toto dievča jej aj tak robí väčšinou zle

evkano1402
1. aug 2020

No kamoska tvojej dcery ma zjavne nejaky problem, mozno nedostatok pozornosti, pochopenia vo vlastnej rodine. Nemyslim si, ze sa zmeni a vztahy medzi babami budu lepsie alebo aj dobre. Ja by som to utala. Proste nie, nebude k nam chodit a hladala by som si inu kamosku. Ked k Vam chodi s recami "ja uz mam inu najlepsiu kamosku" no ved super, chod si k nej, v pohode. Ries si predovsetkym svoju dceru, nie tu kamosku.

pribinak
1. aug 2020

Daj na svoj inštinkt a chrán dcéru. Proste by som obmedzila kontakt a mužovi by som rovno povedala, že hentsku kamosku dcéra nepotrebuje

evkano1402
1. aug 2020

No a muzovi a rodine len povedz, ze baby si nesadli, ved nie kazdy sa musi s kazdym kamosit, moc to neobkecavat...8 rokov je iste fajn mat niekoho...ale aj ked nema v tom veku tu naj kamosku, podla mna sa nic nedeje, mozno pride niekto do cesty o mesiac mozno o rok a venovat sa jej co najviac, pokial to ide, normalne s nou hovorit, ze nie kazdy s kazdym dobre vychadza, pretoze sme rozne povahy, ale zaklad je nedovolit, aby mi niekto ublizoval, aby ma respektoval, ked sa uz nechcem jasit v bazene a podobne. Tak ako to citis, tak je to vysvetli, ak bude mat chut sa o tom bavit, nie nasilu.

deti95060810
1. aug 2020

Tiež by som tak reagovala ako ty. Nemáš si čo vyčítať. Na prvom mieste je vlastné dieťa ...
tvoja dcéra nemá súrodencov? Lebo som pochopila že tá dievčina čo k vám chodí má súrodencov tak možno ju tí súrodenci doma vycvičili....
Ako dieťa som doma niečo podobné zažívala....Starší súrodenci ma vymlátili a v škole som vymlátila ja deti - najmä chlapcov.... 😉
To bolo poznámok v žiackej ako bijem deti....🙂

vlcik1
1. aug 2020

To je tak, co vidi doma, to posuva dalej. Ona za to v podstate nemoze. Ale tvoja dcera taku kamaratku nepotrebuje.

jankapepe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martinellacka
1. aug 2020

no neviem toto nie je asi normalne kamaratstvo, aspon mne sa to urcite nepozdava :/

gitusmezeiova
1. aug 2020

Úplne viem o čom píšeš. Ja som mala dlho stymto problém. Dcéra mala od prvej triedy jednu kamarátku a tá jej vo všetkom vyslovene dirigoval. Ako na pohľad sa zdala milá ale po istom čase som pochopila že manipuluje s dcérou. Napr. Keď sa budeš baviť s tou alebo tou (všetko spolužiačky) nebudem tvoja naj kamoška. Ale ona keď sa s nimi bavila to bolo OK. A dcéra potom bola smutná až dovtedy dokým sa nezacala s ňou baviť. Aj doma úplne smutná. Keď išli na výlet,úplne jej rozkazovala. Všetko muselo byť podľa nej. Aj som jej dohovarala že ja v jej veku som sa bavila so všetkými spolužiakmi. Veľmi dlho to tak bolo. Až dokým dcéra došla do takého veku že to pochopila. 🙏 Prestala sa s ňou baviť a teraz sa plno kamaratiek sesterníc a pod. Takže sa neboj ona to časom pochopi.

zazvorka87
1. aug 2020

Najhorsie co moze byt, je tolerovat taku kamaratku, potvora jedna hnusna zakerna, ver ze ona dobre vie co robi, deti sa zle a budu sj ako dospeli takymi.
Ked ju nestopnes potom bude tolerovat aby jej druhy robili zle a neskor aj manzel a podobne.

kittykat22
1. aug 2020

Ked si dcera najde lepsiu kamaratku tak tato podla mna vysumi do stratena. Ja na tvojom mieste jej poviem ze to ako jej hovori ze ma lepsiu kamaratku a ako uz nevie dockat ked odide, nie je spravne. Co s tym spravi by som nechala na jej uvahe.

evkamotka
1. aug 2020

Cez leto to tou cudnou obmedz a od sept dcerku prihlás na nejaky fajn kruzok kde si mozno najde fajn kamosku

laila22
1. aug 2020

Netolerovať. Moja dcéra mala podobnú kamošku co sa podobne u nás realizovala a všetkým nám pila krv.. Kým sme,, suchali nohami a neodporovali bolo dobre,, časom dcéru vedela poriadne vyprovokovať a to už zasahovala jej mamička, ako si mam s dcérou urobiť poriadky.. Zaslo to až tak ďaleko, že.,, kamarátka,, postvala proti mojej dcére celú triedu, presne tým manipulatorskym vydieranim ostatných.. Keď sa s ňou budeš baviť... No nemalo to konca kraja, moja dcéra bola, zlá a kamarátka vždy dobrá v očiach svojej matky... Skončilo to tak, že som dcéru preraridala na inú školu, kde nemá najmenší problém so spolužiakmi. Riaditeľka miestnej školy ma nezdravi.. Otec kamarátky sa bol u nás ospravedlniť po tom co som zavolala jeho manželke, aké nenávistne veci píše jej dcéra o mojej na internete... No a teraz sa dievčatá v lete stretli moja s bývalimi spolužiačkami a tie sa jej ospravedlnili, za svoje správanie a vraj si už dávajú pozor na správanie, lebo už nechcú nikoho vyštavať. Dcére som povedala, že ani jednu z nich nechcem vidieť pred naším domom a už vôbec nie v našom dvore.. Ona im možno odpustila, ale ja nie.

laila22
1. aug 2020

@zazvorka87 presne ta zakernost im zostane to je povahova črta.

ivangeline
1. aug 2020

Obmedziť kontakt. Byť na strane dcéry a hovoriť pravdu a úprimne. Žiadne zlahcovanie. Môže ti byť jedno, čo má ona doma. Ona sa tak správa k tvojej dcére.. 🙈

lavender273
2. aug 2020

Aj ja by som definitivne obmedzila kontakt, dievca ma evidetne problemy ktore si vybija na tvojej dcere. Vysvetlila by som dcere ako sa veci maju, ze sa kamaratka nepekne k nej chova a ze si nemoze nechat skakat po hlave len preto aby mala kamaratku. Od nas by letela smykom.

lavender273
2. aug 2020

@laila22 to sa az zle cita toto. Mrcha jedna zasrana (ta kamoska).

ljzozv
2. aug 2020

Údel najmladšieho dieťaťa a dokonca dievča po chlapcoch. Dievča je zvyknuté , že sa o všetko musí doťahovať a biť. To je len môj predpoklad. Prečo ide až do extrému. Opakuje len vzory správania sa v hádkach aké zažíva doma. Asi by som to trošku takto dieťaťu vysvetlila. Aby vedelo že stojím na jej strane, ale.zase ak sa majú stretávať, tak aby trochu chápalo aj tu kamošku

marcelatje
2. aug 2020

Tiez mam pocit, ze vela deti psychicky tyra svojich rovesnikov. Same nadavky, vyhrazky, vydieranie 🤦‍♀️ moja dcera je skor submisivna takze si na nej zgustnu. Vzdy vysvetlujem, ze vsetkych ludi zmenit nedokazeme, ale clovek si sam musi uvedomit co je pre neho dobre a ak nie je ina cesta toxickych ludi sa zbavit. Tiez ze kazdy je iny, ma svoju osobnost, problemy..... Ale po poslednej skusenosti som sa uz neudrzala a dcere som povedala, ze to dievca je tupa krava. Nie som na to hrda, nechcem aby moje deti prevzali tento model spravania, ale dcere sa zjavne ulavilo, lebo to bolo znamenie ze ona skutocne nemusi robit vsetko pre to aby sa slusne dohodla s niekym, kto o to ani nestoji, len si na nej honi svoje pokrivene ego. Bolo to dievca z tabora, ak by islo o osobu s ktorou bude travit cas dlhodobo, napriklad v skole, tak by som to riesila inak.

marcelatje
2. aug 2020

A vlastne som chcela napisat, ze ak sa tvoja dcera v pritomnosti danej dievciny neciti dobre, tak tie stretnutia vobec nepodporuj. I ked zo skusenosti vidim, ze dominantne typy deti ostatnych pritahuju aj za cenu, ze im budu robit zle 🤦‍♀️

luccija
2. aug 2020

Eliminovať na čo najmenej.Je to psychické týranie, povysovanie, vydieranie, posmešky to tvoja dcéra nepotrebuje.To dieťa za to ani nemôže ma to už v sebe.Preto chvíľu prestala a znova začala.Je to jej štýl kamarátstva, komunikácie.Dievcata sa často hrajú týmto vydieraním štýlom nie si moja kamarátka budem mať druhu v tu chvíľu by som ju vypoklonkovala z domu

bociandy
2. aug 2020

Dievcata ti velmi dobre radia, kamosku treba zrusit. Zazila som to iste na vlastnej kozi, mala som taku “kamosku” na zakladnej a tahalo sa to az kym sme neskoncili strednu - az vtedy som nasla odvahu ju sama odpalkovat. Co by som dala za to, keby si to niekto v mojej rodine vsimol a pomohol mi riesit tuto situaciu:( Doteraz mam pocit ze som sa s tym uplne nevyrovnala a to sme po strednej uz skoro 20 rokov... Takze zrusit takuto “kamosku” a cim skor tym lepsie.

lubiss
2. aug 2020

nech sa s nou toj manzel kamosi sam ked tak trva na tom aby boli kamaratky....idiot... necha svojmu decku robit zle a este z toho vzijde to ze vasa dcera bude vdaka tej soplani zakomplexovana ze nie je dobra ako kamaratka a podobne a bohvie co vsetko jej rozprava aby jej robila zle...zarazit a dovidenia kamosku si urcite najde aj inde bud na nejakom kruzku alebo v skole aj z inej triedy atd...

autor
2. aug 2020

@gitusmezeiova TO je super ze to takto dopadlo. Horsie je, ked taketo dievca drzi inu tak v sachu, ze ked ju neposluchne, dokaze este aj ostatne dievcata tak zmanipulovat, aby sa s nou nik nehral, co v tomto veku je este mozne.

autor
2. aug 2020

@laila22 No presne toto som mala na mysli.

@marcelatje Absolutne suhlasim, nie sme tu na to, aby sme sa so vsetkymi priatelili.
@lubiss On ma pocit ze to je normalne medzi detmi, ze on ako si spomina ako si chalani robili navzajom zle, chvilu vylucili z bandy jedneho potom druheho. Jeden den niekoho zmlatili, druhy den uz boli najvacsi kamosi - neviem, bolo to predsa len pred 20 rokmi a su to aj chalani.

lubiss
2. aug 2020

ano chalani sa klckuju ale pri dievcatach je to ine a povedala by som aj zakernejsie, zeny su mrchy :D a ked je ta druha citlivejsia moze to casom viest k anorexii a podobne chalani si daju po drzke a vybavene idu dalej ako vyssie pisala pani z takej kamosky ma traumu doteraz este 20 rokov po

marcelatje
2. aug 2020

To mi pripomenulo toto...

autor
3. aug 2020

@marcelatje HAHAHAHa 🙂

cuvienka
3. aug 2020

su to deti ale podla mna aj tvoja dcerka pochopi, ze to nebude dobra kamoska. najde si inu a isto lepsiu, ktora jej nebude len robit zle. deti to maju niekedy tazsie ako dospelaci. no isto som toho nazoru, ze taketo priatelstvo nema zmysel

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre