8-ročné dieťa a menštruácia. Mám ju zobrať k lekárovi?

mucka1985
20. feb 2011

dnes sa mi dcera stazovala ze ju boli podbrusko nakolko je ztp tak nosi plienky isla som ju prebalit a plienka bola od krvi umilasom ju a zistila som ze ma menzes,ma len 8 rokov a vobec neviem ci mamju zobrat k lekarovi poradte mi prosim

saxana123
20. feb 2011

Ja by som asi radšej k lekárovi išla, predsa len, 8 rokov je málo na menzes 😕

mary3
20. feb 2011

Ja som dostala menzes ako 9-ročná a bola som vtedy aj u detskej gynekologičky. Poslala ma tam moja detská lekárka, tak sa skús spýtať vašej lekárky.

mmonika
20. feb 2011

no ja by som sla tiez s dcerou ku lekarovi .. minule dcera dosla zo skoly domov ,ze jednej spoluziacke ( o rok starsej od mojej ) ze bolo v skole spatne a ze mala krvicku tam dole... 😖 tak som to mojej dcere vysvetlila tak este detsky ... 😖

ze vraj buclatejsie dievcence dostavaju menzes skor...

erika246
20. feb 2011

no ja som dostala...ako 10 ročná...a nikto ma nikde neposlal...ale asi by som isla aj ja k lekárke na tvojom mieste....

gumimaci
20. feb 2011

@mucka1985 hej stretla som sa s tym... niektore dievcatka dospievaju naozaj velmi skoro... treba potom zajst na vysetrenie k detskemu gynekologovi.

mau
20. feb 2011

@mucka1985 aj moja spolužiačka dostala ms v treťom ročníku - čiže vo veku tvojej dcérky... Ale pre pokoj v duši by som lekára na tvojom mieste navštívila...

maznacik007
20. feb 2011

no neviem ci by jej nasteva lekara nesposobila velku traumu.. resp. si daj velky pozor na vyber lekara....

ja by som jej skor dala odobrat krv a skontrolovat hladinu hormonov, ale v pripade ze ma nadvahu, a zacalai sa pred nastupom menzesu objavovat aj sekundarne pohlavne znaky /ochlpenie rast prs, atd/ tak prosto dcera dospieva...

v rodine dostalo prvy menzes dievcatko v 9 rokoch nejako specialne to neriesili... ta hranica pohlavneho dospievania sa stale znizuje

a este neberie nejake lieky ktore by to mohli urychlit ? myslim nastup menzesu

gumimaci
20. feb 2011

@maznacik007 myslim , ze detsky gynekolog je preto detsky, aby traumu aleb o nejaku skodu nesposobil... ci? 😕

maznacik007
20. feb 2011

@gumimaci no neviem... ako volat sa to moze vselijako... ale akurat som minuly piatok hovorila s kamaratkou dcerka mala problemy /zapal a svrbenie/ a absolvovali vysetrenie u detskej gynekologicky a jej dcera a aj ona mali z toho dobru traumu... ako tam ziapala po malej aby roztiahla nohy ... / mala ma akurat tiez 8 rokov/ a ze to bolo desne... tak neviem...
to vysetrenie bola v januari tohto roka na kramaroch

gumimaci
20. feb 2011

@maznacik007 😒 no blbe fakt, ja to zas poznam opacne, lekarka jednej znamej a dcerke pomohla. asi zalezi aj od pristupu...

maznacik007
20. feb 2011

@gumimaci no ved to... ako ja neviem ako je to inde.. ja som od BA ale tu je celkom nedostatok detskych gynekologov.. a tych dobrych tak to ani nehovorim...
preto fakt treba zvolit bud niekoho dobre overeneho... ale len tak neslepo by som s dietatom nesla.. ze o nom nic neviem... a uz vobec nie po jej skusenosti.. fakt z toho bola dost hotova...

strapco13
20. feb 2011

@mucka1985 urcite chod k dr.--mozno ta len ukludni, ze je zo naozaj menzes.ak sa bojis gynekologickeho vysetrenia..skus ist k MUDr. Repkovej v GA..ona je endokrinologicka..vyluci najprv, ci sa nejedna o hormonalnu poruchu..je velmi mila..pediater Ta k nej posle
rovnako daj vysetrit moc u svojej peditricky..ci nema zapal, niekedy je pri zapale mocovych ciest krv v moci..nemusi sa jednat nutne o menstruacnu krv vo vasom pripade
zalezi aj od zakladnej diagnozy dcerky..ci ma nieco s hormonami alebo nie...to ale tu neriesime
cize najprv pediatricka..da vysetrit moc, potom MUDr. Repkova..vyluci ci sa jedna o nieco hormonalne a potom detska gynekologicka

titkovamiriam
21. feb 2011

osem rokov je dnes uz normalne -mam kamosky co mali ich dcerky prví v 8-9 rokoch

nice202
21. feb 2011

mala by byt vysetrena na endokrinologii. normalne to nie je ako ti tu pisu. bohuzial. moze sa jednat o predcasnu pubertu. je o tom na nete celkom dost.

mucka1985
autor
21. feb 2011

dakujem vam za pomoc dnes som volala s deckou lekarkou povedala ze zbitocne stresujem ze ide urcite o menzes mam sa jej ozvat zasa v piatok tak uvim

mucka1985
autor
21. feb 2011

@gumimaci no aj moja sesternica bola v ba na kontrolu u ginekologa s malou ties mi hovorila ze to bolo uplne nahlavu

bodka70
22. feb 2011

@mucka1985 ,tak ja by som sa určite tiež stresovala, keby moje dieťa v 8 rokoch dostalo menštruáciu. Je pravdou, že v posledných rokoch dievčatá dospievajú čoraz skôr a menštruácia v 8 rokoch nie je už takou raritou, ale aj tak je to priskoro, je to predčasná puberta so všetkými dôsledkami, čo k tomu patria - napr. sa môžu dievčatku predčasne uzavrieť rastové štrbiny a už nevyrastie. Deti dospievajú fyzicky čoraz skôr, ale mentálny vývoj tomu nezodpovedá, naopak v školách je trend dávať deti do školy čo najneskôr, je veľa odkladov. Pri takomto vývoji sa pomaly bude riešiť menštruácia u škôlkárov ☹.
Moja 10,5 ročná dcérka našťastie ešte menštruáciu nemá a dúfam že ešte aspoň rok-dva ju nebude mať. Ešte len začína mať prvé príznaky puberty, začína sa viac potiť a trošičku je narástli bradavky.

felixa
23. feb 2011

@mucka1985
Ano, okamzite ju zober k lekarovi. Mala by byt vysetrovana na endokrinologii. Ked dievca dostane menzes, tak sa mu uzavru rastove strbiny a prestane rast. V osmich rokoch je menzes velmi skoro, ide o predcasnu pubertu. A nemala uz nejake priznaky? Rast ochlpenia pod pazuskami, na ohanbi, rast prs? Aj ked je dcerka ztp, mala by si to riesit, a nemala by si sa dat odbit lekarkou. Neviem odkial si, ale tvoja lekarka by ta mala poslat na endokrinologiu. Velmi dobra endokrinologia je v Detskej fakultnej nemocnici na Kramaroch v Bratislave.

dai
24. feb 2011

hm, ja som dostala menzes ako 11-rocna, moja sesternica dokonca o rok skor - bola som pritom vychrtlina 🙂 ako bol to sok pre mna aj moju mamu ( ona mala menzes az od 17-tich ) - pravda je ze som uz potom prestala rast ( nastastie predtym som stihla narast na nejakych 162 cm - to som bola najvyssia v triede 🙂 nasledne ma vsetky dievcata prerastli...)
no, ked je ztp tam by som ju asi k lekarovi zobrala, ci to nema aj nejake ine priciny, alebo to nesposobi nejake komplikacie - vzdy je lepsia prevencia...

nice202
24. feb 2011

@felixa presne tak! ja som chodila na endokrinologiu kvoli stitnej zlaze. riesili sa tam aj presne take dievcata, co dostali menzes v takom mladom veku. podla mna to nie je ziadna hanba,ak ju tam vysetria.

tomik771203
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tomik771203
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ada11
2. mar 2011

ja by som určite išla k detskej endokrinologičke, môže sa jednať aj o predčasnú pubertu, nie je to len že dieťa skorej dozrie po tejto stránke, ale je dôležité aby sa predčasne neukončil rast - treba to vylúčiť. Ja idem teraz v marci s mojou 7,5 ročnou dcérou na endokrino, lebo napr. na ohanbí má už pár ochlpenia, málonko, ale predsa to treba vylúči´t, aby nemal predčasnú pubertu a v nejakých 12 rokoch by mohla prestať rás´t, tak pre istotu

swajerova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
swajerova
16. júl 2012

ja mam8 roční dceru a ma asi menstruaci poroto lebo dnes sla na wc a strasne plakala tak som tam jela a ona strasne kvacela co mam delat

swajerova
24. júl 2012

proc mi nik nechce poradit

tinaki1275
24. júl 2012

@swajerova navstiv lekara.. 😕

strapco13
25. júl 2012

@swajerova k lekarovi treba ist..zapal, menzes..pricinu ti cez net nikto neurci.

swajerova
27. júl 2012

ja sem dnes bila u decky gynekologycky s cerži a ta mi žíkala ze aby sem jela k endokrinologičce a aj ta sem byla a žika že aby so ji odebrala na vystreni menstruaci kref jak to mam udelat ze potom se uvidi