9 ročná dcéra s nikým nekomunikuje

pepa2375
29. apr 2015

Dobry den.Moja dcera ma 9rokov s nikym nekomunikuje,je problem z nej nieco dostat,nezdravi sa,a to ani v skole ucitelom,proste nikomu.Navstevovali sme psychologicku ale nebadala som nijake zlepsenie.Jej zaver znel,ze dcera je velmi uzkostliva a ma prehnany strach zo vsetkeho.Mal niekto niekedy podobny problem???Uz neviem co mam robit...... ☹

zuzka38
29. apr 2015

@pepa2375 to je zaver a riesite to ci? K osychlogicke uz nechodite?

pepa2375
autor
29. apr 2015

@zuzka38 To bol zaver.Este nam povedala ze s tym nam asi nepomoze,to nam povedala hned na zaciatku.Uz tam nechodime,ale uvazujem,ci nemam znova zacat

dada07
29. apr 2015

A bolo to tak vzdy? Ci sa to tak dialo postupne?

giovanna5
29. apr 2015

Ja som tak bola, keď som mala 6 rokov. No toto sa prejavilo po predchádzajúcich zdravotných problémoch, ako 5 ročná som dostala prvú ms, chodili sme po endokrinológovi, gynekológovi atď. Zrejme to bola reakcia organizmu a mysle, uzavrieť sa do seba. Na Kramároch vtedy psychologička povedala mojej mamke, že má začať so mnou inak jednak a ak sa to nezmení, bude nútená poslať ma na psychiatrické vyšetrenie. Takže toto bolo naša prvá a zároveň posledná návšteva u nej. Mama našla perfektnú psychologičku dokonca v našom meste, už na prvom sedení sme sa spolu hrali na zemi. Trvalo to síce istý čas, kým som bola ochotná normálne komunikovať, podotýkam nebavila som sa ani s otcom a bratom, iba s mamou, ale dala ma úplne do poriadku. Radím teda vyskúšať inú psychologičku, možno bude mať úplne iný pohľad na vec.

ada274
29. apr 2015

@pepa2375 a to len tak z nicoho nic? Kedy presne sa to zacalo, aka bola od utleho detsva, aka je povaha vo vseobecnosti. Co kamaratky, ma nejake? Ake, rozumie si s nimi? Co rodinne pomery, aka ste rodina? Neublizil jej niekto fyzicky v rodine ale mimo rodiny? Tisic otazok tu je na kt. by bolo potrebne poznat odpoved. Ak bola predtym normalna a ok a teraz je nahla zmena, nieco sa evidentne deje. Zda sa, ze tvoje dieta ma velmi velky problem a pomoc mala dostat uz davno. Ak je introvertna od utleho detsva a teraz sa to nahle zhorsilo, pomoc potrebuje tiez. Ak nezafungoval psycholog, je potrebne najst ineho, ktory na nu najde recept. Ak nie psycholog tak psychiater. Uvazujes, ze zacnes znova chodit k psychologovi?, prepac, ale cudne. Je to tvoje dieta, ty si matka a poznas ju. Sama sa z toho nedostane, ci uz je to sikana v skole, fyzicke ublizenie alebo psychicka porucha. Riesit to ma odbornik.

zuzka38
29. apr 2015

@pepa2375 tak by som asi zmenila terapeuta, dat zaver a neriesit.. mhm divnee, to xce urcite pracovat na tom a potrebujete urcite pomoc, kedze ju hladas.. tiez ma zaujima ci ste na to prisli len teraz alebo to tak bolo cely zivot...

pepa2375
autor
29. apr 2015

Problem mala uz davnejsie s tym ze sa nezdravila a velmi nekomunikovala s okolim,ale pripisovala som to tomu,ze je este mala a ze z toho vyrastie.Zili sme s jej otcom alkoholikom,Pred par rokmi to zacalo tym svrbenim tela,aj ked na tele nic nemala.Psychologicka povedala ze ma potrebu stale sa natierat,ze jej nemam v tom branit.Idem pozriet nejaku inu psych.v Poprade

katrinka8
29. apr 2015

@pepa2375 - ahoj, naozaj sú deti, ktoré z takejto extrémnej hanblivosti vyrastú, a niekedy to trvá dlhšie, ale Vy asi nebudete ten prípad.
Dcérka bude mať 5 rokov a posledný rok a pol cca začala byť extrémne hanblivá, tiež problém s komunikáciou atď. - ale príčina u nás je, že sa jej naraz narodil brat a tesne predtým nastúpila do škôlky, ja do práce atď., proste veľa faktorov naraz na ňu takto zapôsobilo. Malo to rôzne fázy a štádia, kadejako sa to menilo. Veľmi nám pomohli pani učiteľky v škôlke svojou trpezlivosťou počas minulého roka, kedy neprehovorila v škôlke ani slovo, nič nezjedla a nezapájala sa do činností, len pozorovala, prípadne ak niečo robila, tak len s pani učiteľkami - ale zase obliekanie a takéto obslužné činnosti robila sama vraj najlepšie z detí. Inak inde to bolo OK. Neskôr sa začala hanbiť aj inde, pred cudzími ľuďmi na návšteve, u doktorov a pod. Vraveli nám, že máme byť trpezliví, netlačiť na ňu, lebo vidia pokrok u nej v takomto prístupe pokojnom a nenútiacom. Pri zatlačení sa stiahla. Veľký zlom nastal v septembri v druhom roku v škôlke, začala zo dňa na deň v škôlke jesť a zapájať sa do činností. Kreslí, maľuje, tancuje... Postupne sa začala aj s deťmi hrať, hoci zo začiatku moc nerozprávala, nezdravila ani nič (iba učiteľkám potichu povedala, keď potrebovala). Postupne sa aj to prelomuje, začína sa s deťmi aj rozprávať. Vidím veľké zmeny za posledné týždne aj na ihrisku, začína komunikovať s deťmi - predtým to nerobila. Deti síce vyhľadávala, chcela chodiť na ihrisko, ale hrala sa buď sama alebo pozorovala, čo deti robia. Pani učiteľka to charakterizovala, že vidí v očiach, že by veľmi chcela, ale že hanblivosť je silnejšia. Ale pri nej je zas plus v tom, že ona sa tak cítila spokojná, vyhovovala jej takáto pozícia pozorovateľa, do škôlky aj na ihriská chodila rada. Do škôlky sa tešila.
Mám kamošku psychologičku, robí v DD s problémovými deťmi, tá ju pozná, tak mi vravela, že je to v poriadku, že ona musí od nás cítiť prijatie toho, že sa tak cíti, že ju nemáme nútiť sa zmeniť (keďže nie je nešťastná, ale "len hanblivá"), že to je ten typ, ktorý z toho vyrastie, len musí vidieť u nás oporu a prijatie. Žiadne nútenie "pozdrav sa", "hraj sa s deťmi" a pod. My však vidíme zmenu a naozaj je to ten prípad, ktorý z toho vyrastie (teda dúfam). V Tvojom prípade by som vyhľadala rozhodne inú psychologičku, to vyzerá na niečo zložitejšie, podľa toho, čo píšeš. To asi nebude "vyrastie z toho"... Držím palce.

ivett1
29. apr 2015

@pepa2375 určite zmeniť psychologičku a skúste aj v inom meste - pozrite naozaj dobrú, ktorá má aj dobré odporúčanie ... psychologička, ktorá uzavrie "problém" s tým, že asi vám s tým nepomôže je prinajmenšom neprofesionálna ...

ellca123
29. apr 2015

aj ja mam zle skusenosti z det.spychologom
mame vela problemov a ona mi povie kontrola o rok
mame 6r. a teraz potrebujem pomoc ,nie ked bude mat 17