A sme druháci. Pridajte sa

vavka33
29. jún 2008

tak prvacence-byvale,sup do novej temy.ved ti nasi drobci su uz druhaci.nech sa im teda v druhej triede dari rovnako dobre ako v tej predchadzajucej.
Snad sa nas tu stretne dost a budeme riesit radosti a starosti nasich velkych druhacikov 😵

maruschka
16. okt 2009

hasleerka, naša sa doma anglinu tiež neučí-len ju sem-tam vyskúša nové slovičká a frázy, napodiv jej to ide celkom dobre, len u nej platí-píš ako počuješ,,,takže potom mi vlasy dupkom stávajú, keď to čítam, že havarju? No, je toho na nich celom dosť, tak som jej začala pomaly vysvetľovať gramatiku a písanie, lebo je to pre ňu všetko nové..Aj keď všetko ovláda normálne v konverzácii, ale tá gramatika... 😀

dnes písali previerku z Prírodovedy, tak bola jednotka 😵 Ale prišla domov uslzená a pýtam sa jej, čo jej je, keď plače.Tak sa jej stala taká tragédia, padla na prechode pre chodcov a hovorí: Mama, keby mi ten vodič nedal prednosť, tak už je naozaj po mne.. 😕 😕 A to je taký prechod, že denne prejde tadial asi 20 áut a tak som jej vysvetlila, že keď je na prechode, tak ten vodič musí zastať, že sa nemala čoho báť..No tragédia a slzy.. 😉

hasleerka
16. okt 2009

no maruschka ešteže to tak dobre dopadlo, lebo nie vždy sú tí šoféri takí že zastavia

csina
17. okt 2009

maruschka, malá ti chodí už sama do školy? ja som nad tým premýšľala dávnejšie, že kedy a ako ju budem pomaly zvykať, ale ešte sa mi to na ňu zdá skoro. Mám hroznú predstavivosť, je taká drobná, že ju kde kto chytí pod pazuchu a ani tá ťažká taška ju nezachráni, odnesie ju ktovie kam. Ráno ju vodí manžel, má to cestou do práce a poobede chodím po ňu ja. Teraz to bude v zime trošku obtiažne, keďže nám pribudne prírastok, aj by sa mi hodilo, tie prvé týždne, aby mi ju niekto doviedol. Škoda, že nemáme školu za domom, ako ja, keď som bola malá, tiež už som chodila sama domov s kľúčikom už hádam od pol roka 1. triedy.Dnes by to nedobre dopadlo... 😒 A hlavne nemusela som chodiť cez cestu, Bianka to má cez 2 frekventované zabijácke križovatky, ani semafor tam situáciu nerieši. Viackrát sa mi stalo, že nás skoro zmietol chuj z prechodu, hoci sme mali zelenú.... 😠

hasleerka
17. okt 2009

csina a nemáš niaku maminu nablízku čo chodia spolu do školy ... ja som asi zo 3x nemohla ísť ráno so Zuzkou do školy tak som prosila známu čo tiež vodila či môže ísť s nimi ... teraz už tiež chodí sama, ale nie cez cestu, to by som sa ako ty hrozne bála, tiež si všeličo namýšľam ... a ešte chodí aj so staršou kamarátkou zo vchodu

tintinka
17. okt 2009

ahojte. potrebujem jednu radu. aka rozpravka/film teraz leti u asi osemrocnych chlapcov?

maruschka
17. okt 2009

csina, my bývame na dedine a školu máme o dve ulice-aj to je rovná cesta s chodníkom. Ale aj tak, bola veľmi bojazlivá a tak som chcela, aby sa trocha odvážila, predsa keď začnem budúci rok chodiť do práce /teda ak si ju vôbec nájdem/, tak aby už vedela čo a ako sa správať na ulici..Minulý rok som každý deň chodila pre ňu do školy a učila som ju chodiť cez prechody, ako prechádzať cez cestu a teraz už viem, že si dáva naozaj pozor /občas som ju sledovala spoza stromu, keď išla sama a chcela som vedieť, či naozaj dodržuje všetko to, čo som ju učila/..Smolu mala, že sa jej šmyklo, lebo pršalo. Ale vždy chodí viac detí našim smerom, ktoré končia 5-tou hodinou, tak nikdy nejde sama.. 😉

No, s bábätkom to budeš mať obtiažne..Ako hovorí hasleerka, nájsť si niekoho, kto ju privedie domov-spolužiačku, kamarátku, ktorá ide vašim smerom domov..Alebo ju už teraz začať nacvičovať a potom s tou kamarátkou a ak sa náhodou stane, že vypadne, aby sa nebála ísť sama domov. Mne sa malá minulý rok ešte bála-keď sme sa sem-tam o tom rozprávali, ale tento rok sa už osmelila a teraz, keď ide na krúžok tak letí sto metrov predomnou, len aby nemusela ísť so mnou 😀 😀 😀 😀 Už som taká stará tridsaťročná otravná mater.. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

maruschka
17. okt 2009

tintinka..čo ja viem-podľa našich chalanov v druhej triede- Cars, Spiderman-to má každý chalan na čiapke a peračníku, Transformers,.. 😉 Skús mrknúť na cucaj.sk a do sekce Filmy animované a uvidíš, čo letí... 😎

hasleerka
17. okt 2009

maruschka môžem sa opýtať, vidím že tvoja malá už má 3 roky a ešte si pri nej doma???

csina
17. okt 2009

hasleerka...no smola pre mňa je, že žiadna spolužiačka nie je z našej ulice, väčšina detí od nás chodí do školy, ktorú máme tu cez ulicu, ale ja som dala malú ďalej, kvôli tomu, že je to športová škola a naša sa javí, že jej to pôjde. Budem musieť prevetrať svokru, len či bude ochotná denne...to neviem..
tintinka....vraj Pokémon , Transformers a pod... 😉

hasleerka
17. okt 2009

alebo aspoň keby ti mal kto malého drobčeka postrážiť aj tak by sa dalo ... to som tiež tak susedu prosila, ked moja mamina nebola doma, že či by nebola chvíľu u nás

csina
18. okt 2009

ešte mám na to dva mesiace ...nejako to premyslím... 😎

maruschka
18. okt 2009

hasleerka, áno. Predĺžila som si materskú z viacerých dôvodov:
-malá sa mi zdá byť hyperaktívna a trocha ju usmerňujem
-zdá sa mi byť ešte taká maličká a už len pri predstave, že ju tam dám mi je hrozne
-manžel chodí domov až v noci, takže nechcem ich nechávať u babky už tak skoro od malička.
-pokiaľ utiahneme domácnosť z manželovej výplaty, tak chcem-nechcem musím zostať doma pri malej
-a také čisto pragmatické hľadisko-lepšie je hľadať si prácu z predĺženej materskej ako zostať nezamestnaná a tam ťa vláčia po úradoch a po razítka každé dva týždne. A to tiež nie je reálne pre mňa, lebo to je kopec cestovania a tiež nechcem stále decká nechávať u jednej,druhej, tretej babky/prababky/ alebo u sestier..
-drobci potrebujú ešte taký pokoj a mamu doma, pokiaľ sa dá, ale dala som podmienku, že už len rok, akurát si stihnem dokončiť vysokú-a vlastne aj kvôli tomu-kto by ma púšťal zo zamestnania stále na prednášky a skúšky..

Takže toť je niekoľko dôvodov, prečo som zostala doma.. 😉

michalienka
18. okt 2009

U nas ranne chodenie do skoly riesime vselijako. Nasa chodi tiez uz sama, teda s kamaratom z domu, ktory je stvrtak, vzdy rano zazvoni a idu. Ked nepride tak ju manzel prevedie na druhu stranu hlavnej cesty a potom uz ide sama. No stalo sa aj to, ze maly mi spal a ona musela ist na kruzok, tak isla sama. Tolko dohovarania aby si dala pozor na ceste, nebolo mi vsetko jedno. Mame tu jednu hlavnu cestu, potom je to v pohode. Ale vselico sa moze stat, len netreba na to mysliet, to by som jej nic nemohla dovolit. Musela by byt stale so mnou. Samozrejme, ze kazdy rodic sa boji o svoje dieta.

hasleerka
18. okt 2009

maruschka ja keby som mala možnosť tiež by som kludne ešte bola doma, ja už som na úrade ... hladám prácu ... ale uvidíme ako to bude so zdravím, ked malá nastúpila do škôlky, či nebude bývať chorá a potom sa možno tiež predlžím

grevab
19. okt 2009

maruschka - podľa mňa si sa rozhodla výborne - predĺžiť si materskú.
keby som bola nezamestnaná, tiež by som to asi takto riešila.
Mne však držali miesto 3 roky pri synovi a teraz aj 3 roky pri druhom dieťati a to si VEĽMI vážim.
Takúto možnosť veru nemá každá a kedže Evka má 3 roky, nastúpila som.
Evka ešte niektoré dni za mnou ráno plače, ale snáď to bude dobre.

maruschka
19. okt 2009

grevab, to máš super, že ti držali miesto-to je v dnešnej dobe taká vzácnosť skôr..Ja som dostala výpoveď z organizačných dôvodov už pred prvou materskou-nechávali si iba polovicu zamestnancov, takže je to na figu. Ale sa nevzdávam, v tomto som strašný optimista a dúfam, že si nájdem skoro prácu.. 😎 😉 😉 😉

hasleerka
19. okt 2009

maruschka budeme si navzájom držať palce pri hladání ... mne tiež nikto miesto nedržal, firma sa zrušila ešte pri prvej materskej ...

my sme dnes doma, Zuzka sa zobudila že ju bolí hrdlo, má upchatý nos a kašle, tak som volala učitelke že ju nechávam dva dni doma, nech sa prelieči ... aj malú škôlkárku som už nechala doma

maruschka
19. okt 2009

ja budem musieť ísť k detskej objednať chrípkovú vakcínu..Julku dávame očkovať každý rok a naozaj jej to pomáha..Maruschka má len 3 roky-je to síce od 3 rokov, ale naša doktorka to neodporúča. Že do tých 4 rokov by ju ešte nezaočkovala. No uvidíme, čo sa z toho vykľuje.

V každom prípade, aj tak musíme ísť s Julkou na 7 ročnú prehliadku..Tento týždeň bude mať 7 rokov-ako to utekááá, až mi je z toho smutno. Tak si vybrala, že chce halloweenskú narodeninovú oslavu. Takže idem kúpiť rolku strihového papiera a budem musieť niečo vymyslieť-kostru, netopierov,pavučinu s pavúkom a kostýmy pre decká..Samozrejme strašidelná hudba z Harryho Pottera a strašidelná atmosféra..To bude zasa prekvapko-lebo chodia gratulovať rodiny z jednej aj druhej strany, tak nás tu je vždy ako hadov. Deciek plný rákoš, tak spravíme aj strašidelnú diskotéku. 😀 😀 😀 😀 Naše decká sú posadnuté halloweenom každý rok odmalička-vždy mávame prestreté načierno-rozstrihám čierne igelitové vrecia z Lidla a dozdobím to sušeným lístím, vystrihnutými netopiermi a lebkami 😀 A ako podmaz púšťam hudbu z Pottera-takto večeriame každý rok - samozrejme sme strašidelne namaľované-naši raz k nám nečakane prišli a hrozne sa im to páčilo...No a po tejto hrôzostrašnej bašte ideme zapáliť sviečky na cintorín-máme ho o ulicu ďalej, takže baby idú také zmaľované, ani ich neodličujem..

Toto mi bude veľmi chýbať, keď budú veľké-ale tak hádam budeme mať vnúčatá a s tými budeme vymýšľať takéto bláznovstvá.. 😀 😀 😀 😀

hasleerka
19. okt 2009

no fíha vy si robíte riadne oslavy ... ale ked je dosť miesta na dome tak sa dá ... my sa v tom našom malom bytíku ledva pomestíme ... ale som slúbila Zuzke že na rok si už môže zavolať pár kamarátiek, nech si spravia oslavu

maruschka
19. okt 2009

hasleerka, bývame v byte-len má veľkú rozlohu+2balkóny, veľká pivnica+garáž a pozemok..Takže obyvačka aj detská izba sú dosť veľké, spálňa normálna veľkosť a kuchyňa tiež normálna...
😉

Len nás je veľa-naši 4, svojkrovci-2+1,segra s rodinou-5,my-4..Tak nás tam je vždy akurát a robíme to tak, že všetkých pozveme dajme tomu na 17,00, aby boli všetci pri rozkrajovaní torty a sfukovaní sviečok..Potom idú všetky deťúrence do detskej a tam sa bláznia a my dospelí kecáme aj dve-tri hodiny..Cez leto sa všetky oslavy robia u našich v altánku na záhrade-tam sa obyčajne griluje, dovlečieme tortu a vybavená vec-deckám tam dedko urobil pieskovisko, šmýkačku, je tam ovocný sad s hojdačkou a tam robíme oslavy vždy na celý deň.. 😉

hasleerka
19. okt 2009

maruschka až ti tíško závidím ... super taká grilovačka ... my takú možnosť nemáme ... ale chceli by sme kúpiť niekedy záhradku, tak možno niekedy aj tak budeme oslavovať

grevab
20. okt 2009

Včera som bola na rodičku.
Dozvedela som sa, že môj Matej nie je jediný, čo ignoruje dĺžne a mäkčene, čiarky a bodky 😀
Dostali nepísanú úlohu na každý deň - máme im doma nadiktovať 1 vetu a červenou poopravovať chyby.
Že ak budú denne písať tú 1 vetu, časom sa to zlepší.
Doteraz písali diktáty len tak bez známok - na počet chýb. Môj chlapček tam mal čísla :4,7,5,4,2 😀
Dnes už bude prvý diktát na známky.
Matematika mu ide lepšie.

A aj vaši druháci nemajú učebnice podľa nového školského zákona?
Naši sa učia zo starých, novú majú iba vlastivedu.
Je to v podstate jedno, dôležitý je prístup učiteľky 🙂

michalienka
20. okt 2009

grevab - ani nasi nemaju ucebnice, len vlastivedu. Ucitelka ma pravdepodobne asi jeden vytlacok, pretoze maju ciste velke zosity a tam si lepia prefotene papiere a potom pracuju 😒 A nieco beru zo starych ucebnic. Tie diktaty sa urcite zlepsia, aj ja som myslela ze pre nasu dceru neexistuju dlzne a makcene, a pisali diktat a ona ho napisala bez chyby, nechcela som tomu verit.

hasleerka
20. okt 2009

no aj my máme staré knihy ... to som nevedela že mali byť aj ostatné nové knihy ... my už máme aj internetovú žiacku knižku, tak som ju už kukala

csina
20. okt 2009

No dievčatá...to vám poviem, včera sa mi splnil môj najobávanejší zlý sen.... 😖 Malá mi doniesla domov vši.... 🙄 Vlasy má po pás, tak si viete predstaviť, čo som zažila...a hlavne malá...4 hodiny sme sa s tým mordovali...len dúfam, že už sa to nevráti...Mali ste??

maruschka
20. okt 2009

csina..naša to doniesla domov prvý krát minulý rok..Ani sa mi nechce znova opisovať, čo sme prežívali-videla som to prvý krát v živote..Pozri si to v téme Vši, alebo tak nejako sa to volá..Skrátka nikdy viac, inak ma porazí.. 😖 😖 😖 Je to hrôza pre rodiča-všetky tie práce okolo-dezinfekcia postele, prádla, paplón-poduška a hlavne pre to decko-chúdence trpeli, až mi bolo do plaču..Dobre, že sme to podchytili naozaj hneď na začiatku.. 😒 Tak ti držím palce a modli sa, aby to nemalo už žiadne dieťa v triede, inak je to začarovaný kruh.. 😉

hasleerka, naši majú tiež staré učebnice, ale náboženstvo, anglinu, Prírodovedu, Vlastivedu majú nové-a samozrejme Písanie, Pracák z matiky a Pracák k čítanke sú tiež nové..Ale inak všetko staré. 😨

grevab
20. okt 2009

áno, to som zabudla napísať - na rodičku sa rozoberali aj vši. Že sa v škole rozšírili.
Hneď sme Mateja strihali - kdesi som sa dočítala, že sa neudržia na vlase kratšom ako 1 cm, tak sme ho ostrihali na 9mm.
Čo si však počnem, keď príde Evka so všami, to netuším. Doteraz sme to nemali, vždy ako sa spomenuli vši - v škôlke veru často - hneď sme Mateja strihali na ježka.
Chlapci s tým väčšinou nemajú problém.

grevab
20. okt 2009

práve som sa dozvedela "recept" proti všiam -
samozrejme pre tých, ktorí môžu -
zafarbiť vlasy trvalou farbou - nie zmývateľný šampón.
Že jedna mamička si už nevedela dať rady, lebo nič nepomáhalo - svojej 10-ročnej dcére dala zafarbiť vlasy farbou čo najviac podobnou prirodzenej farbe - pomohlo.
Asi je to dobré riešenie pre staršie dievčatá, pre 3-ročné dievčatko je to nereálne..

maruschka
20. okt 2009

nám pomohlo, 2x šampón Parasidose po 30 minút, natrieť pravý čajovníkový olej do suchých vlasov po umytí tým šamponom a zároveň dobre nastriekať Difusilom..Zabaliť do igelitu a uteráka a tak sme to babám nechali celú noc-samozrejme už len uterák..Ráno tam už nebola ani fosília po všiach a vajíčkach..Potom som malej celý týždeň každé ráno, keď išla do školy nastriekala po vláskoch Difusil, aby to tie vši od ostatných deciek odpudilo a nechytili sa jej znova..Naša mala 4 vši a pár vajíčok..A tá kráska, čo im to priniesla do triedy mala okolo 150 a viac vší....

Časom stačí iba v takýchto čiapkových obdobiach votrieť čajovníkový olej do vláskov /alebo dať pár kvapiek do detského šampóna a vlastne sa tým nanesie vždy, keď sa umývajú vlásky-čo je výhoda u dlhých vlasov/ alebo streknúť Difusil..Vši by sa vrátiť nemali.. 😉 😉 😉

Samozrejme vyprať na 60 C veci, čo mala na sebe, postelné prádlo a ja som so žehličkou /naparovacie štúdio, či ako sa to volá/ vydezinfikovala všetky podušky, paplóny, matrace a bundy..Všetci mi hovorili, že mi asi hrabe, keď robím všetky tieto opatrenia, ale po tých hrôzostrašných článkoch od iných mamičiek som bola taká naplašená, že som si zobrala všetky ich dobré rady k srdcu a takto sa vyšantila.. 😀 😀 😀

michalienka
20. okt 2009

Csina aj moja mala vsi v maji, dlhe huste vlasy, bolo to hrozne, nikdy viac, ale neda sa tomu vyhnut, ked to raz v triede niekto ma. My sme sa toho nemohli zbavit za jeden den, to sa nedalo, trvalo to asi tyzden. Kym so tie hnidy dala vsetky prec, stale som jej nachadzala nove. Aj lekarka povedala, ze toho sa tak skoro nezbavime. Kamoske to trvalo asi mesiac. 😲 😲 😲 😝 😝 😝