Aké sú podmienky pre vylúčenie žiaka zo základnej školy ?

saxana2
30. máj 2019

Dobrý deň potrebovala by som poradiť ohľadom vylúčenia žiaka zo ZŠ.Dcéra má spolužiaka s ktorým sú neustále problémy. Porušuje školský poriadok,vyrušuje na hodinách,zastrašuje deti, šikanuje ich.Nerešpektuje absolútne žiadne autority.Zaujímalo by ma za akých podmienok môže škola takéhoto žiaka vylúčiť zo školy.Ďakujem

zuzugal
30. máj 2019

Podla mna staznosti rodičov resp peticia, plus su iste pravidla v školách..napr znížená znamka zo správania napr 2x a leti....pripadne dokazanie sikany je urcite tiez nielen tresny cin ale aj dovod na vylucenie.....

sissy27
30. máj 2019

@saxana2 no ak je to jeho spádová škola, tak nijako. Jedine preradiť na nejakú špeciálnu na základe diagnózy. Ale povinná dochádzka je 10 rokov, nemôžu ho len tak vylúčiť a nechať "na ulici".

nikaeli
30. máj 2019

pokial je to jeho spadova skola, nie som si ista, ci ho mozu vylucit.. ZS je povinna, niekde sa vzdelavat musi..

nikaeli
30. máj 2019

@sissy27 pisali sme narovnako 👍

zuzugal
30. máj 2019

Ale presne ako pisu ak je to spadova skola tak tazko, jedine reedukacne centra,polepsovne ale dokoncit ju musi

lubik87
30. máj 2019

@saxana2 nemôžu ho vyhodiť zo školy.len preradiť do špeciálnej prípadne je to povinná dochádzka

nikaeli
30. máj 2019

dievcata specialna skola je pre ziakov s mentalnym postihnutim, tam ho nepreradi nik len preto, ze ma poruchy spravania.. skola by mu mala odporucit vysetrenie v pedagogicko - psychologickom centre a nasledne by mohol byt vzaty na reedukacny pobyt.. vsetko je vsak viazane na suhlas rodica.. nemyslim si teda, ze by nejaka peticia ostatnych rodicov mohla dosiahnut to, ze ho skola vyluci.. to nie je detsky tabor..

lubmar
30. máj 2019

@saxana2 Nepomozete si ziadno bohuzial, riesili sme to aj my v nasej triede, chlapec pomaly zrely na polepsovnu v 4.triede,zo ZS nie je mozne ziaka vylucit, jedine moze odist dobrovolne na druhu zs, skola len moze doporucit psycholog. vysetrenie, ale aj to musia suhlasit rodicia. U nas nesuhlasili, na rodicovske schodzky nechodili, mali to na haku, jedine na co sa skola zmohla bolo, ze ho preradili do druhej triedy, kde zas trpeli druhe deti.A preradili ho ani nie koli detom, ale koli ucitelke, ktora tam uz odmietla ucit. A na skole je dodnes, nakolko uz viackrat opakoval rocnik. Je to na hlavu postavene, aby koli jednemu spratkovi trpelo tolko deti. Pomohlo by, keby riaditelka dokazala presvedcit rodicov, nech ho daju na inu skolu. Ale ak s niecim nesuhlasia rodicia, tak ste skoncili.Takto nam to povedali v skole😕

pribinak
30. máj 2019

Toto treba riešiť jedine cez socialku

benit
30. máj 2019

@pribinak mala som takeho ziaka ani socialka nic neporiesila. Chvala bohu bol u mna len rok. Ale poyom trpeli ine deti. Tu boli vsak rodicia v skole stale, ale so staznostami. Na poradni nonstop len si vydupavali a vsetkych okolo zastrasovali. O preradeni na inu skolu ani pocut. Zbavit sa ho neda, vychova nikde. Cele zle.

hettinka
30. máj 2019

@saxana2 za žiadnych podmienok. Žiaka zo Zs vylúčiť škola nemôže. Nemá ukončenú povinnú školskú dochádzku. Ani k psychologovi ho nemôžu donútiť chodiť, ak rodič nechce. Sociálka by riesila len ak by bol zanedbaný, alebo nechodil do školy bez ospravedlnenia.
Ak sa to nedá vydržať, zober svoje dieťa a hľadaj výberovú alebo súkromnú školu. Ale ani to nie je záruka, že tam nebude nejaký problémový žiak.

pribinak
30. máj 2019

@benit to ze to nešlo vo vašej škole, neznamená, ze to nepojde inde
Treba aby škola kontaktovala socialku, aby šetrili v rodine, aby zatlačili na rodinu a dieťa podstúpilo diagnostiku.
Je to beh na dlhu trať, výsledky nie sú hneď, ale dá sa.
Chyba je skôr v tom, ze školy nechcú, aby boli považované za školu, kde sú problémové deti

benit
30. máj 2019

@pribinak oni poradnu navstevovali. Liecbu liekni odmietli, na to maju narok. Socialka nezistila zanedbavanie, rok boli pozorovani a uzavreli. Cisty je, vykrmeny az velmi, maju slusny byt a prijem. Ze je nezvladnutelny a nevychovany, to uz neriesili.

janage
31. máj 2019

Baby a co ked taky niekomu ublizi? To tiez neriesia?

deti95060810
31. máj 2019

Teraz je dovolené na škole takmer všetko... integrovaných žiakov škola naberie len aby nemuseli zatvoriť školu a mali žiakov...
aj s dcérou chodí takýto žiak....v piatej tr. nemá o matike ani potuchy, ale ja vidím problém aj v rodičoch,m pretože na špec. škole by sa mu venovali viac...

lubmar
31. máj 2019

@janage Dostane maximalne pokarhanie riaditela skoly, prip. 2 al. 3ku zo spravania, co su len papierove veci, v reale sa neudeje nic🤨

janage
31. máj 2019

@lubmar joj to si ma nepotesila. Drcera teraz nastupila je prvacka, ucitelju aj vychovavatelku zboznuje, ale maju spoluziaka co ju minule z nicoho nic sotil zo stolicky ze bozula na hlave, modrina na ruke tyzden. Dalsi den schytala spoluziacka pastou do oka. Len tak. Ja som sa chystala ozvat na rodicku, ze ako predijst urazu. Ked dakomu drbne do oka ceruzkou tak aj 5 zo sptavania uz zrak nevrati.

saxana2
autor
2. jún 2019

ďakujem Vám za reakcie,všetko čo ste písali sme už ako rodičia skúšali,podnety na socilaku,peticiu,policajtov a žiak je stále na škole a robí si tam čo chce.Dcéra chodí domov uplne zdeptaná z neho.Tvrdia nám že všetko sa rieši a že sa čaká na uvolnenie miesta v redukačnom centre.Len ja sa bojím že kým sa to miesto uvolni aby nedošlo k niečomu vážnejšiemu....Snažila som sa nájst v školskom zákone niečo kde sa odkazuje že ak to nie je jeho spádová škola že ho vylúčiť môžu len nič také som nenašla Viete mi poradiť v ktorej tej časti školského zákona sa o tom píše?

anesim
2. jún 2019

@saxana2 musia rodicia ziaka suhlasit o preradeni na inu skolu, skola s tym nic nezmoze,

eva8
2. jún 2019

@saxana2 nemoze ho zatial vypisat pediater na podnet psychologa alebo psychiatra? Kym sa neuvolni miesto v reedukacnom centre.

danielahamar
2. jún 2019

@janage riešia ho až, keď ublíži, skôr nie

saxana2
autor
2. jún 2019

ale on už ubližil prefackal spolužiačku a nič....bol podaný podnet aj na policiu aj na socialku a stale je na škole...

danielahamar
2. jún 2019

@saxana2 a to vždy keď sa rieši nepodarok, su tam aj jeho rodiacia? Tiež sme si zažili svoje a aj zažívame, lebo niektorí rodičia by si zaslúžili väčšími preplesk ako ti pankharti

saxana2
autor
2. jún 2019

detom sa vyhraža že ked budu na neho žalovat počka si ich pred školou kedže už dva krat prepadol je o dva roky starší a aj vacsi a deti sa ho boja...a co sa týka rodičov je to zle otec vi vazeni a matka socialny prípad....

erickatt
2. jún 2019

@saxana2 mna jedine napadlo. At sa decka dohodnú ,pekne si ho odchytia a zmlatia. Ked ich bude 10 tak si nepomoze. Dcera tak robil jeden zle. Az mu raz vylepila facku s tym, ze jej má dať uz pokoj. A pomohlo... Aj synovec uz v škôlke, prva trieda, druha. V druhej sa nasral. Jednu dobru mu dal do nosa. A bol pokoj... Ako chudák chlapec, musí byt psychicky v prdeli.... Ale ked to nejde,tak to nejde

saxana2
autor
2. jún 2019

mozno na prvom stupni sa to dá..ale toto sa deje už na druhom stupni dotyčný ma 14...navrhli sme to ako rodicia detom len oni sa ho boja...a najhorsie je ze niektori pubertalni splužiaci ked robi bordel tak sa mu ešte smeju a podporujú ho v tom....necinnost školy a kompetentných orgánov nakoniec dovedie nás rodicov k tomu aby sme si ho počkali my pred školou....

saxana2
autor
2. jún 2019

je smutné ako sa všade na školách píše a hovorí o šikane a ked sa to deje nijak sa to nerieši lebo škola vraj nemá také kompetencie ho vylúčiť.....

vejapa76
2. jún 2019

Neviem posúdiť vážnosť situácie, ale pokiaľ je to moc zlé...nie je možné aby škola podala neodkladné opatrenie a reedukačné centrum by nariadil súd?

saxana2
autor
2. jún 2019

redukačné centrá sú vraj plné musí sa čakať tak nám bolo povedané.....

anesim
2. jún 2019

@saxana2 znamej dcera (par rokov dozadu) chodula do triedy s jednym chlapcom, 1. a 2. rocnik hroza, 3 a 4 rocnik (tuaim )bol v nejakom reedukaxnom zariadeni, - no to bolo len pre deti na prvom stupni. Od piateho rocnika sa vratil a trvalo vyse 2 roky kym sa zase naslo miesto v nejakom inom zariadeni. Ale tam uz ku koncu aj matka chcela, uz ho nezvladala ani ona.
Zo zakl skoly vyhodit ziaka nemozu