Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Akí sú vaši 7 roční chalani?

zrka
2. jan 2013

Ahojte, potrebujem radu, lebo mam pocit ze scvokatiem. Mam prvaka, v septembri mal 7 rokov. Skoro do 6tich rokov bol strasne sikovny, vsetko ho bavilo, vedel vsetko rychlo urobit, jednoducho idealne dieta. No a niekedy po 6tom roku sa to zacalo menit. Je strasne lenivy, vsetko mu nekonecne dlho trva, uplne mu vynechava pozornost. Napr. dnes rano som isla s mladsim von, sme ho pozdravili - ranajkoval. A manzel mi potom hovori, ze on sa ho spytal, ci maly spi... A to je tolko roznych situacii. Bol u kamarata - hrali pc hry. Pytam sa ho: jeho mama bola doma? On nevedel. A otec? nevedel. Pritom boli doma. Ucenie jedna velka katastrofa. Pistanie ked ma citat - namiesto sustredenia aby cital si slova domysla, pisanie este horsie. Volame ho uspavac hadov, lebo kym precita jednu vetu zo 4 slov, ja aj zabudnem o com to je. Keby sme ho nechali, dokazal by sa doma motat a povalovat cely den. Ked sa ma prezliect, trva to hodinu, ked veceria, dalsia hodina....Tusim namiesto napredovania ide dozadu. Uz ma strasne vytaca, o to viac, ked si spomeniem aky bol sikovny, rad chodil von, vzdy posluchol. Myslim ze je to strasna lenivost len neviem ci prechadza nejakym vyvinom alebo co to je. Dostava tresty, ak nieco neurobi do urciteho casu - ma dooooostatocne dlhy cas, ide skor do postele, nepusti si rozpravku atd. Su aj vasi synovia taki? Co by som s nim mala robit? Snazime sa viest ho k zodpovednosti, je to taky maly motak. Co s nim?

sissy27
2. jan 2013

@zrka no je na zamyslenie, či sa uňho jedná naozaj len o obyčajnú lenivosť a nejaké to prechodné obdobie, alebo je za tým napr. chronická únava, nesústredenosť, ktorých pôvodcom môže byť nejaké ochorenie (napadá ma štítna žľaza), alebo nevhodné koníčky a kamaráti (hrať sa u kamaráta na pc - ako často a ako dlho?)

zrka
autor
2. jan 2013

@sissy27 u nas na sidlisku je sice vela deti - ale takmer nikde nikoho. Posielam ho von. ide pre kamarata, su vonku 10 min a ide k nemu. Tam im dovolia hrat na pc. Ja to neznasam, nedovolim mu to doma, doma vobec nehrava, lebo z toho je este viac osprosteny. Ale zabranit tomu u susedov nemozem. Pritom vonku behaju, hraju sa so zbranami, ale potom su aj 2 hod za pc. To ma nenapadlo nejaka choroba, mohla by som zajst k mudr, ci neni chudokrvny, lebo je ako kostrnka a strasne malo zje.

kacenka277
2. jan 2013

@zrka myslim ze by si sa mala poradit s lekarom , buď to bude nieco z toho co spominala sissy27 alebo nieco s vyvojom. Studovala som pedagogiku a psychologiu a su aj také pripady, tým ta ale nechcem strasit 🙂 skus skočit za lekarom a poradit sa ved za opytanie nic nedas 🙂

evkosca
2. jan 2013

pri takejto zmene by som skusila konzultovat s lekarom,...tiez mi to skor pripada ako nie uplne normalna zmena...

zuzuj
3. jan 2013

@zrka ja suhlasim, ze by si sa mala poradiť s lekarom, ale na tvojom mieste by som mu to predostrela ako nieco co ta trapi, nie co ta štve a že je lenivý....skôr by som to predostrela ako, že sa prudko zmenil a nezdá sa ti to ok.. lebo ak to predostreš ako, že je lenivý...tak to aj tak doktor bude brať......
Najskor si vsimni ci to syn robi naschval..to by som povazovala za lenivost...ale skor ako to pises, tak mi to nepripada ako naschval a nemozes sa na neho hnevat. Jedine ak na seba, ze pokial mas dieta sikovne tak je to v pohode a pokial nie...tak si na neho nastvana...Moze on Za to, ze je taký?....zabudni na tresty. Este to zhoršíš. Chod k doktorke, presne môže to byť od štítnej žlazy, cez neurologa, až po psychickú záležitosť. Alebo sa u Vás niečo doma mení, či v škole...či osobne u neho. Tak na škodu by nebolo ak sa vylúči medicínska záležitost navštíviť detského psychologa, pomôže aj ako pristupovať pri učení, okrem toho že ti môže pomocť pochopiť čo s ním je.

iviatko
3. jan 2013

:D:D:D ty pises o nasom Nicovi? Stale len neviem, a nechce sa mi 🙂
@zuzuj pochopis neskor 🙂

zrka
autor
3. jan 2013

Kocky vdaka, dnes skocim k mudr, ci by mu mohla zobrat krv. No to je sila, ale naozaj ma ani nenapadlo ze by mohol mat nejake zdravotne problemy, aj ked v rodine mame aj stitnu zlazu, aj celiakiu. O akurat vcera sa mi zdalo ze fakt je strasne bledy a nechce jest. Tak vdaka, urcite budem hladat co za tym je. Len coho sa bat viac? Ze je chory alebo lenivy? Lebo lenivost je tiez zakerna choroba, najma u chlapov 🙂

lea641981
3. jan 2013

@zrka no ja mam 7rocneho ale uz druhaka a sme na tom podobne 😢 akoze citat ho bavi ale upratovat izbu to neexistuje frfle a kym nieco hodi do police je vecer 😕 priklady z matematiky to retazove priklady len po pamati preberame lebo keby ich mal pisat to len lezi na stole a ma popisane ruky a nepise na papier lenivy je 😝 niekedy ma dni ked sam nieco vymysli a ma stastny den a plny zazitkov pekne sa aj pohra alebo spolocenske hry hrame ale niekedy to je obdobie netusim ake to akoze nechapem aky je lenivy 😔

podla mna to je take obdobie 😖 nastastie da sa s nim hovorit a niekedy sa aj nuti k niecomu 😕

lea641981
3. jan 2013

no a zabudla som napisat s tym chodenim von 😝 ze nam nastalo obdobie ked sa jeduje ze sa musi obliekat a pofrfle riadne ale vonku ked uz sme tak lieta ako uragan 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 hra sa na motorku 😲 nechapem 😝 vytoci ma do nepricetnosti ja ho obliekam alebo smokli ze sa musi obliekat a vonku zabudne a tesi sa ze je vonku 😨 lieta ako sajo 😲

iviatko
3. jan 2013

Baby presne,on je sikulo,najlepsi v matike,ale ked ma nieco robit,katastrofa.vydieram ho,ak nebude citat knizku,nebude hrat 🙂)) nehladajte za tym nic vazne. Su ufrflani,nechce sa im,to prejde,snad 🙂

tilly
3. jan 2013

aj u nas tak, drzyyy je jak opica....

sashabb
3. jan 2013

@zrka myslim si, že doktora určite nepotrebujete. Je to normálne, tiež to mám doma. V škôlke bol šikovný stále ho chválili, večne prišiel s ničim novým čo sa naučili, čo vyrobili a pod. - ešte som si hovorila aby mu to vydržalo aj do školy. No smola. Akonáhle je to už povinnosť je problem. Úlohy čo má na 5 minut robi 3 hodiny, lebo sa ofučí a nebude to robiť. Taktiež upratanie, oblečenie, prezlečenie, umytie zubov ... čokolvek, je strašný problem. Musia si zvyknúť, že už to nieje len o tom hraní ale nastávajú postupne zmeny a povinnosti, ktoré jednoducho musia urobiť.

namornicka
3. jan 2013

V škole funguje normálne, to len doma je taký pomalší? V tom prípade by to bolo v pohode, pri tebe si môže dovoliť byť taký pretože mu to toleruješ, ale ak by aj v škole bol unavený a nesústredený tak by som zašla k lekárovi, môže mať nedostatok nejakých látok - vitamínov, minerálov.

fiffinkaa
3. jan 2013

Ahojte, ja mám 6 ročného a tiež už neviem či je vš. ok..v školke dobre, by som povedala že až mooc dobre, lebo sa kamaráti so samými výkvetmi a ked sa niečo stane všade je aj on..ale ako prídem po neho zo školky, 20 min sa len prezlieka, to mu musím 10 krát povedať že sa ponáhlame, príde domov na chodbe je dalšich 10 min čo si vyzúva topánky a bundu, no neskutočne je doma spomalený,a len hrať s hračkami.. ranajkujeme pol hodky a to ho dokrmujem medzi chystaním veci do školky..no nervy..ked sa ho niečo spýtam odpovedá jedným slovom, ťažko bolestne začne od seba nejakú debatu, to by ho naozaj muselo extra zaujímať..neviem si predstaviť ako nastúpy v septembri do školy..
Mal meniny, priniesol do školky sladkosti, doma sme to trenovali 10 krát, ako príde k učitelke a povie jej že mám meniny a doniesol som niečo dobré pre deti, prišiel ráno do školky, išiel so sladkosťami k učitelke a nič , ani bu a ni mu..no komunikácia jeden horor..ked po neho prídem musím z neho ťahať či boli vonku, či na dvore, či na prechádzke..jeho odpovede ano, nie..ostatné deti hlavne dievčatká tak pekne komunikujú s maminami: ahoj mami, čo si robila? pojdeme do obchodu?..atd..toto moje teliatko nikdy nič sa ma nspýta..učitelka povedala že ani s nimi nekomunikuje....tak ja neviem či čakať že sa to zmeni..niekedy ma ozaj chytá panika..

zrka
autor
3. jan 2013

@namornicka nemyslim si ze mu nieco tolerujem...myslim ze sme s manzelom na neho dost prisny, nepolavime v tom, co si myslim ze by mal zvladnut. Tak v tom to asi nebude.

zrka
autor
3. jan 2013

@fiffinkaa to dokonale poznam, to co opisujes pri svojom synovi. Ako predskolak uz bol taky tiez. Ale mam pocit, ze sa to iba zhorsuje, co sa tyka jedla, nechuti mu, ma ist s kamaratom von, neeeeeeni mozne aby sa za 25 min obliekol. On by bol najstastnejsi keby som ho hadam obliekala, obuvala...To som odmietla uz davno. Tak zajtra som dohodnuta ist s nim na krv, ci ma hodnoty ok. Tak uvidime..

fiffinkaa
3. jan 2013

@zrka tak držím palce, nech sa hlavne príde na to čo mu je..aby sa to mohlo riešiť..možno len železo mu chýba..no ja ho tiež neobliekam, ani neobúvam od 4 rokov, ale chche to vážne božskú trpezlivosť..lebo je to slimák-šišmák 🙂

iviatko
4. jan 2013

@zrka tak to drzim palce,vidis,takto budem strasit svojho,ze pojdes na odber 🙂))

marcy77
14. jan 2013

@zrka ja by som sa išla opýtať aj do školy, ako sa tam správa, či stíha robiť to, čo má
zadané. Ak je to v škole OK a doma nie, tak treba hľadať problém doma. Ja mám doma tiež
sedemročného chlapca. Tiež býva' zaspaty' a všetko mu trvá večnosť. Takže ťa chápem. Osvedčili sa u nás
neupraceš dovtedy a dovtedy, beriem ti notebook, psp a tak. Ale
vždy to dodržím a po pár razoch pochopil. A skús mu vysvetliť, ako by sa to jemu páčilo, keby on od teba niečo chce a ty sa nemáš k činu. Tiež by sa mu to asi nepáčilo.

sonik11
23. jan 2013

zrka ked som citala tvoj pribeh taky isty je moj syn v skvolke sikovny a v skole katastrofa s ucenim ulohu pisal aj hodinu,,, v skole maju psychologicku chodime na sedenie 2h. raz do tyzdna uz je to lepsie posuvame sa do predu v pisani a citani

lea641981
23. jan 2013

@fiffinkaa teliatko je aj moj 😀 ale akoze hovori so mnou 🙂 aj sa spyta ako sa mam 🙂 ale sranda ze necaka na odpoved a ked chcem odpovedat uz ma ine zaujmy 😝 nestiham jeho tempu 😲 asi som ja divna 😅

tilly
24. jan 2013

baby a ako to mate s pamatou? pamataju si vase decka zazitky a take veci? lebo my pomerne dost casto cestujeme, vysvetlujeme a ukazujeme, skoro kazdy druhy tyzden sme vo viedni a ked sa opytame, ze ake je hlavne mesto rakuska, povie prater... 😠 alebo take, ze ake mesta v taliansku si videl, tak nula bodov, sice ked sa spytame, ze kde sme boli vo ferrari, tak povie, ze modena alebo maranello, ale nic viac, ani kde sme boli pri mori, ani co sme tam videli, niiiiic... neviem, ci len provokuje, alebo co si o tom mam mysliet, ale tak snazime sa, aby toho co najviac videl a spoznal a ze by prd z toho?

a so skolou sa tiez trapime, teda so skolou ani nie, ale uuuulohy, to je za trest 😔

lea641981
24. jan 2013

@tilly tak sa cudujem dost casto co si vsetko dokaze zapamatam 😲
u nas aj steny maju usi a po niekolkych dnoch pripomnie syn mne co som hovorila 😅
pamat ma velmi dobru 🙂

damiani
25. jan 2013

@tilly my mame doma to iste, chodime na vylety, kade mozne, vysvetlujem mu aby to mal v skole lahsie ale ked sa ho nieco opytam ziadny zaujem on povie ze nevie alebo povie nejaku blbost tiez ze sa chytam za hlavu odkial to ma, ale co sa tyka barcelony a messiho a cassilassa to vie vsetko 🙂 a s tym pomalym tempom mame to iste, v skolke bol bez problemovy, samostatny a teraz ako je druhak hotova katastrofa, 30 krat mu treba povedat kym sa rano oblece, naranajkuje ze nemame 2 hodiny nato, poobede to iste, moja 2 rocna dcera sa sama vyzuje, umyje si ruky, vyzlece nic jej netreba povedat vsetko vidi od nas ale toto neviem, dufam ze sa to zmeni ze to je len take obdobie lebo uz mi niekedy trpezlivost prechadza...on hra aktivne aj futbal a to keby sme mali chodit na treningy jeho tempom tak nestihneme ani koniec.. vobec ho to netankuje ze musime byt niekde na cas, on ma cas na vsetko..

tilly
25. jan 2013

@lea641981 to je super... 🙂 😉

@damiani ved to, ze snazime sa mu dat vsetko, vysvetlit vsetko, povodit ho kade tade, aby viac vedel a on takto... ja neviem, mozno to robi schvalne, mozno potrebuje provokovat alebo co... uz fakt neviem, co si mam o nom mysliet

frick
30. jan 2013

Baby ja mám pocit že tu píšete o mojom synovi. Až na to s čítaním a učením problém nemá. A u nás ani nemyslím že je lenivý ale presne ako píšete všetko nekonečne dlho trvá nepozorný je nesústredí sa a keď mu niečo hovorím že má spraviť ako keby som tam ani nebola.Tiež má 7 rokov a je prvák. Keď bol mladší vedeli sme sa spolu aj rozprávať a všetko poslúchal normálne a teraz totálne ma odignoruje.Totálne som stratila rešpekt. Dneska sme sa zase pohádali lebo som mu večer povedala aby už spratal pastelky a nachystal sa do školy a do pyžama že už je neskoro a on že nie aj tak si to dorobím. Vkuse sa dohadujeme ja poviem sprav toto a on a prečo? Ja poviem A on B. Na všetko hundre kým ma nevytočí do vývrtky a potom len ziapeme po sebe ako blázni.Furt rieši niečo iné ako to čo má urobiť.Už som z neho na prášky.
@zrka
@fiffinkaa
@damiani

fiffinkaa
31. jan 2013

@tilly
no u nás je to s pamäťou ako tak..dovolenky si pamatá ,..ale napr. neviem či som to tu už spomínala, celý týžden pozeral rozprávku mulan, potom asi 2 týždne nič a naraz na ňu( rozprávku ) dávali v telke upútavku a prcek hned kričí mulaaaan a Nicolo sa díva a nič a ja sa ho pýtam že či pozná túto rozprávku a on na to že nie: a ja zase však to je mulan o tom dráčiku a 3 princeznách a on na to že on to nevidel ešte a potom nakoniec povie že: aháá už viem to som videl mami..akože reflexy katastrofa..neviem či sa mám smiať a či plakať..Ale musím pochváliť mojho chlapca, bavia ho číslice a angličtina, denne doma píše a skúšame ho čísla a opakujeme slovíčka z angl. a konečne som milo prekvapená..som zvedavá či mu to vydrží aj ked nastúpi na ZŠ 🙂

tilly
31. jan 2013

@frick u nas presne tak isto... na nervy som z neho... nesustredi sa, vrti sa stale, sranduje, nerobi nic, co mu kazem, uz mu ale chcem nadelit nejake povinnosti doma, len este neviem ake...

@fiffinkaa to je to jedine ta anglina, to mu ide a to ho bavi, aj citanie ho bavi, ale pisanie mame za trest a uz aj matiku, v ktorej bol vzdy dobry... jemu sa skratka nechce... hajzlikovi...

fiffinkaa
31. jan 2013

@damiani ja som tiež postrehla že prcek,kt. bude mať v apríli 3 roky je pohotovejší, šikovnejší, vnímavejší.. sám si skladá veci, čo som staršieho musela učiť v 4 rokoch a doteraz je lenoch, ked som pri nom tak skladá a ked nevidím tak šmarí do skrine..a ešte pri tom aj také znudené zvuky vydáva 😝
A čo som minule ho skúsila otestovať ( staršieho) chodíme 3 roky jednou trasou zo školky pešo a ja som len tak zo somariny a z toho aká bude reakcia ked sme sa vracali domov odbočila do druhej bočnej uličky , prešli sme asi 10 m, starší ani búú a mladší sa otočil a rukou ukázal na našu ulicu že tám, tám...máme isť, Nikolo? ten život gombička kam ma dáš, tam budem ..

fiffinkaa
31. jan 2013

@tilly aj ja uvažujem mu dať doma povinnosti, ale zase nechcem to prehnať, ved času na povinnosti je ešte dosť..

Tu začni písať odpoveď...

Odošli