Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako dcéru prváčku naučiť hláskovať?

janka2404
2. okt 2019

Ahojte. Chcela by som vás poprosiť o radu ako dcéru- prvacku naučiť hlaskovat. Prvú mi povie,ale ostatné,to je katastrofa,ako keby to ani nepocula. Už som zúfalá.dakujem za rady.

janci05
2. okt 2019

A abecedu vie celú? Treba skúsiť len s ľahšími slovami napr. krstné mená, štáty... Keď povieš Alena, tak ti povie len "A" ďalej nič? Skúste napísať a tak hláskovať a postupne spamäti.

danik1505
2. okt 2019

@janka2404 nijako, naučí sa. Aj môj to robil. Skúšali sme jednoslabicne slová a postupne to islo😉

kacena4
2. okt 2019

zalezi od toho ci pri citani. Alebo z hovoreneho slova nevie vytlieskavat (ak som spravne pochopila)? toto robia deti uz v skolke mali vam povedat ze s tym ma problem aby ste to trenovali ☹ nema logoproblem? vtedy deti nepocuju a nevedia vytlieskavat slabiky a hlasky treba to trenovat rozklad na slabiky a az potom na jednotlive hlasky hladat v slove prve posledne pismenko popr. ci je v strede slova (napr. v slove JANKA kde je A dieta ma urcit ze na konci slova ale aj v strede a pod. nemusi povedat ze druhe pismenko, ani vyhlaskovat, staci ak ho pocuje ze je v prostredku slova - neviem ci to dobre vysvetlujem) ak toto zvladne postupne to pojde - no neviem ci mate tento problem alebo nie. musite ist postupne. napr. ucit sa vycitavanky, vytlieskavacky a postupne prejde zo slabik hravou formou na hlasky

janus32
2. okt 2019

@janci05 to sranduješ s tou abecedou,že?😀 je prváčka,tak ťažko vie abecedu... @janka2404 ja mám tiež prváka-ale je to moje tretie dieťa,tak to beriem trošku inak🙂 môžem ti však poradiť vytlieskavaním 🙂ako budeš slabikovať,tak vytlieskavaj...dieťa to tak najlepšie pochopí..

janci05
2. okt 2019

@janus32 Tak som sa spýtala. Môj už vedel, ale je pravda, že mal odklad a veľa brali aj v škôlke a teda aj vytlieskavali.

janus32
2. okt 2019

@janci05 veľmi záleží aj od škôlky...koľko sa im venujú a hlavne akým spôsobom 🙂

benit
2. okt 2019

@janci05 to snad nie, abecedu v skolke. To sa ucia tretiaci a majj niektore deti problem. Vytlieskavaju sa slabiky. Urcuje prva hlaska v slove. Teraz sa ucime zlozit slabiku z 2 pisme . Oni to postupne pochopia. Vobec netreba hlaskovat slovo.

zontik
2. okt 2019

@janus32 preco srandovala? Moja dcérka sa naučila abecedu keď mala 2 roky, a to tak, že sme mali puzzle s písmenkami.u nás už škôlke vyžadujú, aby predskolaci abecedu poznali🙂. A janka2404 my sme sa učili postupne.M a- ma, a stále dookola, kým to nepochopila😁a vytlieskavat už synator tiež vedel v troch rokoch, čiže sa venovať tomu dieťaťu, a ono to nabehne😊

arcticcode
2. okt 2019

Co to su dnes za deti? Abecedu sa ucia v tretom rocniku? Wtf? Mal som 5 rokov a vedel som celu abecedu vratane ä a dž a tychto radosti. V tretom rocniku som cital na takej urovni ako teraz. Ale zas je pravda, ze som bol najlepsi citatel v triede

janci05
2. okt 2019

@benit Tak naši mali kadejaké časopisy Vrabčeky atď, tak tam to bolo. Nehovorím celú aj s dĺžňami a mäkčeňmi, ale také základy už mali. A niektoré deti to môže zaujímať aj samé, nemusia sa učiť v škôlke ale ich to proste zaujíma. Ja som nepovedala, že všetky deti ju ovládajú.

janka2404
autor
2. okt 2019

@janci05 áno abecedu pozná.ked to má napísané,tak mi to povie. Keď to nevidí tak ma problem

janka2404
autor
2. okt 2019

@kacena4 so slabikami problém nemá,tie mi povie,horšie je to rozdeliť po pismenku

janka2404
autor
2. okt 2019

@benit v škole to už od nich vyžadujú,aby hlaskovali slova,čo majú v šlabikári obrázky napr.vlak,auta,tabuľa a pod

janci05
2. okt 2019

@janka2404 Tak asi len tréning. Je iba prváčka. Budú to brať postupne. Asi ešte neprišiel ten čas, aby to pochopila. Skúsiť vyslabikovať a rozobrať na hlásky, ale to ste už asi skúšali.

zontik
2. okt 2019

@janka2404 tak skúste tu hru, slovo, a akým písmenom končí, tak nech vymyslí nové slovo. Nevadí, že povie slovo na prvé písmeno, ako bolo predošlé, vždy ju len oprav, aby o tom musela rozmýšľať.my sme si pri tom hádzali loptou, aby to išlo automaticky😁

kacena4
2. okt 2019

@janka2404 tak to je ta lepsia verzia chce to len trening a cas neboj pride postupne na to ak spravne rozdeluje slabiky (aj zluk spoluhlasok - ce-ruz-ka - myslim to "z" a nie ce-ru-zka) tak to chce len trening

janka2404
autor
2. okt 2019

@kacena4 ďakujem.budeme ďalej trénovať,hádam to pôjde.😃

majulino
2. okt 2019

@arcticcode Ten treti rocnik uz prehana, mam dve deyi, starsie tretiak mladsie predskolak a abecedu sa ucia od skolky, samozrejme v orvom rocniku tiez

benit
2. okt 2019

@majulino s abecedou sa oboznamuju v 2.rocniku a v 3. Ju musia vediet naspamat a ukladat slova podla abecedy. V 1.rocniku sa ucia pismena ale nie ulozene podla abecedy. Ucim na 1.stupni. v ms spoznavaju pismena, ale neucia sa abecedu ako taku.

lula313
2. okt 2019

@benit ja som abecedu vedela určite pred nástupom do školy(pamatam si to veľmi dobre, lebo má rodicia nechceli pustit von, kým ju nepoviem bezchybne) a teraz cez vikend mi recitovala abecedu v angličtine svagrova neter, ktorá nastúpila do druhej triedy, takze to určite nie je bežne, že sa ucia abecedu až tretiaci..

luckamorka
2. okt 2019

Takže hláskovať sa až niekedy neskôr učia? Opýtam sa možno hlúpo, ale ako potom dokážu písať, resp. pospájať písmenká do slov, keď nevedia hláskovať? Zamýšľam sa nad tým, lebo moja predškoláčka sa učí písmenká a chcela by vedieť písať, ale nikdy nevie aké písmenko nasleduje.. svoje meno a rodinných príslušníkov vie napísať, ale to má skôr tak mechanicky zapamätané, ale keď chce napísať nejaké iné slovo, tak sa ma vždy pýta aké písmenko je ďalšie, dosť ma trápilo že má s tým problém, ale to je teda v poriadku zatiaľ? Ako potom postupovať a naučiť ju zapísať počuté slovo? Písmen ovláda celkom dosť, hoci nie všetky zatiaľ, a veľmi ju to baví..

@benit prosím neviete poradiť?

qsookie
3. okt 2019

@luckamorka prezri si tituly pre prvákov na stránke https://www.aitec.sk/ a vyskúšajte 😉

adelajda2012
26. nov 2019

Neviem ci to este riesis, ale este nemusi vyhlaskovat este cele slovo. Trenujte najprv prvu a poslednu hlasku. Ked sa to nauci, mozte skusit slabiky (SI, MA, LO)...vzdy nariahni tu hlasku, ktoru chces, aby urcila. Napr. urci prvu hlasku - ssssssssi, urci druhu stranku siiiiiiiii.
Ked urci prvu a poslednu, vlastne to vyhlaskovala. Potom trojpismenkove slova (napr. SYR). Potom slova spoluhlaska-samohlaska-spoluhlaska-samohlaska (SAMA, JAMA). A tak postupne. Neboj, ono to pojde.